Google+

Arama formu

Kerala

Kültürel dokusunu korumayı başarmış ender ülkelerden biri olan Hindistan...
Devamı oku
Hindistan ülkesindeki Kerala eyaletinin para birimi Hint Rupisi’dir. 1...
Devamı oku
Hindistan’da bulunan Kerala’nın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir....
Devamı oku
Kerala(GMT +5.5) ile Türkiye(GMT +3) arasında 2.5 saat zaman farkı...
Devamı oku
YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kerala’ya gidebilmeleri için vize...
Devamı oku
Kerala denizin de etkisinde kalan tropikal ve yağışlı bir iklime...
Devamı oku
Kerala eyaletinde üç adet havalimanı bulunmaktadır: Cochin, Kozhikode ve...
Devamı oku
Kerala eyaletinde genel anlamda ulaşım konusunda sıkıntı...
Devamı oku
Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir....
Devamı oku
Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk...
Devamı oku
Kerala eyaletindeki büyük şehirlerin çoğunda gece hayatı anlayışı barlar...
Devamı oku
Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı...
Devamı oku
Onam (Ağustos-Eylül) Vishu (Nisan) Thrissur Pooram / tapınak...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Mannam Jayanthi(2 Ocak) Cumhuriyet Bayramı(26 Ocak...
Devamı oku
Hindistan’ın güneybatısında, kuzeyden güneye doğru uzanan güzel ve...
Devamı oku
Acil Yardım: 108 Yangın: 101 Polis: 100
Devamı oku
Kerala, Hindistan’ın güneybatısında yer alan bir eyalettir. Doğusunda...
Devamı oku
Hindistan’ın güney ucunda, kuzeyden güneye doğru uzanan Kerala, ülkenin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BOB = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 26℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 26℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 33,387,677 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün

Kerala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

banner3.jpg

Hindistan’ın güneybatısında, kuzeyden güneye doğru uzanan güzel ve turizm açısından büyük öneme sahip b ir eyalettir Kerala. Doğusunda Tamil Nadu ve kuzeyinde Karnataka eyaletleri yer alır. Batısında ise Umman Denizi’ne kıyısı bulunur.

Kuzey bölgesindeki dağları, muhteşem koy ve plajlarıyla denizi, içinden geçen nehirleri, vahşi yaşam alanları ve gölleriyle pek çok doğal güzelliğe sahip olan Kerala, ister istemez turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Kerala-tourism-snake-boat.jpg

33 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kerala eyaletinde 14 bölge bulunur. Eyaletin başkenti ise en güney ucunda yer alan Trivandrum şehridir. Halkın yaşam koşulları Hindistan’ın diğer bölgelerine göre oldukça gelişmiştir. Örneğin, Hindistan’daki en yüksek okuryazarlık oranı Kerala’da bulunmaktadır. Halk geçimini tarım ve balıkçılıkla kazanmaktadır. Son yıllar da turizm de buna dahil olmuştur.

Kerala, yağışlı ve denizin de etkisinde kalan tropikal bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasında değişmektedir. Her ne kadar bazı dönemlerde muson yağmurlarından dolayı hava şartları elverişli olmasa da, Kerala eyaletindeki kıyı şehirlerinde turizm oldukça gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=L1rH1F7Dk_c

Kerala’da Gezilecek Yerler

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir. Bu yüzden gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmaya başlamıştır. Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunabilir. Ayrıca görülebilecek pek çok Hindu tapınağı mevcuttur.

Kerala’da görülmesi gereken diğer yerler

Thekkadi, Periyar Ulusal Parkı, Santa Cruz Kilisesi, Muzhappilangad Beach, Eravikulam Ulusal Parkı, Bekal Fort, Vadakkunnathan Tapınağı, Vembanad, Attukal Tapınağı

Sabarimala Tapınağı

Kerala’da çok önemli bir yerel inanış vardır. Shiva ile Vishnu’nun birleşmesinden ortaya çıkmış bir tanrı formu olan Ayappa, bu bölgede çok tanınmış bir tanrıdır.

Ayappa’ya adanmış olan ünlü Sabarimala Tapınağı, halen Kerala’nın vahşi ormanlarının içinde ve ulaşılması güç bir yerde bulunuyor. Tapınağa gitmeden önce Erumeli denilen yerde bulunan küçük bir camiyi ziyaret etmek de buradaki ritüelin bir parçası olmuş. İnanışa göre Ayappa, buradaki ermiş olan Ekber’e büyük saygı duyarmış ve o dönemden beri bu camiden izin/icazet almaya başlanmış.

Her yıl Aralık ve Ocak aylarında yapılan festivallere gelen hacılar bu tapınağa iki ayrı yoldan gidebiliyorlar. Bunlardan biri tapınağın yüksekçe bir yerinden geçen karayolundan yüzlerce merdiven inmek ve öteki ise orman içinden, gene yüzlerce basamağı çıkarak ulaşmak.

Sabarimala Tapınağı

Festival zamanlarında tapınağa iki günde erişilebildiğini de belirtelim. Burada amaç, bu hac ziyaretini gerçek anlamda fedakarlık koşullarında gerçekleştirmek. Her ziyaretçi, kendi içeceği suyu ve yiyeceği yemeği yanında taşımak zorunda.

Tapınağa kadınların girmesi yasak, sadece buluğ çağına ermemiş kız çocuklarına ve yaşlı olmak şartıyla kadınlara izin var. Bunun dışında her yaştan erkek, üstleri çıplak, siyah etekleriyle tapınağı dolduruyor.

Buranın çekiciliği giderek artmakta. Her yıl, sadece Kerala’dan değil, çevredeki Tamil Nadu ve Karnataka eyaletlerinden otobüsler, taksiler minibüsler dolusu insan ziyarete geliyor. Ziyaretçiler otomobillerinin önüne taktıkları Ayappa resimlerinden anlaşılıyor.

Hacılar burada alkol ve seksten uzak, tamamen vejetaryen beslenerek 41 gün kalıyor. Tapınağa ulaşmak ve ayrılmak için de 4 gün geçiyor. Tapınağın kapısındaki kuyruk, zaman zaman 5 kilometreyi buluyor. Bu kuyruğu aşıp ana binaya gelen hacılar gerekli ritüelleri yerine getirdikten sonra ünlü 18 altın basamaklı salondaki Ayappa heykelinin karşısına geliyor ve ibadetini yapıyor. Hac zamanı buraya gelen insan sayısının bir milyonu geçtiği söyleniyor.

Sabarimala Tapınağı-1

Kochi Şehri

Kerala eyaletinin merkezi olan Kochi şehrindeki tren istasyonunun ismi Ernakulam’dır. Bu nedenle Kochi’ye gitmek için Ernakulam bileti almanız gerekiyor. Kochi şehrinin turistik bölgesi ise Fort Kochi bölgesidir. Otele yerleşmek için Fort Kochi’ye gitmelisiniz. Kochi’nin havaalanı şehrin 25 kilometre dışında ve Aluva yakınlarındadır.

Şehrin bu bölümü, turistlerin konaklamayı tercih ettiği tarihi bir yerdir. Şehrin isminde “Fort” bulunduğuna bakılırsa burada eski bir kale olması gerekiyor ancak bu kale artık yok. Kalenin bulunması gereken yerde Çin tipi balıkçı ağları bulunuyor. Fort Kochi sakin sokakları, iki katlı villa tipi evleri ve sokaklarda servis yapılan restoran ve cafeleriyle tam bir tatil yeri.

Kochi Şehri

Şehirde Hristiyan mimarisinde eserler mevcut. Aziz Franzis Kilisesi, Santa Cruz Bazilikası ve Hollanda Mezarlığı görülmesi gereken önemli yerler. Fort Kochi’de her akşam Kathakali dansları sergileniyor. Bu danslarda her akşam yeni bir hikaye canlandırılıyor.

Buradaki gösteriler, sanatçıların makyajlarını yapmaya başladıkları saat olan 17:00 civarında başlıyor. Makyaj ve süslenme bölümünü isteyenler ücretsiz izleyebiliyor. En az bir saat kadar süren hazırlıktan sonra Kathakali danslarına başlanıyor.

Fort Kochi’de denize girmek için en uygun plaj yeri Cherai Plajı’dır. Plaja gitmek için feribotla Vypeen Adası’na geçin. Feribottan inince ya halk tipi otobüsle ya da rikşa ile bu plaja gidebilirsiniz. Cherai Beach’in kumu ince ve güzeldir ama deniz genellikle dalgalıdır. Plaj hafta içi günlerde daha sakin oluyor. Hafta sonları ise yerli turistlerle dolar.

Kochi Şehri-1

Backwaters Turu

Fort Kochi’de ünlü Backwaters turlarına katılabilirsiniz. KTDC’nin (Kerala Turizmi Geliştirme Kurumu) düzenlediği günübirlik tekne turları size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bir günlük tur 550 Rupi’dir ve buna ulaşım, öğle yemeği, üçer saatlik iki tekne turu dahildir.

Sabah 08.00 civarında otelinizden alınırsınız ve turunuz başlar. Sizin gibi bu turu satın almış bulunan öteki gezginleri de otellerinden aldıktan sonra bir saat kadar karayolundan giderek Vaikom kentine ulaşılır. Burada sizi motorlu bir tekne beklemektedir.

Turun ilk bölümünde Vembanad gölünün sakin sularında etrafınız hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu, tekneniz motorun hafif mırıltısıyla giderken tertemiz doğanın ve bu huzurlu ortamın tadını çıkararak dolaşacaksınız. Gezinin bir bölümünde bir adaya çıkılır ve buradaki bir tür baharat çiftliği ile istiridyelerin işlenerek kalsiyuma dönüştürüldüğü üretim tesisi gezilir.

Saat 13 civarında tekneniz sahilde bir yere bağlanır ve öğle yemeği sunulur. Turun öğleden sonrasında uzun bambu çubuklarıyla itilen teknelerle “backwaters” denilen su kanallarının en dar olanlarına girilir. Tüm çevreniz ormanla kaplıdır. Bazı yerlerde gökyüzü hiç görünmez. Suyun yüzü de yemyeşil bitkilerle kaplıdır. Bu ortamda zemin yeşil, etraf ağaçlarla yemyeşil ve gökyüzü de yeşil yapraklarla kaplı olduğunda, sanki suyun yüzünde değil de yeşil bir halı üstünde gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Teknenin elle itiliyor olması, çevrenin kuş sesleriyle çınlaması, ormandan gelen enfes kokular gruptaki herkesi büyüleyecek. 16.30 civarında biten küçük tekne turundan sonra geldiğiniz minibüs ile Fort Kochi’ye döneceksiniz ve gruptaki herkes yine kendi otelinin önüne bırakılacak.

Backwaters Turu

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kerala Nerededir?

Kerala, Hindistan’ın güneybatısında yer alan bir eyalettir. Doğusunda Tamil Nadu kuzeyinde ise Karnataka eyaletleri yer alır.

Kerala’ya Ne Zaman Gidilir?

Kerala denizin de etkisinde kalan tropikal ve yağışlı bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasındadır. Muson yağmurlarının son bulduğu Ekim-Şubat ayları arasındaki dönem ise bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönemdir.

Kerala’ya Nasıl Gidilir?

Kerala eyaletinde üç adet havalimanı bulunmaktadır: Cochin, Kozhikode ve Trivandrum. Trivandrum’a Londra ya da New York gibi şehirlerden uçuş bulunmaktadır. Cochin’e pek çok Avrupa ülkesinden uçuş bulmak mümkündür. Kozhikode’ye ise daha çok Orta Doğu’dan uçuşlar yapılmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşların düzenlenmediği Trivandrum’a bir aktarma ile ulaşabilirsiniz.

Kerala şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kerala’da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın güney ucunda, kuzeyden güneye doğru uzanan Kerala, ülkenin en gelişmiş eyaletlerinden birisidir. Kuzeyinde yer alan dağları, güzel koyları, tertemiz denizi ve vahşi yaşam alanları ile her yıl dünya çapından binlerce turisti ağırlayan Kerala’yı özellikle iklimin en uygun olduğu ekim – şubat ayları arasında ziyaret etmeniz tüm güzelliklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Tatiliniz boyunca Kerala’nın güzel koylarında denize girebilir, su kanallarında tekne turları yapabilir, vahşi yaşam alanlarında yürüyüş turlarına katılabilir ve Hindu tapınakları gibi tarihî noktaları keşfedebilirsiniz.

Kerala’da Nerede Kalınır?
 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kerala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kerala Otelleri

Kültürel dokusunu korumayı başarmış ender ülkelerden biri olan Hindistan’ın güneyinde yer alıyor Kerala eyaleti. Umman Denizi boyunca kuzeyden güneye doğru uzanan eyalette ziyaretçilerin farklı zevklerine hitap eden farklı özelliklere sahip pek çok şehir bulunuyor. Farklı kültürü, doğal güzellikleri, masmavi denizi ve vahşi yaşamıyla turistlerin ilgi odağı olan Kerala’nın özellikle Cochin, Alleppey, Thekkady ya da Munnar gibi şehirlerinde çok sayıda konaklama tesisi yer alıyor.

Kerala Otelleri
 
Kerala’nın farklı şehirlerindeki bu oteller arasında çay tarlaları içerisindeki muazzam güzellikteki butik bir otelde, dağ manzaralı terasa sahip dairelerde, su kanalları üzerinde hizmet veren yüzen evlerde ya da okyanus kıyısındaki 5 yıldızlı bir tesiste konaklamanız mümkün. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kerala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Kerala İçi Ulaşım

Indian-Train_0.jpg

Kerala eyaletinde genel anlamda ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Sadece güney bölgesinde, kuzey bölgesindeki dağlık alanlara göre daha rahat ulaşım sağlanır.

Eyalet içinde uzun soluklu yolculuk yapacaklar için en ideal yöntem trendir. Normal hızlı ve uygun bütçeli trenler olduğu gibi, hızlı trenler de mevcuttur.

Eyalet kara yolu ile de çok rahat bir şekilde ulaşımı sağlamaktadır. Bu yollarla birlikte geniş bir otobüs ağı da mevcuttur.

Kimi nehir ya da göllerde feribotlar da çalışmaktadır.

Kochi and Trivandrum şehirlerinden helikopter ve hava taksisi kiralamak mümkündür. Bu iki şehir arasında gidip gelebilir ya da inişin mümkün olduğu gezilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Kerala Mutfağı

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılırken sofralarda bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı menüler yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Popüler restoranlar

Villa Maya (Thiruvananthapuram), Ginger House (Kochi), Malabar Junction (Kochi), Dal Roti (Kochi), Mushroom (Alappuzha), Nalekattu (Kottayam).

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, %10 bahşiş bırakmanız beklenir.Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse %7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Kerala Gece Hayatı

Kerala eyaletindeki büyük şehirlerin çoğunda gece hayatı anlayışı barlar, publar ve gece kulüpleri etrafında dönmektedir.Ancak Hindistan’ın diğer eyaletleriyle karşılaştırıldığında Kerala gece hayatı daha sakin hatta sönük kalıyor denilebilir. Plaj bölgeleri ve bol yıldızlı otellerin çevrelerinde çok sayıda bar ve disko yer alır.

Kerala Festivaller

Onam (Ağustos-Eylül)

Vishu (Nisan)

Thrissur Pooram / tapınak festivali (Nisan)

Theyyam (Aralık-Nisan)

Kerala Tekne Festivali (Temmuz-Eylül)

Attukal Pongala Festivali (Şubat-Mart)

Tapınak Festivalleri (Şubat-Mayıs)

Makaravilakku (Ocak)

Kerala’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi ‘saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı ‘kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuk karışımı ‘pashmina’ları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın sembol hediyelerindendir. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Kerala bölgesinin alışveriş konusunda en iddialı şehrinin Kottayam olduğu söylenebilir. Şehrin her köşesine yayılmış olan mağazalar ve pazarlar pek çok ürün alternatifini bir arada sunuyor.

Alışveriş konusunda iddialı olan ikinci şehirse Kozhikode. Sadece ürün çeşitliliğiyle değil, kalitesiyle de adından söz ettiriyor.

Kerala Saat Farkı

Kerala(GMT +5.5) ile Türkiye(GMT +3) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 17.00 iken Kerala’da 19.30’dur.

Kerala Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Kerala eyaletinin para birimi Hint Rupisi’dir. 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Kerala Resmi Dili

Hindistan’da bulunan Kerala’nın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Bunların dışında ülkede kullanılan bazı yerel diller ise şunlardır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Kerala Türkiye Dış Temsilciliği

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, India

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1973 – 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974

E-Posta: embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

Website: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Hindistan

Kerala Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mannam Jayanthi(2 Ocak)

Cumhuriyet Bayramı(26 Ocak)

Maha Shivratri(7 Mart)

Kutsal Perşembe(24 Mart)

Kutsal Cuma(25 Mart)

Ambedkar Jayanti’nin Doğum Günü(14 Nisan)

Vishu(14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Meclis Seçimleri (16 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Karkkadaka Vavu (2 Ağustos)

Bağımsızlık Günü(15 Ağustos)

Ayyankali Jayanthi (28 Ağustos)

Kurban Bayramı (12 Eylül)

Onam Festivali (13-16 Eylül)

Sree Narayana Guru Samdhi Günü(21 Eylül)

Mahatma Gandhi’nin Doğum Günü (2 Ekim)

Durga Puja/Dussehra Festivali (10-11 Ekim)

Muharrem Ayı’nın Başlangıcı*

Deepavali(Işık Festivali)(29 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğumu*

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıldan yıla değişmektedir.

Kerala İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 108

Yangın: 101

Polis: 100

Kerala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kerala’ya gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Oldukça kolay alınan Hindistan vizesi için İstanbul ve Ankara’daki konsolosluklara başvurabilirsiniz.