Kalküta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

victoria-166487_960_720.jpg

Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinin başkenti ve Hindistan’ın en büyük ikinci şehridir. Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hugli ile Brahmaputra arasında konumlanan Kalküta, Hindistan’ın en önemli limanına sahiptir. Ülkenin dış ticaret akışının üçte biri bu liman üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca Kalküta 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Hindistan’ın başkenti olarak görev almıştır.

Hindistan’ın turistik açıdan en popüler şehirleri arasında yer alan Kalküta, “ülkenin yüzü” olarak adlandırılmaktadır.

Uzun süre İngiliz sömürgesinde kalan şehir, 1947 yılında bağımsızlığını kazanması ile Müslüman kesimin talebi ile Pakistan ve Doğu Bengal olarak bir ayrım yaşamıştır. Kalküta’nın geçmişi 1690 yılında ülkeye gelen İngiliz Doğu Hindistan şirketi ile oldukça ilgilidir. İngiliz Doğu Hindistan şirketi daha çok Doğu Hint Adaları'yla ticaret yapmak amacıyla kurulmuş fakat daha çok Britanya emperyalizminin bir aracı olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla bu bölgede kurulmuş olan İngiliz Doğu Hindistan şirketi, Kalküta Limanı’nı kullanmak için bölgeyi sömürge başkenti olarak seçmiştir.

19. yüzyılın eğitim açısından en önemli merkezlerinden biri olan Kalküta, ilk modern üniversitenin kurulduğu şehirlerden birisidir. 1857 yılında kurulan Kalküta Üniversitesi Hindistan’ın ilk modern ve kaliteli eğitim veren kurumlarından birisidir. Sanat ve edebiyat alanında büyük gelişmeler kaydeden Kalküta Üniversitesi, dönemin fikir özgürlüğünün en fazla geliştiği ve ilk sömürü ayaklanmalarının gerçekleştiği merkezlerden birisi olmuştur. Fakat 1911 yılında Yeni Delhi’nin, 1947 yılında Bengal’in, 1970 yılında da Maoist hareketlenmelerin yaşanması ile ülkedeki güç dengeleri belirtilen şehirlere geçmiştir. Bu tarihten sonra Kalküta çürüyen kent ve yoksul kent gibi anlamlarda anılmaya başlamıştır.

Günümüzde ticaret, ekonomi ve finans merkezi olarak öne çıkan Kalküta, 19. yüzyılda ekonomik gelişmelerin yaşanması ile gelişmeye ve değişmeye başlamıştır. Ayrıca Kalküta Hindistan’ın en kozmopolit şehridir. Alman, Ermeni, Çin, Tibet gibi kültürlerin bir temsilcisi olarak bilinen Kalküta, Hint kültürünün yanında birçok farklı kültürlerinde buluştuğu ve sunulduğu şehirlerden birisidir. Şehir merkezi ve banliyölerle beraber şehrin nüfusu 15 milyondur. Bu nüfus ile Kalküta, Hindistan’ın üçüncü, dünyanın ise en kalabalık on üçüncü şehridir.

Şehir toplamda 5 bölgeye ayrılmaktadır. Bunlar: Güney Kalküta, Maidan, Kuzey Kalküta, Doğu Kalkütan ve Howrah bölgeleridir. Güney Kalküta genellikle eğitim kurumlarının ve lüks alışveriş merkezlerinin konumlandığı bölgedir. Şehir güney yönünde büyüme ve gelişme göstermektedir. Şehrin kuzey bölümünde ise havaalanı, tren istasyonu, metro gibi ulaşım hizmetleri yoğunlaşmıştır. Ayrıca bölgenin kuzeyi sanayi bölgesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu endüstri alanlarının genelini ise jüt, kâğıt, pamuk, mühimmat ve kimyasal gibi fabrikalar bulunmaktadır.

Şehrin doğu bölgesinde genellikle lüks oteller, konutlar ve teknoparklar bulunmaktadır. Ayrıca şehrin en büyük ve popüler alışveriş merkezi olan Bidhan Nagar burada konumlanmaktadır. Maidan bölgesi ise yeşillik alanların ve parkların bulunduğu ve insanların genellikle dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için geldiği bölgedir. Howrah bölgesi ise Hindistan’ın küçük Avrupa’sı olarak adlandırılmaktadır. Oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Howrah, Kalküta şehrinin ikizi olarak bilinmektedir.

Kalküta doğu Hindistan’ın en önemli finans ve ticaret merkezidir. Liberalleşmenin etkileriyle daha da büyüyen ülke ekonomisi, gün geçtikçe önemli bir büyüme kat etmiştir. Diğer Hindistan şehirlerinden ve yakın ülkelerden yoğun göç alan bölge, çok kültürlü bir yapıya bürünmüştür. Aynı zamanda şehirleşme olgusu da bu dönemde önemli gelişme göstermiştir. Kalküta, tıpkı diğer Hindistan ülkelerinde olduğu gibi tabakalaşmanın çok yaygın olduğu bölgeler arasındadır. Şehirde yürürken bir yanda fakir insanların yaşamlarını görebilirken diğer yanda aşırı lüks konutlar, spor merkezleri ve havuzları olan siteler görmeniz mümkündür. Dolayısıyla Kalküta, her iki uç kesimi de içerisinde barındırmaktadır.

Kalküta Hindistan’ın en çok okuryazar nüfusuna sahip şehridir. Aynı zamanda bir kültür başkenti olan Kalküta, sanata da en çok değer veren şehirlerden birisidir. Kitap fuarı, tiyatro, konser, resim/heykel sergileri, dans gösterileri ve film festivalleri ile ülkeden birçok insanın ve turistin geldiği ve katılım gösterdiği etkinliklerin merkezidir. Turistik açıdan oldukça farklı bir deneyim yaşamayı sizlere sunan Kalküta, insanları, doğası, sanatsal etkinlikleri, dinî yapısı ile görülmeye değer şehirlerden birisidir. Kısacası Kalküta; yaşam tarzı, mutfağı, müziği, baharatları, etnik kıyafetleri, konuşulan dili ve mistik dinî yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan eşsiz yerlerden birisidir.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=YetCUSANjHE