Akka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liman kenti olan Akka, İsrail’de yer almaktadır. Müslüman Arap, Dürzi, Hıristiyan ve Yahudilerin bir arada yaşadığı bir şehir olan Akka; Akdeniz kıyısında yer alır. Şehir, Acre adı ile de bilinmektedir. İsrail topraklarında çok nadir bulunan doğal limanlardan bir olması sebebiyle şehrin ayrı bir önemi bulunmaktadır. 4 bin yıldan bu yana devamlı yerleşim alması sebebiyle de dünyanın en eski şehirlerinden biri haline gelmiş olan Akka, Bahai inancının en kutsal şehridir. Yaklaşık 48 bin kişinin yaşadığı şehir sayısız hacı, mistik ve bilginin uğrak yeri olmuştur. Tarihte birçok büyük hükümdarın göz dikmiş olduğu bir yerleşim olan Akka’nın Eski Şehir bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Bölgenin en eski yerleşimleri arasında sayılan Akka, tarih boyunca Romalılar, Osmanlılar, Haçlılar, Memlükler, Bizanslılar ve İngilizler tarafından şekillendirilmiştir. Bölgedeki ilk yerleşim ise Erken Bronz Çağı’nda gerçekleşmiştir. Bir süre sonra terk edilen topraklara tekrar Orta Tunç Çağı’nda dönülmüş ve bu tarihten itibaren devalı yerleşim görmüştür. Akka, 14 ve 15. yüzyıla kadar büyükçe bir köy olmaktan daha da ileri gidememiştir. 1516 ile 1918 yılları arasında, kısa aralıklar dışında Akka’da Osmanlı hâkimiyeti var olmuştur. 1918 yılında İngiliz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiş ve 1922 yılında İngiliz mandasında Filistin’in bir parçası olmuştur. Şehrin İsrail yönetimine geçmesi ise 17 Mayıs 1948 tarihine denk gelmektedir. Bu gelişmeyle birlikte Arap nüfusunun dörtte üçü göç etmiştir. Çeşitli göç hareketleriyle birlikte şehirde farklı dinlere mensup topluluklar bir arada yaşamaya başlamıştır.

Akka sahip olduğu deniz cephesi, tekne turları, tarihî sokakları, lokantaları, Orta Çağ’dan kalma mimari eserleri ve daha birçok öğesi ile ziyaret edilmeye değer köklü bir şehirdir.

Akka Nerededir?

Akka; Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği noktada yer alan İsrail devletinin kuzeyinde, Akdeniz kıyısında, aynı adı taşıyan yönetim biriminde yer alan bir şehirdir. Doğal bir limana sahip olan Akka, Karmel Dağı’nın 21 kilometre kuzeyinde, Hayfa Körfezi’nin kuzey ucunda uzanmaktadır.

Akka’ya Nasıl Gidilir?

Akka, İsrail’in ana tren hattı üzerinde yer aldığından ulaşılması çok kolay bir destinasyondur. İsrail Demir Yolları’nın yoğun saatlerde her 20 dakikada bir seferi bulunmaktadır. Akka’ya günde 40’tan fazla sefer düzenlenmektedir. Bu trenlerin çoğu, Tel Aviv ve Ben Gurion Havalimanı’na kadar gitmektedir.

Hayfa’nın Mahar Mahallesi’nden, servis taksiler Akka’ya sık sık seyahat etmektedir. Bu vasıtalar otobüsten daha ucuz olabilmektedir.

İsrail ulusal otobüs şirketi, Hayfa ve Carmiel’den Akka’ya seferlere sahiptir. Otobüsler yolcuları Eski Şehir bölgesinin dışında bırakmaktadır. Eski bir kasaba olan Nasıra ile Akka arasında da otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu iki yer arasında yolculuk ise bir saatten kısa sürmektedir.

Akka’da Görülecek Yerler

Sokak seviyesinin altında yer alan Haçlı kalıntılarına sahip olan Eski Şehir, aynı zamanda çok az sayıda Osmanlı kaleleri, camileri, han ve hamamlarını da bünyesinde barındırmaktadır. 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil olan Eski Şehir, bu gelişmenin ardından kapsamlı bir şekilde kazılmış, yeniden inşa edilmiş ve korunmuştur. Osmanlı döneminin önemli ve etkili bir sosyal buluşma alanı olan hamamda, günümüzde çarpıcı bir ses ve ışık performansı yapılmaktadır. Oldukça canlı ve nefes alan bir yer olan Akka’nın Eski Şehri, görülmeye değerdir.

Şehrin gözde cazibe merkezi olan Şövalyeler Salonu, bir zamanlar şövalyelerin devriye gezdiği taştan ve kemerli mimariye sahip bir yapıdır. Son zamanlarda yapılan kazılarda bir büyük salon, bir zindan, bir yemek odası ve antik Gotik bir kilisenin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Cezzâr Paşa Camii, Eski Şehir’in kuzey ucuna hâkim bir konumda yer almaktadır. Yeşil kubbesi, 124 basamaklı minaresi ile zarif bir yapı olan cami, iç kısımdaki restore edilmiş mermer minberi, süslü mihrabı ve mavi ve yeşil çinileri ile göz doldurmaktadır. Minarenin dibindeki küçük ikiz kubbeli bina, Cezzâr Paşa ile evlatlık oğlu ve varisi Süleyman’ın lahitlerinin bulunduğu yerdir.

Resmedilmeye değer bir güzellik olan Baha’i Bahçeleri, titizlikle bakılan çiçekleri, çeşmeleri ve milimetrik şekilde kesilmiş çimleri ile dikkat çekmektedir. Bahçe, Baha’i inancının kurucusu olan Baha’ullah Mabedi'ni çevrelemektedir.

Akka ile İlgili

Akka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa