Google+

Arama formu

Jeonju’da Gezilecek Yerler

Jeonju’da Gezilecek Yerler

Tarihi bir şehir olan Jeonju, bir zamanlar Baekje Krallığı’nın başkentiydi. Joseon Hanedanlığı’nın da manevi başkenti olarak görülen kentte gezilecek bir sürü tarihi ve kültürel mekân vardır. Kore kültürünün sıkı sıkıya yaşandığı Jeonju’da müzelerden parklara, kiliselerden pazaryerlerine onlarca yeri gezebilirsiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler

Jeonju şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Eunhaengro 86.2, Ssamok Ssamok Hanok Guesthouse, Fragrance of Moonlight. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Il Rak Dang Sarangchae, Jungdam, Jeonju Cheongnaroo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Blueboat Hostel Jeonju, JK Guesthouse, Dajeong Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jeonju aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Omokdae ve Imokdae, Jeonju Hayvanat Bahçesi, Jeonju Gaeksa, Geleneksel Kore Şarap Müzesi, Pungnam-mun

Jeonju Hanok Köyü

Jeonju Hanok Köyü

Joseon Hanedanlığı(1392-1910) döneminde inşa edilen yüzlerce evden oluşan Jeonju Hanok Köyü mutlaka ziyaret listenizin başında olmalı. Geleneksel Kore kültürüne şahit olacağınız köyde geleneksel Kore kâğıdı(hanji) yapımına katılabilir, Kore likörünü deneyebilirsiniz. Tamamen doğadan elde edilen malzemelerle yapılan hanok evleri, Konfüçyüs felsefesine dayanarak yapılmıştır. Yüzlerce yıllık geçmişi bulunan bu evlerde aynı zamanda konaklama hizmeti de sağlanıyor.

DeokJin Park

DeokJin Park

Jeonbuk Üniversitesi yakınlarında bulunan DeokJin Park, kentte güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden sadece biri. Küçük bir gölet ve onlarca çeşit bitkilerin üzerine kurulan bir köprüye sahip olan parkta fotoğraflamak isteyeceğiniz birçok güzel manzara bulunuyor. Ördek botları kullanarak gölet üzerinde kısa bir gezintiye de çıkabilirsiniz. Akşam saatlerinde ışıkların aydınlattığı köprünün orta kısımlarında birçok kafe de bulunuyor. Eğer Deokjin Park’ı temmuz ayının ilk günlerinde ziyaret ederseniz nilüfer çiçeklerinin oluşturduğu muhteşem manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

Gyeonggijeon Tapınağı

Gyeonggijeon Tapınağı

1410 yılında Joseon Hanedanlığı tarafından inşa edilen Gyeonggijeon Tapınağı aynı zamanda Kral Tae-Jo’nun da bir portresine ev sahipliği yapıyor. Ziyaret edilmeye değer yerlerden biri olan tapınak Kore’deki inanç kültürünü anlamak için oldukça ideal bir yapı. Geleneksel mimarinin izlerini taşıyan binanın içinde Joseon’un diğer başarılı krallarıyla hakkında çok sayıda tarihi eşya ve yazıt da bulunuyor. Yetişkinler için giriş ücretinin 3000 won olduğu Gyeonggijeon Tapınağı’nda İngilizce rehberlik hizmeti de sunuluyor.

Jeonju Hanji Müzesi

Jeonju Hanji Müzesi

Kore’nin ilk kâğıt müzesi unvanına sahip müzede 3000’den fazla el yapımı kağıt koleksiyonu bulunuyor. Geleneksel kağıt yapımı sanatının binlerce yıllık gelişim serüvenini adım adım gösteren video gösterimlerinin de yapıldığı Hanji Müzesi’nde ‘jijang’ adı verilen kağıt yapımı ustalarının yardımıyla kağıt yapma programına da katılabilirsiniz. İki adet sergi salonu bulunan müzede hanjilerin geçmişi ve geleceğiyle ilgili arşivler yer alıyor. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Jeondong Katolik Katedrali

Jeondong Katolik Katedrali

Joseon Hanedanlığı’nın Katolik şehitleri şerefine inşa edilen Jeondong, 1914 yılında yapılmıştır. Kore’nin Japonya otoritesi altında bulunduğu dönemlerde inşa edilen yapı, şehirdeki en büyük batı tarzı binadır. Roma ve Bizans mimarilerinin karışımını yansıtan katedral kırmızı ve gri tuğlalardan inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan katedralin ön kısmında kemerli tavanlarla desteklenen üç adet çan kulesi bulunuyor.