Flores Hakkında Bilinmesi Gerekenler

6ebf7874eca926777f39d1ffc74980f4.jpg

Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir kısmı, Peten Itza Gölü ile çevrilidir. Merkeze uzun ince bir yol ile bağlıdır. Ve tabii ki turistlerin en çok ilgisini çeken alan bu Eski Şehir kısmıdır.

2-3 katlı ve rengarenk sempatik evleri, göl kıyısındaki yürüyüş yolları, pazar yeri, Maya kültürüne özgü ürünler satan mağazaları, göl manzaralı gece mekanları ve otantik otelleri ile her yıl pek çok turistin tercih ettiği bir destinasyon Flores.

Çok yakınında yer alan havalimanı sayesinde ulaşımı da kolay olan Flores’da tropikal iklim hakim. Yıllık en düşük sıcaklığın 18 derece olduğu şehre her mevsim gitmek mümkün.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=RO-4VOM3wPM

Flores ile İlgili

Editörün Kaleminden

Flores Nerededir?

Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir kısmı, Peten Itza Gölü ile çevrilidir. Merkeze uzun ince bir yol ile bağlıdır.

Flores’e Nasıl Gidilir?

Mundo Maya Uluslararası Havalimanı hemen Flores’un dışında bir bölgededir. Guatemala City, Cancun ve Belize City’den uçuşlar mevcuttur. Yine bu noktalardan otobüslerle de Flores’a ulaşım mümkündür. Yolculuk 8 ila 10 saat arasında sürmektedir.

Flores’e Ne Zaman Gidilir?

Flores’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Sıcaklıklar 12-40 derece arasında seyretmektedir. En yüksek sıcaklıklar nisan-haziran aylarındadır. En soğuk ay ise ocaktır. Ağustos aylarında ise hiç yağış görülmez.

Flores’te Nerede Kalmalı?

Flores’de hostellerden normal otellere kadar seçenekler mevcuttur. Otellerin büyük çoğunluğu göl manzaralıdır. Yer ayırtırken kliması olmasına özen göstermek gerekir, zira Flores yaz aylarında çok sıcak olmaktadır.

Flores’ta Gezilecek Yerler

Flores coğrafi açıdan çok güzel bir yerdir. Ormanlar içinde gölün karaya haliç şeklinde oluşturduğu doğal korunakta yer alıyor. Pek çok otelin bulundupu Santa Barbara adası ise şehrin hemen karşısında ve ulaşım çok kolay.

Flores İçi Ulaşım

61.jpg

Flores çok büyük bir yer olmadığından çoğunlukla yürüyerek ulaşım tercih edilir. Ve tüm adayı bisikletle dolaşmak ise toplamda 15 dakika sürecektir. Ama tabii ki adada farklı ulaşım yolları da mevcuttur. Motorlu rikşovlar, minibüs ve otobüsler de çalışmaktadır.

Flores Mutfağı

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir. “Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi vardır Guatemala’da. Burada önemli olan tamale’nin hazırlandığı hamur çeşididir. Mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

“Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur. “Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Pizzeria Picasso, Café Archeologico Yax-há, Hotel Maya Internacional, La Luna, Fonda Ixobel, Mayan Princess.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Flores’da Alışveriş

Flores’da özellikle ana sokaklarda pek çok küçük mağaza bulunmaktadır. Ara sokaklarda da en azından her sokakta bir dükkanla karşılaşabilirsiniz. Maya kültürüne sahip olan şehirde tüm hediyelik eşya dükkanlarında bu kültürle ilgili ürünler bulunmaktadır. Bu ve diğer hediyelik ürünler arasında canlı renklere sahip çantalar, hamaklar, ahşap işler, biblolar, masklar, shot bardakları, bebekler ve tekstil ürünleri mevcuttur. En çok göreceğiniz şey ise hem kumaş hem de desen anlamında envai çeşit modeli bulunan battaniye ve örtülerdir.

Flores Gece Hayatı

Flores’da çok hareketli bir gece hayatı olmadığından çoğu ziyaretçi akşamlarını otellerinin bar ya da bahçesinde ya da restoranlarda geçirir. Calle Sur çevresinde birkaç mekan mevcuttur. Bunlar arasında en hareketli olanı AAdictos’tur. Eğer güzel bir göl manzarası ve parti arıyorsanız Bar Raices’i tercih edebilirsiniz. Merkeze yakın bir seçenek ise Calle Centroamérica ve Avenida Santa Ana’nın köşesinde yer alan Las Puertas olabilir. Kimi zaman canlı müzik de dinleyecebileceğiniz bu mekan, dans için de çok idealdir.

Flores Festivaller

Quema del Diablo Festivali / Şeytanı Yakma (Aralık)

Magik Festival / Müzik Festivali (Aralık)

Flores Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya’dan Önceki Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Columbus Günü (12 Ekim)

1944 Devrimi (20 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Flores İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122

Polis: 110

Flores Türkiye Dış Temsilcilikler

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala
Telefon: +502 2490 2068
Faks: +502 233 72 972
[email protected]
Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Flores Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores şehrinin para birimi Guatemala Kuetzalı’dır (GTQ). 1 TL yaklaşık 2,46 Guatemala Kuetzalı’dır.

Flores Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores’in resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında ülkede 21 çeşit Maya dili de konuşulmaktadır.

Flores Saat Farkı

Flores (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Flores’ten 7 saat ileridedir.

Flores Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 22oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 24oC
  • Kas 23oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 13,700  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Guatemala Kuetzalı’dır (GTQ) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün