Kalküta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

victoria-166487_960_720.jpg

Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinin başkenti ve Hindistan’ın en büyük ikinci şehridir. Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hugli ile Brahmaputra arasında konumlanan Kalküta, Hindistan’ın en önemli limanına sahiptir. Ülkenin dış ticaret akışının üçte biri bu liman üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca Kalküta 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Hindistan’ın başkenti olarak görev almıştır.

Hindistan’ın turistik açıdan en popüler şehirleri arasında yer alan Kalküta, “ülkenin yüzü” olarak adlandırılmaktadır.

Uzun süre İngiliz sömürgesinde kalan şehir, 1947 yılında bağımsızlığını kazanması ile Müslüman kesimin talebi ile Pakistan ve Doğu Bengal olarak bir ayrım yaşamıştır. Kalküta’nın geçmişi 1690 yılında ülkeye gelen İngiliz Doğu Hindistan şirketi ile oldukça ilgilidir. İngiliz Doğu Hindistan şirketi daha çok Doğu Hint Adaları'yla ticaret yapmak amacıyla kurulmuş fakat daha çok Britanya emperyalizminin bir aracı olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla bu bölgede kurulmuş olan İngiliz Doğu Hindistan şirketi, Kalküta Limanı’nı kullanmak için bölgeyi sömürge başkenti olarak seçmiştir.

Devamını Oku

Kalküta Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Kalküta’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, kütüphane, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Kalküta fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır. Renkli pazarları, samimi insanları ile dikkat çeken şehir, oldukça misafirperver bir şekilde sizleri ağırlayacaktır.

Kalküta Gezilecek Yerler

Kalküta, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Kalküta’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Victoria Memorial Anıtı, Chowringhee Caddesi, Maidan Parkı, ST Paul Katedrali, Shahid Minar-Şehid Minar Anıtı, Hindistan Müzesi, Howrah Köprüsü, Birla Planeterium, Eden Bahçeleri ve Nicco Park yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kalküta Nerededir?

Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yer almaktadır. Ganj ile Brahmaputra nehirlerinin arasındaki Bengal Körfezi’nde yer almaktadır.

Kalküta’ya Ne Zaman Gidilir?

water-lily-1210719_960_720.jpg

Kalküta’da tropikal iklim ve kuru iklim olmak üzere toplamda iki iklimin yaşandığını söyleyebiliriz. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir sıcak ve nemlidir. Bu sıcaklık ortalamaları ise 38 - 42 santigrat arasında değişkenlik göstermektedir. Hindistan’ı bu dönemde ziyaret etmek isteyenlerin sıcaklıklara karşı oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Devamını Oku

Kalküta’ya Nasıl Gidilir?

kolkata-390036_960_720.jpg

Türkiye’den Kalküta’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Kalküta’ya ulaşabilirler. Netaji Subhas Chandra Havalimanı’na birçok farklı ülkeden uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Kalküta Netaji Subhas Chandra Havalimanı’na aktarma süresi ise seçeceğiniz havayolu şirketinin uçuş planına göre değişebilmektedir. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise 20 kilometredir.

Kalküta’da Nerede Kalınır?

Batı Bengal’in kültür, sanat, eğlence ve tatil merkezi olan Kalküta son yıllarda giderek artan bir talep ile karşı karşıya. İki nehir arasındaki keyifli konumu ve oldukça hareketli hayatı ile ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Hindistan’ın en çok turist çeken şehri Bombay kadar iddialı olan Kalküta, İngiliz hâkimiyetinde geçirdiği dönemlerden kalan muhteşem mimarî dokusu ile bölge gerçeklerinin dışına taşan bir profile sahip ve bu noktada görsel olarak konuklarını şaşırtıyor. Ülkenin kültür seviyesi en yüksek noktalarından biri olan şehir, 15 civarındaki üniversitesi ile genç bir nüfusa da ev sahipliği yapıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kalküta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kalküta Otelleri

Hindistan’ın eyaletlerinden Batı Bengal’in en önemli liman şehri ve başkenti olan Kalküta son derece kalabalık ve büyük bir şehir. Şehri çevreleyen doğal zenginlikler, kültürel değerler ile birleşince ortaya çıkan çekim merkezi de tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Kültürel etkinlikler hem nitelik hem nicelik olarak hayli yüksek standartta olduğu için her yıl düzenlenen festival ve etkinliklere katılım da fazla oluyor.

Ganj ile Brahmaputra nehirlerinin arasında Bengal Körfezi’nde bulunan Kalküta, en soğuk aylarda bile 9-10 derecenin altına düşmeyen iklimi ile sezonu uzun süren bir turistik şehir. Alışveriş sevdalılarını mutlu edecek bir pazar cenneti olan şehirde el sanatları da son derece gelişmiş durumda. İster pazarları ister modern AVM’leri tercih edin, özellikle etnik ürünler konusunda mutsuz olmak pek mümkün olmuyor.

 

Kalküta gece kulüpleri, müzikli işletmeleri, restoran ve kafeleri ile de oldukça hareketli bir ortam sunuyor. Şehirde bol baharatlı lezzetleri deneyip Hindistan cevizli içecekler ile serinleyebileceğiniz keyifli ve rahat pek çok işletme bulunuyor.

Devamını Oku

Kalküta Şehir İçi Ulaşım

train-2324238_960_720.jpg

Kalküta, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Kalküta’da otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Yerel otobüs hizmetleri, özel işletmeler tarafından yönetilmektedir. Kalküta’da otobüs sistemi iki şekilde organize edilmektedir. Bunlardan ilki normal uzun araçlı otobüsler, bir diğer ise mini otobüslerdir. Mavi ve sarı renkli otobüsler uzun araçlı otobüsler olurken, kahverengi ve sarı renkli otobüsler ise mini otobüs grubuna işaret etmektedir. Kalküta’da otobüs ücretleri ise 4,5 ile 8 rupi arasında değişmektedir. Bunun yanında Kalküta’dan diğer şehirlere de otobüs ile yolculuk etmeniz mümkündür. Her salı, perşembe ve cumartesi günleri saat 05.30’dan 12.30’a kadar şehirlerarası otobüs hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bunun ortalama ücreti ise 8 - 12 dolar arasında değişmektedir.

Kalküta, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kalküta Mutfağı

india-2731817_960_720.jpg

Baharatları ile ünlü olan ve adını bununla dünyaya duyurmuş olan Hindistan, renkli ve saygın mutfak lezzetleri ile birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir. Hint mutfağının birçok geleneksel yiyeceğini bulabileceğiniz Kalküta mutfağı ise ziyaretçilere tavuk, deniz mahsulleri, çeşitli baharatlara bulanmış bakliyat yemekleri ile bu Hint mutfak geleneğin devamını sürdürmeye çalışmaktadır. Özellikle Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede baharatın mutfakta yoğun olarak kullanılması, Hint mutfağını bu kültürlere daha da cazip hale getirmektedir.

Acının ve baharatın yoğun olarak kullanıldığı Kalküta mutfağında mercimek ve pirinç önemli bir yer tutmaktadır. Kahvaltı dâhil olmak üzere birçok öğünde mercimekten yapılan yemekler yoğun olarak tüketilmektedir. Bunun yanında yemekten sonra gelen meyve ise öğünün tamamlayıcısı olarak sayılmaktadır. Sahip olunan iklim dolayısıyla en çok tüketilen meyveler arasında ise Hindistan cevizi, muz, mango gibi meyveler ilk sırada yer almaktadır. Hint mutfağında tatlı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarçın sevenler için oldukça ilgi çeken Hint tatlıları, içerisinde yoğun olarak tarçın barındırmaktadır. En ünlü Hint tatlıları arasında ise şerbetli bir tat olan Jalebi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kalküta’da Gece Hayatı  

kolkata-1909086_960_720.jpg

Kalküta gece hayatı tıpkı Hindistan’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle hafta sonları şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar Hint kültürü başta olmak üzere birçok farklı kültürü tanıma fırsatı ile sizleri beklemektedir. Kalküta her ne kadar ucuz bir şehir olsa da gece hayatı oldukça pahalı olabilmektedir. Böyle bir farklılığın olmasının temel sebebi ise gelir düzeyi düşük halkın bu mekânları çok fazla tercih etmemesi ve genelde belli bir gelir seviyesine sahip insanların eğlenmek için gece hayatını tercih etmesidir.

Kalküta gece hayatında ne içilmeli diye soranlar için bira ve kokteyl seçenekleri öncelikli olmalıdır. Kalküta’da çok farklı kokteyl çeşitleri bulunmakla beraber, Hint birası da denenmesi gereken içecekler arasındadır. Mango, Hindistan cevizi ve vanilya aromalı kokteyller en önemli kokteyl içecekleri arasında yer almaktadır. Bunları deneyebileceğiniz çok özel mekânlar bulunmaktadır. Bunların başında Haldene Avenue’de bulunan Dublin Bar gelir. Gayet rahat bir ortamı bulunan bar farklı lezzetler tadabileceğiniz barların başında gelmektedir. Bunun yanında daha hareketli ve kalabalık bir ortam tercih etmek isteyenler için önerimiz ise Roxy Bar’dır. 17 Park Street bölgesinde bulunan bu bar, Kalküta’nın en popüler eğlence mekânı olma özelliğini taşımaktadır.

Devamını Oku

Kalküta Festivalleri

festival-1660475_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Kalküta, hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenlerini sizin için aşağıda açıkladık.

Durga Puja Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen Durga Puja Festivali, Hintli Tanrıça Durga Puja’yı anma amaçlı düzenlenmektedir. Hindistan’ın birçok şehrinden her yıl binlerce kişi Kalküta’ya gelmektedir. Bir karnaval havasında kutlanan bu festival oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Kalabalıklardan korkmak gibi bir çekinceniz yoksa eğer ekim ayında neredeyse tüm caddeleri dolduran bu festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Kalküta Kitap Festivali: Ocak ayının son haftası ile şubat ayının ilk haftası arasında gerçekleştirilen Kitap Festivali, dünyanın birçok yerinden kitapseverleri bir araya getirmektedir. Asya’nın en büyük festivaline ise Kalküta ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki en büyük ve temel festivallerden biri olarak görülen ve her yıl büyük bir özenle kutlanılan bu festival, sizlere hem birçok farklı insanla tanışmak hem de birçok farklı kaynak bulma imkânı sunmaktadır.

Devamını Oku

Kalküta’da Alışveriş

india-1478541_960_720.jpg

Kalküta, Doğu Hindistan’ın el sanatları açısından en fazla geliştiği yerlerden birisidir. Kültürel zenginliği ve farklılığın en fazla olduğu Kalküta, alışveriş açısından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Kalküta bir pazar cenneti olarak tanımlanmaktadır. Hem geleneksel alışveriş merkezleri hem de modern mimarî ışığında oluşturulmuş olan Kalküta alışveriş merkezleri sizler için hizmet vermektedir.

Kalküta’da alışveriş için tercih edeceğiniz ilk yer New Market olmalıdır. New Market Lindsay Caddesi’nde bulunmaktadır. Kolonyal dönemden bu yana en ünlü alışveriş yeri olarak bilinen bu tarihî yer, alışverişseverler için bir cennettir diyebiliriz. Pazar günleri dışında haftanın diğer günleri saat 10.00 - 20.00 arasında burayı ziyaret ederek ayakkabı, aksesuara, giyim, etnik kıyafetler ve Kalküta’ya özgü çiçeklere burada ulaşabilirsiniz.

Kalküta’da alışverişin ikinci durağını ise Gariahat Market oluşturmaktadır. Elektronik ürünler başta olmak üzere kıyafet, mücevher ve deri ürünlerini burada uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bir alışveriş merkezinden çok küçük yerel işletmelerin bulunduğu bu pazar, fiyat olarak da bütçenizi çok zorlamayacaktır. Pazar günleri dışında haftanın diğer günleri saat 11.00 - 20.00 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Kalküta Saat Farkı

Kalküta, Türkiye’ye göre 2,5 saat ileridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Kalküta’da saat 12.30’dur.

Kalküta Para Birimi

Kalküta’nın resmi para birimi Hindistan rupisidir. 1 Hindistan rupisi yaklaşık olarak 0,06 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Kalküta’nın Resmi Dili

Kalküta uzun yıllar İngiliz sömürüsü altında kaldığı için İngilizce resmi dil olarak ülkede kullanılmaktadır. Ülkede kullanılan resmi diller Hintçe ve İngilizcedir. Bunun yanında ülkede 400’den fazla lehçe kullanılmaktadır.

Kalküta Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

22 Ocak: Saraswati Puja

23 Ocak: Netaji’nin Doğumu

26 Ocak: Cumhuriyet Bayramı

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Rabindra Nath Tagore’nin Doğumu

16 Temmuz: Ul-Fitar Bayramı

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

2 Ekim: Gandhiji’nin Doğumu

6 Kasım: Kalipuja

23 Kasım: Guru Nanak’ın Doğum Günü

Devamını Oku

Kalküta Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20.1oC
  • Şub 22.8oC
  • Mar 27.6oC
  • Nis 30.5oC
  • May 31.3oC
  • Haz 30.4oC
  • Tem 29.1oC
  • Agu 28.8oC
  • Eyl 28.8oC
  • Eki 27.5oC
  • Kas 23.7oC
  • Ara 20.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 15 milyon / Dil: Hintçe, İngilizce / Para Birimi: Rupi / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün