Ischia Adası

Ischia Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ischia Adası, Tiren denizinde Napoli Körfezi’nin kuzeyinde yer alan, 46 km2 büyüklüğünde volkanik bir adadır. Adada masmavi deniz ve sahillerin yanı sıra doğal termal kaynaklar ve spalar da adanın turistler için cezbedici özelliklerinden sadece bazılarıdır. Ada özellikle Alman turistler tarafından bolca ziyaret edilen bir bölge olduğu için, Almanca adada en çok kullanılan ikinci dildir ve çevrede birçok Almanca tabela ve bilgi görmek olasıdır.


 
Adanın temel geçim kaynağı turizm olduğundan bol bol restoran, pastane ve bar bulmak mümkündür. Ada içindeki ulaşım için genellikle otobüs seferleri bulunuyor fakat keşif yapmayı sevenler için araba veya motor kiralamak da iyi bir seçenek olabilir.
 
Ada volkanik bir oluşum olduğu için deniz suyu sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde ve kışın bile denize girmek mümkün. Adada bulunan en büyük kumsal olan Maronti, geniş kumsalları sevenler için birebir. Ayrıca kalabalık sevmeyenler için birçok koyda da denizin keyfini çıkarmak mümkün. 

Ischia Adası’nda İklim

Adada yaz mevsiminde genellikle güneşli ve uzun günler, kış aylarında ise ılık ve yağmurlu havalar beklemek mümkün. Hava koşullarına baktığımızda adayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar nisan ve ekim ayları arası fakat adada sürekli değişen bir havaya hazır olmalısınız çünkü hangi ay olursa olsun güneş ve yağmuru aynı gün içinde görebilirsiniz. 

Ischia Adası’na Ne Zaman Gidilir?

İtalyanların en çok tatile gittiği aylar haziran ve ağustos ayları olduğundan bu aylarda ada en kalabalık zamanlarını yaşar ve otel fiyatları artar. Sakin bir tatil yapmak isteyenlere bu aylar dışında adayı ziyaret etmelerini öneriyoruz. Ayrıca adada sürekli ılıman bir iklim yaşanmasına rağmen kış aylarında bazı oteller kapalı oluyor ve feribot seferlerinde sınırlandırmalar yapılabiliyor. 

Ischia Adası’na Nasıl Gidilir?

Adada havaalanı bulunmuyor. Uçakla gitmek isteyenler için en yakın havaalanı Napoli Uluslararası Havaalanı. Havaalanına ulaştıktan sonar yapmanız gerekense 20-30 dakikalık bir taksi yolculuğuyla limanlara ulaşıp feribota binmek.
 
Trenle gitmek isteyenler için, adada tren istasyonu bulunmuyor fakat limanlara gitmek için kullanılabilecek 4 farklı tren yolu var:
 
Naples Campi Flegrei: Bu istasyona geldikten sonra Mergellina Limanı’na gidip feribotla adaya ulaşabilirsiniz. Limana ulaşmak için taksi, otobüs veya tramvay kullanılabilir. İstasyon limana yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta.
 
Naples Mergellina: Bu istasyon Mergellina Limanı’na yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunuyor. Yani limana gitmek için kısa bir yürüyüş yeterli olacaktır.
 
Naples Centrale veya Naples Piazza Garibaldi: İki istasyon da Piazza Garibaldi’ye ulaşmak için kolay bir seçenek. Piazza Garibaldi, Naples Beverello Limanı’na 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve yine, taksi, tramvay veya otobüsle ulaşım mümkün. 

Ischia Adası’nda Görülmesi Gereken Yerler

La Mortella

La Mortella İtalya’nın en ünlü botanik parklarından biridir. Görkemli havuzları kaynakları ve palmiyelerinin yanı sıra dünyada ender bulunan 1000’den fazla bitki türünü görmek mümkündür.
 
Parkın alt kısımlarında nemli ve tropikal iklim özelliklerini görmek mümkünken üst kısımlara çıktıkça Akdeniz iklimi bitkilerini görebilir, kıyı üzerindeki muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
 
Gardenia Mare

Aragonese Kalesi’nin muhteşem manzarası, her yeri saran yemyeşil örtü ve bambu mobilyalarıyla romantik bir yemek yemek isteyenler için mükemmel bir restoran. Restoran ayrıca bir beach-club olduğundan önce masmavi denizin sonra muhteşem deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Baia di San Montana

Lacco Ameno’nun hemen dışında kalan bu koyda sıcacık kumları ve kristal parlaklığındaki suyuyla Baia di San Montana’yı ve Negomba Spa Parkı’nı bulabilirsiniz. Sakinlik arayanlar ve masmavi denizin keyfini çıkarmak isteyenler için mükemmel bir nokta.
 
Museo del Mare

Müze 5 katlı bir apartmana kurulmuş. Özellikle balıkçılıkla ilgilenenler ve adadaki balıkçılık tarihini öğrenmek isteyenler için kaçırılmaz bir deneyim. Müzede adada balıkçılık için kullanılan araçlar, balıkçıların tekne maketleri ve fotoğraflar sergileniyor.
 
Castello Aragonese

Aragonese Kalesi, Ischia Adası’na 200 metre uzunluğunda taştan bir köprü ile bağlanıyor ve bir adacık üzerine kurulmuş. Bu kaleden harika manzaralar görebilirsiniz. Ürkütücü hikâyeleri sevenler için birebir çünkü kale hakkında onlarca korkutucu hikâye anlatılıyor. Kaleyi gezmek için kişi başı 10 euro ödemeniz gerekiyor. Gittiği yerlerden alışveriş yapıp küçük anılar toplamak isteyenler adacık üzerinde ayrıca hediyelik eşya dükkânları da bulabilirler.

Ischia Adası ile İlgili

Ischia Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 9.8oC
  • Mar 11.2oC
  • Nis 14.1oC
  • May 17.9oC
  • Haz 21.6oC
  • Tem 24.4oC
  • Agu 24.6oC
  • Eyl 22.2oC
  • Eki 18.1oC
  • Kas 14.3oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa