Google+

Arama formu

Hama

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SYP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 11℃
Nis 16℃
May 21℃
Haz 25℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 25℃
Eki 19℃
Kas 12℃
Ara 7℃
Genel Bilgiler / Rehber

Hama, Suriye’nin batısında bulunur ve kültür turları için uygun bir şehirdir. Asi Nehri üzerinde konumlanan şehir, başkent Şam’ın da 213 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Aynı zamanda Hama Valiliği’nin de başkentidir. 312,994 nüfusuyla Suriye’nin en kalabalık 5. şehridir. Oldukça modern görünüme sahip olan Hama, tarihi Hamath şehrinin bulunduğu bölgeye kurulmuştur. Hama, kelime anlamı olarak ise “Hisar” anlamına gelmektedir. Hama kenti tarihsel açıdan oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. Burada milattan önce 1100’lü yıllardan kalma şehir sulama kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar, günümüzde Hama’ya estetik ve geleneksel bir görünüm kazandırır.
Bu bölge Neolitik Çağ’dan Demir Devri’ne kadar sürekli bir işgal altında bulunmuştur. Hama kenti Asi Nehri üzerinde bulunmasından dolayı da savunulması oldukça kolay bir bölgedir. Kalkolitik Dönem’e ait pek çok eser ve kalıntıları, bugün bile Hama’da görmeniz mümkündür. Hama kenti, 19 Eylül 1516 tarihinde ise Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı’ya katılan Hama, 1. Dünya Savaşı’nın son dönemlerinde İngilizler tarafından ele geçirilmiştir. Ancak daha sonra yapılan anlaşmalar dolayısıyla, İngilizler de Fransızlara bırakmışlardır. Hama, 1946 senesinde ise bağımsızlığını kazanmıştır.
Mimari açıdan Suriye’nin oldukça önemli bir kenti olan Hama'nın mimari dokusu, tüm dünyada eşine az rastlanan öğelerle doludur. Bu şehir, yapısında bulundurduğu çok sayıdaki su değirmeninden ötürü Su Dolabi Şehri anlamına gelen Medinet – ün  Nevair ismiyle de anılmaktadır.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Suriye Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.