Bordeaux Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Uzun zamandır “La Belle Endormie” (Uyuyan Güzel) olarak bilinen şehir Bordeaux, yeni milenyum ile büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Trafiğe kapalı bulvarlar, neo-klasik mimarilerilerin restorasyonları ve modern şehir içi ulaşım sistemleri ile Fransa'nın şirin liman kenti büyük bir gelişme kaydetmiş ve bu çalışmaların sonucu olarak 2007 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almıştır.

Bordeaux, "Bordo" diye okunur ve Fransa'nın güneybatısında bulunur. Nouvelle-Aquitaine Bölgesi'nin Gironde departmanının en büyük şehridir. Banliyöleriyle birlikte Bordeaux Metropol bölgesinin bir milyondan fazla nüfusu vardır. Bordeaux erkeklerine Bordelais, kadınlarına da Bordelaises denilmektedir. Fransa'da Paris'ten sonra en çok sayıda tarihi eserini koruyabilmiş şehir Bordeaux'dur. Ayrıca Bordeaux; tarihi, şatoları ve eşsiz bir şarap kültürü ile adından çokça söz ettiren bir liman kentidir. Zengin mutfak kültürü ile dünya çapında üne sahiptir. 8. yüzyıldan beri şarap üreten Bordeaux; dünya şarap endüstrisinin başkentidir.

Batısında Atlantik Okyanus'unda bulunan şehir beyaz kumlardan oluşan kumsallara sahiptir. Şehrin içinden geçen Garonne Nehri de doğu ve batı olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Atlas Okyanusu'nun etkisi nedeniyle şehirde okyanusal iklim görülür. Yazın sıcaklıklar 23-27 derece civarında seyrederken kışlar da soğuk geçmektedir. Bordeaux'nun doğusunda ise Route de Médoc denilen bölge bulunur. Bordeaux iklimi üzüm yetişticiliğine çok uygundur ve Route de Médoc da üzüm yetiştirilen bölgelerden biri olan Médoc'a giden "şarap yolu" olarak bilinir. St. Émilion gibi pek çok Orta Çağ kasabasının bulunduğu bu çevrede dünya çapında ünlü kırmızı ve beyaz şaraplar üretilmektedir. Her kalitede şarabın üretildiği Bordeaux'da dünyanın en pahalı şarapları da üretilmektedir. 116,160 hektarlık alanda her yıl ortalama 960 milyon şişe şarap üretilmektedir. Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec kırmızı şarap; Muscadelle, Sauvignon blanc beyaz şarap üretiminde kullanılan üzümlerden birkaçıdır.

Milattan önce 300 dolaylarında Kelt kabilelerinden Bituriges Vivisci’ler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bölgeye Burdigala ismi verilmiştir. Bu isim “Keltlerin Şehri” anlamını taşımaktadır. "Burdigala"nın, Bordeaux isminin kökeni olduğu düşünülmektedir. Günümüzde şehrin güneyindeki nehir bu ismi taşımaktadır. M.Ö. 60'da şehir Romalıların hakimiyetine girmiştir. Üç asır boyunca Romalılara bağlı kalan 276'da Vandalların işgaline uğramıştır. 6. yüzyılın başlarına kadar da Vizigotların ve Frankların hakimiyetine geçmiştir. 6. yüzyıl itibariyle Frankların yerleştiği şehirde Vasconya Dükalığı kurulmuştur. 1453 yılına kadar ayakta kalan bu dükalık daha sonra Fransa Krallığı'nın bir parçası olmuştur. Ancak Fransa'ya bağlı bir düklük konumunda olan Bordeaux çevresi, 1653'te 14. Louis'nin şehre girip bu bölgeyi tam anlamıyla krallığa bağlamasıyla direk olarak kralın yönetimi altına girmiştir. 18. yüzyıl Bordeaux tarihinin en parlak dönemi olmuştur. Bu dönemde hızla binalar yapılmıştır ve bu şık barok binalar şehrin bugünkü çehresini büyük ölçüde oluşturmuştur. Victor Hugo, Bordeaux'ya geldiğinde şehri o kadar beğenmiştir ki "Versailles'yı alın Antwerp'i ekleyin ortaya Bordeaux çıkacaktır." sözünü söylemiştir. 3. Napolyon Paris'i Orta Çağ görüntüsünden kurtarıp modern bir şehir yapmak istediğinde mimar Baron Haussmann, Bordeaux'yu örnek alıp tasarımlarını yapmıştır. Fransa-Prusya Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları dönemlerinde de kısa süreliğine başkent Paris'ten Bordeaux'ya taşınmıştır.

Fransa'nın eğitim konusunda ileri şehirlerinden biri olan Bordeaux'da 60,000'den fazla öğrenci bulunur. Öğrenci nüfusunun giderek artması şehrin pek çok alanında kendini hissettirmektedir. Özellikle son yıllarda artan bar ve gece kulübü sayısı gece hayatının hareketlenmesini sağlamıştır. Öğrenci sayısının fazla olması ve eğitim düzeyinin son derece yüksek olması da şehir sakinlerinin birçok açıdan toleranslı ve hoşgörülü olmasını sağlamıştır. Fransa üniversitelerinde kampüs kültürü olmasa da şehirde bulunan en büyük üniversite olan Bordeux Üniversitesi ülkenin en büyük kampüsüne sahiptir. Şarap kültürü ve turizmi konusunda öncü bir şehir olduğu için de şehirde bulunan üniversitelerde şarap konusunda uzman yetiştirme amaçlı bölümler bulunmaktadır. Bordeaux Üniversitesi de 1441 yılında kurulmuştur ve Fransız Devrimi sırasında ve sonrasında bir süreliğine kapatılmıştır. Günümüzde Avrupa'nın en büyük ve en saygın üniversiteleri arasında sayılır.

362 adet tarihi yapıya ev sahipliği yapan Bordeaux çok sayıda gezilecek ve görülecek yere sahiptir. "Tarihin ve Sanatın Şehri" kabul edilen şehirde Roma döneminden barok döneme birçok eser bulunur. Avrupa'nın en büyük meydanı Place des Quinconces, Bourse Meydanı, Büyük Tiyatro, Güzel Sanatlar Müzesi gibi birbirinden güzel yapılar vardır. Bir Fransız şehri olarak Bordeaux zengin bir gastronomi kültürüne de sahiptir. Restoranların en yoğun olduğu Saint Remi Caddesi'nde deniz mahsullerinden şaraba yatırılmış kırmızı etlere kadar bütün Fransız yemeklerini bulmak mümkündür. Şarabın şehri olan Bordeaux'da öğrenci nüfusu da kalabalık olduğu için gece hayatı hareketlidir. Akşamları yapılabilecek birçok aktivite vardır.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı