Varanasi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahilya_Ghat_by_the_Ganges,_Varanasi.jpg

Asya’daki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri, ya da diğer adıyla Benares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur.

Devamını Oku

Varanasi Nerededir?

Asya’daki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri, ya da diğer adıyla Benares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur.

Varanasi’ye Nasıl Gidilir?

Lal Bahadur Shastri Havalimanı şehrin 25 kilometre kuzeybatısında yer alır. Ancak taksiyle gittiğinizde bile yolculuk 1 saate yakın sürer. Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Delhi, Mumbai, Hyderabad, Bangkok üzerinden gidilebilmektedir. Nepal’den çok sayıda otobüs Varanasi’ye çalışmaktadır.

 Varanasi'ye Ne Zaman Gidilir?

Varanasi şehrine nemli subtropikal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Yağışsız geçen kurak yaz ayları Nisan ayından Haziran’a kadar sürer. Hava sıcaklığı ortalaması 22-46 derece arasında görülür. Kış aylarında ise gündüzleri ılık geçerken, akşamları sıcaklıklar birden düşer. Himalayalardan gelen soğuk rüzgarlar Aralık-Şubat ayları arasında hissedilir. Sıcaklıklar ortalama 5 derece olur.

Varanasi’de Nerede Kalınır?

Hindistan’ın en kutsal kenti Varanasi, Ganj Nehri kenarında yer alıyor. Şehrin içinden geçen Varuna Nehri de şehrin keyifli seyirliklerinden. Ülkenin en kalabalık ve hareketli şehri olan Varanasi’de daracık sokaklarda dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz. Aşırı yoğun baharat kokusunun eşlik edeceği seyahatinizde etrafınızda dolaşacak olan maymunlar ve inekler sizi şaşırtsa da bir süre sonra hepsinin sıradan gelmeye başladığını fark edebilirsiniz.

Şehrin tapınakları ve her birinin hikâyeleri özellikle tarih ve kültür konusuna meraklı konukların büyük ilgisini çekiyor. Şehir Hindular için bir hac merkezi, o nedenle çok yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanıyor. Bu şehirde öldüğünde ruhunun özgürlüğe kavuşacağına inanan yaşlı ve hastalar; cenazelerinin yakılıp Ganj’a dökülmesi için şehre akın ediyorlar. Bunun gibi pek çok töreni izleyebileceğiniz kutsal Ganj Nehri’nin civarı, başka bir ülkede eşine pek rastlanamayacak bir tatilin de habercisi oluyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Varanasi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Varanasi Otelleri

Varanasi, Hindistan’da Ganj Nehri’nin kıyısında yer alan bir şehir. Ülkenin en kutsal ve en kalabalık yerlerinden biri olan Varanasi, Şiva’nın Şehri olarak da biliniyor. 2 bin yılı aşan tarihi ile yaşamın hâlâ devam ettiği Varanasi, Şiva’ya ibadetin şartlarını da belirleyen reform dönemi sırasında filozof Şankaraçarya’nın bulunduğu yer olarak önem kazanmış bulunuyor. Hacı olmak isteyenlerin ziyaret ettiği bu bölgede cenazesi yakılan ve külleri Ganj Nehri’ne atılan ruhların kurtulacağına inanılıyor.

Alışılmışın dışında bir yaşam gözlemek isteyen ve genellikle Hinduizm konusunda fikir edinmek isteyenlerin sık ziyaret ettiği şehirde göreceklerinizin sizi şaşırtacağı kesin: Sokaklarda yaşayan insanlar, insan trafiğinin tartışılmaz kaosu, şehrin kokusu, gürültüsü, caddelerde göreceğiniz inekler, her yerde karşınıza çıkacak maymunlar. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Varanasi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Varanasi Gezilecek Yerler

Ganj nehri kıyısında, Hinduizm’in başkenti Varanasi, her yıl bu özelliğiyle pek çok turisti çekmekte. Tam bir kültür turizmi olacak bu şehri gezerken bilmeniz gereken küçük bir ayrıntı Hindu tapınaklarına Hindu olmayanların alınmıyor olması.

Varanasi’de görülmesi gereken diğer yerler

Bharat Mata tapınağı, Banaras Hindu Üniversitesi, Sarnath Tapınağı, Altın Tapınak.

Devamını Oku

 Varanasi İçi Ulaşım

9568-varanasi.jpg

Varanasi’de ulaşım ile ilgili öncelikle söylenmesi gereken kentin bazı sokaklarının çok dar olduğudur. Bu sebeple bir noktadan sonra bulunduğunuz araçtan inip yürümeniz gerekebilir.

Devamını Oku

Varanasi Mutfağı

Hindistan, bol baharatlı yemekleriyle meşhur bir ülke. Et olarak sadece tavuk ve deniz ürünleri kullanılıyor. Bunun dışında bakliyat, meyve ve baharat sıkça yemeklerde yer alır.

Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Keshari, Canton Royale, Dosa Cafe, Eden, Ayyar’s Cafe, Lotus Lounge, .

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, %10 bahşiş bırakmanız beklenir.

Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse %7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Varanasi’de Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir.

Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

Devamını Oku

Varanasi Gece Hayatı

Popüler bir hac noktası ve kutsal bir şehir olan Varanasi’de gece hayatı çok aktif değildir. Ancak gece hayatının anlamını genişletmek gerekirse, kentte akşamları vakit geçirebileceğiniz birçok etkinliğe rastlamak mümkün. Uluslararası Müzik Merkezi’nde Çarşamba ve pazar günleri düzenli olarak sergilenen müzik gösterilerini tercih edebilirsiniz. Müzikal bir ambians yakalamak için Gazal Bar’ı da tercih edebilirsiniz. Hotel Tanj Ganges’da yer alan The Prinsep Bar da lezzetli Hint yemeklerini ve içkilerini denemek için ideal bir seçim olabilir.

Varanasi Festivaller

Dev Deepawali (Kasım)

Diwali (Ekim)

Ramlila (Ekim)

Dhanteras (Ekim)

Govardhan Pooja (Ekim)

Ganga Mahotsav (Kasım)

Buddha Purnima (Mayıs)

Maha Shivaratri (Mart)

Hanuman Jayanti (Nisan)

Ganga Dashahara (Haziran)

Varanasi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Devamını Oku

Varanasi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Varanasi’ye gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Hindistan temsilciliklerine başvurarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Varanasi Para Birimi

Hindistan’da bulunan Varanasi şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Varanasi Resmi Dili

Hindistan sınırları içinde bulunan Varanasi’nin resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Varanasi Saat Farkı

Varanasi (GMT +6.5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3.5 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saatler 00.00’ı gösterirken Varanasi’de 03.30’u gösterir.

Varanasi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 19oC
  • Mar 24.7oC
  • Nis 30.4oC
  • May 33.6oC
  • Haz 33.4oC
  • Tem 30.1oC
  • Agu 29.4oC
  • Eyl 28.9oC
  • Eki 26.7oC
  • Kas 21.7oC
  • Ara 17.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,201,815 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Nemli Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün