Varanasi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahilya_Ghat_by_the_Ganges,_Varanasi.jpg

Asya’daki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri, ya da diğer adıyla Benares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur.

Hindistan’ın ruhani merkezi olarak anılan Varanasi şehri, Hinduizm ve Jainizm’de 7 kutsal şehrin en kutsal olanıdır. Budizmin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Birçok inanan, aynı zamanda geleneksel Hindu kültür ve bilim merkezi olan bu şehre 2.500 yıldan bu yana hac için gelir. Hindular, burada ölmeyi ve öldükten sonra yakılıp küllerinin buraya atılmasını isterler.

Nehir boyunca, Hinduların kutsal banyolarını yaptıkları “Ghat”lar (Ganj Nehri kıyısındaki nehre doğru inen basamaklar) mevcuttur. Ganj Nehri’nde yıkanmak günahlardan arınmak anlamına gelmektedir. Bu bölüm sadece banyo için değil, ölüleri yakmak için de kullanılır. Ayrıca bu şehirde ölmek ve yakılmak ruhun yeniden dünyaya gelmesine engel olmak demektir.

The-streets-of-Varanasi.jpg

Varanasi şehrine nemli subtropikal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Yağışsız geçen kurak yaz ayları Nisan ayından Haziran’a kadar sürer. Hava sıcaklığı ortalaması 22-46 derece arasında görülür. Ancak yine de turistler şehri bu dönemde ziyaret etmeyi tercih eder.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7vaiO1zytJY