Gori Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Gürcistan’ın Şida Kartli bölgesinde yer alan Gori, başkent Tiflis’e yaklaşık 80 kilometre mesafededir. Kura Nehri’nin bir kolu olan Liahvi Nehri kenarındaki kent Gürcü kralı Kurucu Davit tarafından kurulmuştur. Kelime anlamı tepe veya doruk olan Gori Sovyetler Birliği lideri Stalin’in doğum yeridir. 1878 yılında doğduğu ev günümüzde Stalin Müzesi olarak ziyarete açıktır. Yaklaşık 288 bin kişilik nüfusa sahip olan Gori 1920 depreminde büyük ölçüde hasar görmüştür. Sovyet döneminde önemli bir sanayi kenti olan Gori’de Sovyet mimarisinin etkileri hissedilmektedir.


 

Gori Nerede?

Tiflis’in 80 kilometre batısında yer alan Gori Gürcistan’ın Şida Kartli bölgesindedir. Ortasından Liavhi Nehri’nin geçtiği Gori ülkenin doğusunda konumlanmaktadır.

Gori’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Gori’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Başkent Tiflis’e hava yolu ile ulaştıktan sonra, 80 kilometre uzaklıkta bulunan Gori’ye otobüslerle geçebilirsiniz. Tiflis merkezdeki Didube otogarından her gün 07.00-20.00 saatleri arasında saat başı Gori’ye otobüs hareket etmektedir. Marshrutkas adı verilen otobüslerle yaklaşık 1.5 saatte Gori’ye ulaşabilirsiniz. Bilet ücreti kişi başı 3 GEL’dir. Tiflis’ten Gori’ye gitmenin bir diğer yolu Didube otogarından paylaşımlı taksilere binmektir. Dolduğunda hareket eden taksilerle Gori’ye kişi başı 5 GEL ücret ödeyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.


Gürcistan Para Birimi Nedir?

Gürcistan’ın para birimi Lari’dir. (GEL) 1 Gürcistan Larisi yaklaşık 1.97 TL’dir. (Kur bilgisi Aralık 2018’de güncellenmiştir)
 

Gori’ye Ne Zaman Gidilir?

Gori’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Temmuz yılın en sıcak ayı olurken en soğuk ay Ocak’tır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 21 derece iken Ocak ayında bu değer -1 dereceye kadar düşer. Gori’yi ziyaret etmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar ayları olsa da mevsimsel yağışlar nedeniyle şemsiyenizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 

Gori Gezilecek Yerler

Şehir merkezi oldukça küçük olduğu için Gori’yi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Sovyet havasının hakim olduğu şehirde gezip görülebilecek yerlerin sayısı hayli az. Turistleri kente çeken en önemli yer ise Stalin’in Müzesi. 1878 yılında Gori’de doğan Stalin’in evi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Büyük bir bahçenin içerisinde yer alan Stalin Müzesi’nde eski Sovyet liderinin kullanmış olduğu eşyaları, kıyafetleri ve fotoğrafları sergilenmektedir. 1920’lerden 1950’lere kadar tarihi bir yolculuğa çıkabileceğiniz müzenin bahçesinde Stalin’in özel vagonunu da görme imkanı bulabilirsiniz. Stalin Müzesi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti kişi başı 10 GEL olmakla birlikte eğer Stalin’in özel vagonunu da görmek isterseniz 5 GEL daha ücret ödemeniz gerekmektedir.


Fotoğraf: https://georgiantour.com

Müzelere merakınız varsa Tarihsel Etnografya Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Stalin Müzesi’nin yan sokağında yer alan Tarihsel Etnografya Müzesi antik arkeolojik eserler, silahlar, savaş kıyafetleri, mücevherler, klasik eşyalar gibi Gürcü yaşamını yakından inceleyebileceğiniz kültürel ve tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzeyi kişi başı 3 GEL ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.


Fotoğraf: https://georgiatours.info

Gori’ye gelmişken kısa bir araba yolculuğu ile Uplistsikhe’ye de uğrayabilirsiniz. Tarihi Demir Çağı’na dayanan ve arkeolojik sit alanı ilan edilen Uplistsikhe kayalara oyulmuş bir yerleşim yeridir. Gori’nin on kilometre doğusunda yer alan Uplistsikhe Hristiyanlığın ortaya çıkmadan önce pagan ibadetlerinin bölgesel merkezlerinden biridir. Bölgeye giriş ücreti 7 GEL olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Uplistsikhe’ye toplu taşıma ile kişi başı 1 GEL ücret ödeyerek ulaşabileceğiniz gibi taksi ile 10 GEL ödeyerek de tarihi bölgeye gidebilirsiniz. 

Fotoğraf: http://www.georgiatrip.ge


Gori’de Alışveriş

Gori’de diğer Gürcü şehirlerine göre daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilmek mümkündür. Stalin Bulvarı şehrin en geniş bulvarıdır. Hediyelik eşya dükkanlarının da yer aldığı bulvarda Gürcü el sanatlarına ve takılara göz atabilir, hem kendinize hem sevdiklerinize hatıra olarak satın alabilirsiniz. Chavchavadze Sokak’taki Central Bazaar’da yerel yiyecek ve içeceklerin tadına bakabilir, uygun fiyatlı çanta, kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. Stalin Müzesi’ni ziyaret ederseniz yanındaki hediyelik eşya mağazasına uğrayabilir, heykel, anahtarlık, magnet, defter gibi hatıra ürünler alabilirsiniz.