Güney Jeolla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jeollanam-do olarak da bilinen Güney Jeolla eyaleti Kore’nin güneybatısında yer almaktadır. Kore’nin Joseon Hanedanı dönemindeki sekiz ilden biri olan Jeolla, 1896 tarihinde ikiye ayrılmıştır. Eyaletin merkezi önceleri Gwangju şehriyken 2005 yılından itibaren Muan bu unvanı taşımaktadır. Güney Jeolla’da beş şehir ve 17 ilçe yer almaktadır. Gwangju, Mokpo, Yeosu, Naju Güney Jeolla’da bulunan illerdir.

Güney Jeolla’nın kıyı şeridi boyunca yaklaşık iki bin tane ada bulunmaktadır. Bu adaların dörtte birinde yaşam olmamakla birlikte sahil şeridi 6.100 kilometre uzunluğa sahiptir. Güney Jeolla istiridye ve deniz yosunu yetiştiriciliğinde ülkede lider konumdadır. Kısmen dağlık olan eyalette Seomjin, Yeongsan ve Tamjin nehirleri boyunca uzanan ovalar sayesinde tarım oldukça gelişmiştir. Ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Güney Jeolla bölgesi bol yağış almakla birlikte iklim şartları elverişli olduğundan buğday, arpa, pirinç, patates ve bakliyat ürünleri bol miktarda yetişir.

Boseong yeşil çay tarlaları ve binlerce kuşa ev sahipliği yapan SuncheonBay gibi pek çok turistik noktanın yer aldığı Güney Jeolla’da 2010 yılından bu yana F1 Kore Grand Prix düzenlenmektedir.

Güney Jeolla Nerede?

Güney Kore’nin güneybatı bölümünde yer alan Güney Jeolla eyaleti kuzeyde Kuzey Jeolla ve doğuda GüneyGyeongsang şehirleri ile komşudur. Güney Jeolla’da yaklaşık olarak 1.900.000 kişi yaşamaktadır.

Güney Jeolla’ya Nasıl Gidilir?

Mokpo şehrinde yer alan Muan Havalimanı yurt içi ve yurt dışında yüzlerce uçuşa ev sahipliği yapmaktadır. Güney Kore’nin başkenti Seul’da bulunan Gimpo Uluslararası Havalimanı’ndan Gwangju Havalimanı’na sınırlı sayıda iç hat uçuşları bulunmaktadır. Uçak dışında Güney Jeolla’ya ulaşmanın bir diğer yolu hızlı trenlerdir. Güney Kore’nin yüksek hızlı treni KTX iki ayrı hat üzerinden Güney Jeolla’ya sefer düzenlemektedir. Honam hattı Seul’den Jangseong, Gwangju, Naju ve Mokpo’ya kadar giderken, Jeonla hattı ise Seul’dan Gokseong, Gurjegu, Suncheon, Yeocheon ve Yeosu’ya kadar ulaşım sağlamaktadır.

Güney Jeolla Para Birimi Nedir?

Güney Jeolla’da para birimi olarak Güney Kore wonu kullanılmaktadır. 1 Güney Kore wonu yaklaşık 0,57 TL’dir. (Kur bilgisi Eylül 2018’de güncellenmiştir.)

Güney Jeolla Gezilecek Yerler

Güney Jeolla gezinize öncelikli olarak Boseong’taki yeşil çay tarlalarını görerek başlamanızı tavsiye ederiz. Oldukça küçük ama bir o kadar da cezbedici bir yerleşim yeri olan Boseong Güney Kore’nin çay üretiminde büyük bir paya sahiptir. 1.600 yıllık bir geçmişe sahip olan yeşil çay tarlaları kartpostallık bir görüntüye sahiptir. Her yıl mayıs ayında Dahyangje Çay Festivali’nin de düzenlendiği Boseong çay tarlalarında eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilir, eğer şanslıysanız Korelilerin geleneksel çay toplama dönemlerine denk gelebilir ve onlara eşlik edebilirsiniz. Boseong Otobüs Terminali’nden 15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz çay bahçesine giriş ücreti 4.000 won’dur.

Güney Jeolla’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer doğal güzellikse Suncheon Bay olarak bilinen tabiat parkıdır. 2014 yılında bölgenin en fazla turist çeken yeri olan Suncheon Bay’ın birbirinden güzel bahçelerinde dolaşmak ayrı bir keyiftir. Türk bahçesi, İtalyanBahçesi, Alman Bahçesi, Çin Bahçesi gibi birçok ülkeye özel bahçe düzenlemesi bulunan tabiat parkı 500’ü aşkın ağaç ve 113 çiçek türünü barındırıyor. Bahçe alanından ekolojik park alanına otobüs veya taksi ile geçebilir, birbirinden ilginç kuş türlerini görme şansı bulabilirsiniz. Mayıs - eylül ayları arasında ziyaret edebileceğiniz Suncheon Bay’a giriş ücreti 8.000 won’dur.

Suncheon’a gelmişken geleneksel Kore kültürünü daha yakından tanımak isterseniz Nagan Halk Köyü’ne uğrayabilirsiniz. Suncheon Otobüs Terminali’nden yaklaşık yarım saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz köyde yüzlerce yıldır geleneksel köy evlerinde yaşayan Korelileri ziyaret edebilir, bu farklı ortamı yakından gözlemleyebilirsiniz. Nagan Halk Köyü 2011’den bu yana UNESCO Dünya MiraslarıGeçiciListesi’nde yer almaktadır.

Gwangju’nun kuzeyinde yer alan ve bambu bahçeleri ile ünlü Damyang kasabasını gezebilir, Cheongsando ve Hongdo adalarında nefis manzaralara şahit olabilirsiniz. Mavi ve yeşilin binbir tonuna doyduktan sonra biraz da şehir hayatını merak edenler rotalarını Mokpo’ya çevirebilirler. Mokpo Modern Tarih Müzesi, Kore Deniz Müzesi, Mokpo Köprüsü, Yudal Dağı ve Gatbawi Kayası listenize ekleyebileceğiniz önemli yerler arasındadır.

Güney Jeolla’da Ne Yenir?

Geçmişte pirinç, pamuk ve koza adı verilen üç beyazdan bol miktarda üretilen Güney Jeolla eyaleti bu nedenle Sambaek bölgesi olarak adlandırılmıştır. Şimdilerdeyse hemen her ürünün bol miktarda yetiştiği bölgede ızgarada pişirilen tatlı bir balık türü olan euneogui ve sığır etinin incecik dilimlenerek tuzlu sosla marine edilmesiyle hazırlanan baharatlı barbekü gwangyang bulgogi denemeye değer lezzetler arasındadır. Tercihini etten yana kullanmak istemeyenlere bambuda haşlanmış pirinç ve taze sebzelerin buğulanması ile hazırlanan daetongbap’ı tatmalarını öneririz.