Kerala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

banner3.jpg

Hindistan’ın güneybatısında, kuzeyden güneye doğru uzanan güzel ve turizm açısından büyük öneme sahip b ir eyalettir Kerala. Doğusunda Tamil Nadu ve kuzeyinde Karnataka eyaletleri yer alır. Batısında ise Umman Denizi’ne kıyısı bulunur.

Kuzey bölgesindeki dağları, muhteşem koy ve plajlarıyla denizi, içinden geçen nehirleri, vahşi yaşam alanları ve gölleriyle pek çok doğal güzelliğe sahip olan Kerala, ister istemez turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Kerala-tourism-snake-boat.jpg

33 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kerala eyaletinde 14 bölge bulunur. Eyaletin başkenti ise en güney ucunda yer alan Trivandrum şehridir. Halkın yaşam koşulları Hindistan’ın diğer bölgelerine göre oldukça gelişmiştir. Örneğin, Hindistan’daki en yüksek okuryazarlık oranı Kerala’da bulunmaktadır. Halk geçimini tarım ve balıkçılıkla kazanmaktadır. Son yıllar da turizm de buna dahil olmuştur.

Kerala, yağışlı ve denizin de etkisinde kalan tropikal bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasında değişmektedir. Her ne kadar bazı dönemlerde muson yağmurlarından dolayı hava şartları elverişli olmasa da, Kerala eyaletindeki kıyı şehirlerinde turizm oldukça gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=L1rH1F7Dk_c

Kerala ile İlgili

Kerala Nerededir?

Kerala, Hindistan’ın güneybatısında yer alan bir eyalettir. Doğusunda Tamil Nadu kuzeyinde ise Karnataka eyaletleri yer alır.

Kerala’ya Nasıl Gidilir?

Kerala eyaletinde üç adet havalimanı bulunmaktadır: Cochin, Kozhikode ve Trivandrum. Trivandrum’a Londra ya da New York gibi şehirlerden uçuş bulunmaktadır. Cochin’e pek çok Avrupa ülkesinden uçuş bulmak mümkündür. Kozhikode’ye ise daha çok Orta Doğu’dan uçuşlar yapılmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşların düzenlenmediği Trivandrum’a bir aktarma ile ulaşabilirsiniz.

Kerala’ya Ne Zaman Gidilir?

Kerala denizin de etkisinde kalan tropikal ve yağışlı bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasındadır. Muson yağmurlarının son bulduğu Ekim-Şubat ayları arasındaki dönem ise bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönemdir.

Kerala’da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın güney ucunda, kuzeyden güneye doğru uzanan Kerala, ülkenin en gelişmiş eyaletlerinden birisidir. Kuzeyinde yer alan dağları, güzel koyları, tertemiz denizi ve vahşi yaşam alanları ile her yıl dünya çapından binlerce turisti ağırlayan Kerala’yı özellikle iklimin en uygun olduğu ekim – şubat ayları arasında ziyaret etmeniz tüm güzelliklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Tatiliniz boyunca Kerala’nın güzel koylarında denize girebilir, su kanallarında tekne turları yapabilir, vahşi yaşam alanlarında yürüyüş turlarına katılabilir ve Hindu tapınakları gibi tarihî noktaları keşfedebilirsiniz.


 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kerala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kerala Otelleri

Kültürel dokusunu korumayı başarmış ender ülkelerden biri olan Hindistan’ın güneyinde yer alıyor Kerala eyaleti. Umman Denizi boyunca kuzeyden güneye doğru uzanan eyalette ziyaretçilerin farklı zevklerine hitap eden farklı özelliklere sahip pek çok şehir bulunuyor. Farklı kültürü, doğal güzellikleri, masmavi denizi ve vahşi yaşamıyla turistlerin ilgi odağı olan Kerala’nın özellikle Cochin, Alleppey, Thekkady ya da Munnar gibi şehirlerinde çok sayıda konaklama tesisi yer alıyor.


 
Kerala’nın farklı şehirlerindeki bu oteller arasında çay tarlaları içerisindeki muazzam güzellikteki butik bir otelde, dağ manzaralı terasa sahip dairelerde, su kanalları üzerinde hizmet veren yüzen evlerde ya da okyanus kıyısındaki 5 yıldızlı bir tesiste konaklamanız mümkün. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kerala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kerala’da Gezilecek Yerler

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir. Bu yüzden gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmaya başlamıştır. Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunabilir. Ayrıca görülebilecek pek çok Hindu tapınağı mevcuttur.

Kerala’da görülmesi gereken diğer yerler

Thekkadi, Periyar Ulusal Parkı, Santa Cruz Kilisesi, Muzhappilangad Beach, Eravikulam Ulusal Parkı, Bekal Fort, Vadakkunnathan Tapınağı, Vembanad, Attukal Tapınağı

Devamını Oku

Kerala İçi Ulaşım

Indian-Train_0.jpg

Kerala eyaletinde genel anlamda ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Sadece güney bölgesinde, kuzey bölgesindeki dağlık alanlara göre daha rahat ulaşım sağlanır.

Eyalet içinde uzun soluklu yolculuk yapacaklar içinen ideal yöntem trendir. Normal hızlı ve uygun bütçeli trenler olduğu gibi, hızlı trenler de mevcuttur.

Eyalet kara yolu ile de çok rahat bir şekilde ulaşımı sağlamaktadır. Bu yollarla birlikte geniş bir otobüs ağı da mevcuttur.

Kimi nehir ya da göllerde feribotlar da çalışmaktadır.

Kochi and Trivandrum şehirlerinden helikopter ve hava taksisi kiralamak mümkündür. Bu iki şehir arasında gidip gelebilir ya da inişin mümkün olduğu gezilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Kerala Mutfağı

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılırken sofralarda bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı menüler yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Popüler restoranlar

Villa Maya (Thiruvananthapuram), Ginger House (Kochi), Malabar Junction (Kochi), Dal Roti (Kochi), Mushroom (Alappuzha), Nalekattu (Kottayam).

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, %10 bahşiş bırakmanız beklenir.Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse %7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Kerala’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi ‘saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı ‘kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuk karışımı ‘pashmina’ları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın sembol hediyelerindendir. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Kerala bölgesinin alışveriş konusunda en iddialı şehrinin Kottayam olduğu söylenebilir. Şehrin her köşesine yayılmış olan mağazalar ve pazarlar pek çok ürün alternatifini bir arada sunuyor.

Alışveriş konusunda iddialı olan ikinci şehirse Kozhikode. Sadece ürün çeşitliliğiyle değil, kalitesiyle de adından söz ettiriyor.

Kerala Gece Hayatı

Kerala eyaletindeki büyük şehirlerin çoğunda gece hayatı anlayışı barlar, publar ve gece kulüpleri etrafında dönmektedir.Ancak Hindistan’ın diğer eyaletleriyle karşılaştırıldığında Kerala gece hayatı daha sakin hatta sönük kalıyor denilebilir. Plaj bölgeleri ve bol yıldızlı otellerin çevrelerinde çok sayıda bar ve disko yer alır.

Kerala Festivaller

Onam (Ağustos-Eylül)

Vishu (Nisan)

Thrissur Pooram / tapınak festivali (Nisan)

Theyyam (Aralık-Nisan)

Kerala Tekne Festivali (Temmuz-Eylül)

Attukal Pongala Festivali (Şubat-Mart)

Tapınak Festivalleri (Şubat-Mayıs)

Makaravilakku (Ocak)

Kerala Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mannam Jayanthi(2 Ocak)

Cumhuriyet Bayramı(26 Ocak)

Maha Shivratri(7 Mart)

Kutsal Perşembe(24 Mart)

Kutsal Cuma(25 Mart)

Ambedkar Jayanti’nin Doğum Günü(14 Nisan)

Vishu(14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Meclis Seçimleri (16 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Karkkadaka Vavu (2 Ağustos)

Bağımsızlık Günü(15 Ağustos)

Ayyankali Jayanthi (28 Ağustos)

Kurban Bayramı (12 Eylül)

Onam Festivali (13-16 Eylül)

Sree Narayana Guru Samdhi Günü(21 Eylül)

Mahatma Gandhi’nin Doğum Günü (2 Ekim)

Durga Puja/Dussehra Festivali (10-11 Ekim)

Muharrem Ayı’nın Başlangıcı*

Deepavali(Işık Festivali)(29 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğumu*

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıldan yıla değişmektedir.

Kerala İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 108

Yangın: 101

Polis: 100

Kerala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kerala’ya gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Oldukça kolay alınan Hindistan vizesi için İstanbul ve Ankara’daki konsolosluklara başvurabilirsiniz.

Kerala Türkiye Dış Temsilciliği

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, India

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1973 – 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974

E-Posta: [email protected]

Website: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Hindistan

Kerala Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Kerala eyaletinin para birimi Hint Rupisi’dir. 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Kerala Resmi Dili

Hindistan’da bulunan Kerala’nın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Bunların dışında ülkede kullanılan bazı yerel diller ise şunlardır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Kerala Saat Farkı

Kerala(GMT +5.5) ile Türkiye(GMT +3) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 17.00 iken Kerala’da 19.30’dur.

Kerala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 33,387,677 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün