Google+

Arama formu

Gili Adaları

7.500’den fazla adası ile dünyanın en büyük takımada devleti olan...
Devamı oku
Gili Adaları, dünyanın en renkli ve lezzetli mutfaklarından biri olan...
Devamı oku
Gili Adaları çoğu gezginin sadece gece hayatı için bile gittiği...
Devamı oku
Gili Adaları’nda alışveriş imkânları oldukça sınırlıdır. Birkaç turistik...
Devamı oku
Unutulmuş Ada (27-28 Eylül): Gili Trawangan’da düzenlenen festivale...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı (8 Şubat) Hindu Sessizlik Günü (9...
Devamı oku
Acil yardım: 118 Yangın: 115 Polis: 113
Devamı oku
Adalar, Endonezya’da Lombok'un hemen kuzeybatısındaki Lombok Boğazı'...
Devamı oku
Gili Adaları, Güneydoğu Asya’da yer alan eski bir Hollanda sömürgesi...
Devamı oku
Gili Adaları’nda Endonezya’nın resmi para birimi olan Endonezya Rupisi (...
Devamı oku
Endonezya’nın bu müthiş turistik noktası, harika denizi, su altında ve...
Devamı oku
Gili Adaları’nda, Endonezce konuşulmaktadır. Bölgeye ait aksanlar ve...
Devamı oku
Endonezya (UTC +8) ile Türkiye (UTC +3) arasında 5 saat fark vardır.
Devamı oku
Cakarta Büyükelçiliği Adres: Jl. H.R Rasuna Said Kav.1 Kuningan...
Devamı oku
Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Hususi...
Devamı oku
Gili Adaları’nda kasım ayı ile nisan ayı arasında yağış...
Devamı oku
Gili Adaları’na ulaşım için ancak ve ancak Lombok’dan kalkan tekneleri...
Devamı oku
Adalarda motorlu ulaşım bulunmamaktadır. Gideceğiniz yerlere...
Devamı oku
Gili Adaları’nda adaların tarihine dair, bir kalıntı müze...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IDR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 3,500 / Dil: Endonezce / Para Birimi: Endonezya Rupisi (IDR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Gili Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

gili-trawangan.jpg

Gili Adaları, Güneydoğu Asya’da yer alan eski bir Hollanda sömürgesi olan Endonezya’ya bağlı takımadalardır. Gili Adaları üç adadan oluşmaktadır. Bunlar batıdan doğuya sıralı biçimde; Gili Trawangan, Gili Meno, Gili Air’dır. Endonezya’ya bağlı başka Gili ile başlayan adalarda vardır ancak bunlar Gili Takımadaları’ndan değillerdir.

Gili Trawangan; Gili Adaları’nın en çok ziyaretçi alan adasıdır. “Parti Adası” olarak bilinmektedir. 1990 yıllarından beri ucuz konaklaması, çılgın partileri ve polis olmayışıyla ün salmıştır. Gili Air; sırt çantalı gezginlerin favori adasıdır. Pek çok gezgin Gili Trawangan’dan çok burada konaklamayı tercih edebilmektedir. Daha sakin olmakla birlikte arkadaşlık kurabileceğiniz çok fazla gezginle tanışma imkânınız vardır. Gili Meno; iki ada arasında kalmış bir adadır. Ancak en önemli özelliği dalış için en elverişli ada olmasından kaynaklanmaktadır.

Gili Adaları pek çok açıdan oldukça popülerdir. Harika denizi, filmlerde gördüğünüz berraklıkta ve bembeyaz kumlarıyla sizi bekleyen kumsalları. Adaların harika deniz altı yaşamının bir dalış turizminin kaynağı olmasıdır. Özellikle de Gili Meno Adası’ı dalış için en uygun adadır. Bütün adalarda hiçbir kolluk kuvveti yoktur, motorlu taşıt yoktur ve uyuşturucu etkisi olan mantar serbesttir. Hatta pek çok bakkalda “Aya gidiş bileti burada bulunur.” Tabelalarının altında satılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Gili Adaları’nda Gezilecek Yerler

Gili Adaları’nda adaların tarihine dair, bir kalıntı müze bulunmamaktadır. Adaların her biri doğal güzellikleri açısından her şeyiyle görmeye değerdir ancak doğal güzellikleri dışında adalarda gezebileceğiniz bir kültürel ya da tarihsel bir yapı, oluşum bulunmamaktadır. Ancak adaların sahillerinde gezmek, merkezlerindeki sokak satıcılarından alışveriş yapmak, gece hayatını deneyimlemek Gili Adaları’na dair edinebileceğiniz en güzel tecrübeleri size kazandıracaktır.

Tüplü Dalış

Tüplü Dalış

Gili Adaları özellikle dalış turizmi konusunda oldukça gelişmiştir. Adaların etrafında, özellikle de iki adanın arasında kaldığı için en çok da Gili Meno’nun etrafında onlarca Dalış Noktası bulunmaktadır. Denizaltı yaşamı ve resifler oldukça renkli ve görülmeye değerdir. Bu nedenle de Gili Adaları’nda pek çok dalış okulu bulunmaktadır.

Adaların etrafında, her seviyeye uygun, iyi dalışlar yapılmaktadır. Gili Adaları Dalış Okulları, dünya çapında yeni başlayanlardan öğretmenlik seviyesine kadar yetkin bir öğretim merkezi olarak bilinmektedir. Ayrıca Teknik Dalış kursları da bulunmaktadır. Yeşil ve şövalye kaplumbağaları, siyah başlı ve beyaz başlı resif köpekbalıkları ve daha fazlası gibi etkileyici balıklar Gili Adaları’nın denizaltı yaşamında yeralmaktadırlar.

Son birkaç yılda El Niño'dan ve sürdürülebilir olmayan yerel balıkçılık uygulamalarından dolayı bazı dalış bölgelerinde ve denizaltı yaşantısında hasar oluştu. 2000 yılından bu yana, balık avcılığı adaların etrafında düzenlenmiş ve resiflerin ve balık popülasyonunun yavaş yavaş yeniden oluşmasına izin verilmiştir.

Gili Adaları'ndaki dalış okullarının çoğu, yerel halkın etkili üyeleri ve Gili Trawangan'daki dalış okulları arasında bir işbirliği olarak kurulan ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Gili Eco Trust'ın üyeleridir. Gili Eco Trust, adaları çevreleyen mercan resiflerini korumayı ve çevre eğitimi sağlamayı amaçlamaktadır. Tüm dalgıçlar ve dalış öğrencileri tarafından ödenecek 5000 Rp'lik bir defalık yalnızca resif vergisi bulunmaktadır. Bu para Gili Eco Trust’ın destek fonuna aktarılmaktadır.

Gili A aları şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Taco Corner, Chika House 2, Gili Bong güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Gili Pelangi, The Greek House, The White Key Luxury Villas. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Gili Beach Bum Hotel, Kusuka Bungalow, Aquaddiction gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gipsy Backpackers, Good For Ya Knee 2, Happy Cocoon Homestay tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gili Adaları aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tekne Turu

Tekne Turu

Gili Adaları’nın en meşhur aktivitelerinden biri de tekne turlarıdır. Oldukça yaygın olan bu aktivite Gili Trawangan’da bulunan turist ofisinden de ayarlanabileceği gibi, Adaların limanlarında yer alan bilgi ofislerinde de ayarlanabilir. Tekne turları genel olarak ikiye ayrılmaktadır, turistik tekne turları ve parti turları. Aynı zamanda özel olarak ayarlayabileceğiniz tekne turları da mevcuttur bu turlarda belli bir güzergah bulunmamaktadır.

Turistik turlarda, kalabalık bir turist grubunun bindiği tekneler 3 ada arasında gezerler. Gili Adaları’nın meşhur olduğu bir başka konuyu da bu turlarda gözlemlemeniz mümkündür. Gili Adaları kaplumbağalarıyla da ünlüdür. Özellikle de yeni doğmuş kaplumbağaların kabuklarından çıktığı anı görme şansınız bu turlarda mevcuttur.

