İsfahan’da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İsfahan, 1050 ve 1722 yılları arasında altın çağını yaşamıştır. Bu dönemde kazandığı kültür mirası halen korunmaktadır. Şehir, Fars-İslam mimarisi açıdan çok zengindir, muhteşem bulvarlar, köprüler, saraylar, camiler ve minareleriyle tam bir mimari harikasıdır.

İsfahan’da diğer görülmesi gereken yerler: Atashgah Zerdüşt Tapınağı, Buqe'h-ye Ibn-Sina, Nizam al-Mulk ve Melikşah mezarları, Jolfa (Ermeni Mahallesi), Sheikh Bahai Hamamı, Güvercin Kuleleri, Ali Gholi Agha hamamı.

Şah Meydanı

imam-square.isfahan.jpg

Naqsh-e Jahan Meydan’i, ki aynı zamanda şah meydanı ya da imam meydanı olarak da anılır, iki büyük camiye, bir saraya ve bir de çarşıya ev sahipliği yapar. Bu meydan Pekin’deki Tiananmen Meydan’ından sonra dünyanın ikinci büyük en büyük tarihi meydanıdır ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesindedir. Diğer önemli meydanlar Kohne Meydanı ve Şahşahan Meydanı’dır. 1596 yılında Safevi Devleti döneminde yapılmış olan Chaharbagh Bulvarı ise tüm İran’ın en meşhur tarihi caddesidir.

Camiler

isfahan-seyh-lutfullah-camii.jpg

İsfahan’ın camileri dünyanın güzelliğiyle en meşhur camileri arasındadır. Bu camilerden en ünlüsü Naghsh-i Jahan Meydanı’nda bulunan İmam Camii’dir. Safevi Hanedanlığı tarafından yaptırılan cami İran mimarisini en iyi temsil eden camidir. İsfahan’ın diğer önemli camileri Şeyh Lütfullah Camii ve Hâkim Camii’dir.

Saraylar

Ali-qapu-rooz.jpg

17. yüzyıl başında yapılan Ali Qapu Sarayı, 1650 yılında yapılan Talar Ashraf (Ashraf Sarayı), 1669 yılında yapılan Hasht Behesht (Sekiz Cennet Sarayı)ve 1647 yapılan 40 Sütünlu Saray, İsfahan’ın en meşhur saraylarıdır.

Köprüler

33pol_esfahan.jpg

İsfahan’daki Zayanderud Nehri, her ne kadar yanlış planlanmış bir baraj projesi yüzünden tamamen kurumuş olsa da, şehrin tüm tarihi köprülerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu köprüler, 11. yüzyılda yapılan Shahrestan Köprüsü, 1650’de yapılan Khaju Köprüsü, 1602 tarihli Si-o-Seh Köprüsü, 1665 tarihli Joui Köprüsü ve MaarnaanKöprüsü’dür.

Çiçek Bahçesi

rose-garden.jpg

Kentte yer alan ve sayısız endemik çiçek türünün yetiştirildiği bu botanik parkını gezmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

İsfahan Şehir Merkezi

Largest_shopping_mall_in_Iran_concept_(Isfahan_City_Center)_02.jpg

İsfahan şehir merkezi sayısız hizmet sunmaktadır. Müze ve sanat galerileri, İran’ın en büyük AVM’si, yerel ve uluslararası mutfakların örneklerini sunan restoranlar ve şehrin en büyük kapalı alan eğlence parkı gibi...