Google+

Varanasi

Varanasi - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon19℃
 • Marweather-icon24.7℃
 • Nisweather-icon30.4℃
 • Mayweather-icon33.6℃
 • Hazweather-icon33.4℃
 • Temweather-icon30.1℃
 • Ağuweather-icon29.4℃
 • Eylweather-icon28.9℃
 • Ekiweather-icon26.7℃
 • Kasweather-icon21.7℃
 • Araweather-icon17.1℃
Nüfus: 1,201,815 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Nemli Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Ahilya_Ghat_by_the_Ganges,_Varanasi.jpg

Asya’daki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri, ya da diğer adıyla Benares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur.

Hindistan’ın ruhani merkezi olarak anılan Varanasi şehri, Hinduizm ve Jainizm’de 7 kutsal şehrin en kutsal olanıdır. Budizmin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Birçok inanan, aynı zamanda geleneksel Hindu kültür ve bilim merkezi olan bu şehre 2.500 yıldan bu yana hac için gelir. Hindular, burada ölmeyi ve öldükten sonra yakılıp küllerinin buraya atılmasını isterler.

Nehir boyunca, Hinduların kutsal banyolarını yaptıkları “Ghat”lar (Ganj Nehri kıyısındaki nehre doğru inen basamaklar) mevcuttur. Ganj Nehri’nde yıkanmak günahlardan arınmak anlamına gelmektedir. Bu bölüm sadece banyo için değil, ölüleri yakmak için de kullanılır. Ayrıca bu şehirde ölmek ve yakılmak ruhun yeniden dünyaya gelmesine engel olmak demektir.

The-streets-of-Varanasi.jpg

Varanasi şehrine nemli subtropikal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Yağışsız geçen kurak yaz ayları Nisan ayından Haziran’a kadar sürer. Hava sıcaklığı ortalaması 22-46 derece arasında görülür. Ancak yine de turistler şehri bu dönemde ziyaret etmeyi tercih eder.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7vaiO1zytJY

Ganj nehri kıyısında, Hinduizm’in başkenti Varanasi, her yıl bu özelliğiyle pek çok turisti çekmekte. Tam bir kültür turizmi olacak bu şehri gezerken bilmeniz gereken küçük bir ayrıntı Hindu tapınaklarına Hindu olmayanların alınmıyor olması.

Varanasi’de görülmesi gereken diğer yerler

Bharat Mata tapınağı, Banaras Hindu Üniversitesi, Sarnath Tapınağı, Altın Tapınak.

Ganj Nehri

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabii ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri. İsmini Assi ve Varuna nehirlerinden alan şehir, Himalayalar’da doğup 2.525 km uzayarak Hindistan’daki Ganj’a kadar uzanan nehrin kenarına kuruludur. İpeğiyle ünlü olduğu için İpek Şehri, eski adı Kashi’nin kelime anlamı olan Işığın Şehri ve en önemlisi Hinduların en kutsal kabul ettikleri ve Tanrı Shiva tarafından kurulduğuna inanılan bir şehirdir Varanasi. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Varanasi’nin geçmişteki bilinen isimleri Kashi, Banaras, Benares ve Anand Van’dır.

Hinduizm için oldukça önemli olan Ganj Nehri’nin bir diğer özelliği ise insana, tarım hayvanlarına ve bitki örtüsüne hayat vermesinin yanında 2.5 metre uzunluğa sahip Ganj Nehri yunuslarının (tatlı su yunusu) bu nehirde yaşamakta olduğudur. Ancak nehrin kirliliği ve balıkçılık nedeniyle Ganj Nehri Yunuslarının nesli tükenmek üzeredir.

Hayat verdiğine inanılan Ganj Nehri olur da bunun tanrısı olmaz mı! Tanrıça Ganga, Hindulara göre nehir Tanrıça Ganga’nın kişiselleştirilmiş formudur. Nehrin, Hinduları tüm günah ve kötülüklerden arındırdığına, ölmeden önce Ganj Nehrinin suyu içilmezse hayatın tamamlanmadığına inanılıyor. Bu nedenle herkesin evinde ölmeden önce bir yudum içilsin diye Ganj Nehri’nin suyu bulunduruluyor.

Ganj Nehri

-

Varanasi lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Nadesar Palace, Stops Hostel Varanasi, Prince Paying Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Vibhavharsh, Palace On Ganges - Heriatge Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Palace On Steps, New Hotel Broadway, Azure Family Paying Guest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Varanasi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aarti Seromonisi

1618 Kas 2016Gezilecek Yerler

Ganj nehrini popülerliğine ulaştıran, ölü yakma ve günahlardan arınma seromonisi bir sabah bir akşam olmak üzere iki turda Dashaswamedh Ghat’ta yapılıyor. Ancak tekne turları ile izlenebiliyor. Tören bölgesine ulaştığınızda, böylesi bir kalabalığı hayal etmemiştik diyeceksiniz. Yüzlerce tekne birbirine yapışık halde akşam ayini olan aarti seremonisini izlemek üzere orada olacak. Tekneye binmeden önce tanesini 10 Rupi’den alabileceğiniz ‘diya’larınızı (muz yaprağı içinde çiçekler ile süslü mum) tören esnasında nehre bırakın.

Zaten Varanasi’de yapılacak en önemli aktivitelerin başında sabah ayini ve punditlerin gerçekleştirdiği akşam ayini geliyor.

Ne kadar kirli olursa olsun, Hindular’ın kutsal olduğuna inandıkları bu suda arınma ritüelleri sizi hem şaşırtacak hem ürkütecek. Kimisi elbisesiyle, kimisi iç çamaşırıyla, kimisi şampuanlar eşliğinde Ganj’da yıkanıyor olacaklar.

Ayinlerin yapıldığı ‘ghat’ları geçtikçe nehir kenarında çamaşır yıkayanları göreceksiniz. Bu kişiler profesyonel çamaşır yıkayıcılarıdır. Otellerin çarşafları, insanların kıyafetleri taşlara vurula vurula yıkanıp sonra kuruması için yerlere serilir. Sabah ayini için tekne turunuzu bitirince ghatları ve üzerlerinde gerçekleştirilen ölü yakılışlarını ve Hindular’ın ibadetlerini gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Aarti Seromonisi

-

Ölü Yakılış Törenleri

1418 Kas 2016Gezilecek Yerler

Ghat adı verilen yapılar, Ganj nehrine inen merdivenli yollardır. Ghatları gezip yorgunlunuzu ve açlığınızı hissettiğiniz anda civardaki otellerin restoranlarında güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Nehir boyunca inanılmaz bir kalabalık göreceksiniz. Turistler, yerliler, Sadhular, sokak satıcıları, dilenciler, çocuklar, köpekler, inekler, keçiler nehir kenarına yerleştikleri için yürümek çok zor. Nehir kenarinda yıkananlar, çamaşır yıkayanlar, dilenenler derken ilerde dumanlar yükselmeye başlayacak. Harishchandra Ghat’da cenazenin biri gelip biri gitmekte. Cenazeler çiçeklerle süslenmiş olarak yakılmayı beklerken çevredeki inekler ve keçiler çiçekleri yemek için cenazelere yanaşmakta. Hayatın ve ölümün döngüsü gözlerinizin önünde tekrar tekrar oynayacak. Tören esnasında ortalık dumandan göz gözü göremeyecek hale geliyor. Ölü yakılışını fazla yakından izlerseniz her yeriniz kül içinde kalabilir. Burada 1 yada 2 tane değil, 5’er 10’ar tane ölü bulunuyor ve sürekli yenisi geliyor. Buna rağmen yanan bedenden etrafa koku yayılmaması çok enteresan.

Varanasi şehrinin bu kadar turist çekmesinin belki de en büyük nedeni insanların ölü yakılışını izleme merakı. Birçok Hindu ölmeden önce Varanasi’ye yerleşip burada ölümü bekler. Ancak Hinduizm’e göre herkes yakılmaz. Yakılmayanlar ayaklarına taş bağlayarak Ganj Nehrinin derinliklerine bırakılıyor. Günahsız kabul edilenler, yılan sokanlar, hamileler, 12 yaşın altındaki çocuklar, cüzzamlılar ve din adamları yakılmıyor.

Ölü yakılan ghatlar Manikarnika ve Harishchandra. Her iki ghatta da ölü yakılışının fotoğraflanması yasak. Yasağa rağmen ölülerin diplerine kadar girip ellerinde koca koca makinalarla fotoğraf çeken bir kaç kişi görebilirsiniz. Ölü yakılan alanda hiç kadın göremeyeceksiniz, sebebi ise kadınların erkeklere göre daha duygusal olmasından dolayı ağlayıp, sızlanmaları ölünün ruhunu rahatsız eder diye bu ritüelde bulundurulmamaları. Manikarnika ghatında 3000 yıldır ateşin sönmediği söylenmekte.

Ölü Yakılış Törenleri

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Asya’daki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri, ya da diğer adıyla Benares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur.

Geolocation

Varanasi şehrine nemli subtropikal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Yağışsız geçen kurak yaz ayları Nisan ayından Haziran’a kadar sürer. Hava sıcaklığı ortalaması 22-46 derece arasında görülür. Kış aylarında ise gündüzleri ılık geçerken, akşamları sıcaklıklar birden düşer. Himalayalardan gelen soğuk rüzgarlar Aralık-Şubat ayları arasında hissedilir. Sıcaklıklar ortalama 5 derece olur.

Lal Bahadur Shastri Havalimanı şehrin 25 kilometre kuzeybatısında yer alır. Ancak taksiyle gittiğinizde bile yolculuk 1 saate yakın sürer. Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Delhi, Mumbai, Hyderabad, Bangkok üzerinden gidilebilmektedir. Nepal’den çok sayıda otobüs Varanasi’ye çalışmaktadır.

Ganj Nehri yakınlarında uygun fiyatlı pek çok otel seçeneği mevcuttur. Ücretsiz internet, kahvaltı servisi ve tur hizmetlerinin verildiği bu otellerde huzurlu bir tatil geçirmemek için hiçbir sebep yok. Varanasi’de daha ucuz konaklama alternatifleri de mevcut. Manikarnika Ghat’ına yürüme mesafesinde bulunan misafir evlerinin çoğunda ücretsiz internet, özel banyo ve nehir manzarası sunan balkonlar bulunuyor.

Varanasi onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Varanasi Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Varanasi Otelleri

En Uygun Fiyatlı Varanasi Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Varanasi Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Varanasi Otelleri

9568-varanasi.jpg

Varanasi’de ulaşım ile ilgili öncelikle söylenmesi gereken kentin bazı sokaklarının çok dar olduğudur. Bu sebeple bir noktadan sonra bulunduğunuz araçtan inip yürümeniz gerekebilir.

Eğer nehir kıyısına ya da merdivenlere gidecekseniz yürümeniz şart. Kaybolsanız bile yerli halkın yol gösterme konusunda hem çok yardımsever hem de çok iyi olduğunu unutmayın. Ayrıca pek çok tur şirketi tarafından yürüyüş rotaları da düzenleniyor. Bisikletli ‘rickshaw’ları da şehir içinde gezmek için kullanabilirsiniz. Çok hızlı gidemediklerinden çevreyi görmek için çok idealler.

Hindistan, bol baharatlı yemekleriyle meşhur bir ülke. Et olarak sadece tavuk ve deniz ürünleri kullanılıyor. Bunun dışında bakliyat, meyve ve baharat sıkça yemeklerde yer alır.

Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Keshari, Canton Royale, Dosa Cafe, Eden, Ayyar’s Cafe, Lotus Lounge, .

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, %10 bahşiş bırakmanız beklenir.

Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse %7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Popüler bir hac noktası ve kutsal bir şehir olan Varanasi’de gece hayatı çok aktif değildir. Ancak gece hayatının anlamını genişletmek gerekirse, kentte akşamları vakit geçirebileceğiniz birçok etkinliğe rastlamak mümkün. Uluslararası Müzik Merkezi’nde Çarşamba ve pazar günleri düzenli olarak sergilenen müzik gösterilerini tercih edebilirsiniz. Müzikal bir ambians yakalamak için Gazal Bar’ı da tercih edebilirsiniz. Hotel Tanj Ganges’da yer alan The Prinsep Bar da lezzetli Hint yemeklerini ve içkilerini denemek için ideal bir seçim olabilir.

Dev Deepawali (Kasım)

Diwali (Ekim)

Ramlila (Ekim)

Dhanteras (Ekim)

Govardhan Pooja (Ekim)

Ganga Mahotsav (Kasım)

Buddha Purnima (Mayıs)

Maha Shivaratri (Mart)

Hanuman Jayanti (Nisan)

Ganga Dashahara (Haziran)

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir.

Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Varanasi’de hepsini bulabileceğiniz lüks ve şık alışveriş merkezlerinin yanı sıra harika açık sokak pazarları da bulunmaktadır. Her birinin kendine özel karakteri vardır. Bunlardır bazıları şu noktalardır: Chowk, Gyan Vapi, Vishwanath Gali, Thatheri Bazar, Lahurabir, Golghar.

Varanasi (GMT +6.5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3.5 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saatler 00.00’ı gösterirken Varanasi’de 03.30’u gösterir.

Hindistan’da bulunan Varanasi şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Hindistan sınırları içinde bulunan Varanasi’nin resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, India

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1973 – 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974

E-Posta: embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

Website: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Hindistan

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Varanasi’ye gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Hindistan temsilciliklerine başvurarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.