Google+

Kerala

Kerala - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Nüfus: 33,387,677 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün

banner3.jpg

Hindistan’ın güneybatısında, kuzeyden güneye doğru uzanan güzel ve turizm açısından büyük öneme sahip b ir eyalettir Kerala. Doğusunda Tamil Nadu ve kuzeyinde Karnataka eyaletleri yer alır. Batısında ise Umman Denizi’ne kıyısı bulunur.

Kuzey bölgesindeki dağları, muhteşem koy ve plajlarıyla denizi, içinden geçen nehirleri, vahşi yaşam alanları ve gölleriyle pek çok doğal güzelliğe sahip olan Kerala, ister istemez turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Kerala-tourism-snake-boat.jpg

33 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kerala eyaletinde 14 bölge bulunur. Eyaletin başkenti ise en güney ucunda yer alan Trivandrum şehridir. Halkın yaşam koşulları Hindistan’ın diğer bölgelerine göre oldukça gelişmiştir. Örneğin, Hindistan’daki en yüksek okuryazarlık oranı Kerala’da bulunmaktadır. Halk geçimini tarım ve balıkçılıkla kazanmaktadır. Son yıllar da turizm de buna dahil olmuştur.

Kerala, yağışlı ve denizin de etkisinde kalan tropikal bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasında değişmektedir. Her ne kadar bazı dönemlerde muson yağmurlarından dolayı hava şartları elverişli olmasa da, Kerala eyaletindeki kıyı şehirlerinde turizm oldukça gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=L1rH1F7Dk_c

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir. Bu yüzden gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmaya başlamıştır. Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunabilir. Ayrıca görülebilecek pek çok Hindu tapınağı mevcuttur.

Kerala’da görülmesi gereken diğer yerler

Thekkadi, Periyar Ulusal Parkı, Santa Cruz Kilisesi, Muzhappilangad Beach, Eravikulam Ulusal Parkı, Bekal Fort, Vadakkunnathan Tapınağı, Vembanad, Attukal Tapınağı

Sabarimala Tapınağı

117 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kerala’da çok önemli bir yerel inanış vardır. Shiva ile Vishnu’nun birleşmesinden ortaya çıkmış bir tanrı formu olan Ayappa, bu bölgede çok tanınmış bir tanrıdır.

Ayappa’ya adanmış olan ünlü Sabarimala Tapınağı, halen Kerala’nın vahşi ormanlarının içinde ve ulaşılması güç bir yerde bulunuyor. Tapınağa gitmeden önce Erumeli denilen yerde bulunan küçük bir camiyi ziyaret etmek de buradaki ritüelin bir parçası olmuş. İnanışa göre Ayappa, buradaki ermiş olan Ekber’e büyük saygı duyarmış ve o dönemden beri bu camiden izin/icazet almaya başlanmış.

Her yıl Aralık ve Ocak aylarında yapılan festivallere gelen hacılar bu tapınağa iki ayrı yoldan gidebiliyorlar. Bunlardan biri tapınağın yüksekçe bir yerinden geçen karayolundan yüzlerce merdiven inmek ve öteki ise orman içinden, gene yüzlerce basamağı çıkarak ulaşmak.

Sabarimala Tapınağı

Festival zamanlarında tapınağa iki günde erişilebildiğini de belirtelim. Burada amaç, bu hac ziyaretini gerçek anlamda fedakarlık koşullarında gerçekleştirmek. Her ziyaretçi, kendi içeceği suyu ve yiyeceği yemeği yanında taşımak zorunda.

Tapınağa kadınların girmesi yasak, sadece buluğ çağına ermemiş kız çocuklarına ve yaşlı olmak şartıyla kadınlara izin var. Bunun dışında her yaştan erkek, üstleri çıplak, siyah etekleriyle tapınağı dolduruyor.

Buranın çekiciliği giderek artmakta. Her yıl, sadece Kerala’dan değil, çevredeki Tamil Nadu ve Karnataka eyaletlerinden otobüsler, taksiler minibüsler dolusu insan ziyarete geliyor. Ziyaretçiler otomobillerinin önüne taktıkları Ayappa resimlerinden anlaşılıyor.

Hacılar burada alkol ve seksten uzak, tamamen vejetaryen beslenerek 41 gün kalıyor. Tapınağa ulaşmak ve ayrılmak için de 4 gün geçiyor. Tapınağın kapısındaki kuyruk, zaman zaman 5 kilometreyi buluyor. Bu kuyruğu aşıp ana binaya gelen hacılar gerekli ritüelleri yerine getirdikten sonra ünlü 18 altın basamaklı salondaki Ayappa heykelinin karşısına geliyor ve ibadetini yapıyor. Hac zamanı buraya gelen insan sayısının bir milyonu geçtiği söyleniyor.

Sabarimala Tapınağı-1

-

Kerala lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kerala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kochi Şehri

917 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kerala eyaletinin merkezi olan Kochi şehrindeki tren istasyonunun ismi Ernakulam’dır. Bu nedenle Kochi’ye gitmek için Ernakulam bileti almanız gerekiyor. Kochi şehrinin turistik bölgesi ise Fort Kochi bölgesidir. Otele yerleşmek için Fort Kochi’ye gitmelisiniz. Kochi’nin havaalanı şehrin 25 kilometre dışında ve Aluva yakınlarındadır.

Şehrin bu bölümü, turistlerin konaklamayı tercih ettiği tarihi bir yerdir. Şehrin isminde “Fort” bulunduğuna bakılırsa burada eski bir kale olması gerekiyor ancak bu kale artık yok. Kalenin bulunması gereken yerde Çin tipi balıkçı ağları bulunuyor. Fort Kochi sakin sokakları, iki katlı villa tipi evleri ve sokaklarda servis yapılan restoran ve cafeleriyle tam bir tatil yeri.

Kochi Şehri

Şehirde Hristiyan mimarisinde eserler mevcut. Aziz Franzis Kilisesi, Santa Cruz Bazilikası ve Hollanda Mezarlığı görülmesi gereken önemli yerler. Fort Kochi’de her akşam Kathakali dansları sergileniyor. Bu danslarda her akşam yeni bir hikaye canlandırılıyor.

Buradaki gösteriler, sanatçıların makyajlarını yapmaya başladıkları saat olan 17:00 civarında başlıyor. Makyaj ve süslenme bölümünü isteyenler ücretsiz izleyebiliyor. En az bir saat kadar süren hazırlıktan sonra Kathakali danslarına başlanıyor.

Fort Kochi’de denize girmek için en uygun plaj yeri Cherai Plajı’dır. Plaja gitmek için feribotla Vypeen Adası’na geçin. Feribottan inince ya halk tipi otobüsle ya da rikşa ile bu plaja gidebilirsiniz. Cherai Beach’in kumu ince ve güzeldir ama deniz genellikle dalgalıdır. Plaj hafta içi günlerde daha sakin oluyor. Hafta sonları ise yerli turistlerle dolar.

Kochi Şehri-1

-

Backwaters Turu

917 Kas 2016Gezilecek Yerler

Fort Kochi’de ünlü Backwaters turlarına katılabilirsiniz. KTDC’nin (Kerala Turizmi Geliştirme Kurumu) düzenlediği günübirlik tekne turları size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bir günlük tur 550 Rupi’dir ve buna ulaşım, öğle yemeği, üçer saatlik iki tekne turu dahildir.

Sabah 08.00 civarında otelinizden alınırsınız ve turunuz başlar. Sizin gibi bu turu satın almış bulunan öteki gezginleri de otellerinden aldıktan sonra bir saat kadar karayolundan giderek Vaikom kentine ulaşılır. Burada sizi motorlu bir tekne beklemektedir.

Turun ilk bölümünde Vembanad gölünün sakin sularında etrafınız hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu, tekneniz motorun hafif mırıltısıyla giderken tertemiz doğanın ve bu huzurlu ortamın tadını çıkararak dolaşacaksınız. Gezinin bir bölümünde bir adaya çıkılır ve buradaki bir tür baharat çiftliği ile istiridyelerin işlenerek kalsiyuma dönüştürüldüğü üretim tesisi gezilir.

Saat 13 civarında tekneniz sahilde bir yere bağlanır ve öğle yemeği sunulur. Turun öğleden sonrasında uzun bambu çubuklarıyla itilen teknelerle “backwaters” denilen su kanallarının en dar olanlarına girilir. Tüm çevreniz ormanla kaplıdır. Bazı yerlerde gökyüzü hiç görünmez. Suyun yüzü de yemyeşil bitkilerle kaplıdır. Bu ortamda zemin yeşil, etraf ağaçlarla yemyeşil ve gökyüzü de yeşil yapraklarla kaplı olduğunda, sanki suyun yüzünde değil de yeşil bir halı üstünde gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Teknenin elle itiliyor olması, çevrenin kuş sesleriyle çınlaması, ormandan gelen enfes kokular gruptaki herkesi büyüleyecek. 16.30 civarında biten küçük tekne turundan sonra geldiğiniz minibüs ile Fort Kochi’ye döneceksiniz ve gruptaki herkes yine kendi otelinin önüne bırakılacak.

Backwaters Turu

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kerala, Hindistan’ın güneybatısında yer alan bir eyalettir. Doğusunda Tamil Nadu kuzeyinde ise Karnataka eyaletleri yer alır.

Geolocation

Kerala denizin de etkisinde kalan tropikal ve yağışlı bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasındadır. Muson yağmurlarının son bulduğu Ekim-Şubat ayları arasındaki dönem ise bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönemdir.

Kerala eyaletinde üç adet havalimanı bulunmaktadır: Cochin, Kozhikode ve Trivandrum. Trivandrum’a Londra ya da New York gibi şehirlerden uçuş bulunmaktadır. Cochin’e pek çok Avrupa ülkesinden uçuş bulmak mümkündür. Kozhikode’ye ise daha çok Orta Doğu’dan uçuşlar yapılmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşların düzenlenmediği Trivandrum’a bir aktarma ile ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte, Kerala’daki konaklama hizmetlerinde de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Trivandrum, Cochin, Kozhikode, Kollam ya da Thrissur gibi büyük şehirlerde farklı bütçelere uygun pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Kerala’da en çok tercih edilen tesislerin başında tatil köyleri geliyor. Fitness merkezi, oyun odası ve spa salonları gibi seçeneklerin bulunduğu tatil köylerinde harika bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer düşük bütçeli bir tatil planı yaptıysanız küçük, şirin bahçeli pansiyonlar iyi bir seçim olabilir.

Kerala onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kerala Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kerala Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kerala Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kerala Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kerala Otelleri

Indian-Train_0.jpg

Kerala eyaletinde genel anlamda ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Sadece güney bölgesinde, kuzey bölgesindeki dağlık alanlara göre daha rahat ulaşım sağlanır.

Eyalet içinde uzun soluklu yolculuk yapacaklar için en ideal yöntem trendir. Normal hızlı ve uygun bütçeli trenler olduğu gibi, hızlı trenler de mevcuttur.

Eyalet kara yolu ile de çok rahat bir şekilde ulaşımı sağlamaktadır. Bu yollarla birlikte geniş bir otobüs ağı da mevcuttur.

Kimi nehir ya da göllerde feribotlar da çalışmaktadır.

Kochi and Trivandrum şehirlerinden helikopter ve hava taksisi kiralamak mümkündür. Bu iki şehir arasında gidip gelebilir ya da inişin mümkün olduğu gezilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılırken sofralarda bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı menüler yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Popüler restoranlar

Villa Maya (Thiruvananthapuram), Ginger House (Kochi), Malabar Junction (Kochi), Dal Roti (Kochi), Mushroom (Alappuzha), Nalekattu (Kottayam).

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, %10 bahşiş bırakmanız beklenir.Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse %7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Kerala eyaletindeki büyük şehirlerin çoğunda gece hayatı anlayışı barlar, publar ve gece kulüpleri etrafında dönmektedir.Ancak Hindistan’ın diğer eyaletleriyle karşılaştırıldığında Kerala gece hayatı daha sakin hatta sönük kalıyor denilebilir. Plaj bölgeleri ve bol yıldızlı otellerin çevrelerinde çok sayıda bar ve disko yer alır.

Onam (Ağustos-Eylül)

Vishu (Nisan)

Thrissur Pooram / tapınak festivali (Nisan)

Theyyam (Aralık-Nisan)

Kerala Tekne Festivali (Temmuz-Eylül)

Attukal Pongala Festivali (Şubat-Mart)

Tapınak Festivalleri (Şubat-Mayıs)

Makaravilakku (Ocak)

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi ‘saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı ‘kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuk karışımı ‘pashmina’ları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın sembol hediyelerindendir. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Kerala bölgesinin alışveriş konusunda en iddialı şehrinin Kottayam olduğu söylenebilir. Şehrin her köşesine yayılmış olan mağazalar ve pazarlar pek çok ürün alternatifini bir arada sunuyor.

Alışveriş konusunda iddialı olan ikinci şehirse Kozhikode. Sadece ürün çeşitliliğiyle değil, kalitesiyle de adından söz ettiriyor.

Kerala(GMT +5.5) ile Türkiye(GMT +3) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 17.00 iken Kerala’da 19.30’dur.

Hindistan ülkesindeki Kerala eyaletinin para birimi Hint Rupisi’dir. 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Hindistan’da bulunan Kerala’nın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Bunların dışında ülkede kullanılan bazı yerel diller ise şunlardır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, India

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1973 – 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974

E-Posta: embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

Website: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Hindistan

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mannam Jayanthi(2 Ocak)

Cumhuriyet Bayramı(26 Ocak)

Maha Shivratri(7 Mart)

Kutsal Perşembe(24 Mart)

Kutsal Cuma(25 Mart)

Ambedkar Jayanti’nin Doğum Günü(14 Nisan)

Vishu(14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Meclis Seçimleri (16 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Karkkadaka Vavu (2 Ağustos)

Bağımsızlık Günü(15 Ağustos)

Ayyankali Jayanthi (28 Ağustos)

Kurban Bayramı (12 Eylül)

Onam Festivali (13-16 Eylül)

Sree Narayana Guru Samdhi Günü(21 Eylül)

Mahatma Gandhi’nin Doğum Günü (2 Ekim)

Durga Puja/Dussehra Festivali (10-11 Ekim)

Muharrem Ayı’nın Başlangıcı*

Deepavali(Işık Festivali)(29 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğumu*

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıldan yıla değişmektedir.

Acil Yardım: 108

Yangın: 101

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kerala’ya gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Oldukça kolay alınan Hindistan vizesi için İstanbul ve Ankara’daki konsolosluklara başvurabilirsiniz.