Google+

Arama formu

Flores

Flores (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio...
Devamı oku
Flores’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Sıcaklıklar 12-40 derece...
Devamı oku
Mundo Maya Uluslararası Havalimanı hemen Flores’un dışında bir...
Devamı oku
Flores’de hostellerden normal otellere kadar seçenekler mevcuttur....
Devamı oku
Flores çok büyük bir yer olmadığından çoğunlukla yürüyerek ulaşım...
Devamı oku
Flores coğrafi açıdan çok güzel bir yerdir. Ormanlar içinde gölün...
Devamı oku
Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek...
Devamı oku
Flores’da çok hareketli bir gece hayatı olmadığından çoğu ziyaretçi...
Devamı oku
Flores’da özellikle ana sokaklarda pek çok küçük mağaza bulunmaktadır....
Devamı oku
Quema del Diablo Festivali / Şeytanı Yakma (Aralık) Magik Festival /...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya’dan Önceki Perşembe Kutsal Cuma...
Devamı oku
Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir...
Devamı oku
Acil yardım: 128 Yangın: 122 Polis: 110
Devamı oku
Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir...
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores şehrinin para birimi...
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores’in resmi dili İspanyolca’...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GTQ = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 22℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 27℃
Haz 26℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 24℃
Kas 23℃
Ara 21℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 13,700  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Guatemala Kuetzalı’dır (GTQ) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Flores Hakkında Bilinmesi Gerekenler

6ebf7874eca926777f39d1ffc74980f4.jpg

Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir kısmı, Peten Itza Gölü ile çevrilidir. Merkeze uzun ince bir yol ile bağlıdır. Ve tabii ki turistlerin en çok ilgisini çeken alan bu Eski Şehir kısmıdır.

2-3 katlı ve rengarenk sempatik evleri, göl kıyısındaki yürüyüş yolları, pazar yeri, Maya kültürüne özgü ürünler satan mağazaları, göl manzaralı gece mekanları ve otantik otelleri ile her yıl pek çok turistin tercih ettiği bir destinasyon Flores.

Çok yakınında yer alan havalimanı sayesinde ulaşımı da kolay olan Flores’da tropikal iklim hakim. Yıllık en düşük sıcaklığın 18 derece olduğu şehre her mevsim gitmek mümkün.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=RO-4VOM3wPM

Flores’ta Gezilecek Yerler

Flores coğrafi açıdan çok güzel bir yerdir. Ormanlar içinde gölün karaya haliç şeklinde oluşturduğu doğal korunakta yer alıyor. Pek çok otelin bulundupu Santa Barbara adası ise şehrin hemen karşısında ve ulaşım çok kolay.

Tikal Antik Kenti

Tikal Antik Kenti

Tikal, bugünkü Guatemala'daki yağmur ormanlarındaki Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezidir. Güney düzlüklerindeki öteki Maya merkezleri gibi Tikal da orta oluşum döneminde (M.Ö. 900-300) küçük bir köydü. Geç oluşum döneminde (M.Ö. 300-M.S. 100) büyük piramit ve tapınakların yapılmasıyla önemli bir tören merkezi haline geldi. Klasik dönemde büyük saraylar, piramitler, alanlar yapıldı. Maya hiyeroglif yazısı ve karmaşık takvim sistemi ortaya çıktı, anıtsal heykeller ve vazo resimleriyle üstün bir Maya sanatı gelişti.

Maya uygarlığının şahidi antik şehirler ve dev piramitler, nehirler, göller, etkileyici sarkıtlar ve dikitler ile süslü mağaralar, tropik ormanlar, renk renk çeşit çeşit hayvanlara ev sahipliği yapan Petén bölgesi arkeoloji ve doğal güzellikler açısından gizemli ve büyüleyici bir bölge.

Tarihin en büyük uygarlıklarından birisi olan Mayalar tarım, bilim, astronomi, mimari alanlarında büyük gelişmeler kaydetmiş ve de en önemli dönemlerini Guatemala’da geçirmişler. Peten bölgesinde Maya imparatorluğunun en büyük şehirlerinden birisi olan 576 kilometrekareye yayılmış zamanında 90.000 kişiye ev sahipliği yapmış Tikal antik şehri yer alıyor. Meydanlar, monolitler, piramitler, gözlem kuleleri gibi binalar ile çevrili Tikal’de en görkemli piramitler ise Acropolis’te yer alan Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, Plaza Mayor’un ilerisinde yer alan Rahip Jaguar Tapınağı ve de şehrin kuzeyinde yer alan en yüksek tapınak olan Çift Başlı Yılan Tapınağı.

Peten’de yer alan diğer en önemli Maya şehri ise El Mirador. Sadece helikopter ile ulaşılabilen El Mirador, 3000 kilometreye yayılan 4000 piramiti ve de tahmini 200.000 kişilik nüfusu ile bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ve geniş Maya şehri. MÖ 300 ile MS 150 arasında en görkemli dönemini yaşamış şehirde yer alan La Danta 70mt yüksekliği ile en büyük ve en yüksek Maya piramiti. Ayrıca heybetli El Tigre (55 metre) piramiti de burada yer alıyor. Peten’de yer alan diğer küçük Maya şehirleri ise Yaxhá, Topoxté, Nakbé, Dos Pilas ve Ceibal.

Flores şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Itzayana güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Las Lagunas Boutique Hotel, Bolontiku Hotel Boutique, Maya Luna B&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Habitación cerca de Tikal, Villa Maya, Green Jungle gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Yaxha, Green World The Hostel, Casa de Grethel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Flores aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ak'tun Kan

Ak'tun Kan

Ak’tun Kan, (La Cueva de la Serpiente, ya da Türkçe adıyla yılanın mağarası) adlı yere ulaşmak için Santa Elena boyunca giden ana caddeye çıkın. Yolun sonunda sola dönün, ve işaretleri takip edin. İşaretler çok net bir şekilde sizi mağaraya ulaştıracaktır. Flores şehir merkezinden 30 dakikalık bir yürüyüşle ya da taksiyle erişebileceğiniz mağarada gündelik objelere benzeyen sayısız oluşum var. Bunların bazıları insanlara ve hayvanlara da benzeyen stalagmit ve stalaktik oluşumlar. Sergilenmekte olan buluntuların çoğuna dair açıklama İspanyolca olduğu için mutlaka rehber yardımıyla gezmenizde fayda var.

ARCAS

ARCAS

ARCAS ya da uzun adıyla (Asociaciòn de Rescate y Conservaciòn de Vida Silvestre), bir vahşi yaşam kurtarma ve koruma merkezidir. Yasadışı hayvan ticaretini önlemek konusunda faaliyet gösteren bu sivil toplum kuruluşunun geniş bir arazi üzerine kurulmuş merkezini gezebilir kurtarılan ve rehabilite edilen hayvanları görebilirsiniz. Ayrıca ziyaretiniz boyunca buraya dönemsel gönüllülük yöntemiyle destek de olabilirsiniz. Merkezin Flores şehir merkezinden tekne servisi bulunmakta. Tekneler sabah sekizde ve akşam üstü üçte kalkmakta.

Buraya kadar gelmişken bir kısa tekne yolculuğu yaparak hemen yakınındaki Petencito Hayvanat Bahçesini de ziyaret edin. Petencito Hayvanat Bahçesi küçük bir hayvanata bahçesi. Burada maymunlar, jaguarlar, rakunlar ve elbette ARCAS tarafından kurtarılmış olan hayvanlar bulunuyor. Hayvanat bahçesine doğrudan Flores şehir merkezinden on dakikalık bir tekne yolculuğyla erişebilirsiniz. Botlst Hotel Santana’nın arkasından ya da şehrin ana iskelesinden kalkmakta.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Flores Nerededir?

Flores, Guatemala’nın Peten bölgesinin kuzeyinde yer alır. Eski Şehir kısmı, Peten Itza Gölü ile çevrilidir. Merkeze uzun ince bir yol ile bağlıdır.

Flores’e Ne Zaman Gidilir?

Flores’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Sıcaklıklar 12-40 derece arasında seyretmektedir. En yüksek sıcaklıklar nisan-haziran aylarındadır. En soğuk ay ise ocaktır. Ağustos aylarında ise hiç yağış görülmez.

Flores’e Nasıl Gidilir?

Mundo Maya Uluslararası Havalimanı hemen Flores’un dışında bir bölgededir. Guatemala City, Cancun ve Belize City’den uçuşlar mevcuttur. Yine bu noktalardan otobüslerle de Flores’a ulaşım mümkündür. Yolculuk 8 ila 10 saat arasında sürmektedir.

Flores şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Flores’te Nerede Kalmalı?

Flores’de hostellerden normal otellere kadar seçenekler mevcuttur. Otellerin büyük çoğunluğu göl manzaralıdır. Yer ayırtırken kliması olmasına özen göstermek gerekir, zira Flores yaz aylarında çok sıcak olmaktadır.

Flores pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Flores Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Flores Otelleri
En Uygun Fiyatlı Flores Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Flores Otelleri
Flores Ev Kiralama

Flores İçi Ulaşım

61.jpg

Flores çok büyük bir yer olmadığından çoğunlukla yürüyerek ulaşım tercih edilir. Ve tüm adayı bisikletle dolaşmak ise toplamda 15 dakika sürecektir. Ama tabii ki adada farklı ulaşım yolları da mevcuttur. Motorlu rikşovlar, minibüs ve otobüsler de çalışmaktadır.

Flores Mutfağı

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir. “Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi vardır Guatemala’da. Burada önemli olan tamale’nin hazırlandığı hamur çeşididir. Mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

“Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur. “Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Pizzeria Picasso, Café Archeologico Yax-há, Hotel Maya Internacional, La Luna, Fonda Ixobel, Mayan Princess.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Flores Gece Hayatı

Flores’da çok hareketli bir gece hayatı olmadığından çoğu ziyaretçi akşamlarını otellerinin bar ya da bahçesinde ya da restoranlarda geçirir. Calle Sur çevresinde birkaç mekan mevcuttur. Bunlar arasında en hareketli olanı AAdictos’tur. Eğer güzel bir göl manzarası ve parti arıyorsanız Bar Raices’i tercih edebilirsiniz. Merkeze yakın bir seçenek ise Calle Centroamérica ve Avenida Santa Ana’nın köşesinde yer alan Las Puertas olabilir. Kimi zaman canlı müzik de dinleyecebileceğiniz bu mekan, dans için de çok idealdir.

Flores Festivaller

Quema del Diablo Festivali / Şeytanı Yakma (Aralık)

Magik Festival / Müzik Festivali (Aralık)

Flores’da Alışveriş

Flores’da özellikle ana sokaklarda pek çok küçük mağaza bulunmaktadır. Ara sokaklarda da en azından her sokakta bir dükkanla karşılaşabilirsiniz. Maya kültürüne sahip olan şehirde tüm hediyelik eşya dükkanlarında bu kültürle ilgili ürünler bulunmaktadır. Bu ve diğer hediyelik ürünler arasında canlı renklere sahip çantalar, hamaklar, ahşap işler, biblolar, masklar, shot bardakları, bebekler ve tekstil ürünleri mevcuttur. En çok göreceğiniz şey ise hem kumaş hem de desen anlamında envai çeşit modeli bulunan battaniye ve örtülerdir.

Flores Saat Farkı

Flores (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Flores’ten 7 saat ileridedir.

Flores Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores şehrinin para birimi Guatemala Kuetzalı’dır (GTQ). 1 TL yaklaşık 2,46 Guatemala Kuetzalı’dır.

Flores Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Flores’in resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında ülkede 21 çeşit Maya dili de konuşulmaktadır.

Flores Türkiye Dış Temsilcilikler

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala
Telefon: +502 2490 2068
Faks: +502 233 72 972
embajada.guatemala@mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Flores Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya’dan Önceki Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Columbus Günü (12 Ekim)

1944 Devrimi (20 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Flores İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122

Polis: 110

Guatemala Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.