Hartum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sudan'ın başkenti olan Hartum, Beyaz ve Mavi Nil Nehirleri'nin birleştiği noktanın hemen güneyinde yer alır. Aynı zamanda bir eyalet olan Hartum, Arapça “fil hortumu” anlamına gelmektedir. 1993 yılında 900 bin kişilik nüfusa sahip olan kent gelişimini hızla sürdürmüş ve günümüzde 5 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Hartum eyaleti içinde yer alan Omdurman, Hartum ve Bahri kentleri birbirine köprülerle bağlıdır.

Afrika'nın orta kesiminde yer alan modern kentlerden biri olan Hartum, yüksek katlı binalara ve modern tesislere sahiptir. Başkent olmasından dolayı yoğun bir ekonomi ve ticaret kenti olan bu şehir dar sokakları ve pazarlarıylaünlüdür. Nüfusunun artmasıyla birlikte turizm faaliyetlerine verilen önem bu sektörün önemli bir gelir kaynağı olmasını sağlamıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nwKAmY4mBzs

Hartum'da Gezilecek Yerler

Nil Nehri'nin muhteşem manzarasına, eski tarz kahverengi yapılara ve müzelere sahip olan Hartum'da turistlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda mekan bulunur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mogran Aile Parkı, Mavi ve Beyaz Nil Nehirleri'nin Kavşağı, Sudan Ulusal Müzesi

Devamını Oku

Hartum Nerededir?

khartoum-hero-5.jpg

Hartum, Doğu Afrika'da yer alan ve Kızıl Deniz'e kıyısı bulunan Sudan'ın kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Kent ayrıca Mavi ve Beyaz Nil Nehirleri'nin kesişim bölgesinde yer alır.

Hartum'a Ne Zaman Gidilir?

blue-nile_khartoum_sudan.jpg

Hartum'u ziyaret etmek için en uygun dönem kasım ve mart ayları arasıdır. Tropikal iklimin yaşandığı kentte yaz ayları oldukça bunaltıcı ve sıcak geçmektedir. Nisan ve ekim ayları arasındaki dönemde hava sıcaklıkları ortalama 40 derece olmakla birlikte yoğun kum fırtınaları yaşanmaktadır. Ancak tüplü dalışla ilgilenenler için Kızıldeniz koşulları tüm yıl boyunca idealdir.

Hartum'a Nasıl Gidilir?

Khartoum-International-Airport.jpg

Türkiye'den Hartum'a ulaşım sağlamak direkt seferler sayesinde oldukça kolaydır. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Hartum Uluslararası Havalimanı'na her gün uçak seferleri yapılmakla birlikte yolculuklar ortalama 4.5 saat sürmektedir.

Hartum'da Nerede Kalmalı?

facade-4.jpg

Hartum'da her bütçeye uygun olarak konaklama hizmeti alınabilir. Düşük bütçeli ziyaretçiler için en uygun oteller Mavi Nil'in güney kıyısında gruplaşmıştır. Ücretlerine göre oldukça iyi hizmet veren bu tesislerde çadır kamplar, kulübe evleri ve eşsiz nehir manzaralı odalar bulmak da mümkün.

Devamını Oku

 Hartum Şehir İçi Ulaşım

Hartum'da şehir içi ulaşımı için taksiler, minibüsler, üç tekerlekli taksiler, botlar ve araç kiralama acentaları kullanılabilir. Ulaşımda birçok alternatif sunan kentte uzun ve düz yollar araçlı ulaşımı kolay kılsa da yürüyerek ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler için yolculuklar oldukça yorucudur. Petrol fiyatlarının düşük olması ulaşım maliyetlerini de olumlu yönde etkilemiştir ve en hesaplı ulaşım aracı minibüslerdir. Ayrıca köprülerle bağlanan şehirleri karayolu dışında botlarla da ziyaret edebilirsiniz.

Hartum Mutfağı

Sudan mutfağı bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte tarih boyunca kültürler arası etkileşim sonucunda oldukça zengin bir görünüme kavuşmuştur. Yerli Afrika halklarının lezzetlerine ek olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arap tüccarlar tarafından Mısır, Yemen, Hindistan ve Etiyopya'dan birçok yemek de bu mutfağa dahil olmuştur.

Devamını Oku

Hartum Gece Hayatı

sam_6982.jpg

Hartum çok hareketli bir gece hayatına sahip olmasa da farklı bölgelere yayılmış birçok profesyonel ve uluslararası kulüpleri vardır. Sudan'ın tutucu bir ülke olmasından dolayı doğrudan gece hayatına yönelik olmayan bu kulüplerde spor ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra insanların sosyalleşmesine ve tanışmasına katkıda bulunulur. Yunan Kulübü, Alman Kulübü ve Hint Kulübü gibi tesislere sahip olan kentte yönetim şeriat kanunlarına göre yapıldığı için alışılmış alkollü gece hayatına rastlamak mümkün değildir.

Hartum Festivaller

afp_sudans_warhit_nuba_showcase_heritage_at_khartoum_festival.jpg

· Hartum Uluslararası Ticaret Fuarı (Ocak)

· Yıllık Çiçek Festivali(Şubat)

· Hartum Bisiklet Yarışı (Mart)

· Hartum Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

· Avrupa Film Festivali (Kasım)

Hartum'da Alışveriş

Hartum'da alışverişin kalbi sokak pazarlarıdır. Diğer Ortadoğu ülkelerine nazaran daha az çekici olan bu sokak pazarları yine de ekonominin temelini oluşturur. Bir turist için çok çeşitli eşyalar barındıran sokak pazarlarında el sanatlarından taze gıdaya kadar birçok ürün bulabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları ithalat masraflarından dolayı aşırı derecede ucuz olmasa da çevredeki büyük alışveriş merkezlerine göre daha fazla tercih edilir. Kaotik bir ortama sahip olan pazarların yanı sıra modern alışverişin kendini yoğun olarak hissettirdiği yer ise Afra Mall'dur. Bu büyük alışveriş merkezinde ise kıyafet dükkanları, sarraflar ve hediyelik eşya dükkanları gibi birçok işletme bulunur.

Hartum Saat Farkı

Hartum ile Türkiye aynı zaman diliminde yer aldığından dolayı iki bölge arasında hiçbir saat farkı yoktur.

Hartum Para Birimi

camel.jpg

Hartum'da para birimi olarak Sudan Sterlini kullanılmaktadır. Sudan Sterlini Türk Lirası'na göre daha değersizdir; öyle ki 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 2 Sudan Sterlini'ne tekabül etmektedir.

Hartum Resmi Dili

al_mogran_mosque_khartoum_sudan_1.jpg

Sudan'ın resmi dili Arapçadır. Sudan'da ve Hartum'da en çok kullanılan dil Sudan Arapçası olmasına rağmen 100'den fazla yerel dil konuşulmaktadır. Çoğunluğu Arapça bilen halkın ana dilleri ise çok çeşitlidir. Arapça dışında en çok kullanılan diller Nubyece, Beja, Fur, Nuban dilleridir. Özellikle her kabilenin kendine ait dili ve aksanının olması iletişimi zorlaştırsa da İngilizce de Sudan'da kullanılan dillerden biridir.

Hartum Resmi Tatiller

· Bağımsızlık Günü(1 Ocak)

· Kıpti Noel Günü(7 Ocak)

· Kıpti Paskalya Bayramı(1 Mayıs)

· Devrim Günü (30 Haziran)

· Ramazan Bayramı

· Kurban Bayramı

· Hicri Yeni Yıl(3 Ekim)

· Hz. Muhammed'in Doğum Günü(12 Aralık)

· Noel (25 Aralık)

Devamını Oku

Hartum Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sudan'ı ziyaret edebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. En az 6 aylık pasaportunuzla birlikte Hartum Uluslararası Havalimanı'a iniş yaptıktan sonra 30 günlük Sudan vizesini 105 ABD Doları karşılığında yine bu havalimanında satın alabilirsiniz.

Hartum Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 25oC
  • Mar 28oC
  • Nis 32oC
  • May 34oC
  • Haz 34oC
  • Tem 32oC
  • Agu 31oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 32oC
  • Kas 28oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5.185.000 / Dil: Sudan Arapçası / Para Birimi: Sudan Sterlini (SDG) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün