Google+

Arama formu

Entebbe

1962 yılına kadar Uganda'nın başkenti olarak anılan Entebbe şehri, bu...
Devamı oku
Entebbe, Uganda’nın Merkez Bölgesi’nde yer alan büyük bir şehirdir....
Devamı oku
Uganda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Entebbe, Victoria Gölü...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 UGX = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Entebbe Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Entebbe, Uganda’nın Merkez Bölgesi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Uganda başkanının ofisinin bulunduğu şehirde 2014 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 70 bin kişi yaşamaktadır. Uganda Virüs Araştırmaları Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapan şehir, doğal varlıklar açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Şehrin ismi ise Luganda dilinde “koltuk/makam” anlamına gelmektedir. Bu ismi almasında ise Baganda şefinin önemli davalara baktığı yer olması etkili olmuştur.

Şehrin sömürge tarihi 1893 yılında, İngiliz Sir Gerald Potal’ın bölgeyi ticari ve kolonyal gayelerle kullanması ile başlar. 1929 yılında Uganda’nın ana havalimanı olan Entebbe Uluslararası Havalimanı’nın açılması ile birlikte ise şehir Avrupalılar tarafından tanınır hale gelmiştir. Havalimanı 4 Temmuz 1976 yılında kaçırılma ve kurtarılma olaylarına sahne olmuştur. Filistinli militanlar, Tel Aviv-Paris seferini yapan uçağı buraya indirmişlerdir. 1 saat içinde gerçekleşen İsrail müdahalesi ile birlikte militanlar öldürülmüştür. Havalimanında tarihe geçen bir başka olay ise 1952 yılında II. Elizabeth’in babasının ölüm haberini almasının ardından, Afrika ziyaretini yarım bırakıp ülkesine bu havalimanından geri dönmesidir. Entebbe, 1894 yılında Uganda koloni bölgesinin başkenti olarak ilan edilmiştir. Şehir, bu unvanını 1962 yılına kadar sürdürmüştür.

Entebbe, bitki ve hayvan çeşitliliği, göl kenarındaki güzel plajları ve kolay ulaşım imkânları ile ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir Afrika şehridir. Temiz havası, vahşi yaşamı ve sakin atmosferi, Entebbe’de rahatlatıcı bir tatil yapma olanağı sunmaktadır. 

Entebbe Nerededir? 

Entebbe, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda Cumhuriyeti’nin Merkez Bölgesi’nde, kıtanın en büyük gölü olan Victoria Gölü kıyısında, ülkenin başkenti Kampala’nın 35 kilometre güneybatısında yer almaktadır.

Entebbe’ye Nasıl Gidilir? 

Entebbe Uluslararası Havalimanı, Afrika şehirlerine ve başka kıtalara seferlerin mevcut olduğu, ülkenin ana havalimanıdır. Geniş imkânlara sahip olan terminalde bolca taksi hizmet vermektedir. Güvenlik sebebiyle araçların uzak tutulduğu terminaldeki taksiler dışarıdaki otoparkta bulunmaktadır.

Şehre kara yolu ile ulaşmak için ise genelde başkent Kampala’dan geçmek gerekmektedir. Kampala’da her 30 dakikada bir Entebbe’ye hareket eden küçük minibüsler vardır. Minibüsler, Kampala’nın büyük pazarının yanından hareket etmektedir ve eğer yoğun saatler değil ise yolculuk 45 dakika-1 saat arasında sürmektedir. 

Entebbe’de Görülecek Yerler 

Entebbe Botanik Bahçeleri olarak bilinen Uganda Ulusal Botanik Bahçeleri, Victoria Gölü’nün kuzey kıyılarında, 1898 yılında, A Whyte tarafından kurulmuştur. Farklı bölümlere sahip olan bahçenin bölümleri arasında Yağmur Ormanları da yer almaktadır. Yağmur Ormanı, 1940’larda çekilen Tarzan filmi sahnelerinde kullanılmıştır. Ekvator üzerinde yer alan bahçe, 1.134 metrelik bir yükseklikte konumlanmaktadır. Yıl boyunca yüksek miktarda da yağış alması sebebiyle bitkiler için elverişli bir yaşam ortamıdır. Tropik, alt tropikal ve ılıman bitki türlerini bünyesinde barındıran bahçe, yılda yaklaşık 40.000 ziyaretçinin ilgisini cezbetmektedir. Bahçede, Palm Nut Akbaba ve Gri Afrika Papağanı yerleşiktir ve Colobus maymununa sıkça rastlanmaktadır. Egzotik bitki ve ağaçların bolca bulunduğu bahçe, kuş gözlemcileri için de ilgi çekici bir bölgedir.


 
Entebbe Hayvanat Bahçesi, Afrika’nın vahşi yaşamına şahit olmak için ziyaret edilebilir. Çocuklara özel oyun tesislerine de sahip olan hayvanat bahçesi; aslanlar, gergedanlar, zebralar, timsahlar, zürafalar, sırtlanlar ve şempanzelere ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem ağaçların, tropik sarmaşıkların görülebileceği hayvanat bahçesine, hayvanlar güneşten kaçıp gölgeye saklanmadan önce ziyaretin gerçekleştirilmesi tercih edilebilir.

Entebbe’de Nerede Kalınır?

1962 yılına kadar Uganda'nın başkenti olarak anılan Entebbe şehri, bu unvanını Kampala’ya kaptırmış olsa da, turistik açıdan halen önemini korumayı başarıyor. Ülkenin güney kesiminde yer alan Entebbe, vahşi yaşam alanları, el değmemiş doğası ve insanı büyüleyen kültürü ile dikkat çekiyor. Özellikle yağışın az olduğu yaz ayları süresinde ziyaret edilmesi önerilen Entebbe’de Victoria Gölü yüzmeyi ve balık tutmayı sevenler için oldukça ilgi çekiciyken nadir görülen canlıları ve bitkileri merak edenlerse Entebbe Botanik Bahçesi ve Vahşi Yaşam Eğitim Merkezi'ni ziyaret ediyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Entebbe şehri, konaklama için ziyaretçilerine pek çok seçenek sunuyor. 5 yıldızlıdan uygun fiyatlı otellere kadar farklı tarz ve bütçeye hitap eden seçenekler bulmak mümkün.

Entebbe’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Entebbe otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Entebbe Otelleri

Uganda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Entebbe, Victoria Gölü kıyısında yer alıyor. Eşsiz doğası sayesinde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehirde vahşi yaşam alanlarının yanı sıra yüzmeyi sevenler için de imkânlar bulunuyor. Gezginler için pek çok şey vadeden Entebbe şehrinde muazzam güzelliği ile Victoria Gölü, Entebbe Vahşi Yaşam Merkezi (Hayvanat Bahçesi), Botanik Bahçesi ve Entebbe Pazarı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Entebbe Otelleri

Farklı ve sıcakkanlı kültürel yapısı ile ziyaretçilerini karşılayan şehirde konaklama için farklı ortamlarda, farklı tarz ve bütçelerde oteller hizmet veriyor. Hepsindeyse geniş bahçeler, farklı türlerdeki kuşlar ile doğal yapı öne çıkıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Entebbe otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Uganda Vizesi

Uganda’ya yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz ile ilgili seyahatleriniz için vize başvurusu yapmanız gereklidir.