Parti turları ise, yine kalabalık bir grubun ya da sizin ayarladığınız bir grubun, öğlen 3’ten itibaren tekneye binerek, öncelikle Gili Air’da durup orada yüzme ve şnorkelle dalma molası verdikten sonra, Bali’nin tepelerinin arkasından güneşin batışını izleyeceksiniz. Ardından Gili Meno’yu da çevreledikten sonra Gili Trawangan’a dönerken teknede ikram edilen harika Thai Yemeklerinin tadına bakacaksınız.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gili Adaları nerededir?

website-110.jpg

Adalar, Endonezya’da Lombok'un hemen kuzeybatısındaki Lombok Boğazı'nda bulunmaktadır. Bali, adaların en batısındaki üyesi olan Gili Trawangan'ın yaklaşık 35 kilometre batısında yer almaktadır.

Gili Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

Paradise-4-cropped1-728x450.jpg

Gili Adaları’nda kasım ayı ile nisan ayı arasında yağış yoğunlaşmaktadır. Ancak ağustos ayı ve eylül ayında biraz azalmaktadır. Yağış, sıcaklıklar ve turist yoğunluğu baz alındığında; Gili Adaları’na gitmenin en güzel zamanı ocak-şubat ya da ekim-kasım aylarıdır.

Gili Adaları’nda mayıs-haziran ve ekim aylarında ortalama bir sezon sürmektedir turistik anlamda. Ocak-temmuz-ağustos-eylül-kasım aylarında ise oldukça hareketli bir turizm sürmektedir.

Gili Adaları’na Nasıl Gidilir?

Gili Adaları’na ulaşım için ancak ve ancak Lombok’dan kalkan tekneleri kullanmanız gerekecektir. Gili Adaları’na ulaşan tekneler Lombok’un Bangsal ve Teluk Nare limanlarından kalkmaktadır.

Lombok Havaalanı’na ulaşmak için öncelikle Endonezya’nın bir şehrine Cakarta ya da Surabaya’ya ulaşmanız ya da Singapur veya Kuala Lumpur’a ulaşmanız ve buradan yağacağınız aktarma uçuşlarıyla Lombok Havaalanı’na ulaşmanız gerekmektedir. Lombok Havaalanı’ndan kalkan otobüs, servisler ve taksilerle Bangsal Limanı’na rahatça ulaşabilirsiniz.

Gili Adaları şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gili Adaları’nda Nerede Kalınır?

Endonezya’nın bu müthiş turistik noktası, harika denizi, su altında ve su üstünde süre gelen doğal yaşantısı, romantik tesisleri, kum plajları ve eğlenceli gece hayatı ile oldukça popüler.

Yerel halkın da rahatlıkları ile göze çarptığı bölgede tatil yapmak; dalmak, dinlenmek, eğlenmek, denizin ve güneşin keyfini sürmek, açık büfe deniz mahsullerinin tadına varmak, Bali masajı ile rahatlamak anlamına geliyor.

Dalış sporuna başlangıç için de son derece uygun bir lokasyon olması, bölgenin topladığı ilgiyi arttırıyor. Balayı çiftlerinin de yoğun ilgi gösterdiği Gili Adaları, dünya üzerinde bu kadar popüler olup gene de doğallığını sürdürebilen nadir yerler arasında bulunuyor.

 Gili Adaları’nda Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Gili Adaları otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Gili Adaları Otelleri

7.500’den fazla adası ile dünyanın en büyük takımada devleti olan Endonezya aynı zamanda nüfus konusunda da dünya dördüncüsü olarak listedeki yerini alıyor. Ülkenin büyük ve popüler adalarından Bali’ye yakın mevkide bulunan, yüzmek ve dalış için özellikle tercih edilen üç küçük ada, Gili Adaları diye adlandırılıyor. En küçüğü Gili Air, en büyüğü Gili Trawangan, orta büyüklükte olanı ise Pulau Gili Meno isimleri ile bilinen bu adalar gerek su altı gerek ise karada sahip oldukları doğal güzellikleri ile cennete kabul edilmiş gibi hissetmenizi sağlıyorlar.

Müslüman nüfusu yoğun olan Endonezya’nın bu adalarında herhangi bir dini olguya rastlamak çok mümkün değil. Ülkenin en rahat, en geniş turizm merkezleri arasında bulunan bu adalarda yerel halk da adeta tatil havasında, ortam çok renkli ve hareketli. Adalar bu ortamları ile de çoğunlukla genç gezginler tarafından tercih ediliyor.

 Gili Adaları Otelleri

Lombok Adası’nın kuzeybatısında kalan Gili Adaları, turistler için muhteşem kumsallar, mercan resifleri, doğal yaşam ortamı, pırıl pırıl deniz, hareketli bir tatil anlamına geliyor.

Gili Adaları İçi Ulaşım

gili-islands-transfer-services.jpg

Adalarda motorlu ulaşım bulunmamaktadır. Gideceğiniz yerlere yürüyerek, bisikletlerle ya da at arabalarıyla ulaşmanız gerekmektedir. Gili Eco Trust isimli STK ise adanın ve adaya gelen turistlerin sürdürülebilir doğa adına daha duyarlı olması için çeşitli çalışmalar yürütmekte, bu minvalde at arabalarını da çok fazla teşvik etmekten kaçınmaktalardır.

Adalar’ın birbiri arasındaki ulaşımı ise botlarla sağlanmaktadır. Düzenli olarak çalışan toplu botlar olduğu gibi, küçük az kişilik istediğiniz zaman kiralayabildiğiniz tekneler de bulunmaktadır.

Gili Adaları Mutfağı

IMG_1031BW.jpg

Gili Adaları, dünyanın en renkli ve lezzetli mutfaklarından biri olan Endonezya Mutfağı’nın yoğun etkisindedir. Sokaklarda, restoranlarda, otellerde renkli sebzeler, meyve suları, vejetaryen-vegan tariflerle karşılaşabilirsiniz. Bol baharatlı yemekleri, okyanus balıklarıyla pişirdikleri yemekleriyle pek çok listede dünyanın en iyi mutfakları arasında gösteriliyor. Ancak Gili Adaları’nda tabi ki dünya mutfağına ait yemekler yapan restoranlar da bulunmaktadır.

Sokak lezzetlerinin de hayli yaygın olduğu Gili Adaları’nda gece marketleri kurulmaktadır. Bölgenin yerel lezzetlerinin hemen hepsini ucuza bulup tadabileceğiniz bu marketlerde et şiş ve közde sebzeleri mutlaka tadın. Ayrıca yoga mekanlarının da çokça yaygın olduğu adada tropikal lezzetlerin menüsünde fazlaca yer tuttuğu pek çok sağlıklı yemek restoranı da sizi bekliyor.

Popüler restoranlar

Ko Ko Mo Restaurant: Oldukça kaliteli menüsü ve ada standartlarına göre pahalı ancak gösterişli yemekleriyle Ko Ko Mo Restaurant, Gili Trawangan’ın en iyi restoranlarından biri.

Ruby’s Cafe: Gili Air’da yer alan Ruby’s Cafe adanın en iyi hamburgerlerini yapmasıyla meşhur. Oldukça lezzetli yemekleri ve mükemmel manzarasıyla Gili Air’a gelip burada yemeden ayrılmamalısınız.

MAHAMAYA Boutique Resort Restaurant: Gili Meno’da yer alan bu restoran, kumların üzerinde, hamaklarla çevrili bir atmosferde size Gili Adalarına ve Endonezya’ya özgü lezzetler sunuyor.

Diğer restoranlar: Pachamama Organic Cafe, Casa Vintage Beach, Pituq Cafe

Bahşiş

Gili Adaları’nda bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Gili Adaları Gece Hayatı

Gili Adaları çoğu gezginin sadece gece hayatı için bile gittiği adalardır. Özellikle Gili Trawangan Adası “Parti Adası” olarak bilinmektedir. Sabaha kadar devam eden partiler, sahilde ateş başında düzenlenen müzik geceleri ve tabi ki bütün Gili Adaları’nda saykodelik mantarların yasal olması ve her yerde bulunması nedeniyle Gili Trawangan pek çok saykodelik hayranının favori destinasyonu.

Özellikle saykodelik müziğin çaldığı ve gösterilerin düzenlendiği partiler Gili Trawangan Adasında Blue Marlin adlı mekan da her Pazartesi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Çarşamba akşamları Tir na Nog adlı İrlanda Bar’ında Funk-House partileri düzenlenmektedir.

Gili Adaları Festivaller

Unutulmuş Ada (27-28 Eylül):

Gili Trawangan’da düzenlenen festivale çok sayıda sanatçı gelmektedir. Oldukça büyük bir müzik organizasyonu olan bu festival düzenli olarak her sene kutlanmaktadır.

Air Fesitval (1-2 Nisan):

Gili Air’da düzenlenen bu festivale Amerika’dan, Avrupa’dan Çin’den pek çok dj katılmaktadır. Son derece coşkuyla kutlanan festival hakkında internetten bilgi bulabilir bilet fiyatlarına bakabilirsiniz.

Gili Adaları’nda Alışveriş

Gili Adaları’nda alışveriş imkânları oldukça sınırlıdır. Birkaç turistik dükkânda ve markette günlük ihtiyaçlarınızı ve basit medikal ihtiyaçlarınızı bulma şansınız var ancak daha fazlasını Gili Adaları’nda bulamazsınız. Ancak çok sık seferler düzenlenen Lombok’ta istediğiniz ürüne ulaşmanız mümkün dolayısıyla acil olmadığı sürece yine de her şeyi elde edebilirsiniz.

Gili Trawangan’da 10, Gili Air’da ATM bulunmaktadır. Çoğu restoranda ve dalış merkezinde kredi kartı geçmektedir ancak bir miktar fark almaktadırlar. Döviz büroları anakaraya göre oldukça zayıftır. Gili Adaları’ndan hediye almak için pek fazla seçeneğiniz olmasa da turistik dükkanlardan Gili Adaları’na dair birkaç hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Gili Adaları Saat Farkı

Endonezya (UTC +8) ile Türkiye (UTC +3) arasında 5 saat fark vardır.

Gili Adaları Para Birimi

Gili Adaları’nda Endonezya’nın resmi para birimi olan Endonezya Rupisi (IDR) kullanılmaktadır.

Gili Adaları Resmi Dili

Gili Adaları’nda, Endonezce konuşulmaktadır. Bölgeye ait aksanlar ve yöresel ağızlar olsa da Bölgede konuşulan resmi dil Endonezce (Bahasa İndonesian)’dir. İngilizce özellikle turizm bölgelerinde çok yaygın şekilde konuşulmaktadır ve Endonezce'nin bir kelimesini bilmeden burada harika bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gili Adaları Türkiye Temsilciliği

Cakarta Büyükelçiliği

Adres: Jl. H.R Rasuna Said Kav.1 Kuningan Jakarta 12950 Indonesia

Telefon: +62 21 525 62 50 - +62 21 526 41 43

Faks: +62 21 522 60 56

E-mail: embassy.jakarta@mfa.gov.tr

http://cakarta.be.mfa.gov.tr/

San Gimignano Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı (8 Şubat)

Hindu Sessizlik Günü (9 Mart)

Paskalya (Mart/Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Waisak (22 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Endonezya Bağımsızlık Günü (17 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

San Gimignano İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Endonezya Vize İşlemleri

Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Hususi pasaport hamili T.C. vatandaşları 14 güne kadar vizeden muaftır. Diplomatik ve Hizmet pasaportu hamili T.C. vatandaşları ise 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Endonezya’ya seyahat edecek T.C. vatandaşlarının pasaportlarının geçerlilik süresinin ülkeye girişten itibaren en az altı (6) ay olması gerekmektedir.

Endonezya Vizesi

Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahiplerine 90 Güne Kadar Kalışlarda Vize Uygulanmıyor.

Endonezya 11 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla 25 ABD Doları karşılığında geçerli umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli tek giriş vizesi vermeye başlamıştır.