Kolkata’da Gezilecek Yerler

Batı Bengal eyaletinin başkenti olan Kolkata’da gezilip görülebilecek pek çok şey var. Hem doğal güzellikleriyle, hem de İngiliz sömürgesi döneminden kalan mimarisi ve tarihi yapılarıyla her yıl binlerce turist için çekim noktası olan bir şehir Kolkata.

Victoria Memorial Anıtı

victoria-memoria-2.jpg

Şehir merkezinin güney ucundadır. Kraliçe Victoria için adanmış bir anıt yapıdır. Günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. İçinde, Hindistan Hükümetinin Kültür Bakanlığı bulunmaktadır.

Anıt, 1906-1921 yılları arasında yapılmıştır. Mimarı, İngiliz Sir William Emerson’dır. Yapı mimari tasarımı itibariyle İngiliz ve Babür mimarisinin bir birleşimini temsil etmektedir. Yapıda, beyaz Makrana mermerleri kullanılmıştır. Yapının içindeki büyük salon, 56 metre yükseklik ve 69’a 103 metre ölçülerindedir.

Çevrede ise 64 dönümlük çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı içinde Hindistan ülkesindeki İngiliz varlığı ve diğer sergilerle ilgili geniş bir koleksiyon bulunuyor. Özellikle portreler ve Prens Albert ve hayatını resmeden tablolar ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği eserler arasındadır. 1947 yılında İngiliz mandasına karşı bağımsızlık kazanıldıktan sonra, yapıya bazı eklemeler yapıldı. Bu eklemeler, Hint bağımsızlık hareketine katılanların portreleri ve kişisel eşyalarıdır. Bunlar, müze içindeki ulusal galeride sergileniyorlar.

Müzenin bahçesi her gün saat 05.30 ile 19.00 arasında ziyarete açık. Müze ise, 10.00-17.00 arasında açık bulunduruluyor. Pazartesi ve milli bayram günleri hariç, burada ses ve ışık gösterileri düzenleniyor. Bu gösteriler: 10-20 RP arasında bir giriş ücretine tabiidir. Müzeye giriş ücreti ise, 150 RP.

Chowringhee Caddesi

chowringhee.jpg

Kolkata şehrinin nadir güzelliklerini tamamını görmek için Chowringhee Caddesi boyunca yürümeniz gerekecek. Yolun karşısında, büyük ve yeşillik bir park içinde Ford Williams Kalesi görülüyor. Maidan bölgesinin güney ucunda, Victoria Memorial Anıtı görülüyor.

Burada, her akşam ses ve ışık gösterisi yapılıyor. Hemen yanında, 1819 yılında inşa edilen “Yarış Pisti” var. Yol boyunca, birçok bina var. Bunlardan öne çıkanı: “Planetarium”. Merkezi kubbesi çapı 25 metredir. Yine aynı yol üzerinde, “Hindistan Müzesi” görülüyor. 1877 yılında yapılan burada: benzersiz fosiller, Budist Gandharan sanatı ürünleri, Mısırlı bir mumya ve başkaca birçok kalıntı sergileniyor.

Devam ettiğinizde, bu kez: “Shadid Minar” yani “Şehitler Anıtı” görülüyor. Anıt, 48 metrelik yüksekliğiyle hemen dikkati çekiyor. Nehire doğru ise, Eski İngiliz Hükümet evi olan “Raj Bravan” var. 1803 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde, Bengal valisi konutu olarak kullanılıyor. Yürümeye devam ettiğinizde, 1813 yılında yapılan Dor mimari tarzındaki “Belediye Binası” nı göreceksiniz. 55 metrelik kulesiyle dikkat çekiyor.

Burada, “Howrah Bridge” Köprüsü’nün, nehir üzerindeki silüeti ilginçtir. Dalhousie meydanı, İngiliz Hindistan’ının yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Bir tarafta General Post Office, diğer tarafta ise Yazarlar Binası görülüyor. Bu bina, İon tarzı sütunlarıyla, Gotik tarzda inşa edilmiş bir mimari eserdir.

Maidan Parkı

maidan.jpg

Maidan Parkı, şehrin en büyük parkı aynı zamanda da pek çok önemli tarihi yapının ve gezilecek yerin de civarında olduğu bir bölgedir. Uzunluğu 3 kilometre genişliği 1 km. dir. Burası için şehrin akciğeri demek abartı olmaz. Victoria Memorial isimli kentin en büyük anıtlarından biri de burada bulunmaktadır.

Ayrıca, Hindistan ordusunun Doğu Bölgesi Komutanlığı karargahı da buradadır. Burası gece hayatıyla da renkli bir yerdir şehrin en, renkli kulüpleri de yine burada bulunmaktadır. Maidan Parkı cazip hale getiren detaylardan bir diğeri de civarında, içinde çok sayıda oyun alanı ve kriket alanı barındıran Eden Gardens’ın da olmasıdır. Eden Gardens’ta, şehrin kriket stadyumu yer almakra.

Eden Gardens tıpkı Maidan Parkı gibi şehrin en önemli turistik yerlerinden birisi olarak öne çıkmakta. Çünkü, buradaki stadyum, Hint kriket tarihine şahitlik yapan nadide bir eser aslında. Bu stadyum ülkenin en eski ve aynı zamanda en iyi kriket oynama alanı. Kolkata Kriket Klübü, 1864 yılında kurulmuş. Buradaki ilk maç ise, 1917-1918 yıllarında yapılmış. Maidan Parkı’nı gezerken mutlaka Eden Gardens’ı da gezmenizi öneriyoruz.

Maidan Park civarında ayrıca Hindu aristokratların eski konaklarıyla karşılaşacaksınız. Bunların en öne çıkanı ise “Tagore House”. Burası, Hindistan’ın en büyük ve modern şairi Rabindranath Tagore’nin doğum yeridir. Günümüzde ise, Hint klasik güzel sanatları için kullanılan bir merkez konumundadır. Ayrıca civarda 1840 yılında inşa edilen Chorbagan Raja Rajendra Mullick isimli bir mermer saray da var. Burası günümüzde bir müze olarak kullanılıyor.

Hindistan Müzesi

Indian-Museum.jpg

İsminden de hafif anlaşılacağı gibi bu müze Hindistan ülkesinin en büyük müzesidir. Müzenin ilk hazırlanışı, 1814 yılına kadar uzanmaktadır. Dünyadaki en eski müzelerden birisidir. Asya kıtasında, kendi türünde ilk müzedir. Müzede, antikalar, süs eşyaları, fosiller, iskeletler, mumyalar ve Babür sanatına ait nadir koleksiyonlar bulunuyor. Bunlar, müzede bulunan 36 galeride sergilenmekte. Müzenin hemen yakınında Shahid Minar (Şehid Minar) Anıtı bulunmakta. 1848 yılında, İngiliz Doğu Hindistan kuvvetleri komutanı Davit Ochteriony tarafından yaptırılmış olan bu anıt bu yüzden başlangıçta Octerloney Anıtı olarak anılmıştır.

Anıt, 1814-1816 yılları arasında yapılan Nepal Savaşı zaferini kutlamak için, 1848 yılında kurulmuştur. 1969 yılında ise, Hindistan ülkesinin özgürlüğü için şehit olmuş Hintlilere adanmıştır. Halen burada siyasi partilerin toplantıları, çeşitli mitingler ve seminerler yapılmaktadır. İlk siyasi toplantı ise, 1931 yılında yapılmıştır.

Bu müzenin hemen yakınında Birla Planetaryum’u bulunmaktadır. Bu binanın yüksekliği 48 metredir. Mısır mimarisi tarzında yapılmıştır. Sadece ülkenin değil, tüm Asya kıtasının kendi alanındaki en büyük müzelerinden birisidir. 1962 yılında kurulmuş olan planetaryumda çoğunlukla astronomik sunumlar yapılmaktadır. Güneş sistemi, galaksiler, yıldızlar, uzay, gezegenler ve diğer gök cisimleri hakkında; ses ve video cihazları üzerinden, izleyicilere bilgiler verilmektedir. Astronomi ile ilgilenenlerin mutlaka görmesi gerekir. Astronomi galerisinde, güzel tablolar ve gök cisimlerinin modelleri de sergilenmektedir.

Kolkata’da görülmesi gereken diğer yerler

st-pauls-katedrali.3.jpg

St Paul Katedrali, Jawaharlal Nehru Road, Ford William Kalesi, Nicco Park, Botanik Bahçeleri, Digha Plaj Bölgesi