Gili Adaları’nda Gezilecek Yerler

Gili Adaları’nda adaların tarihine dair, bir kalıntı müze bulunmamaktadır. Adaların her biri doğal güzellikleri açısından her şeyiyle görmeye değerdir ancak doğal güzellikleri dışında adalarda gezebileceğiniz bir kültürel ya da tarihsel bir yapı, oluşum bulunmamaktadır. Ancak adaların sahillerinde gezmek, merkezlerindeki sokak satıcılarından alışveriş yapmak, gece hayatını deneyimlemek Gili Adaları’na dair edinebileceğiniz en güzel tecrübeleri size kazandıracaktır.

Tüplü Dalış

coral_reef_gili_meno.jpg

Gili Adaları özellikle dalış turizmi konusunda oldukça gelişmiştir. Adaların etrafında, özellikle de iki adanın arasında kaldığı için en çok da Gili Meno’nun etrafında onlarca Dalış Noktası bulunmaktadır. Denizaltı yaşamı ve resifler oldukça renkli ve görülmeye değerdir. Bu nedenle de Gili Adaları’nda pek çok dalış okulu bulunmaktadır.

Adaların etrafında, her seviyeye uygun, iyi dalışlar yapılmaktadır. Gili Adaları Dalış Okulları, dünya çapında yeni başlayanlardan öğretmenlik seviyesine kadar yetkin bir öğretim merkezi olarak bilinmektedir. Ayrıca Teknik Dalış kursları da bulunmaktadır. Yeşil ve şövalye kaplumbağaları, siyah başlı ve beyaz başlı resif köpekbalıkları ve daha fazlası gibi etkileyici balıklar Gili Adaları’nın denizaltı yaşamında yeralmaktadırlar.

Son birkaç yılda El Niño'dan ve sürdürülebilir olmayan yerel balıkçılık uygulamalarından dolayı bazı dalış bölgelerinde ve denizaltı yaşantısında hasar oluştu. 2000 yılından bu yana, balık avcılığı adaların etrafında düzenlenmiş ve resiflerin ve balık popülasyonunun yavaş yavaş yeniden oluşmasına izin verilmiştir.

Gili Adaları'ndaki dalış okullarının çoğu, yerel halkın etkili üyeleri ve Gili Trawangan'daki dalış okulları arasında bir işbirliği olarak kurulan ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Gili Eco Trust'ın üyeleridir. Gili Eco Trust, adaları çevreleyen mercan resiflerini korumayı ve çevre eğitimi sağlamayı amaçlamaktadır. Tüm dalgıçlar ve dalış öğrencileri tarafından ödenecek 5000 Rp'lik bir defalık yalnızca resif vergisi bulunmaktadır. Bu para Gili Eco Trust’ın destek fonuna aktarılmaktadır.

Tekne Turu

Gili_Islands-Must_Dos-Inselhopping.jpg

Gili Adaları’nın en meşhur aktivitelerinden biri de tekne turlarıdır. Oldukça yaygın olan bu aktivite Gili Trawangan’da bulunan turist ofisinden de ayarlanabileceği gibi, Adaların limanlarında yer alan bilgi ofislerinde de ayarlanabilir. Tekne turları genel olarak ikiye ayrılmaktadır, turistik tekne turları ve parti turları. Aynı zamanda özel olarak ayarlayabileceğiniz tekne turları da mevcuttur bu turlarda belli bir güzergah bulunmamaktadır.

Turistik turlarda, kalabalık bir turist grubunun bindiği tekneler 3 ada arasında gezerler. Gili Adaları’nın meşhur olduğu bir başka konuyu da bu turlarda gözlemlemeniz mümkündür. Gili Adaları kaplumbağalarıyla da ünlüdür. Özellikle de yeni doğmuş kaplumbağaların kabuklarından çıktığı anı görme şansınız bu turlarda mevcuttur.

Parti turları ise, yine kalabalık bir grubun ya da sizin ayarladığınız bir grubun, öğlen 3’ten itibaren tekneye binerek, öncelikle Gili Air’da durup orada yüzme ve şnorkelle dalma molası verdikten sonra, Bali’nin tepelerinin arkasından güneşin batışını izleyeceksiniz. Ardından Gili Meno’yu da çevreledikten sonra Gili Trawangan’a dönerken teknede ikram edilen harika Thai Yemeklerinin tadına bakacaksınız.