Hartum'da Gezilecek Yerler

Nil Nehri'nin muhteşem manzarasına, eski tarz kahverengi yapılara ve müzelere sahip olan Hartum'da turistlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda mekan bulunur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mogran Aile Parkı, Mavi ve Beyaz Nil Nehirleri'nin Kavşağı, Sudan Ulusal Müzesi

Sudan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Müzesi

63745277.jpg

Eskiden Anglikan Kilisesi olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Müzesi, Hartum'un ortasında yer almaktadır. Diğer ülkelerden gelen hediyelerin de sergilendiği müzede ayrıca Sudan'ın idari ve modern siyasi tarihi ile ilgili birçok emanet ve parça da bulunmaktadır. 2000 yılında açılan müzede 1924 yılından kalma arabaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çarşamba, cuma, ve pazar günleri 09.00 ve 13.00 saatleri arasında halka açık olan müzenin giriş ücreti ise 1 Sudan Sterlini'dir.

Nil Caddesi

120592997.9h11dFFN.SudanDec09110.jpg

Hartum'un en güzel caddesi olarak gösterilen Nil Caddesi bir tarafında Mavi Nil'i diğer tarafında ise bakanlık binalarını, otelleri ve çürümeye yüz tutmuş sömürge binalarını barındırır. Hartum'un modern yüzünü görebileceğiniz bu caddede muhteşem bir yapı olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı da inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Nil Caddesi tatilinizin yorucu zamanlarında ağaçlı yolları arasında kısa bir gezintiye çıkabileceğiniz adreslerden sadece biri.

Sudan Etnografya Müzesi

120516027.fXHUJFz4.SudanDec09070.jpg

Al Gamaa Caddesi ile Mak Nemir Bulvarı'nın kesiştiği yerde bulunan Sudan Etnografya Müzesi büyüleyici içeriğiyle görülmeye değer. Sudan'ın sayısız etnik gruplarının farklı kültür ve geleneklerini araştıran müzede karmaşık el sanatları ile geleneksel ev modellerini görebilirsiniz.

Sudan Arap Çarşısı (Souq Arabia)

Omdurman-Souq-Sudan.jpg

Eğer şehrin kalabalık ve hareketli yaşamına tanıklık etmek istiyorsanız Sudan Arap Çarşısı tam size göre. Şehrin ticari kalbi olarak görülen Arap Çarşısı'nda Hartum'un yöresel baharatlarını, el dokuma halılarını, çeşit çeşit kokulu sabunlarını bulabilirsiniz. Çok ucuz fiyatlara satılan ürünlerin arasında sevdiklerinize hediye olarak alabileceğiniz Arap kültürüne ait birçok takı ve giyim ürünü de bulunmakta.

Halife Abdullah al-Taaisha Evi

KhalifaHouseMuseum1.jpg

Mahdi öldükten sonra halife olarak halka liderlik eden Abdullah al-Taaisha Sudan halkı tarafından oldukça sevilen bir figürdür. Halife'nin evi olarak bilinen ve günümüzde müze olan bu ev görülmeye değer yerlerden biri. Omdurman'da bulunan bu müze Hartum'a bir köprü mesafesinde. İçinde eski İngiliz gazetelerine ait küpürler ve kalıntılar bulunduran bu tarihi yapının giriş ücreti ise 1 Sudan Sterlini'dir.