Entebbe Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Entebbe, Uganda’nın Merkez Bölgesi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Uganda başkanının ofisinin bulunduğu şehirde 2014 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 70 bin kişi yaşamaktadır. Uganda Virüs Araştırmaları Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapan şehir, doğal varlıklar açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Şehrin ismi ise Luganda dilinde “koltuk/makam” anlamına gelmektedir. Bu ismi almasında ise Baganda şefinin önemli davalara baktığı yer olması etkili olmuştur.

Şehrin sömürge tarihi 1893 yılında, İngiliz Sir Gerald Potal’ın bölgeyi ticari ve kolonyal gayelerle kullanması ile başlar. 1929 yılında Uganda’nın ana havalimanı olan Entebbe Uluslararası Havalimanı’nın açılması ile birlikte ise şehir Avrupalılar tarafından tanınır hale gelmiştir. Havalimanı 4 Temmuz 1976 yılında kaçırılma ve kurtarılma olaylarına sahne olmuştur. Filistinli militanlar, Tel Aviv-Paris seferini yapan uçağı buraya indirmişlerdir. 1 saat içinde gerçekleşen İsrail müdahalesi ile birlikte militanlar öldürülmüştür. Havalimanında tarihe geçen bir başka olay ise 1952 yılında II. Elizabeth’in babasının ölüm haberini almasının ardından, Afrika ziyaretini yarım bırakıp ülkesine bu havalimanından geri dönmesidir. Entebbe, 1894 yılında Uganda koloni bölgesinin başkenti olarak ilan edilmiştir. Şehir, bu unvanını 1962 yılına kadar sürdürmüştür.

Entebbe, bitki ve hayvan çeşitliliği, göl kenarındaki güzel plajları ve kolay ulaşım imkânları ile ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir Afrika şehridir. Temiz havası, vahşi yaşamı ve sakin atmosferi, Entebbe’de rahatlatıcı bir tatil yapma olanağı sunmaktadır. 

Entebbe Nerededir? 

Entebbe, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda Cumhuriyeti’nin Merkez Bölgesi’nde, kıtanın en büyük gölü olan Victoria Gölü kıyısında, ülkenin başkenti Kampala’nın 35 kilometre güneybatısında yer almaktadır.

Entebbe’ye Nasıl Gidilir? 

Entebbe Uluslararası Havalimanı, Afrika şehirlerine ve başka kıtalara seferlerin mevcut olduğu, ülkenin ana havalimanıdır. Geniş imkânlara sahip olan terminalde bolca taksi hizmet vermektedir. Güvenlik sebebiyle araçların uzak tutulduğu terminaldeki taksiler dışarıdaki otoparkta bulunmaktadır.

Şehre kara yolu ile ulaşmak için ise genelde başkent Kampala’dan geçmek gerekmektedir. Kampala’da her 30 dakikada bir Entebbe’ye hareket eden küçük minibüsler vardır. Minibüsler, Kampala’nın büyük pazarının yanından hareket etmektedir ve eğer yoğun saatler değil ise yolculuk 45 dakika-1 saat arasında sürmektedir. 

Entebbe’de Görülecek Yerler 

Entebbe Botanik Bahçeleri olarak bilinen Uganda Ulusal Botanik Bahçeleri, Victoria Gölü’nün kuzey kıyılarında, 1898 yılında, A Whyte tarafından kurulmuştur. Farklı bölümlere sahip olan bahçenin bölümleri arasında Yağmur Ormanları da yer almaktadır. Yağmur Ormanı, 1940’larda çekilen Tarzan filmi sahnelerinde kullanılmıştır. Ekvator üzerinde yer alan bahçe, 1.134 metrelik bir yükseklikte konumlanmaktadır. Yıl boyunca yüksek miktarda da yağış alması sebebiyle bitkiler için elverişli bir yaşam ortamıdır. Tropik, alt tropikal ve ılıman bitki türlerini bünyesinde barındıran bahçe, yılda yaklaşık 40.000 ziyaretçinin ilgisini cezbetmektedir. Bahçede, Palm Nut Akbaba ve Gri Afrika Papağanı yerleşiktir ve Colobus maymununa sıkça rastlanmaktadır. Egzotik bitki ve ağaçların bolca bulunduğu bahçe, kuş gözlemcileri için de ilgi çekici bir bölgedir.


 
Entebbe Hayvanat Bahçesi, Afrika’nın vahşi yaşamına şahit olmak için ziyaret edilebilir. Çocuklara özel oyun tesislerine de sahip olan hayvanat bahçesi; aslanlar, gergedanlar, zebralar, timsahlar, zürafalar, sırtlanlar ve şempanzelere ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem ağaçların, tropik sarmaşıkların görülebileceği hayvanat bahçesine, hayvanlar güneşten kaçıp gölgeye saklanmadan önce ziyaretin gerçekleştirilmesi tercih edilebilir.

Entebbe ile İlgili

Entebbe’de Nerede Kalınır?

1962 yılına kadar Uganda'nın başkenti olarak anılan Entebbe şehri, bu unvanını Kampala’ya kaptırmış olsa da, turistik açıdan halen önemini korumayı başarıyor. Ülkenin güney kesiminde yer alan Entebbe, vahşi yaşam alanları, el değmemiş doğası ve insanı büyüleyen kültürü ile dikkat çekiyor. Özellikle yağışın az olduğu yaz ayları süresinde ziyaret edilmesi önerilen Entebbe’de Victoria Gölü yüzmeyi ve balık tutmayı sevenler için oldukça ilgi çekiciyken nadir görülen canlıları ve bitkileri merak edenlerse Entebbe Botanik Bahçesi ve Vahşi Yaşam Eğitim Merkezi'ni ziyaret ediyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Entebbe şehri, konaklama için ziyaretçilerine pek çok seçenek sunuyor. 5 yıldızlıdan uygun fiyatlı otellere kadar farklı tarz ve bütçeye hitap eden seçenekler bulmak mümkün.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Entebbe otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Entebbe’de Nerede Kalınır – Entebbe’nin Bölgeleri

Ünlü Victoria Gölü kıyısında bulunan Entebbe şehri, özellikle kültür ve doğa turizmi seven gezginlerin tercihi oluyor. Burada şehir merkezinin farklı kültürünü tanıyarak konaklayabileceğiniz gibi, doğayla iç içe sakin bir ortamda bol yıldızlı bir otelde de kalmanız mümkün. Şehir merkezinin biraz dışında kalsa da, Botanik Bahçe’ye ve Hayvanat Bahçesi’ne yakınlığından dolayı Nsamizi Entebbe bölgesi tercih ediliyor. Victoria Gölü kıyısındaki Nakiwogo bölgesi ise plajlarıyla yüzmeyi sevenlerin ilgisini çekiyor. Entebbe’de hem doğaya, hem göle hem de kültürel yaşama yakın olmak isteyenler ise Şehir Merkezi’ni tercih ediyor. Manyago Road bölgesi şehrin doğusunda yer alıyor. Hem merkeze yakınlığı hem göle kıyısı olması sebebiyle oldukça ilgi görüyor. Şehrin merkezini sevenler aynı zamanda Bugonga bölgesini de tercih edebilirler. Burası hem doğal parklara yakın hem de Victoria Gölü kıyısında yer alıyor.

Uganda’da yer alan Entebbe şehrine Türkiye’den direkt ya da aktarmalı uçuşlar yapılabiliyor. Johannesburg, Katar ya da Dubai üzerinden aktarmalı olarak Entebbe Uluslararası Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüs, minibüs ya da taksi kullanabilirsiniz. Şehir içindeyse en kolay ulaşım boda-boda adı verilen motorsiklet taksilerle sağlanıyor. Bunun dışında matatu adı verilen minibüs benzeri araçları da kullanabilirsiniz.  

Bugonga Bölgesindeki Entebbe Otelleri

Farklı kültürel yaşamı ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir Entebbe... Bu kültürün merkezinde olmak istiyorsanız, konaklamayı tercih edeceğiniz bölge Bugonga olmalı. Hem sokaklarında dolaşıp kültürü doyasıya yaşayabilir, hem Sports Beach Plajı’na gidip keyif yapabilir hem de çok yakınındaki Hayvanat Bahçesi’ne gidip vahşi yaşamı yakından keşfedebilirsiniz. Bölgedeki otellerin çeşitleri de farklı bütçe ve zevklere göre seçenek sunuyor.

 • Imperial Resort Beach Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, açık büfe kahvaltı, restoran, havuz, klima
  Fiyat: Geceliği 128 € - 191 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Imperial Resort Beach Hotel

 • J Courts Bed & Comfort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, havaalanı servisi, kahvaltı, özel banyo, TV
  Fiyat: Geceliği 59 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Rosemary Courts
  Özellikler:
  4 yıldızlı,ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 107 € - 128 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Jonel Apartment and Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı servisi, restoran, bar, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 25 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lake Heights Hotel Entebbe
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, klima, restoran, havuz
  Fiyat: Geceliği 93 € - 116 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Lake Heights Hotel Entebbe

Nsamizi Entebbe Bölgesindeki Entebbe Otelleri

Şehir merkezinin biraz dışında kalsa da, yürüyerek bile merkeze ulaşabileceğiniz bir bölge Nsamizi Entebbe... Özellikle doğa tutkunlarının ilgisini çelen Entebbe Botanik Bahçesi ve Hayvanat Bahçesi’ne de oldukça yakın bir yerde. Bölgedeki otellerin çoğu çok şık ve doğa ile iç içe bir konumda yer alıyor.

 • Carpe Diem Guesthouse
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, kahvaltı, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 50 € - 105 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Carpe Diem Guesthouse

 • Prestige Resort Cottages
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı servisi, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, temizlik ürünleri
  Fiyat: Geceliği 20 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pineapple Guest House Entebbe
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar, havuz, restoran
  Fiyat: Geceliği 72 € - 93 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Santa Maria Health Resort
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, havuz, restoran, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 45 € - 60 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lake Victoria View Guest House
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, restoran, çamaşır yıkama hizmeti
  Fiyat: Geceliği 70 € - 86 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Lake Victoria View Guest House

Nakiwogo Bölgesindeki Entebbe Otelleri

Victoria Gölü, kıyısında bulunan Nakiwogo bölgesi yakınındaki plajları ile yüzmeyi sevenlerin ilgisini çekiyor. Şehir merkezine ve doğal parklara uzak olsa da, sakinliği ve huzurlu konaklama seçenekleri ile ilgi görüyor.

 • Hotel Royal Nest Entebbe
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, deniz kıyısı, klima, sigara içilmeyen oda
  Fiyat: Geceliği 37 € - 54 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Royal Nest Entebbe

 • Secrets Guest House
  Özellikler:
  4 yıldız,ücretsiz Wi-Fi, otopark, oda servisi, bar, kahvaltı, restoran
  Fiyat: Geceliği 33 € - 52 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sazi Pine Village
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, restoran, sigara içilmeyen oda
  Fiyat: Geceliği 54 € - 60 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gorilla African Guest House
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, otopark, havalimanı servisi, kahvaltı, restoran
  Fiyat: Geceliği 21 € - 47 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Alison & Dave's Guesthouse
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, havalimanı servisi, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 32 € - 41 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Alison & Dave's Guesthouse

Manyago Road Bölgesindeki Entebbe Otelleri

Manyago Road bölgesi şehrin doğusunda yer alıyor. Hem merkeze yakınlığı hem göle kıyısı olması sebebiyle oldukça ilgi görüyor. Plaj, restoran ve kafeleri dışında alışveriş imkânı da sunan bölgede otel seçeneği de oldukça fazla...

 • Egg Botanical View
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı servisi, çay/kahve makinesi, bar, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 25 € - 39 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Egg Botanical View

 • The Palms Beach Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi hizmeti, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, kahvaltı, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 60 € - 69 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hibis Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, restoran, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 45 € - 62 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Anderita Beach Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark, deniz kıyısı, oda servisi, kahvaltı, klima
  Fiyat: Geceliği 50 € - 62 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Best Western Premier Garden Hotel Entebbe
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, sigara içilmeyen oda, restoran, havaalanı ulaşım hizmeti
  Fiyat: Geceliği 110 € - 148 € arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Best Western Premier Garden Hotel Entebbe

Entebbe Şehir Merkezi Bölgesindeki Entebbe Otelleri

Entebbe’de hem doğaya, hem Victoria Gölü’ne hem de kültürel yaşama yakın olmak isteyenler Şehir Merkezi’ni tercih ediyor. Havaalanına da yakın olan bölgede farklı tarz ve bütçelere hitap eden çok sayıda otel mevcut.

 • Frontiers Lodges Entebbe
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı servisi, kahvaltı, restoran, bar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 40 € - 48 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Frontiers Lodges Entebbe

 • J Courts Bed & Comfort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, bar, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 50 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Reparatrix Retreat Centre
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, havaalanı ulaşım hizmeti, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 32 € - 49 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Jonel Apartment and Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 25 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Askay Hotel Suites
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, klima, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 40 € - 55 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Askay Hotel Suites

Entebbe'de bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Entebbe Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Entebbe otellerini görmek için tıklayın.

Entebbe Otelleri

Uganda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Entebbe, Victoria Gölü kıyısında yer alıyor. Eşsiz doğası sayesinde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehirde vahşi yaşam alanlarının yanı sıra yüzmeyi sevenler için de imkânlar bulunuyor. Gezginler için pek çok şey vadeden Entebbe şehrinde muazzam güzelliği ile Victoria Gölü, Entebbe Vahşi Yaşam Merkezi (Hayvanat Bahçesi), Botanik Bahçesi ve Entebbe Pazarı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Farklı ve sıcakkanlı kültürel yapısı ile ziyaretçilerini karşılayan şehirde konaklama için farklı ortamlarda, farklı tarz ve bütçelerde oteller hizmet veriyor. Hepsindeyse geniş bahçeler, farklı türlerdeki kuşlar ile doğal yapı öne çıkıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Entebbe otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Entebbe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa