Foça’ya Nasıl Gidilir?

eskifoca3.jpg

Kendi aracıyla gidecek olanlar, eğer İzmir üzerinden gideceklerse, İzmir'den çıktıktan sonra Karşıyaka, Çiğli, Menemen ve Buruncuk'u geçince ilk ışıklardan sola dönmeleri gerekmektedir. İstanbul-Çanakkale üzerinden gidecek olanlar, Çanakkale yolunun 39 km'sinden sola saptıktan 26 km sonra, Foça'ya ulaşabilirler. Ankara’dan gidecek olanlar ise Ankara-Eskişehir yolundan Afyon’a doğru devam ederek, İzmir tabelalarını takip etmeli ve Uşak üzerinden devam etmeliler. Sonrasında, İzmir-Foça arasında ilerlemek yeterlidir.

Otobüsü tercih edenler, Türkiye'nin neresinden hareket etseler, İzmir Otogarı'nda ilk peron Foça peronudur. Foça otobüsleri kış mevsiminde sabah 06:30'dan, akşam 21:15' e kadar aralıksız çalışmaktadır. Yaz aylarında ise sabah 06:00'da başlıyor ve akşam 23:00'e kadar her yarım saatte bir kalkmak suretiyle devam etmektedir.

Demiryolu, denizyolu ya da havayolu… Foça’ya hangi yolla giderseniz gidin, en kısa yoldan İzmir Otogarı'na ulaşmanız gerekiyor. Uçakla gidecek olanlar, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan saat başı kalkan Havaş otobüsleri Otogar'a ulaşabilirler. Ancak bu servislerin mevsimlere göre değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekiyor.

Foça ile bazı merkezlerin uzaklıkları şöyle:

* Manisa-Foça: Yaklaşık 72 km (özel araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika )

* İzmir- Foça: Yaklaşık 70 km (özel araçla yaklaşık 1 saat)

* Kocaeli- Foça: Yaklaşık 505 km (özel araçla yaklaşık 7 saat)

* İstanbul-Foça: Yaklaşık 598 km (özel araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika)

* Bursa- Foça: Yaklaşık 362 km (özel araçla yaklaşık 5 saat)

* Ankara-Foça: Yaklaşık 643 km (özel araçla yaklaşık 9 saat)