Cambridge Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Cambridge bilim, sanat, tarih ve kültür merkezidir. Cambridgeshire vilayetinin en büyük şehri olan Cambridge Doğu İngiltere’de yer alır. Yaklaşık 132 bin nüfusu bulunan şehir iki bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Cambridge çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda Tunç Devri’ne ve Roma Dönemi’ne ait kalıntılara rastlanmıştır. Köklü tarihi ile öne çıkan şehir Cam Nehri tarafından ikiye bölünmüş ve üzerindeki köprülerle her iki yaka birbirine bağlanmıştır. Şehrin ismi Cam (nehrin ismi), bridge (köprü) kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur.

Cambridge de tıpkı Oxford gibi İngiltere’nin önde gelen öğrencişehirlerinden biridir. Şehir, dünyanın en iyi 5 üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’nin en eski üniversitesi olan Oxford’da yaşanan bir takım olumsuz durumlardan sonra bir grup akademisyen tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi dünyanın en eski üçüncü üniversitesidir. 1209 yılından bu yana binlerce öğrencinin eğitim için tercih ettiği Cambridge Üniversitesi, Oxford ile devamlı bir yarış halindedir. Cambridge Üniversitesi tek bir kampüsten oluşmaz. Birbirinden bağımsız 31 kolejden oluşan üniversitenin her bir kampüsü kolej olarak geçmektedir. King’s College, Trinity College, St. John’s College, Homerton College, Pembroke College bunlardan bazılarıdır. Cambridge Üniversitesi’nin bütün kolejleri ziyaret etmek isteyen herkese açıktır ve ücretsizdir.

Cambridge sadece bir üniversite şehri değil tiyatroları, sinemaları, alışveriş merkezleri, restoranları ve barları ile turistlerin ilgisini çeken seyahat rotalarından biridir. Sosyal ve kültürel olanakları bir hayli fazla olan Cambridge eğitim görmenin yanı sıra çalışmak ve yaşamak için de ideal şehirlerden biridir. Her yıl beş milyona yakın turisti ağırlayan Cambridge’i ziyaret etmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında turist yoğunluğunun arttığı şehirde konaklama ücretleri de bir miktar yükselmektedir. Kış ayları soğuk ve yağmurlu geçen Cambridge İngiltere’nin diğer şehirlerine göre daha sıcak ve kurak bir iklime sahip olsa da yazın dahi hava bir anda kapayıp yağmur yağabilir. Bu nedenle hangi mevsimde giderseniz gidin, yanınıza mutlaka şemsiye almanızı tavsiye ederiz.

Cambridge Londra’nın yaklaşık 70 kilometre kuzeyindedir. Londra’dan Cambridge’e tren veya şehirler arası otobüslerle bir saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren istasyonu Cambridge’in merkezine yürüyüş mesafesindedir. Dilerseniz otobüs veya taksilerle de merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz. Cambridge’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Şehre en yakın havalimanı London Stansted’dir. Bunun yanı sıra Luton ve Heathrow havalimanlarından National Express otobüslerine binerek Cambridge’e kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İngiltere içi tren ulaşımını sağlayan National Rail de diğer şehirlerden Cambridge’e ulaşmak isteyenler için en kolay alternatiflerden biridir.

Cambridge şehir içi ulaşımda hiçbir zorluk yaşamazsınız. Şehrin turistik yerleri yürüyüş mesafesinde olduğu için yaya olarak rahatlıkla gezebilirsiniz. Gelişmiş otobüs ağı sayesinde şehrin her noktasına ulaşım mevcuttur. Cambridge’i keşfetmenin en keyifli yollarından biri de punting adı verilen sallardır. Cam Nehri’nde çoğunlukla üniversite öğrencilerinin harçlıklarını çıkartmak için düzenledikleri nehir turları şehri daha fazla sevmenize yardımcı olabilir. Silver Street Bridge, The Mill Pond, Trinity College, Quayside nehir gezisi yapabileceğiniz noktalar arasındadır. Turistlerin eğlenceli vakit geçirdikleri aktivitelerden biri olan nehir gezisi Cambridge seyahatinize farklı bir deneyim kazandırabilir.

King’s College, Trinity College, King’s College Chapel, The Backs, The Corpus Clock, Great St. Mary’s Church ve Castle Hill Cambridge’de görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Müze gezmeyi sevenler için Fitzwilliam Müzesi, The Polar Museum, Sedgwick Museum of Geology, Museum of Cambridge şehrin önde gelen müzeleri arasındadır. Cambridge’deki birçok müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir, sanat ve tarih dolu bir gün geçirebilirsiniz. Sakin ve huzurlu İngiliz şehirlerinden biri olan Cambridge’i iki günde rahatlıkla gezebilir, dilerseniz gezi rotanıza Grantchester, Ely gibi yakın şehir ve kasabaları da ekleyerek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı