Google+

Eilat

Eilat - : - / -
--℃
1 ILS=0.00
Type H250V16 A
 • Ocaweather-icon15℃
 • Şubweather-icon16℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon31℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon32℃
 • Eylweather-icon30℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon21℃
 • Araweather-icon16℃
Nüfus: 49,734 / Dil: İbranice ve Arapça / Para Birimi: İsrail Yeni Şekeli (ILS) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Eilat-1170-smallTabletRetina.jpg

İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde Akabe Körfezi’nde yer alan hoş bir sahil ve liman şehridir Eilat. Aynı zamanda Arava Vadisi’nin güneyinde en sonda, Necef Çölü’nün de bir parçasıdır. Güneyinde Mısır şehri Taba, doğusunda Ürdün şehri Akabe, güneydoğusunda ise Suudi Arabistan yer almaktadır.

Muhteşem plajları, şık otelleri, Kızıl Deniz’de dalış turları, resifleri, müzeleri, hareketli gece hayatı ve çöl keşifleri sayesinde yerli ve yabancı turistin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. 1970’lerden bu yana turizm, şehir ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Eilat’a çöl iklimi hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçerken kış ayları da ılık ile sıcak arasında ve yağmursuz geçmektedir. Kış aylarında sıcaklıklar 11 ila 23 derece arasında değişiyor. Yaz aylarındaki sıcaklıklar ise 26 ila 40 derece arasında seyrediyor. Bu sebeple Eilat’a yılın her döneminde tatil için gitmek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=w_FKsS-SHEI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Eilat, gezilecek yer bakımından daha çok doğa turizmine uygun. Sizlere en başta Ölüdeniz’i görüp burada yüzme keyfini yaşamanızı öneriyoruz.

Underwater Observatory Marine Park’ı da mutlaka görün. Burada denizin altında muhteşem saatler geçirebilir, mükemmel denizaltı hayvanları görebilirsiniz. Köpekbalıkları, kaplumbağalar ve yunus balıkları sizleri bekliyor. Buranın yanı sıra eşsiz çölüyle Timna National Park da mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Dolphin Reef’e giderek yunusları besleme, onlarla yüzme hatta akrobatik hareket yapma şansı bile bulabilirsiniz. Red Canyon burada bulunan ve dünyaca ünlü bir çöl-kanyondur.

Ölü Deniz (Lut Gölü)

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Eilat, Ölü Deniz kıyısında yer alan bir turistik şehir. Şehrin en büyük çekim noktası da Ölü Deniz. Dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Eğer özgürlüğünüzün tadını çıkarmak istiyorsanız Ölü Deniz tam da beklediğiniz fırsat. Çünkü bu tuzlu suda yüzerken batmıyorsunuz bu yüzden gazetenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Aynı zamanda bir mineral kaynağı olan Ölü Deniz’de yüzerken sakın ha dalmaya kalkışmayın. Yoksa bu tuzlu deniz canınızı biraz yakabilir!

Aslen bir göl olan ve Türkçe’de Lut Gölü adını alan Ölü Deniz, günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 kilometrekare civarında bir alanı kaplar ve Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. Lut Gölü'nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), göl seviyesi deniz seviyesinden 422 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80’e 18 kilometre genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır.

Lut Gölü yüzde 28 ile yüzde 33 arasında değişen tuz oranıyla (Akdeniz yüzde 3) Antarktika'daki Don Juan Gölü (yüzde 40'ın üzerinde) ve Asal Gölü'nden (yüzde 35) sonra dünyadaki en tuzlu üçüncü göldür. Ürdün Nehri, Lut Gölü’ne (Ölü Deniz) akan tek önemli kaynaktır. Hiçbir akarsu çıkışı yoktur. Kuzey kesiminde yılda 100 milimetre ve güney kesiminde 50 milimetre yağış olmaktadır. Ölü Deniz Judean Hills Bölgesi’nin yağmur gölge etkisi nedeniyle kuraktır. Ölü Deniz'in doğusundaki dağlık bölge, Ölü Deniz'in kendisinden daha fazla yağış alır. Batısında bulunan Judean Hills, doğusunda bulunan dağlardan daha alçaktır. Gölün güneybatısında "Sodom Dağı" denilen 210 metre boyunda halit (kaya tuzu) bulunmaktadır.

-

Eilat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Julia & Gosha Apartment, Tucan Seaside Apartment, Sun and View Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Eilat Caravan, Lev Eilat Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Nova Like Hotel - an Atlas Hotel, Mishkan Emanuel, Magic Sunrise All-Inclusive Resort otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Eilat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Coral World Underwater Observatory

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Coral World Underwater Observatory

Bu devasa akvaryum Eilat şehrinin bir numaralı turist çekim merkezlerinden biridir. Tüm İsrail’deki en büyük akvaryum olan Coral World, 800’ün üzerinde deniz canlısı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Eilat’ın güneyinde yer alan Coral Beach sahilinde kurulmuş olan akvaryumun içinde farklı bölmeler bulunmaktadır.

Entrance aquarium isimli birinci bölüm, orta büyüklükte kübik bir akvaryumdur. Parkın hemen girişinde yer aldığı için ‘Giriş Akvaryumu’ anlamına gelen bu isim verilmiştir. Coral World’de yer aşan tüm akvaryumlar gibi doğrudan Ölü Deniz’in içinde yer alan akvaryumda mercanlar, yengeçler ve uçan kırlangıç balıkları vardır.

Red Sea Circular Exhibit isimli ikinci akvaryum, 360 derece bir akvaryumdur. Yani ziyaretçilerin dört tarafını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. 360,000 litrelik bir su tankına sahip olan akvaryum tam anlamıyla doğal ekosistemi taklit etmektedir. Mercanlar, yengeçler, karidesler ve hem etçil hem otçul balıkların bir arada bulunduğu akvaryumda canlılar doğal yaşamlarındaki gibi beslenmekte ve üremektedirler.

Kaplumbağa ve Dikenli Uyuşturanbalığı Havuzları, üç adet 3,5 metre derinliğinde sığ havuzdan oluşur. Kaplumbağa havuzundaki canlılar koruma ve yaşatma amaçlı olarak doğadakinden daha olumlu üreme ve çoğalma alanı sağlamaktadır. Nesli tehlike altındaki pek çok kaplumbağa türü burada yetiştirilmekte ve sonra doğaya salınmaktadır.

Nadide Balıklar Havuzu, adından da anlaşılabileceği gibi palyaço balığı, denizatı, yılan balığı, mürekkep balığı, ahtapot, denizanası ve nadide mercanlar gibi Ölü Deniz’e ait nadide flora ve faunanın sergilendiği bir bölümdür. Pek çok orta büyüklükte havuzdan oluşur.

Amazon Hut isimli bölme ise Amazon bölgesine has tropik balıklara ve kara canlılarına ev sahipliği yapar. Elektrikli yılan balığı, zehirli tropik kurbağalar ve benzeri yumuşakça ve eklembacaklıların sergilendiği bölmede, piranalar da bulunmaktadır.

Shark World isimli son bölme ise dünyadaki nadide pek çok köpek balığı türünün hem korunduğu hem de çoğaltılarak doğaya salındığı bir bölümdür. Tüm parkın en özel bölümü olan bu havuz eğitimsel amaçlara da hizmet edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

-
Eilat şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Wadi Al Mujib ve Ölü Deniz Tam Gün Panoramik Tur (112.19 €), Wadi Rum 2-Saat Jeep Tour: Akabe (88.02 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Timna Ulusal Parkı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Timna Ulusal Parkı

Timna Vadisi’nde yer alan bu ulusal park, şehrin 30 kilometre kadar kuzeyindedir. Bakır cevheri açısından bir hayli zengin bir havza olan bu bölge milattan önce beşinci yüzyıldan beri kazılmaktadır.

Vadinin büyük bir kısmı, antika bakır madenciliğine dair kalıntılar ve eski ibadet biçimlerine dair buluntular nedeniyle kapatılarak bir koruma alanı ilan edilmiştir. 2011 yılında İsrail hükümeti vadinin içinde uluslararası bir havalimanı yapılması için gerekli izinleri vermiştir. Bu karar turizm amaçlı ziyaretleri artırması açısından olumlu olsa da korumacıların arasında tartışma yaratmıştır.

Timna Vadisi nadide doğal kaya ve kum oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla kırmızı olan bu oluşumların arasında yer yer sarı, turuncu, gri, koyu kahve ve hatta siyah renkle kayalar da vardır. Açık yeşil ya da mavi oluşumlar daha çok bakır madenlerinin civarından görülmektedir.

Su ve rüzgâr erozyonu yakın iklimlerde benzerleri bulunan pek çok sıra dışı toprak oluşumuna sebep olmuştur. Timna Vadisi’nde yer alan en göz alıcı ve meşhur oluşum Süleyman Sütunları (Solomon Pillars) adı verilen oluşumlardır. Bu sütunlar kumluk bir yamaçta yüzlerce yıllık su erozyonu sonucunda oluşmuş doğal yapılardır. Zaman içinde her biri diğerinden bağımsız sütun şeklinde yapılar halini almıştır. Ziyaretçilerin her yıl Eilat şehrine gelmelerindeki başlıca sebeplerden biridir Süleyman Sütunları.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde yer alan bir sahil şehridir Eilat. Aynı zamanda Arava Vadisi’nin güneyinde en sonda, Necef Çölü’nün de bir parçasıdır. Güneyinde Mısır şehri Taba, doğusunda Ürdün şehri Akabe, güneydoğusunda ise Suudi Arabistan yer almaktadır.

Geolocation

Eilat’a çöl iklimi hâkim. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçerken kış ayları da ılık ile sıcak arasında ve yağmursuz geçiyor. Kış aylarında sıcaklıklar 11 ila 23 derece arasında değişiyor. Yaz aylarındaki sıcaklıklar ise 26 ila 40 derece arasında seyrediyor.

Eilat havalimanı şehrin merkezinde bulunuyor. Buraya Tel Aviv’den iç hat uçuşuyla ulaşım mümkün. Aynı şekilde Ovda Havalimanı üzerinden de gidilebiliyor. Özellikle Avrupa üzerinden uçacak olanlar Mısır’daki Taba Havalimanı’na uygun fiyatlarla uçup buradan taksiyle devam ediyorlar.

Eilat’ta otobüs garının çevresindeki otellerin fiyatları oldukça uygun. Plaj bölgesinde ise lüks ve yüksek bütçeli oteller bulunuyor. Özellikle kuzey bölgesindeki plajın çevresindekiler oldukça lüks oteller.

Eilat_EggedBus_0014.JPG

Eilat’ın merkezi sayılan Promenada Bölgesi’nde yürüyerek gezmek oldukça kolay ve güzel. Ancak yaz sıcağında biraz zorlayıcı olabilir. Tabii ki dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz. Her seferinde bilet almak yerine Rav Kav adlı, akbil benzeri kartı doldurarak da yolculuk yapabilirsiniz.

1970’lerden bu yana füzyon mutfağının geliştiği İsrail’de yerel yemekler de ön planda olmaya devam ediyor. En çok bilinen geleneksel yemeği, ülkemizde de tüketilen falafeldir. Ülkede pirinç ve kuskusla envai çeşit yemek hazırlanıyor.

Bölgeye özgü bir makarna türü olan “Ptitim” farklı şekillerde hazırlanıyor. İsrail’in Akdeniz ve Kızıl Deniz’e kıyılarının olması, ülkedeki balık kültürünü de geliştirmiş. Belirli restoranlarda taze balık bulmanız mümkün. Diğer etler açısından da en çok tercih edilen tür tavuk eti. Ardından da hindi geliyor. Eti daha çok ızgara yapmayı seven halk, evlerinde ayrıca “musakka” adı verilen et ve patlıcanla hazırlanan yemeği de tüketiyorlar.

Popüler restoranlar

HaMiflat Haaharon, Casa do Brazil, Pago Pago, La Cuccina, El-Gaucho, Angelina, Pedro, Giraffe, Agadir, Rak Dagim.

Bahşiş

Bahşiş kültürünün yaygın olduğu İsrail’de, restorandaki hizmetten memnun kalırsanız yüzde 15, ortalama bir hizmet aldıysanız yüzde 12, hizmeti çok da beğenmediyseniz yüzde 10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Eilat’ta gece hayatı daha çok Promenade Bölgesi’ndedir. Bunun dışında şehirdeki ana meydanda da mekânlar mevcuttur. Three Monkey Pub, Unplugged Bar, HaBardak Pub, Paddy’s, Mike’s Place, Chateau, The Beatles ya da Crazy Elephant tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Kış Caz Festivali (Ağustos)

Timaniada (Ağustos)

Sokak Festivali (Her Cuma)

Kızıl Deniz Caz Festivali (Şubat)

Bridge Festivali (Kasım)

Boombamela Festivali (Nisan)

İsrail ve tabii ki Eilat’ta da alabileceğini pek çok yerel ürün mevcut. Tüm Semavi dinler için önemli bir çekim merkezi olan İsrail’in başlıca hediye seçeneği elbette dini objeler. Zeytin ağacından panellere oyulmuş Hıristiyan ikonları, farklı malzemelerden üretilen tespihler, haç gibi dini simgeler şeklinde üretilmiş mücevherler, Ruz-tarzı Ortodoks ikonları gibi... Yerleşik Ermeni komünitesinin ürettiği geleneksel el boyaması seramikler de ilginizi çekebilir. Kızıldeniz tuzu ve kilinden üretilen kozmetik malzemeleri de İsrail’in en popüler hediye seçenekleri arasındadır.

Eilat da alışveriş daha çok alışveriş merkezlerinde mümkündür. Mall Hayam, Big, Queen of Sheba AVM, La Boulevard, La Plaz ya da Beit Almog’u tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kuzey Promenade bölgesinde bir de açık pazar kurulmaktadır. Buradaki 60’tan fazla yer alan tezgahlarda her türlü ürünü bulmak mümkündür.

Eilat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

İsrail’e bağlı olan Eilat şehrinin para birimi İsrail Yeni Şekeli’dir. 1 TL yaklaşık 1,35 İsrail Yeni Şekeli’dir.

İsrail ülkesinde bulunan Eilat’ın resmi dili İbranice ve Arapça’dır. Bunlar dışında İngilizce, Rusça ve Habeşistan dilleri de konuşulmaktadır.

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV - ISRAEL

Telefon: 00 972 3 524 11 01 00 972 3 524 12 01 00 972 3 524 13 01

Faks: 00 972 3 524 13 90 00 972 3 524 04 99

embassy.telaviv@mfa.gov.tr

http://telaviv.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm İsrail

Bağımsızlık Günü (12 Mayıs)

Jerusalem Günü (5 Haziran)

Hamsin Yortusu

Yeni Yıl (3-4 Ekim)

Kefaret Günü (Yom Kippur)

Çardaklar Bayramı

Yom HaAliyah (8 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 101

Yangın: 102

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Eilat’a girmek için vize alması gerekmektedir.