Kerala’da Gezilecek Yerler

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir. Bu yüzden gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmaya başlamıştır. Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunabilir. Ayrıca görülebilecek pek çok Hindu tapınağı mevcuttur.

Kerala’da görülmesi gereken diğer yerler

Thekkadi, Periyar Ulusal Parkı, Santa Cruz Kilisesi, Muzhappilangad Beach, Eravikulam Ulusal Parkı, Bekal Fort, Vadakkunnathan Tapınağı, Vembanad, Attukal Tapınağı

Sabarimala Tapınağı

Kerala’da çok önemli bir yerel inanış vardır. Shiva ile Vishnu’nun birleşmesinden ortaya çıkmış bir tanrı formu olan Ayappa, bu bölgede çok tanınmış bir tanrıdır.

Ayappa’ya adanmış olan ünlü Sabarimala Tapınağı, halen Kerala’nın vahşi ormanlarının içinde ve ulaşılması güç bir yerde bulunuyor. Tapınağa gitmeden önce Erumeli denilen yerde bulunan küçük bir camiyi ziyaret etmek de buradaki ritüelin bir parçası olmuş. İnanışa göre Ayappa, buradaki ermiş olan Ekber’e büyük saygı duyarmış ve o dönemden beri bu camiden izin/icazet almaya başlanmış.

Her yıl Aralık ve Ocak aylarında yapılan festivallere gelen hacılar bu tapınağa iki ayrı yoldan gidebiliyorlar. Bunlardan biri tapınağın yüksekçe bir yerinden geçen karayolundan yüzlerce merdiven inmek ve öteki ise orman içinden, gene yüzlerce basamağı çıkarak ulaşmak.

sabrimala_story_647_011116071230.jpg

Festival zamanlarında tapınağa iki günde erişilebildiğini de belirtelim. Burada amaç, bu hac ziyaretini gerçek anlamda fedakarlık koşullarında gerçekleştirmek. Her ziyaretçi, kendi içeceği suyu ve yiyeceği yemeği yanında taşımak zorunda.

Tapınağa kadınların girmesi yasak, sadece buluğ çağına ermemiş kız çocuklarına ve yaşlı olmak şartıyla kadınlara izin var. Bunun dışında her yaştan erkek, üstleri çıplak, siyah etekleriyle tapınağı dolduruyor.

Buranın çekiciliği giderek artmakta. Her yıl, sadece Kerala’dan değil, çevredeki Tamil Nadu ve Karnataka eyaletlerinden otobüsler, taksiler minibüsler dolusu insan ziyarete geliyor. Ziyaretçiler otomobillerinin önüne taktıkları Ayappa resimlerinden anlaşılıyor.

Hacılar burada alkol ve seksten uzak, tamamen vejetaryen beslenerek 41 gün kalıyor. Tapınağa ulaşmak ve ayrılmak için de 4 gün geçiyor. Tapınağın kapısındaki kuyruk, zaman zaman 5 kilometreyi buluyor. Bu kuyruğu aşıp ana binaya gelen hacılar gerekli ritüelleri yerine getirdikten sonra ünlü 18 altın basamaklı salondaki Ayappa heykelinin karşısına geliyor ve ibadetini yapıyor. Hac zamanı buraya gelen insan sayısının bir milyonu geçtiği söyleniyor.

sabarimala_174839f.jpg

Kochi Şehri

Kerala eyaletinin merkezi olan Kochi şehrindeki tren istasyonunun ismi Ernakulam’dır. Bu nedenle Kochi’ye gitmek için Ernakulam bileti almanız gerekiyor. Kochi şehrinin turistik bölgesi ise Fort Kochi bölgesidir. Otele yerleşmek için Fort Kochi’ye gitmelisiniz. Kochi’nin havaalanı şehrin 25 kilometre dışında ve Aluva yakınlarındadır.

Şehrin bu bölümü, turistlerin konaklamayı tercih ettiği tarihi bir yerdir. Şehrin isminde “Fort” bulunduğuna bakılırsa burada eski bir kale olması gerekiyor ancak bu kale artık yok. Kalenin bulunması gereken yerde Çin tipi balıkçı ağları bulunuyor. Fort Kochi sakin sokakları, iki katlı villa tipi evleri ve sokaklarda servis yapılan restoran ve cafeleriyle tam bir tatil yeri.

kochi.jpg

Şehirde Hristiyan mimarisinde eserler mevcut. Aziz Franzis Kilisesi, Santa Cruz Bazilikası ve Hollanda Mezarlığı görülmesi gereken önemli yerler. Fort Kochi’de her akşam Kathakali dansları sergileniyor. Bu danslarda her akşam yeni bir hikaye canlandırılıyor.

Buradaki gösteriler, sanatçıların makyajlarını yapmaya başladıkları saat olan 17:00 civarında başlıyor. Makyaj ve süslenme bölümünü isteyenler ücretsiz izleyebiliyor. En az bir saat kadar süren hazırlıktan sonra Kathakali danslarına başlanıyor.

Fort Kochi’de denize girmek için en uygun plaj yeri Cherai Plajı’dır. Plaja gitmek için feribotla Vypeen Adası’na geçin. Feribottan inince ya halk tipi otobüsle ya da rikşa ile bu plaja gidebilirsiniz. Cherai Beach’in kumu ince ve güzeldir ama deniz genellikle dalgalıdır. Plaj hafta içi günlerde daha sakin oluyor. Hafta sonları ise yerli turistlerle dolar.

kochi-private-tour-kerala-backwater-houseboat-day-cruise-in-kochi-188354.jpg

Backwaters Turu

Fort Kochi’de ünlü Backwaters turlarına katılabilirsiniz. KTDC’nin (Kerala Turizmi Geliştirme Kurumu) düzenlediği günübirlik tekne turları size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bir günlük tur 550 Rupi’dir ve buna ulaşım, öğle yemeği, üçer saatlik iki tekne turu dahildir.

Sabah 08.00 civarında otelinizden alınırsınız ve turunuz başlar. Sizin gibi bu turu satın almış bulunan öteki gezginleri de otellerinden aldıktan sonra bir saat kadar karayolundan giderek Vaikom kentine ulaşılır. Burada sizi motorlu bir tekne beklemektedir.

Turun ilk bölümünde Vembanad gölünün sakin sularında etrafınız hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu, tekneniz motorun hafif mırıltısıyla giderken tertemiz doğanın ve bu huzurlu ortamın tadını çıkararak dolaşacaksınız. Gezinin bir bölümünde bir adaya çıkılır ve buradaki bir tür baharat çiftliği ile istiridyelerin işlenerek kalsiyuma dönüştürüldüğü üretim tesisi gezilir.

Saat 13 civarında tekneniz sahilde bir yere bağlanır ve öğle yemeği sunulur. Turun öğleden sonrasında uzun bambu çubuklarıyla itilen teknelerle “backwaters” denilen su kanallarının en dar olanlarına girilir. Tüm çevreniz ormanla kaplıdır. Bazı yerlerde gökyüzü hiç görünmez. Suyun yüzü de yemyeşil bitkilerle kaplıdır. Bu ortamda zemin yeşil, etraf ağaçlarla yemyeşil ve gökyüzü de yeşil yapraklarla kaplı olduğunda, sanki suyun yüzünde değil de yeşil bir halı üstünde gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Teknenin elle itiliyor olması, çevrenin kuş sesleriyle çınlaması, ormandan gelen enfes kokular gruptaki herkesi büyüleyecek. 16.30 civarında biten küçük tekne turundan sonra geldiğiniz minibüs ile Fort Kochi’ye döneceksiniz ve gruptaki herkes yine kendi otelinin önüne bırakılacak.

backwaters-in-Kerala.jpg