Kalküta Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Kalküta’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, kütüphane, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Kalküta fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır. Renkli pazarları, samimi insanları ile dikkat çeken şehir, oldukça misafirperver bir şekilde sizleri ağırlayacaktır.

Kalküta Gezilecek Yerler

Kalküta, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Kalküta’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Victoria Memorial Anıtı, Chowringhee Caddesi, Maidan Parkı, ST Paul Katedrali, Shahid Minar-Şehid Minar Anıtı, Hindistan Müzesi, Howrah Köprüsü, Birla Planeterium, Eden Bahçeleri ve Nicco Park yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Victoria Memorial Anıtı

victoria-166492_960_720.jpg

Şehrin güney tarafında yer alan Victoria Memorial Anıtı, Kraliçe Victoria’ya adanmış bir anıttır. George’s Gate Road isimli yol üzerinde bulunan anıt, olağanüstüdür ve görenleri büyüleyen mermer işlemesi ile döşenmiştir. 1906 – 1921 tarihleri arasında yapılan müze, İngiliz William Emerson tarafından yapılmıştır. Müzenin çevresi 64 dönümlük bir çiçek bahçesi ile dekore edilmiştir. Günümüzde İngilizlere ait en önemli sembollerden biri olan müze, Prens Albert’e aitte birçok resim ile kapılarını ziyaretçilerine açar.

Pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş saatleri 10.00- 17.00 arasındadır. Bunun yanında sadece bahçede gezinmek isteyen ziyaretçiler için ise giriş saatleri 05.30-19.00 saatleri arasındadır. Müzeye giriş ücreti ise 150 rupi olarak belirlenmiştir.

Chowringhee Caddesi

67.jpg

Kalküta şehrinin kalbi sayılan Chowringhee Caddesi, birçok yere yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Şehrin merkezinde yer alan bu cadde, spor kulüpleri, alışveriş imkânının kolaylığı, birçok yeşil alana yakın olması ve toplu taşıma araçlarının oldukça sık geçmesi ile hem turistlerin hem de yerli halkın en çok geldiği yerlerden birisidir.

Bu cadde üzerinde Planetarium, Hindistan Müzesi, Shadid Minar ve Şehitler Anıtı bulunmaktadır, hepsi de birbirine oldukça yakın bir mesafededir. Ayrıca cadde boyu yürüdüğünüzde karşınıza Ford Williams Kalesi çıkacaktır. Her yere yakın olması bu caddeyi çekici kılan özelliklerden birisidir. Şehrin ilk caddesi unvanına sahip Chowringhee Caddesi, bir geçiş noktası sayıldığı için oldukça kalabalık olmaktadır. Özellikle iş çıkış saatlerinin yoğunlaştığı zaman dilimleri trafiğinde en fazla yoğunlaştığı zamandır.

Maidan Park

kolkata-maidan.jpg

Geniş bir yeşil alana konumlanan Maidan Park, Kalküta’nın en fazla oksijeni sağlayan alanlarından birisidir. Şehrin akciğerleri olarak adlandırabileceğimiz bu yeşillik alan, birçok fazla etkinliği ziyaretçilere sunmaktadır. Dinlenmek, kitap okumak, spor yapmak, piknik yapmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin ilk gideceği adreslerden birisidir. Tarihi 1917- 1918 yıllarına dayanan park, 3 kilometre uzunluktaki bir alan içerisinde yer almaktadır.

Maidan Park; içerisinde Victoria Memorial adındaki tarihî bir anıtı da barındırmaktadır. İlk olarak spor yapmak amacıyla kurulan bu parkta, kriket oyunlarının yanında maç turnuvaları da düzenlenmekteydi. Oldukça modern görünümdeki bu park ayrıca sizlere tarihî dönemlerden kalma Hindu geleneğinin mimarî yapısını görmeye de davet etmektedir.

ST Paul Katedrali

Kuzey Hindistan bölgesinin en önemli katedrallerinden biri olan ST Paul Katedrali, 1847 yılında Bishop Wilson tarafından yapılmıştır. Katedral; bir Katolik mabedi olarak bilinmektedir. İngiliz mimarî geleneğinin bir örneği olan bu katedralin bir bölümü, dönemin piskoposu tarafından ev olarak kullanılmıştır. Maidan Park’a oldukça yakın olan bu katedral her yıl birçok yerden turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Katedral oldukça büyük bir arazi üzerinde konumlanmaktadır. Yine bu arazi üzerinde görülmesi gereken çok sayıda anıtsal ağaç bulunmaktadır. Bunun yanında katedralde birçok önemli figürde yapılmış heykeller de bulunmaktadır. Yapının iç kısımlar yine doğadan esinlenerek çiçek süslemeleriyle bezenmiştir. Zarif duvarları ve mükemmel işçiliği ile katedral görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Shahid Minar - Şehid Minar Anıtı

kolkata-saheed-minar.jpg

1848 yılında İngiliz Doğu Hindistan kuvvetleri komutanı David Ochteriony tarafından yaptırılan Şehid Minar Anıtı, ilk yapıldığı dönemlerde Ochteriony Anıtı olarak adlandırılmıştır. 1814 – 1816 yılları arasında yapılan Nepal Savaşı zaferini kutlamak için 1848 yılında yaptırılmıştır. 1969 yılında ise Hindistan ülkesinin bağımsızlığını sembolleştirmek için bu yapıt Hintlilere adanmıştır.

Günümüzde siyasi açıdan büyük bir öneme sahip olan bu anıt çevresinde, önemli parti toplantıları, mitingler ve kongreler düzenlenmektedir. Yüksekliği 48 metre olan bu anıt, Mısır mimarî geleneği çerçevesinde yapılmıştır. Kalküta’ya gelen her ziyaretçinin uğradığı yerler arasında bulunan Şehid Minar Anıtı, gerek mimarî yapısı gerek tarihî dokusu ile görenleri büyülemektedir. Ayrıca anıt, Mark Twain’in eserlerinde de “Cloud Kissing Momnument” adı ile geçmektedir.

Hindistan Müzesi

Hindistan’ın en ünlü ve özel müzelerinden birisi olan Hindistan Müzesi, 1814 yılında yaptırılmıştır. Hindistan Müzesi, dünyanın en eski ve görkemli müzeleri arasında yer almaktadır. Asya kıtasına ait birçok ürünü içerisinde barındıran müzede, antikalar, süs eşyaları, fosiller, iskeletler, mumyalar, Babür sanatına ait koleksiyonlar ve eski dönemlere ait eşyalar bulunmaktadır.

Toplamda altı bölüme ayrılmış olan müzenin bölümleri arasında sanat, arkeoloji, antropoloji, jeoloji, zooloji ve ekoloji bulunmaktadır. Hem Hint hem Hindistan ile ilişki içerisinde bulunmuş bilim dallarına ait tüm eserleri bu müzede bulabilirsiniz. Haftanın her günü açık olan bu müzeyi saat 10.00 – 17.00 arasında ziyaret edebilirisiniz. Ayrıca müzeye giriş ücreti 500 rupi olarak belirlenmiştir.

Howrah Köprüsü

howrah-bridge_uaacor.jpg

Hoogli Nehri üzerinde bulunan Howrah Köprüsü, Outram Ghat olarak da bilinmektedir. Dünyanın en yoğun ve işlek köprüsü olarak bilinen köprü 1874 yılında yapılmıştır. Köprü, 270 metre yüksekliğindeki iki sütun üzerinde durmak üzere dizayn edilmiştir. Köprü üzerinde 8 ton çelik kullanıldığı bilinmektedir.

Howrah ve Kalküta şehirlerini birbirine bağlayan bu köprü manzara açısından ziyaretçilere eşsiz güzellikler sunmaktadır. Yükseklik korkusu olmayan ziyaretçilerin bu köprüyü ziyaret etmesi tavsiye edilir. Şehrin önemli sembollerinden birisi olan Howraw Köprüsü, birçok filmin de çekildiği yerlerden birisidir. 1953 yapımı Bimal Roys filmi başta olmak üzere birçok film tarafından kullanılmış önemli mekânlar arasında yer almaktadır. Ayrıca köprü akşam saatlerinde farklı ışıklarla aydınlatılarak farklı bir görünümde şehir sakinlerine sunulmaktadır.

Birla Planetarium

359-Birla-Planetarium-in-Kolkata.jpg

Asya’nın en büyük planeterium’u olan Birla Planeterium, 1962 yılında yapılmıştır. Astronomik sunumların görsel bir şölen eşliğinde yapıldığı bu etkinlik tıpkı Almanya’da Hamburg şehrindekiplanetarium ile benzerlik göstermektedir. Yıldız sistemi ile ilgilenen ziyaretçilerin kesinlikle kaçırmaması gereken bu eşsiz şölende, güneş sistemi, galaksiler, yıldızlar, uzay ve gezegenler ses ve video cihazları üzerinden ziyaretçilere sunuluyor.

Mekânın ayrıca bir de müze bölümü bulunmaktadır. Müze bölümünde ise genellikle gök cisimlerine ait şekiller ve tablolar yer almaktadır. Bunun yanında plenetarium’a giriş ücreti ise 40 rupidir. Bebekler için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Resmi günlerde kapalı olan müzeye hafta içi ve hafta sonu saat 12.00 – 18.30 arasında giriş yapabilirsiniz.

Eden Bahçeleri

16-kolkata-eden-gardens-3.jpg

1864 yılında inşa edilen Eden Gardens, şehrin kriket stadyumu olarak bilinmektedir. Şehrin en önemli turistik yerlerinden birisi olan Eden Gardens, Hint kriket tarihine şahitlik etmiş bir mekândır. Yaklaşık 90.000 kişilik bir seyirci alanına sahip olan bu alan, uluslararası yarışmaların düzenlendiği yer olması sebebi ile de büyük bir önem arz etmektedir. Eden Gardens, 1987 yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemde ise alanın toplam seyirci kapasitesi 40.000 civarındadır.

Kalküta Kriket Kulübü’nün ilk maçını yaptığı bu alanda gerçekleştirilen ilk maç ise 1917 - 1918 sezonunda gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Eden Bahçeleri’nin içinde birçok bölüm bulunmaktadır. Dileyenler burada gezebilir, kitap okuyabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilir. Sporseverlerin özellikle bu alanı ziyaret etmesi tavsiye edilir.

Nicco Park

water-chute.jpg

Şehrin en önemli eğlence parkı olan Nicco Park, Batı Bengal bölgesinin Disneyland’ı olarak adlandırılmaktadır. 40 dönümlük arazi üzerine kurulan park, 1991 yılında inşa edilmiştir. Yerel halk tarafından Jheel Meel olarak da bilinen bu park, hem turistlerin hem de yerli halkın en çok akın ettiği yerlerden birisidir. Hedef kitlesi çocuklardan yetişkinlere kadar değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla hem çocuklar için hem de yetişkinler için eğlence alanları bulunmaktadır.

Hafta içi oldukça yoğun olan park, hafta sonu tatili ile beraber daha da kalabalıklaşmaktadır. Park içinde ayrıca görülmesi gereken gül bahçesi ve birçok yemek yiyebileceğiniz restoran bulunmaktadır. Nicco Park için belirlenen giriş ücreti ise 185 rupidir. Dileyenler biletlerini park girişindeki gişeden, dileyenler ise internet üzerinden rezervasyon yapıp biletini satın alabilir.