Eilat’ta Gezilecek Yerler


Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Eilat, gezilecek yer bakımından daha çok doğa turizmine uygun. Sizlere en başta Ölüdeniz’i görüp burada yüzme keyfini yaşamanızı öneriyoruz.

Underwater Observatory Marine Park’ı da mutlaka görün. Burada denizin altında muhteşem saatler geçirebilir, mükemmel denizaltı hayvanları görebilirsiniz. Köpekbalıkları, kaplumbağalar ve yunus balıkları sizleri bekliyor. Buranın yanı sıra eşsiz çölüyle Timna National Park da mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Dolphin Reef’e giderek yunusları besleme, onlarla yüzme hatta akrobatik hareket yapma şansı bile bulabilirsiniz. Red Canyon burada bulunan ve dünyaca ünlü bir çöl-kanyondur.

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Dead-Sea-Mira-e1439382866580.jpg

Eilat, Ölü Deniz kıyısında yer alan bir turistik şehir. Şehrin en büyük çekim noktası da Ölü Deniz. Dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Eğer özgürlüğünüzün tadını çıkarmak istiyorsanız Ölü Deniz tam da beklediğiniz fırsat. Çünkü bu tuzlu suda yüzerken batmıyorsunuz bu yüzden gazetenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Aynı zamanda bir mineral kaynağı olan Ölü Deniz’de yüzerken sakın ha dalmaya kalkışmayın. Yoksa bu tuzlu deniz canınızı biraz yakabilir!

Aslen bir göl olan ve Türkçe’de Lut Gölü adını alan Ölü Deniz, günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 kilometrekare civarında bir alanı kaplar ve Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. Lut Gölü'nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), göl seviyesi deniz seviyesinden 422 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80’e 18 kilometre genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır.

Lut Gölü yüzde 28 ile yüzde 33 arasında değişen tuz oranıyla (Akdeniz yüzde 3) Antarktika'daki Don Juan Gölü (yüzde 40'ın üzerinde) ve Asal Gölü'nden (yüzde 35) sonra dünyadaki en tuzlu üçüncü göldür. Ürdün Nehri, Lut Gölü’ne (Ölü Deniz) akan tek önemli kaynaktır. Hiçbir akarsu çıkışı yoktur. Kuzey kesiminde yılda 100 milimetre ve güney kesiminde 50 milimetre yağış olmaktadır. Ölü Deniz Judean Hills Bölgesi’nin yağmur gölge etkisi nedeniyle kuraktır. Ölü Deniz'in doğusundaki dağlık bölge, Ölü Deniz'in kendisinden daha fazla yağış alır. Batısında bulunan Judean Hills, doğusunda bulunan dağlardan daha alçaktır. Gölün güneybatısında "Sodom Dağı" denilen 210 metre boyunda halit (kaya tuzu) bulunmaktadır.

Coral World Underwater Observatory

Untitled-6.jpg

Bu devasa akvaryum Eilat şehrinin bir numaralı turist çekim merkezlerinden biridir. Tüm İsrail’deki en büyük akvaryum olan Coral World, 800’ün üzerinde deniz canlısı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Eilat’ın güneyinde yer alan Coral Beach sahilinde kurulmuş olan akvaryumun içinde farklı bölmeler bulunmaktadır.

Entrance aquarium isimli birinci bölüm, orta büyüklükte kübik bir akvaryumdur. Parkın hemen girişinde yer aldığı için ‘Giriş Akvaryumu’ anlamına gelen bu isim verilmiştir. Coral World’de yer aşan tüm akvaryumlar gibi doğrudan Ölü Deniz’in içinde yer alan akvaryumda mercanlar, yengeçler ve uçan kırlangıç balıkları vardır.

Red Sea Circular Exhibit isimli ikinci akvaryum, 360 derece bir akvaryumdur. Yani ziyaretçilerin dört tarafını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. 360,000 litrelik bir su tankına sahip olan akvaryum tam anlamıyla doğal ekosistemi taklit etmektedir. Mercanlar, yengeçler, karidesler ve hem etçil hem otçul balıkların bir arada bulunduğu akvaryumda canlılar doğal yaşamlarındaki gibi beslenmekte ve üremektedirler.

Kaplumbağa ve Dikenli Uyuşturanbalığı Havuzları, üç adet 3,5 metre derinliğinde sığ havuzdan oluşur. Kaplumbağa havuzundaki canlılar koruma ve yaşatma amaçlı olarak doğadakinden daha olumlu üreme ve çoğalma alanı sağlamaktadır. Nesli tehlike altındaki pek çok kaplumbağa türü burada yetiştirilmekte ve sonra doğaya salınmaktadır.

Nadide Balıklar Havuzu, adından da anlaşılabileceği gibi palyaço balığı, denizatı, yılan balığı, mürekkep balığı, ahtapot, denizanası ve nadide mercanlar gibi Ölü Deniz’e ait nadide flora ve faunanın sergilendiği bir bölümdür. Pek çok orta büyüklükte havuzdan oluşur.

Amazon Hut isimli bölme ise Amazon bölgesine has tropik balıklara ve kara canlılarına ev sahipliği yapar. Elektrikli yılan balığı, zehirli tropik kurbağalar ve benzeri yumuşakça ve eklembacaklıların sergilendiği bölmede, piranalar da bulunmaktadır.

Shark World isimli son bölme ise dünyadaki nadide pek çok köpek balığı türünün hem korunduğu hem de çoğaltılarak doğaya salındığı bir bölümdür. Tüm parkın en özel bölümü olan bu havuz eğitimsel amaçlara da hizmet edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Timna Ulusal Parkı

Timna-National-Park-Solomons-Pillars.jpg

Timna Vadisi’nde yer alan bu ulusal park, şehrin 30 kilometre kadar kuzeyindedir. Bakır cevheri açısından bir hayli zengin bir havza olan bu bölge milattan önce beşinci yüzyıldan beri kazılmaktadır.

Vadinin büyük bir kısmı, antika bakır madenciliğine dair kalıntılar ve eski ibadet biçimlerine dair buluntular nedeniyle kapatılarak bir koruma alanı ilan edilmiştir. 2011 yılında İsrail hükümeti vadinin içinde uluslararası bir havalimanı yapılması için gerekli izinleri vermiştir. Bu karar turizm amaçlı ziyaretleri artırması açısından olumlu olsa da korumacıların arasında tartışma yaratmıştır.

Timna Vadisi nadide doğal kaya ve kum oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla kırmızı olan bu oluşumların arasında yer yer sarı, turuncu, gri, koyu kahve ve hatta siyah renkle kayalar da vardır. Açık yeşil ya da mavi oluşumlar daha çok bakır madenlerinin civarından görülmektedir.

Su ve rüzgâr erozyonu yakın iklimlerde benzerleri bulunan pek çok sıra dışı toprak oluşumuna sebep olmuştur. Timna Vadisi’nde yer alan en göz alıcı ve meşhur oluşum Süleyman Sütunları (Solomon Pillars) adı verilen oluşumlardır. Bu sütunlar kumluk bir yamaçta yüzlerce yıllık su erozyonu sonucunda oluşmuş doğal yapılardır. Zaman içinde her biri diğerinden bağımsız sütun şeklinde yapılar halini almıştır. Ziyaretçilerin her yıl Eilat şehrine gelmelerindeki başlıca sebeplerden biridir Süleyman Sütunları.

Masada Kalesi

Masada-12-e1439383141935.jpg

Eilat şehrinin dışında Ölü Deniz yakınlarında yer alan Masada Kalesi, Yeuda Çölü’nün doğu sınırındadır. Ölü Deniz’i gören Masada Kalesi, ilk Roma-Yahudi Savaşı’nın ardından tanınmıştır. Günümüzde oldukça popüler bir turistik mekân olan kale, aslında hazin bir öykünün ev sahibi.

Roma işgaline karşılık, uzun süre direnen kaledeki Yahudiler, savaşı kaybedeceklerini kabullendiklerinde yaşamlarına toplu olarak son verirler. Aslında Masada Kalesi’nin öyküsü oldukça detaylı ve kalenin önemi ile düşündürdükleri Yahudi tarihinden farklı bir kesiti sunuyor.

Kalenin içinde İsrail tarihi ve Yahudi kültürüne adanmış bir müze de bulunmakta. Müzenin girişinde ressam Anne Rakower’in tabloları ziyaretçileri karşılıyor. Kaleye ulaşmak için teleferikle yukarıya çıkmak gerekiyor. Bu yolculuk sırasında, bir yandan da rehberinizden kalenin tarihini dinliyorsunuz.

Eilat’ta görülmesi gereken diğer yerler

Image_17736.jpg

Red Canyon, Dolphin Reef, Botanik Bahçesi, Akaba Arkeoloji Müzesi, Yotvada Hai-Bar Doğal Parkı