Dublin’de Alışveriş

ireland-725512_960_720.jpg

Dublin’de yeme-içme, kıyafet, hediyelik eşya için alışveriş yapabileceğiniz birçok büyük cadde bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları; Grafton Street, Nassau Street, Temple Bar Bölgesi, O’Connel Street, Dawson Street ve Henry Street’dir. Alışveriş merkezlerinin en fazla bulunduğu bölge Grafton Street bölgesidir.

Alışveriş için yer önerisi almak istediğiniz ürüne göre değişir. Örneğin ev tekstili ve giyim alanında alışveriş yapmak istiyorsanız İrlanda’da bulunan Penneys denilen mağazalar en ucuz seçeneklerdir. Yerel halkın alışveriş yaparken öncelik verdiği bu mağazalarda düşük fiyata güzel kıyafetler veya ev tekstili ürünleri bulabilirsiniz. Yiyecek-içecek alışverişi yapacaksanız Lidl, Aldi ve Tesco adındaki marketler İrlanda’nın en ucuz marketleridir. Eğer hediyelik eşya arıyorsanız bunun için en uygun alan Temple Bar bölgesidir. Kitap almak veya butik gezmek istiyorsanız gezmesi keyifli olan ve trafiğe kapalı olan Dawson Street’de alışverişe çıkabilirsiniz.

Vintage alışveriş yapmak istiyorsanız şehirde George’s Street ve Drury Street bölgelerinde viktoryen tarzda kıyafetler satan birçok ikinci el mağaza bulunmaktadır. Antika eşyalar, özel tasarım kıyafetler ve mücevherler için Clarendon Street’i ziyaret edebilirsiniz. İçinde her şeyin bulunduğu büyük bir mağaza istiyorsanız Henry Street üzerinde bulunan Arnotts (İrlanda’nın en eski ve en büyük mağazası) ve Grafton Street üzerinde bulunan Brown Thomas mağazasını ziyaret edebilirsiniz, iki mağazada modayı son derece yakından takip eden lüks ürünler satmaktadır. Müzik, giysi dükkânları, ikinci el kitapçılar, sokak gıdacıları, şarküteriler ve şarap dükkânlarının bulunduğu kapalı çarşı olan George Street Market’i gezmek de keyifli olacaktır.

Hediyelik eşya için şehrin birçok yerinde bulunan ve ücretsiz Wi-Fi sağlayan Carroll’s isimli zinciri ziyaret edebilirsiniz. Magnetlerden iç çamaşırlarına her türlü eşyanın bulunduğu bu mağazalar size birçok seçenek sunacaktır. Hediyelik eşya önerisi verecek olursak; İrlanda’ya özgü bira bardakları(Guinnes bira bardakları), viskili ve likörlü İrlanda çikolataları, İrlanda yeşilş Dublin baskılı tişörtler, minik boy tadımlık viskiler sevdikleriniz için güzel sembolik Dublin hediyeleri olacaktır.

Dublin’de bahset ettiğimiz tüm caddeler birbirine yürüme mesafesi yakınlığındadır. İstediğiniz herhangi bir şeye göre rotanızı belirleyip Dublin’in tüm dükkânlarını keşfedebilirsiniz.