Google+

Hartum

Hartum - : - / -
--℃
1 SDG=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon23℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon32℃
 • Mayweather-icon34℃
 • Hazweather-icon34℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon31℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon32℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 5.185.000 / Dil: Sudan Arapçası / Para Birimi: Sudan Sterlini (SDG) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Sudan'ın başkenti olan Hartum, Beyaz ve Mavi Nil Nehirleri'nin birleştiği noktanın hemen güneyinde yer alır. Aynı zamanda bir eyalet olan Hartum, Arapça “fil hortumu” anlamına gelmektedir. 1993 yılında 900 bin kişilik nüfusa sahip olan kent gelişimini hızla sürdürmüş ve günümüzde 5 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Hartum eyaleti içinde yer alan Omdurman, Hartum ve Bahri kentleri birbirine köprülerle bağlıdır.

Afrika'nın orta kesiminde yer alan modern kentlerden biri olan Hartum, yüksek katlı binalara ve modern tesislere sahiptir. Başkent olmasından dolayı yoğun bir ekonomi ve ticaret kenti olan bu şehir dar sokakları ve pazarlarıyla ünlüdür. Nüfusunun artmasıyla birlikte turizm faaliyetlerine verilen önem bu sektörün önemli bir gelir kaynağı olmasını sağlamıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nwKAmY4mBzs

Nil Nehri'nin muhteşem manzarasına, eski tarz kahverengi yapılara ve müzelere sahip olan Hartum'da turistlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda mekan bulunur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mogran Aile Parkı, Mavi ve Beyaz Nil Nehirleri'nin Kavşağı, Sudan Ulusal Müzesi

Sudan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Müzesi

730 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Sudan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Müzesi

Eskiden Anglikan Kilisesi olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Müzesi, Hartum'un ortasında yer almaktadır. Diğer ülkelerden gelen hediyelerin de sergilendiği müzede ayrıca Sudan'ın idari ve modern siyasi tarihi ile ilgili birçok emanet ve parça da bulunmaktadır. 2000 yılında açılan müzede 1924 yılından kalma arabaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çarşamba, cuma, ve pazar günleri 09.00 ve 13.00 saatleri arasında halka açık olan müzenin giriş ücreti ise 1 Sudan Sterlini'dir.

-

Hartum lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hartum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nil Caddesi

3430 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Nil Caddesi

Hartum'un en güzel caddesi olarak gösterilen Nil Caddesi bir tarafında Mavi Nil'i diğer tarafında ise bakanlık binalarını, otelleri ve çürümeye yüz tutmuş sömürge binalarını barındırır. Hartum'un modern yüzünü görebileceğiniz bu caddede muhteşem bir yapı olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı da inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Nil Caddesi tatilinizin yorucu zamanlarında ağaçlı yolları arasında kısa bir gezintiye çıkabileceğiniz adreslerden sadece biri.

-

Sudan Etnografya Müzesi

3730 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Sudan Etnografya Müzesi

Al Gamaa Caddesi ile Mak Nemir Bulvarı'nın kesiştiği yerde bulunan Sudan Etnografya Müzesi büyüleyici içeriğiyle görülmeye değer. Sudan'ın sayısız etnik gruplarının farklı kültür ve geleneklerini araştıran müzede karmaşık el sanatları ile geleneksel ev modellerini görebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

khartoum-hero-5.jpg

Hartum, Doğu Afrika'da yer alan ve Kızıl Deniz'e kıyısı bulunan Sudan'ın kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Kent ayrıca Mavi ve Beyaz Nil Nehirleri'nin kesişim bölgesinde yer alır.

Geolocation

blue-nile_khartoum_sudan.jpg

Hartum'u ziyaret etmek için en uygun dönem kasım ve mart ayları arasıdır. Tropikal iklimin yaşandığı kentte yaz ayları oldukça bunaltıcı ve sıcak geçmektedir. Nisan ve ekim ayları arasındaki dönemde hava sıcaklıkları ortalama 40 derece olmakla birlikte yoğun kum fırtınaları yaşanmaktadır. Ancak tüplü dalışla ilgilenenler için Kızıldeniz koşulları tüm yıl boyunca idealdir.

Hartum'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Hartum'a ulaşım sağlamak direkt seferler sayesinde oldukça kolaydır. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Hartum Uluslararası Havalimanı'na her gün uçak seferleri yapılmakla birlikte yolculuklar ortalama 4.5 saat sürmektedir.

facade-4.jpg

Hartum'da her bütçeye uygun olarak konaklama hizmeti alınabilir. Düşük bütçeli ziyaretçiler için en uygun oteller Mavi Nil'in güney kıyısında gruplaşmıştır. Ücretlerine göre oldukça iyi hizmet veren bu tesislerde çadır kamplar, kulübe evleri ve eşsiz nehir manzaralı odalar bulmak da mümkün.

Orta ve yüksek bütçeli turistler için de geniş yelpazede alternatifler sunan Hartum'un bu tip otellerinde öğle ve akşam yemeği hizmetleri, Yunan ve İtalyan mutfaklarının yanı sıra uluslararası mutfaklardan çeşitli lezzetler ve ailelere özel kısımlarıyla tam pansiyon hizmet almak mümkündür.

Hartum onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hartum Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hartum Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hartum Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hartum Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hartum Otelleri

Hartum'da şehir içi ulaşımı için taksiler, minibüsler, üç tekerlekli taksiler, botlar ve araç kiralama acentaları kullanılabilir. Ulaşımda birçok alternatif sunan kentte uzun ve düz yollar araçlı ulaşımı kolay kılsa da yürüyerek ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler için yolculuklar oldukça yorucudur. Petrol fiyatlarının düşük olması ulaşım maliyetlerini de olumlu yönde etkilemiştir ve en hesaplı ulaşım aracı minibüslerdir. Ayrıca köprülerle bağlanan şehirleri karayolu dışında botlarla da ziyaret edebilirsiniz.

Sudan mutfağı bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte tarih boyunca kültürler arası etkileşim sonucunda oldukça zengin bir görünüme kavuşmuştur. Yerli Afrika halklarının lezzetlerine ek olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arap tüccarlar tarafından Mısır, Yemen, Hindistan ve Etiyopya'dan birçok yemek de bu mutfağa dahil olmuştur.

Bir çeşit fasulye yemeği olan ful medames ülkenin milli yemeğidir. Kırmızı biber ve sarımsağın hemen hemen her yemekte kullanılması Hartum mutfağına karakteristik bir özellik kazandırmıştır. Kente geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yulaf lapasıyla çevrelenmiş yahni ve Yemen'den alınan mokhbaza (muz ezmesi) ilk sıralarda gelir.

picBHj2Dn.jpg

Ekmek çeşitleri yönünden de oldukça zengin olan bu mutfakta kissra, aseeda, gurassa gibi buğday ve mısır unundan yapılan birçok lezzetli ekmek bulmak da mümkün. Hartum mutfağı çok fazla tatlı çeşidi bulundurmasa da muhtemelen ilk defa göreceğiniz birkaç lezzete sahiptir. Bir tür kek çeşidi olan bisbosa en çok tüketilen tatlıların başında gelir. Ayrıca şeker ile tatlandırılmış çemen macunu ve süt kullanılarak yapılan madada tatlısı Hartum mutfağının en popüler tatlılarından biridir.

Şeriat kanunlarıyla yönetilen Sudan'da alkollü içki satışı ve kullanımı yasak olduğundan içecekler kahve ve çay üzerine yoğunlaşmıştır. Tabaldi, aradaib ve karkadai gibi birçok meyve çayı soğuk ya da sıcak olarak servis edilir.

Popüler restoranlar

Al Nuba Restaurant: Fiyat ve kalite bakımından değerlendirildiğinde şehirdeki en uygun restoranlardan biridir. Temiz ve ferah bir ortama sahip olan restoranda uluslararası mutfağın yanı sıra Akdeniz ve Ortadoğu mutfağından yemekler bulmak da mümkündür.

Ozone: Daha çok kalabalık gruplar ve çocuklu aileler için hizmet veren restoran, ziyaretçilerine açık havada oturma imkanı da tanır.

Lebanese Restaurant: Restoranın mimari yapısı eski taş evleri andırır ve ziyaretçilerine muhteşem bir atmosferin yanında lezzetli yemekler ve güler yüzlü servis sunar.

Solitaire: Müşterilerine Avrupa mutfağından yemekler de sunan bu mekan 07.30-01.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. En önemli özelliği ucuz yemeklere ve muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır.

Diğer restoranlar: Topkapı Restaurant, Le Grill, Mugran Restaurant, Assaha, Alhoush Restaurant

sam_6982.jpg

Hartum çok hareketli bir gece hayatına sahip olmasa da farklı bölgelere yayılmış birçok profesyonel ve uluslararası kulüpleri vardır. Sudan'ın tutucu bir ülke olmasından dolayı doğrudan gece hayatına yönelik olmayan bu kulüplerde spor ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra insanların sosyalleşmesine ve tanışmasına katkıda bulunulur. Yunan Kulübü, Alman Kulübü ve Hint Kulübü gibi tesislere sahip olan kentte yönetim şeriat kanunlarına göre yapıldığı için alışılmış alkollü gece hayatına rastlamak mümkün değildir.

afp_sudans_warhit_nuba_showcase_heritage_at_khartoum_festival.jpg

· Hartum Uluslararası Ticaret Fuarı (Ocak)

· Yıllık Çiçek Festivali(Şubat)

· Hartum Bisiklet Yarışı (Mart)

· Hartum Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

· Avrupa Film Festivali (Kasım)

Hartum'da alışverişin kalbi sokak pazarlarıdır. Diğer Ortadoğu ülkelerine nazaran daha az çekici olan bu sokak pazarları yine de ekonominin temelini oluşturur. Bir turist için çok çeşitli eşyalar barındıran sokak pazarlarında el sanatlarından taze gıdaya kadar birçok ürün bulabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları ithalat masraflarından dolayı aşırı derecede ucuz olmasa da çevredeki büyük alışveriş merkezlerine göre daha fazla tercih edilir. Kaotik bir ortama sahip olan pazarların yanı sıra modern alışverişin kendini yoğun olarak hissettirdiği yer ise Afra Mall'dur. Bu büyük alışveriş merkezinde ise kıyafet dükkanları, sarraflar ve hediyelik eşya dükkanları gibi birçok işletme bulunur.

Hartum ile Türkiye aynı zaman diliminde yer aldığından dolayı iki bölge arasında hiçbir saat farkı yoktur.

camel.jpg

Hartum'da para birimi olarak Sudan Sterlini kullanılmaktadır. Sudan Sterlini Türk Lirası'na göre daha değersizdir; öyle ki 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 2 Sudan Sterlini'ne tekabül etmektedir.

al_mogran_mosque_khartoum_sudan_1.jpg

Sudan'ın resmi dili Arapçadır. Sudan'da ve Hartum'da en çok kullanılan dil Sudan Arapçası olmasına rağmen 100'den fazla yerel dil konuşulmaktadır. Çoğunluğu Arapça bilen halkın ana dilleri ise çok çeşitlidir. Arapça dışında en çok kullanılan diller Nubyece, Beja, Fur, Nuban dilleridir. Özellikle her kabilenin kendine ait dili ve aksanının olması iletişimi zorlaştırsa da İngilizce de Sudan'da kullanılan dillerden biridir.

HARTUM BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: HOUSE NO: 21 BLOCK NO: 8H, BELADIA STR. P.O.BOX: 771 EAST KHARTOUM-SUDAN

Telefon: +249 183 794 210 / +249 183 794 216 / +249 183 710 310

Faks: +249 183 794 218

E-Posta: embassy.khartoum@mfa.gov.tr

Web sitesi: http://hartum.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sudan

· Bağımsızlık Günü(1 Ocak)

· Kıpti Noel Günü(7 Ocak)

· Kıpti Paskalya Bayramı(1 Mayıs)

· Devrim Günü (30 Haziran)

· Ramazan Bayramı

· Kurban Bayramı

· Hicri Yeni Yıl(3 Ekim)

· Hz. Muhammed'in Doğum Günü(12 Aralık)

· Noel (25 Aralık)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sudan'ı ziyaret edebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. En az 6 aylık pasaportunuzla birlikte Hartum Uluslararası Havalimanı'a iniş yaptıktan sonra 30 günlük Sudan vizesini 105 ABD Doları karşılığında yine bu havalimanında satın alabilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.

Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamilleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.