Tahran’da Nerede Kalınır?

Tahran konaklama konusunda ziyaretçilerine çeşitli yerler sunmaktadır. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerden butik otellere ve pansiyonlara varan geniş bir yelpaze mevcuttur. Beş yıldızlı otellerin sayısı çok fazla olmasa da talebe yetecek kadar lüks otel bulunmaktadır.

Seyahat planları yaparken en geniş bütçe genelde konaklamaya ayrılır. Kalacağınız yer seçimi seyahatinizin verimini de etkilemektedir. Bunun için seyahatinizin tarihleri belliyse konaklama için rezervasyonunuzu önceden yapmanız avantajlıdır. Bu durum Tahran için de geçerli. Şehirdeki konaklama fiyatları oldukça yüksek ve otellerin büyük bir kısmı hızla doluyor. Tahran’a ulaştığınızda konaklayacak yer bulurum diyorsanız zorlanabilirsiniz. Bütçenize ve zevkinize uygun olan konaklama mekânlarında yer kalmamış olabilir. Böyle bir durum yaşamamak adına rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızı öneririz. Bu durumun size bir diğer getirisi ise erken rezervasyon kampanyaları ile kazanacağınız indirimler olacaktır.

Tahran’da lüks hizmet veren beş yıldızlı otellerin sayısı çok fazla değildir. Yine de konaklama konusunda yüksek standartları olan bir yerde kalmak isterseniz ihtiyacınızı karşılayacak sayıda otel bulabilirsiniz. Tahran’daki beş yıldızlı otellerde misafirlere çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Masaj salonları, Tahran mutfağının en lezzetli örneklerini sunan restoranlar, kahve evleri, yüzme havuzları gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Fakat Tahran’daki otellerin büyük çoğunluğunda spor salonları ve yüzme havuzları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır. Otel tercihinizi yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Tahran’ın beş yıldızlı lüks otellerinde bir kişi için tek gecelik oda fiyatı ortalama 70.000 İran riyalidir.

Şehirde sayıca en fazla olan oteller ortalama standartlarda hizmet veren yerlerdir. Bu otellerin sayısı fazla olsa da çok tercih edildiğinden otellerdeki odalar hızla dolmaktadır. Ortalama standartlardaki otellerde de misafirlere birbirinden çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetler arasında açık büfe kahvaltılar, spor salonları, restoranlar, kahve evleri sayılabilir. Eğer Tahran seyahatinizi 3-4 kişilik bir grup olarak yapacaksanız grup odalarında yer ayırtmanız bütçe açısından avantajlı olacaktır. Tahran’ın ortalama standartlarındaki bir otelde iki kişilik bir odanın fiyatı bir gece için yaklaşık olarak 30.000 İran Riyalidir.

Şehirde çoğunlukla öğrencilerin ve maceracı gezginlerin tercih ettiği hostel ve pansiyonlar da mevcut. Bu hostel ve pansiyonlarda şahsınıza ait oda yerine yatakhane gibi olan büyük odalarda kalıyorsunuz. Yeni insanlarla tanışmak farklı kültür öğrenmek için oldukça elverişli olan bu hostel odaları Tahran seyahatinize renk katabilir. Düşük bütçeli olan hostellerde tuvalet ve banyo kullanımı da ortaktır. Fakat temizlik konusunda oldukça hassas olan Tahran halkı bu tutumlarını hostellerde de sürdürmektedir. Tuvalet ve banyolar her ne kadar ortak kullanıma açık olsalar da oldukça temizdir. Bütçe dostu olan hostellerde bir kişi için tek gecelik yatak fiyatı yaklaşık olarak 20.000 İran riyalidir.

Şehirdeki bütün otellerde internet hizmeti ne yazık ki ücretsiz değil. Otellerin bir kısmında internet için ayrıyeten ücret ödemeniz gerekiyor. Tahran’da kalacağınız yer seçimi için Bazar Bozorg ve Firdevsi Meydanı en uygun bölgelerdir. Bu bölgelerde çok sayıda otel bulmanız mümkün. Ayrıca bu bölgeler şehrin merkezinde olduğu için ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız.