Tahran’da Gece Hayatı

Tahran gece hayatı İran’ın yasaları dolayısıyla gizli yaşanmaktadır. Şehirde gizli ev partileri düzenlenmektedir. Bu ev partileri yabancılara kapalıdır. Ancak davetliyseniz ya da ev sahibini tanıyorsanız katılabilirsiniz.

Şehirde alkol, kadın-erkek karışık eğlence ve dans mekanları her ne kadar yasaklanmış olsa da bu yasağa pek fazla uyulduğu söylenemez. Gece hayatına dair yasaklar delinse de bu açık açık yapılmıyor. Düzenlenen ev partileri, bazı mekanlarda gerçekleştirilen gizli etkinliklerle şehrin gece hayatı Tahran halkı tarafından canlı tutuluyor. Fakat bu durumun risk içermediğini söylemek doğru olmaz. Tüm bu gizli ve üstü kapalı eğlencelerde yakalandığınız takdirde hapse atılma durumunuz olduğunu hatırlatalım. Gizli ev partilerinin sadece davetlilerin katılımına açık olmasının sebebi de bu durum. Gizliliği ve güvenliği sağlayabilmek için partilere yabancılar alınmamaktadır.

Tahran’da alkol kullanımı yasak. Devrim öncesi dönemde şarapları ile meşhur olan İran’da bu yasağa uymak Tahran halkı tarafından oldukça zor oluyor. Çoğu kişi kendi alkollerini kendileri üretiyorlar. Evde üretilen alkoller de yine evde tüketiliyor. Bunun yanı sıra bazı işletmeler el altından alkol satışı yapıyor. Bu satışlar da yasalara aykırı olduğundan gizliliğe oldukça önem veriyorlar.

Şehirdeki lüks otellerin bazılarında gece eğlencesine olanak sağlayan mekanlar bulunuyor. Buralarda alkol satışı olsa da alkol oranı yüksek olan içecekler satılmıyor.

Tahran’da özellikle turistler açısından ilginç olan bir diğer yasak ise Rock müzik. Şehirdeki mekanlarda rock müzik ya da batı müziği ağırlıklı parçaların çalınması yasaktır. Sakin bir gece geçirmek istiyorsunuz Tahran’da çeşitli mekanlar bulmanız mümkün. İran müziği eşliğinde geleneksel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz çeşitli restoranlar mevcut. Bu restoranlarda İran müziğinin ezgileriyle tanışıp geleneksel İran lezzetlerini tatma imkanı bulabilirsiniz.

Şehirde özellikle genç nüfusun ilgi gösterdiği kafeler, çay evleri ve canlı müzik mekânları da mevcut. Fakat bu mekanların çoğunda kadın ve erkekler için ayrı bölümler bulunuyor. Evli çiftlerin ise aynı mekanda oturmalarında bir sakınca görülmüyor. Tahran kafelerinde nargile oldukça yaygın. Şehrin dört bir yanında nargile içilen yerler mevcut fakat bu konuda da şehirde bir yasaklama var. Tahran’da kadınların nargile içmeleri yasak. Fakat çoğu kafede bu yasağa da uyulmuyor ve kadın müşterilere de nargile servisi yapılıyor.

Şehirdeki eğlence hayatının en yoğun ve hareketli yaşandığı gün ise perşembe. Tahran’daki yasaların büyük çoğunluğu İslami geleneklere göre belirleniyor. Cuma gününün İslam’da kutsal kabul edilmesi dolayısıyla da ülkede resmi tatil ilan edilmiştir. Cuma günleri tatil olduğundan perşembe günlerini Tahran halkı eğlenceye ayırmayı seçmiştir.

Şehirde çok sayıda park yer alıyor. Bu parklar da eğlence hayatına uyum sağlamış durumda. Tahran parklarında özellikle akşamları masa tenisi oynayan, voleybol ve basket maçı yapan gençler görmeniz mümkün. Adeta bir buluşma alanı olan parklarda akşam çay, kahve içen yürüyüş yapan insanlar da görebilirsiniz.

Tahran’da sahne sanatları oldukça önemli bir yere sahip. Özelikle tiyatro kültürü şehirde çok gelişmiştir. Diğer sanatların aksine tiyatro ülkedeki rejimden çok fazla etkilenmemiştir. Sahnede kadın ve erkek oyuncuların bir arada olması yasak değildir. Her ne kadar tiyatro oyunlarının konusu kültür bakanlığı tarafından kısıtlansa da tiyatro Tahran’da oldukça önemli bir aktivitedir. Etkinlik takvimini inceleyerek tiyatro biletlerinizi önceden alabilirsiniz.