Kalküta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

victoria-166487_960_720.jpg

Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinin başkenti ve Hindistan’ın en büyük ikinci şehridir. Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hugli ile Brahmaputra arasında konumlanan Kalküta, Hindistan’ın en önemli limanına sahiptir. Ülkenin dış ticaret akışının üçte biri bu liman üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca Kalküta 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Hindistan’ın başkenti olarak görev almıştır.

Hindistan’ın turistik açıdan en popüler şehirleri arasında yer alan Kalküta, “ülkenin yüzü” olarak adlandırılmaktadır.

Uzun süre İngiliz sömürgesinde kalan şehir, 1947 yılında bağımsızlığını kazanması ile Müslüman kesimin talebi ile Pakistan ve Doğu Bengal olarak bir ayrım yaşamıştır. Kalküta’nın geçmişi 1690 yılında ülkeye gelen İngiliz Doğu Hindistan şirketi ile oldukça ilgilidir. İngiliz Doğu Hindistan şirketi daha çok Doğu Hint Adaları'yla ticaret yapmak amacıyla kurulmuş fakat daha çok Britanya emperyalizminin bir aracı olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla bu bölgede kurulmuş olan İngiliz Doğu Hindistan şirketi, Kalküta Limanı’nı kullanmak için bölgeyi sömürge başkenti olarak seçmiştir.

Devamını Oku

Kalküta ile İlgili

Kalküta Nerededir?

Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yer almaktadır. Ganj ile Brahmaputra nehirlerinin arasındaki Bengal Körfezi’nde yer almaktadır.

Kalküta’ya Nasıl Gidilir?

kolkata-390036_960_720.jpg

Türkiye’den Kalküta’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Kalküta’ya ulaşabilirler. Netaji Subhas Chandra Havalimanı’na birçok farklı ülkeden uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Kalküta Netaji Subhas Chandra Havalimanı’na aktarma süresi ise seçeceğiniz havayolu şirketinin uçuş planına göre değişebilmektedir. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise 20 kilometredir.

Kalküta’ya Ne Zaman Gidilir?

water-lily-1210719_960_720.jpg

Kalküta’da tropikal iklim ve kuru iklim olmak üzere toplamda iki iklimin yaşandığını söyleyebiliriz. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir sıcak ve nemlidir. Bu sıcaklık ortalamaları ise 38 - 42 santigrat arasında değişkenlik göstermektedir. Hindistan’ı bu dönemde ziyaret etmek isteyenlerin sıcaklıklara karşı oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 42 santigrat, en düşük sıcaklık ise 27 santigrattır. Ülkenin doğusunda yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile aralık ve ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Mart, nisan ve mayıs ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 36 – 38 santigrat arasındadır. Bahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir. Muson rüzgârlarının etkisi ile kuzeydoğudan gelen rüzgârlar ülkenin genelinde aşırı yağışlara sebep olmaktadır.

Kalküta’ya gitmek isteyenler için ideal dönemin kış olduğunu belirtmeliyiz. Ülke, temmuz ve ağustos aylarında oldukça fazla yağış almaktadır. Dolayısıyla bu dönemde planlayacağınız geziler, aşırı yağış nedeniyle sekteye uğrayabilmektedir. Bu dönemlerin dışında Kalküta’yı ziyaret ederek hem aşırı yağışlı günleri atlatmış olacak hem de daha keyifli bir tatil geçirmiş olacaksınız.

Kalküta’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ocak ve mart ayındaki bir döneme denk getirmeleridir. Çünkü ülkedeki aşırı sıcak ve nem Hindistan’ı ziyaret etmeye gelen turistleri oldukça zorlamaktadır. Yaz aylarındaki ortalama nem oranı ise %85 civarında seyretmektedir. Dolayısıyla kış ayı Hindistan’ın bütün güzelliklerini keşfedebileceğiniz en güzel mevsimdir.

Kalküta’da Nerede Kalınır?

Batı Bengal’in kültür, sanat, eğlence ve tatil merkezi olan Kalküta son yıllarda giderek artan bir talep ile karşı karşıya. İki nehir arasındaki keyifli konumu ve oldukça hareketli hayatı ile ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Hindistan’ın en çok turist çeken şehri Bombay kadar iddialı olan Kalküta, İngiliz hâkimiyetinde geçirdiği dönemlerden kalan muhteşem mimarî dokusu ile bölge gerçeklerinin dışına taşan bir profile sahip ve bu noktada görsel olarak konuklarını şaşırtıyor. Ülkenin kültür seviyesi en yüksek noktalarından biri olan şehir, 15 civarındaki üniversitesi ile genç bir nüfusa da ev sahipliği yapıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kalküta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kalküta Otelleri

Hindistan’ın eyaletlerinden Batı Bengal’in en önemli liman şehri ve başkenti olan Kalküta son derece kalabalık ve büyük bir şehir. Şehri çevreleyen doğal zenginlikler, kültürel değerler ile birleşince ortaya çıkan çekim merkezi de tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Kültürel etkinlikler hem nitelik hem nicelik olarak hayli yüksek standartta olduğu için her yıl düzenlenen festival ve etkinliklere katılım da fazla oluyor.

Ganj ile Brahmaputra nehirlerinin arasında Bengal Körfezi’nde bulunan Kalküta, en soğuk aylarda bile 9-10 derecenin altına düşmeyen iklimi ile sezonu uzun süren bir turistik şehir. Alışveriş sevdalılarını mutlu edecek bir pazar cenneti olan şehirde el sanatları da son derece gelişmiş durumda. İster pazarları ister modern AVM’leri tercih edin, özellikle etnik ürünler konusunda mutsuz olmak pek mümkün olmuyor.

 

Kalküta gece kulüpleri, müzikli işletmeleri, restoran ve kafeleri ile de oldukça hareketli bir ortam sunuyor. Şehirde bol baharatlı lezzetleri deneyip Hindistan cevizli içecekler ile serinleyebileceğiniz keyifli ve rahat pek çok işletme bulunuyor.

Devamını Oku

Kalküta Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Kalküta’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, kütüphane, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Kalküta fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır. Renkli pazarları, samimi insanları ile dikkat çeken şehir, oldukça misafirperver bir şekilde sizleri ağırlayacaktır.

Kalküta Gezilecek Yerler

Kalküta, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Kalküta’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Victoria Memorial Anıtı, Chowringhee Caddesi, Maidan Parkı, ST Paul Katedrali, Shahid Minar-Şehid Minar Anıtı, Hindistan Müzesi, Howrah Köprüsü, Birla Planeterium, Eden Bahçeleri ve Nicco Park yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kalküta Şehir İçi Ulaşım

train-2324238_960_720.jpg

Kalküta, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Kalküta’da otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Yerel otobüs hizmetleri, özel işletmeler tarafından yönetilmektedir. Kalküta’da otobüs sistemi iki şekilde organize edilmektedir. Bunlardan ilki normal uzun araçlı otobüsler, bir diğer ise mini otobüslerdir. Mavi ve sarı renkli otobüsler uzun araçlı otobüsler olurken, kahverengi ve sarı renkli otobüsler ise mini otobüs grubuna işaret etmektedir. Kalküta’da otobüs ücretleri ise 4,5 ile 8 rupi arasında değişmektedir. Bunun yanında Kalküta’dan diğer şehirlere de otobüs ile yolculuk etmeniz mümkündür. Her salı, perşembe ve cumartesi günleri saat 05.30’dan 12.30’a kadar şehirlerarası otobüs hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bunun ortalama ücreti ise 8 - 12 dolar arasında değişmektedir.

Kalküta’da tren seçeneği de oldukça turistler tarafından tercih edilen bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Tren ile hem şehri gezebilir hem de diğer şehirleri ziyaret edebilirisiniz. Kalküta’da tren ağı oldukça gelişmiştir. Bölgedeki tren kalkış yerleri ise Howrah ve Sealdah noktalarıdır. Biletinizi Foreign Ticket Office yerlerinden temin edebilirsiniz. Tren ücretleri ise gideceğiniz mesafenin uzaklığına göre değişkenlik göstermektedir.

Trafikten kurtulmak isteyenler için ise Kalküta’da diğer bir alternatif gemi ile seyahat etmektir. Gemi yolculuğu biraz daha uzun bir yolculuk süresi gerektirse de diğer ulaşım araçlarına göre daha az stresli bir seçenektir. Oldukça güvenli bir yapıya sahip olan gemiler, şehrin dışındaki birçok bölgeye ulaşım imkânı sağlamaktadır. Ücret tarifeleri ise 5 rupiden başlamakta gideceğiniz bölgeye göre fiyatı değişebilmektedir.

Toplu taşıma araçlarını pek tercih etmeyen ziyaretçiler için diğer bir seçeneği ise taksiler oluşturmaktadır. Oldukça güvenli ve ucuz olan taksiler, fiyatların düşüklüğü ile turistlerin ilk tercihidir. Şehirde sadece sarı taksiler değil bunların yanında yeşil taksiler de bulunmaktadır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Kalküta’da taksi ücretleri gece saatlerinde gündüze göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Gece tarifesinin başladığı saat aralığı ise 22.00 – 06.00 arasındadır.

Kalküta Mutfağı

india-2731817_960_720.jpg

Baharatları ile ünlü olan ve adını bununla dünyaya duyurmuş olan Hindistan, renkli ve saygın mutfak lezzetleri ile birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir. Hint mutfağının birçok geleneksel yiyeceğini bulabileceğiniz Kalküta mutfağı ise ziyaretçilere tavuk, deniz mahsulleri, çeşitli baharatlara bulanmış bakliyat yemekleri ile bu Hint mutfak geleneğin devamını sürdürmeye çalışmaktadır. Özellikle Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede baharatın mutfakta yoğun olarak kullanılması, Hint mutfağını bu kültürlere daha da cazip hale getirmektedir.

Acının ve baharatın yoğun olarak kullanıldığı Kalküta mutfağında mercimek ve pirinç önemli bir yer tutmaktadır. Kahvaltı dâhil olmak üzere birçok öğünde mercimekten yapılan yemekler yoğun olarak tüketilmektedir. Bunun yanında yemekten sonra gelen meyve ise öğünün tamamlayıcısı olarak sayılmaktadır. Sahip olunan iklim dolayısıyla en çok tüketilen meyveler arasında ise Hindistan cevizi, muz, mango gibi meyveler ilk sırada yer almaktadır. Hint mutfağında tatlı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarçın sevenler için oldukça ilgi çeken Hint tatlıları, içerisinde yoğun olarak tarçın barındırmaktadır. En ünlü Hint tatlıları arasında ise şerbetli bir tat olan Jalebi bulunmaktadır.

Kalküta’da da tıpkı diğer Hindistan şehirlerinde olduğu gibi dini inançlarından dolayı inek eti yenmemektedir, bu sebeple ülkede genel olarak et tüketiminden kaçınılmaktadır. Kalküta’da yiyebileceğiniz en ünlü yemekler arasında hyderabadi biryani ve hyderabadi haleem yiyecekleri gelmektedir. Hyderabadi biryani, bir tür tavuk ve pilavın enfes buluşması ile yapılan bir yemektir. Bol baharatlı ve renkli pilav çeşitleri kullanılarak yapılan bu yemek Hint mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Hyderabadi haleem ise geleneksel olan ve Hintliler tarafından özellikle belirli günlerde yapılan bir yemek çeşididir. Araplara özgü olan bu yiyecek zamanla Hint mutfağında da yerini almıştır. Tavuk, susam, çili biberi gibi malzemelerle oluşturulan bu yemek bir püre halinde ziyaretçilere sunulmaktadır.

Kalküta’da sizin için önerebileceğimiz lezzetli yemekler sunan yerler arasında ise Zen, Golden Joy, Bar B Q Restaurant, Mirch Masala Restaurant, Hakuna Matata, Haka ve The Bridge Restaurant bulunmaktadır.

Kalküta’da Alışveriş

india-1478541_960_720.jpg

Kalküta, Doğu Hindistan’ın el sanatları açısından en fazla geliştiği yerlerden birisidir. Kültürel zenginliği ve farklılığın en fazla olduğu Kalküta, alışveriş açısından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Kalküta bir pazar cenneti olarak tanımlanmaktadır. Hem geleneksel alışveriş merkezleri hem de modern mimarî ışığında oluşturulmuş olan Kalküta alışveriş merkezleri sizler için hizmet vermektedir.

Kalküta’da alışveriş için tercih edeceğiniz ilk yer New Market olmalıdır. New Market Lindsay Caddesi’nde bulunmaktadır. Kolonyal dönemden bu yana en ünlü alışveriş yeri olarak bilinen bu tarihî yer, alışverişseverler için bir cennettir diyebiliriz. Pazar günleri dışında haftanın diğer günleri saat 10.00 - 20.00 arasında burayı ziyaret ederek ayakkabı, aksesuara, giyim, etnik kıyafetler ve Kalküta’ya özgü çiçeklere burada ulaşabilirsiniz.

Kalküta’da alışverişin ikinci durağını ise Gariahat Market oluşturmaktadır. Elektronik ürünler başta olmak üzere kıyafet, mücevher ve deri ürünlerini burada uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bir alışveriş merkezinden çok küçük yerel işletmelerin bulunduğu bu pazar, fiyat olarak da bütçenizi çok zorlamayacaktır. Pazar günleri dışında haftanın diğer günleri saat 11.00 - 20.00 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Literatür ile ilgilenen ve okumayı kendine bir yaşam tarzı olarak seçmiş olan ziyaretçilerimizin kesinlikle College Caddesi’ni ziyaret etmeleri gerekmektedir. Birçok dilde çeşitli eserler bulabileceğiniz bu pazar, hafta içi 10.00 - 18.00 arasında açıktır. Ayrıca College Caddesi’ne gelen ziyaretçilerin orada bulunan Indian Coffee House adındaki kafeye uğrayarak Hint kahvesi içmelerini ve bununla beraber orada bulunan kitapları incelemelerini öneririz. Sizlere farklı bir ambiyans sunacak olan bu kafe turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Kalküta’da ziyaret edebileceğiniz diğer alışveriş mekânları arasında Hatibagan Market, Burrabazar Market, South City Mall, Quest Mall, Mani Square City Mall ve Terracotta bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri ise hafta içi ve hafta sonu saat 10.00 - 21.30 arasında açıktır.

Kalküta’da Gece Hayatı  

kolkata-1909086_960_720.jpg

Kalküta gece hayatı tıpkı Hindistan’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle hafta sonları şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar Hint kültürü başta olmak üzere birçok farklı kültürü tanıma fırsatı ile sizleri beklemektedir. Kalküta her ne kadar ucuz bir şehir olsa da gece hayatı oldukça pahalı olabilmektedir. Böyle bir farklılığın olmasının temel sebebi ise gelir düzeyi düşük halkın bu mekânları çok fazla tercih etmemesi ve genelde belli bir gelir seviyesine sahip insanların eğlenmek için gece hayatını tercih etmesidir.

Kalküta gece hayatında ne içilmeli diye soranlar için bira ve kokteyl seçenekleri öncelikli olmalıdır. Kalküta’da çok farklı kokteyl çeşitleri bulunmakla beraber, Hint birası da denenmesi gereken içecekler arasındadır. Mango, Hindistan cevizi ve vanilya aromalı kokteyller en önemli kokteyl içecekleri arasında yer almaktadır. Bunları deneyebileceğiniz çok özel mekânlar bulunmaktadır. Bunların başında Haldene Avenue’de bulunan Dublin Bar gelir. Gayet rahat bir ortamı bulunan bar farklı lezzetler tadabileceğiniz barların başında gelmektedir. Bunun yanında daha hareketli ve kalabalık bir ortam tercih etmek isteyenler için önerimiz ise Roxy Bar’dır. 17 Park Street bölgesinde bulunan bu bar, Kalküta’nın en popüler eğlence mekânı olma özelliğini taşımaktadır.

Park Street bölgesi özellikle bar, pub ve müzikli eğlence mekânlarının yoğunlaştığı bölgelerden birisidir. Gece eğlenme seçeneğine büyük bir önem veren ziyaretçilere önerimiz konaklayacakları yerleri eğlence mekânlarına yakın olarak seçmeleri üzerine olacaktır. Bunun sebebi ise gece belli bir saatten sonra herhangi bir toplu taşıma aracı olmamasıdır, ayrıca taksiler de oldukça seyrek aralıklarda hizmet vermektedir. Eğlenilebilecek mekânlar genellikle birbirine yakın olarak konumlanmıştır. Dolayısıyla bu anlamda toplu bir eğlence mekânı kültürü yaygındır diyebiliriz. Yine bu eğlence mekânlarının çevresinde konumlanmış birçok otel mevcuttur.

Bunun yanında Kalküta’da eğlenebileceğiniz ve alkollü, alkolsüz içecek tüketebileceğiniz diğer eğlence mekânları ve yerleri ise şu şekildedir: Irısh Pub (Quest Mall Park Circus), Some place Else (The Park Street), Roxy Bar (The Park Street), Aqua Bar (The Park Street), The Myx Bar (The Park Street), Oly Pub (The Park Street), Mocha Bar (HHI, AJC Bose Road), Nocturne Bar (Theatre Road), Shisha Bar Stock exchange (22 Camac Street), Villa 19 Bar (Ballygunge), Chili’s Bar (Quest Mall, South City Mall, Acropolis Mall Kasba), Cafe Mezzuna (Forum Mall Elgin Road, South City Mall), Hoppipola Restaurant (Acropolis Mall), Afraa Lounge (City Centre Salt Lake), Fairlawns Restaurant (New Market), M Bar Kitchen (24 Park Street).

Özellikle 2010 yılından sonra gelişme gösteren Kalküta eğlence hayatı, her geçen yıl daha da gelişerek hem diğer şehirlerden hem de farklı ülkelerden eğlenme amaçlı birçok kişiyi şehre davet etmektedir. Ayrıca Kalküta’da belli bir kesim eğlence hayatını yoğun olarak kullandığı için oldukça güvenli ve kaliteli bir ortam ziyaretçilere sunulmaktadır.

Kalküta Festivalleri

festival-1660475_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Kalküta, hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenlerini sizin için aşağıda açıkladık.

Durga Puja Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen Durga Puja Festivali, Hintli Tanrıça Durga Puja’yı anma amaçlı düzenlenmektedir. Hindistan’ın birçok şehrinden her yıl binlerce kişi Kalküta’ya gelmektedir. Bir karnaval havasında kutlanan bu festival oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Kalabalıklardan korkmak gibi bir çekinceniz yoksa eğer ekim ayında neredeyse tüm caddeleri dolduran bu festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Kalküta Kitap Festivali: Ocak ayının son haftası ile şubat ayının ilk haftası arasında gerçekleştirilen Kitap Festivali, dünyanın birçok yerinden kitapseverleri bir araya getirmektedir. Asya’nın en büyük festivaline ise Kalküta ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki en büyük ve temel festivallerden biri olarak görülen ve her yıl büyük bir özenle kutlanılan bu festival, sizlere hem birçok farklı insanla tanışmak hem de birçok farklı kaynak bulma imkânı sunmaktadır.

Holi Festivali: Tanrı Krisha adına düzenlenen ve dini olarak büyük bir öneme sahip olan Holi Festivali, baharın gelişi ile beraber kutlanmaktadır. Holi Festivali yerli halk tarafından Dolyatra or Basanta Utsab olarak da adlandırılmaktadır. Festival her yıl mayıs ayında yapılmaktadır. Renkli boyaların ve balonların kutlamam amaçlı kullanıldığı bu festival birçok farklı fotoğraf karesi yakalamanızı da sağlayacaktır. Ayrıca festivalde dans eşliğinde bira ve yerli Hint yiyecekleri de ikram edilmektedir.

Kalküta Yeni Yıl Festivali: 2011 yılından bu yana kutlanılan Kalküta Yeni Yıl Festivali, Park Street bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Aralık ayının ortasında başlayan kutlamalar ocak ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir. Festival her yıl Bengal Tourism Department tarafından organize edilmektedir. Dans, müzik, eğlence ve yiyeceğin sınırsız sunulduğu bu festival, yeni yılda sizleri beklemektedir.

Dover Lane Müzik Festivali: 23 - 26 Ocak arasında geçekleşen Dover Lane Müzik Festivali, Hint klasik müziğini seven ziyaretçiler için unutulmaz gösteriler sunmaktadır. Birçok farklı ülkeden her yıl klasik müzik sanatçısı Kalküta’ya gelmektedir. 3 gece boyunca büyük alanlar kurularak gerçekleştirilen bu müzik şöleni, açık hava gösterimleri ile düzenlenmektedir. Oldukça kalabalık olan bu müzik festivalinde herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Kalküta Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

22 Ocak: Saraswati Puja

23 Ocak: Netaji’nin Doğumu

26 Ocak: Cumhuriyet Bayramı

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Rabindra Nath Tagore’nin Doğumu

16 Temmuz: Ul-Fitar Bayramı

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

2 Ekim: Gandhiji’nin Doğumu

6 Kasım: Kalipuja

23 Kasım: Guru Nanak’ın Doğum Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Kalküta İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 101

Polis: 100

Ambulans: 102

Kalküta Dış Temsilcilikleri

Kalküta, Yeni Delhi Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. KALKÜTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 91 11 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1921-2687 2709

Eposta: [email protected]

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, INDIA

İnternet sitesi:http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Kalküta Para Birimi

Kalküta’nın resmi para birimi Hindistan rupisidir. 1 Hindistan rupisi yaklaşık olarak 0,06 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Kalküta’nın Resmi Dili

Kalküta uzun yıllar İngiliz sömürüsü altında kaldığı için İngilizce resmi dil olarak ülkede kullanılmaktadır. Ülkede kullanılan resmi diller Hintçe ve İngilizcedir. Bunun yanında ülkede 400’den fazla lehçe kullanılmaktadır.

Kalküta Saat Farkı

Kalküta, Türkiye’ye göre 2,5 saat ileridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Kalküta’da saat 12.30’dur.

Kalküta Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20.1oC
  • Şub 22.8oC
  • Mar 27.6oC
  • Nis 30.5oC
  • May 31.3oC
  • Haz 30.4oC
  • Tem 29.1oC
  • Agu 28.8oC
  • Eyl 28.8oC
  • Eki 27.5oC
  • Kas 23.7oC
  • Ara 20.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 15 milyon / Dil: Hintçe, İngilizce / Para Birimi: Rupi / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün