Göteborg Gezilecek Yerler


 

Göteborg’da gezebileceğiniz çok çeşitli ve farklı türdeki yerler olmakla birlikte şehir hepsinin birleşimi bir yerdir. Eğlence parkıyla, doğal güzellikleriyle, mimari yapısıyla ve müzeleriyle Göteborg’da Kungsportplatsen 2’deki turizm ofisinden bir harita temin edip bunun da yardımıyla gezilecek yerler rotanızı kolayca belirleyebilirsiniz. 

** Ayrıca Göteborg'da yapılması gerekenler listenize Paddan adlı teknelerle kanal turunu da eklemelisiniz. Çıkacağınız bu kanal turunda hem şehrin muhteşem sülietini izleyebilecek hem de farklı bir deneyim yaşamış olacaksınız. Tekne turunda size eşlik edecek olan rehberin anlattıkları ile de şehri iyice tanıyıp gezdiğiniz ya da gezeceğiniz yerler hakkında bilgi daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz. 
 

Göteborg Sanat Müzesi

Avrupa’nın en kapsamlı sanat müzelerinden biri olan müze 15. yüzyıldan günümüze uzanan büyük koleksiyonu ile görücüye çıkmaktadır. MonetRembrandtRubensChagall ve Picasso gibi ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği bu müzede İskandinav sanatının önemli örneklerini de görebilirsiniz. Müzenin zengin bir koleksiyona sahip olması ve eserlerin iyi bir şekilde korunması, müzeye Michelin Yeşil Kart'ta üç yıldız kazandırmıştır. Müzeyi dolaştıktan sonra giriş katındaki şık kafede oturabilir ya da yanındaki kitapçıdan kitaplar satın alabilirsiniz.

Konst Museet yani Sanat Müzesi, Kuzey Avrupa'nın en önemli müzelerinden birisidir. Müze binası 1923 yılında, Göteborg'un kuruluşunun 300. yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlenen uluslararası sergi için yapılmıştır. Yapının mimarı Sigfrid Ericson'dur ve Kuzey Avrupa mimarisinin neo-klasik akımı yorumlaması şeklinde tasarlanmıştır. Göteborg şehrinde sıkça rastlanan ve bu nedenle Göteborg tuğlası olarak anılan sarı tuğlalar da kullanılmıştır.

Müze bünyesinde resim, heykel, yerleştirme, çizim, video gibi çok farklı 70,000'den fazla eser bulunmaktadır. Müzenin en dikkat çeken noktalarından birisi Fürstenberg Galerisi'dir. 19. yüzyıl sonunda Göteborg'da yaşamış olan Fürstenberg çifti, sanat tutkunu bir çiftti. Kuzey Avrupa ülkelerinden topladıkları 1880 ve 1890'lara ait sanat eserlerinden oluşan koleksiyonlarını müzeye bağışlamışlardır. Bu koleksiyon içerisinde Richard Bergh'in Nordisk Sommarkväll eseri ve Anders Zorn, Carl Larsson gibi ünlü sanatçıların da eserleri bulunmaktadır. Dikkat çeken bir diğer koleksiyon ise Fransız Koleksiyonu'dur. Bu koleksiyonda Gogh, Monet, Chagall gibi isimlerin Fransız izlenimciliği, post-izlenimcilik ve erken modernizm eserlerini bulabilirsiniz.

Giriş Ücretleri:

  • Yetişkin: SEK 40
  • 25 yaşından küçük çocuklar: Ücretsiz
  • En az 10 kişilik gruplar: Kişi başı SEK 10 
  • Web sitesi

Liseberg Eğlence Parkı

Çocuklar gibi doyasıya eğlenmek mi istiyorsunuz? O zaman doğru adrestesiniz. Göteborg, İskandinavya’nın en büyük lunaparkının bulunduğu kenttir ve tabi şehre gitmişken gezilecek yerlerin arasında olmazsa olmaz bir yeri vardır Liseberg Eğlence Parkı’nın. Lunaparkta roller coaster, dönme dolap gibi 40’a yakın oyuncak ve 4 adet hız trenini bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa’nın en yüksek serbest düşüş alanının da bulunduğu bu park, çiçek ve ağaçlarıyla, belirli zamanlarda yapılan konserleriyle ve stand up gösterileriyle  daha da güzelleşen ve renklenen bir yerdir.

1923 yılında açılan Liseberg Eğlence Parkı, yapılan anketlerde dünya çapında en popüler lunaparklar arasına da girmeyi başarmıştır. Park bünyesinde bulunan Balder isimli roller coaster 2003 ve 2005 yıllarında dünyanın en sevilen roller coasterı seçilmiştir. Balder ahşaptan yapılan bir roller coasterken 2014 yılında açılan Helix demirden yapılmıştır. Helix roller coasterı dünyanın en uzun roller coasterlarından birisidir. Lisebergs Lustgarten ise park bünyesinde bulunan bir botanik parktır. Ayrıca Liseberg'de Rabalder, Stampbanan gibi daha yavaş ve daha az heyecanlı roller coasterlar da bulunmaktadır.  1990 yılında gözlem kulesi olarak açılan AtmosFear, 2011 yılında serbest düşüş alanına çevrilmiştir. 116 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek serbest düşüş alanıdır.

Kållerado ise 9 kişilik botlar üzerinde şelalelerden oluşan bir nehir üzerinde yapılan bir yolculuktur. Flumeride ise 630 metrelik bir parkurda kütüklerle yapılan bir yolculuktur. Parkta atlıkarınca, masal şatosu, dans alanı gibi pek çok aktivite alanı da mevcuttur.

  • Park kış dönemlerinde kapalı olup nisan ve sonrasını kapsayan bahar ve yaz dönemde ziyarete açılmaktadır. Kışın ise Noel zamanı 1 haftalığına eğlence imkanı sunup ardından yazı beklemek için faaliyetini durdurmaktadır. 
  • Web sitesi

Göteborg Botanik Bahçesi

12.000 çeşit bitkinin yaşadığı Botanik Bahçesi 175 hektarlık alanıyla İsveç’in en büyük tabiat parkıdır. 1923’te yani Göteborg’un 300. kuruluş yıl dönümü şerefine açılan bu bahçede tropik orkideden etobur bitkilere kadar birçok bitkiyi görme fırsatı elde etmiş olacaksınız. Kendinizi doğanın kucağında hissetmek, rahatlamak ve tertemiz bir oksijen solumak istiyorsanız bu parka gelmeli, parkı gezmeli ve ardından çimenlerinde oturup yorgunluğunuzu atmalısınız.

Botanik parkın bulunduğu alan 20. yüzyılın başlarında terk edilmiş bir özel mülkü de içine alan boş bir arazi olarak durmaktaydı. Daha sonra Charles Felix Lindberg Vakfı'nın bağışlarıyla bu arazi bir parka çevrilmeye başlamıştır. Göteborg belediye meclisinin de dahil olmasıyla bu alanın botanik üzerine araştırmalar yapılması amacıyla bir botanik parka çevrilmesine karar verilmiştir. Parkın ormanlık alanı 1919 yılında ve ekim-dikim yapılan alanı da 1923 yılında ziyarete açılmıştır. Botanik parkı bünyesinde bulunan seralar çok önemlidir ve bu seralarda yıl boyunca çeşitli sergiler ve aktiviteler düzenlenmektedir. Bu seraların bazılarında da tropikal bitkiler bulunmaktadır. Dünya genelinde çok nadir bulunan Paskalya Adası Ağacı'nın örnekleri de buralarda bulunur. Japon bahçesi, şifalı otlar bahçesi gibi alanlar da popülerdir. Taş bahçesi ise dünya çapında saygı gören bir bahçedir ve dünyanın dört bir tarafından getirilen 5,000 civarı taş türünü barındırmaktadır.
 

  • Sabah 9’dan akşam 9’a çık olan botanik bahçesinin giriş ücreti 20 SEK.
  • Web sitesi

Marstrand Adası

Şehirden çok fazla uzaklaşmadan sahillere, güzel kasabalara ve yürüyüş yollarına ulaşmak istiyorsanız Marstrand Adası sizi bekliyor. Şehir merkezinden kalkan botlarla gidebileceğiniz bu ada Göteborg’u çevreleyen en güzel adalardan biridir. İsveç, Norveç ve Danimarka arasındaki stratejik bir noktada bulunan ada yıllar boyunca kuşatılmaya çalışılmış bu yüzden de 1658 yılında Kral X. Gustav adaya korunma amaçlı bir kale inşa edilmesini emretmiştir fakat bu kale yapımı 202 yıl süren ve sürekli geliştirilip genişletilen bir oluşum haline gelmiş ve sonunda tamamlanmıştır. Carlsten veya Karlstejn isimli bu kale, bir kez Norveç ve bir kez de Danimarka tarafından olmak üzere iki kez kuşatılmış ve ele geçirilmiştir. Ancak uzun pazarlıklar sonucu İsveç Krallığı'na geri verilmiştir. Buraya gitmişken Karlstejn Kalesi de Marstrand isimli önemli kaleyi gezmeli, ada kasabasının dar ve yokuşlu yollarında yürümeli ve eski evlerin arasından geçip bölgeyi keşfin tadını çıkarmalısınız. Kale içerisinde İsveç lezzetlerini tadabileceğiniz bir restoran bulunmaktadır burada da güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Tarih boyunca önemli bir liman olmuş olan ada, günümüzde de İsveç'in önemli limanlarındandır. Adada ayrıca yazın Match Cup Sweden isimli büyük bir yelken turnuvası yapılıyor. 
 

Haga Mahallesi

Haga bölgesi, Göteborg'un en eski bölgelerinden birisidir. 17. yüzyılda, İsveç Kraliçesi Kristina'nın öncülüğünde şehrin ilk banliyösü olarak kurulmuştur. Şehrin kale duvarlarının hemen dışında bulunduğu için banliyö olarak görülmüştür. Günümüzde Göteborg'un en hareketli noktalarından birisidir. Mahallede vegan restoranlardan pizzacılara kadar geniş bir yelpazade pek çok cafe ve restoran mevcuttur. Burada bulunan ahşap tarihi binaların arasında dolaşmak oldukça keyiflidir.

1648 yılında bölgede ilk evler yapılmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda Haga mahallesinin de dahil olduğu surların çevresindeki mahalleler yıkılmıştır ve olası kuşatmalara karşı bir takım değişiklikler yapılmıştır. 1840'larda Sanayi Devrimi'nin etkisiyle, Göteborg'da fabrikalar ve atölyeler açılmaya başlamıştır. Bu iş yerlerinde çalışmak için gelen pek çok işçi Haga mahallesine yerleşmiştir. Bu göçler 1960'lara kadar devam etmiştir ve Göteborglular mahallede yeni yapılan binaların tarihi dokuyu bozduğunu söyleyerek önlem alınmasını talep etmiştir. Bu nedenle bölgede yeni evlerin yapılması kısıtlanmıştır ve 1980'de başlayan yenileme çalışmalarıyla mahalle tarihi dokuyu bozmadan düzenlenmiştir. Yenileme çalışmaları öncesinde Göteborglular tarafından pek tercih edilmeyen bir bölge olmasına rağmen çalışmalar sonucu bölge hızla gelişmiştir ve günümüzde popüler bir alan haline gelmiştir.

Göteborg'da alışveriş için uygun bir mahalledir. İsveç'te fika adı verilen kahve buluşmalarının popüler adreslerinden birisidir. Giyim, antika, iç dekorasyon için ürünleri; baharat, zeytin yağı gibi de gıdaları burada bulabilirsiniz. 1876 yılında kurulan tarihi masaj merkezi Hagabadet; spa, yoga, fitness gibi aktiviteler için bir cazibe merkezidir.