Google+

Arama formu

Eilat

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV -...
Devamı oku
Eilat’a çöl iklimi hâkim. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçerken kış...
Devamı oku
Eilat havalimanı şehrin merkezinde bulunuyor. Buraya Tel Aviv’den iç hat...
Devamı oku
Eilat’ta otobüs garının çevresindeki otellerin fiyatları oldukça uygun....
Devamı oku
Eilat’ın merkezi sayılan Promenada Bölgesi’nde yürüyerek gezmek...
Devamı oku
Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Eilat, gezilecek yer...
Devamı oku
1970’lerden bu yana füzyon mutfağının geliştiği İsrail’de yerel yemekler...
Devamı oku
Eilat’ta gece hayatı daha çok Promenade Bölgesi’ndedir. Bunun dışında...
Devamı oku
İsrail ve tabii ki Eilat’ta da alabileceğini pek çok yerel ürün mevcut....
Devamı oku
Kış Caz Festivali (Ağustos) Timaniada (Ağustos) Sokak Festivali (Her...
Devamı oku
Bağımsızlık Günü (12 Mayıs) Jerusalem Günü (5 Haziran) Hamsin...
Devamı oku
İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde Akabe Körfezi’...
Devamı oku
Acil yardım: 101 Yangın: 102 Polis: 100
Devamı oku
İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde yer alan bir sahil...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Eilat’a girmek için vize alması...
Devamı oku
İsrail’e bağlı olan Eilat şehrinin para birimi İsrail Yeni Şekeli’dir. 1...
Devamı oku
İsrail ülkesinde bulunan Eilat’ın resmi dili İbranice ve Arapça’dır....
Devamı oku
Eilat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ILS = 0.00
Priz Tipi Type H250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15℃
Şub 16℃
Mar 20℃
Nis 24℃
May 28℃
Haz 31℃
Tem 32℃
Ağu 32℃
Eyl 30℃
Eki 27℃
Kas 21℃
Ara 16℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 49,734 / Dil: İbranice ve Arapça / Para Birimi: İsrail Yeni Şekeli (ILS) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Eilat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eilat-1170-smallTabletRetina.jpg

İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde Akabe Körfezi’nde yer alan hoş bir sahil ve liman şehridir Eilat. Aynı zamanda Arava Vadisi’nin güneyinde en sonda, Necef Çölü’nün de bir parçasıdır. Güneyinde Mısır şehri Taba, doğusunda Ürdün şehri Akabe, güneydoğusunda ise Suudi Arabistan yer almaktadır.

Muhteşem plajları, şık otelleri, Kızıl Deniz’de dalış turları, resifleri, müzeleri, hareketli gece hayatı ve çöl keşifleri sayesinde yerli ve yabancı turistin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. 1970’lerden bu yana turizm, şehir ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Eilat’a çöl iklimi hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçerken kış ayları da ılık ile sıcak arasında ve yağmursuz geçmektedir. Kış aylarında sıcaklıklar 11 ila 23 derece arasında değişiyor. Yaz aylarındaki sıcaklıklar ise 26 ila 40 derece arasında seyrediyor. Bu sebeple Eilat’a yılın her döneminde tatil için gitmek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=w_FKsS-SHEI

Eilat’ta Gezilecek Yerler


Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Eilat, gezilecek yer bakımından daha çok doğa turizmine uygun. Sizlere en başta Ölüdeniz’i görüp burada yüzme keyfini yaşamanızı öneriyoruz.

Underwater Observatory Marine Park’ı da mutlaka görün. Burada denizin altında muhteşem saatler geçirebilir, mükemmel denizaltı hayvanları görebilirsiniz. Köpekbalıkları, kaplumbağalar ve yunus balıkları sizleri bekliyor. Buranın yanı sıra eşsiz çölüyle Timna National Park da mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Dolphin Reef’e giderek yunusları besleme, onlarla yüzme hatta akrobatik hareket yapma şansı bile bulabilirsiniz. Red Canyon burada bulunan ve dünyaca ünlü bir çöl-kanyondur.

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Eilat, Ölü Deniz kıyısında yer alan bir turistik şehir. Şehrin en büyük çekim noktası da Ölü Deniz. Dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Eğer özgürlüğünüzün tadını çıkarmak istiyorsanız Ölü Deniz tam da beklediğiniz fırsat. Çünkü bu tuzlu suda yüzerken batmıyorsunuz bu yüzden gazetenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Aynı zamanda bir mineral kaynağı olan Ölü Deniz’de yüzerken sakın ha dalmaya kalkışmayın. Yoksa bu tuzlu deniz canınızı biraz yakabilir!

Aslen bir göl olan ve Türkçe’de Lut Gölü adını alan Ölü Deniz, günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 kilometrekare civarında bir alanı kaplar ve Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. Lut Gölü'nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), göl seviyesi deniz seviyesinden 422 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80’e 18 kilometre genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır.

Lut Gölü yüzde 28 ile yüzde 33 arasında değişen tuz oranıyla (Akdeniz yüzde 3) Antarktika'daki Don Juan Gölü (yüzde 40'ın üzerinde) ve Asal Gölü'nden (yüzde 35) sonra dünyadaki en tuzlu üçüncü göldür. Ürdün Nehri, Lut Gölü’ne (Ölü Deniz) akan tek önemli kaynaktır. Hiçbir akarsu çıkışı yoktur. Kuzey kesiminde yılda 100 milimetre ve güney kesiminde 50 milimetre yağış olmaktadır. Ölü Deniz Judean Hills Bölgesi’nin yağmur gölge etkisi nedeniyle kuraktır. Ölü Deniz'in doğusundaki dağlık bölge, Ölü Deniz'in kendisinden daha fazla yağış alır. Batısında bulunan Judean Hills, doğusunda bulunan dağlardan daha alçaktır. Gölün güneybatısında "Sodom Dağı" denilen 210 metre boyunda halit (kaya tuzu) bulunmaktadır.

Eilat ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz shoham, La Villa Eilat, palma diving sea view- güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri MIDYAN HOUSE, Villa Gardenya, Residence du golf. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz villalis bay view, Cosy 2 rooms unit with a private garden, Aquarelle gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Corinne Hostel, Aqua Star, Palma diving resort tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Eilat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Coral World Underwater Observatory

Coral World Underwater Observatory

Bu devasa akvaryum Eilat şehrinin bir numaralı turist çekim merkezlerinden biridir. Tüm İsrail’deki en büyük akvaryum olan Coral World, 800’ün üzerinde deniz canlısı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Eilat’ın güneyinde yer alan Coral Beach sahilinde kurulmuş olan akvaryumun içinde farklı bölmeler bulunmaktadır.

Entrance aquarium isimli birinci bölüm, orta büyüklükte kübik bir akvaryumdur. Parkın hemen girişinde yer aldığı için ‘Giriş Akvaryumu’ anlamına gelen bu isim verilmiştir. Coral World’de yer aşan tüm akvaryumlar gibi doğrudan Ölü Deniz’in içinde yer alan akvaryumda mercanlar, yengeçler ve uçan kırlangıç balıkları vardır.

Red Sea Circular Exhibit isimli ikinci akvaryum, 360 derece bir akvaryumdur. Yani ziyaretçilerin dört tarafını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. 360,000 litrelik bir su tankına sahip olan akvaryum tam anlamıyla doğal ekosistemi taklit etmektedir. Mercanlar, yengeçler, karidesler ve hem etçil hem otçul balıkların bir arada bulunduğu akvaryumda canlılar doğal yaşamlarındaki gibi beslenmekte ve üremektedirler.

Kaplumbağa ve Dikenli Uyuşturanbalığı Havuzları, üç adet 3,5 metre derinliğinde sığ havuzdan oluşur. Kaplumbağa havuzundaki canlılar koruma ve yaşatma amaçlı olarak doğadakinden daha olumlu üreme ve çoğalma alanı sağlamaktadır. Nesli tehlike altındaki pek çok kaplumbağa türü burada yetiştirilmekte ve sonra doğaya salınmaktadır.

Nadide Balıklar Havuzu, adından da anlaşılabileceği gibi palyaço balığı, denizatı, yılan balığı, mürekkep balığı, ahtapot, denizanası ve nadide mercanlar gibi Ölü Deniz’e ait nadide flora ve faunanın sergilendiği bir bölümdür. Pek çok orta büyüklükte havuzdan oluşur.

Amazon Hut isimli bölme ise Amazon bölgesine has tropik balıklara ve kara canlılarına ev sahipliği yapar. Elektrikli yılan balığı, zehirli tropik kurbağalar ve benzeri yumuşakça ve eklembacaklıların sergilendiği bölmede, piranalar da bulunmaktadır.

Shark World isimli son bölme ise dünyadaki nadide pek çok köpek balığı türünün hem korunduğu hem de çoğaltılarak doğaya salındığı bir bölümdür. Tüm parkın en özel bölümü olan bu havuz eğitimsel amaçlara da hizmet edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Timna Ulusal Parkı

Timna Ulusal Parkı

Timna Vadisi’nde yer alan bu ulusal park, şehrin 30 kilometre kadar kuzeyindedir. Bakır cevheri açısından bir hayli zengin bir havza olan bu bölge milattan önce beşinci yüzyıldan beri kazılmaktadır.

Vadinin büyük bir kısmı, antika bakır madenciliğine dair kalıntılar ve eski ibadet biçimlerine dair buluntular nedeniyle kapatılarak bir koruma alanı ilan edilmiştir. 2011 yılında İsrail hükümeti vadinin içinde uluslararası bir havalimanı yapılması için gerekli izinleri vermiştir. Bu karar turizm amaçlı ziyaretleri artırması açısından olumlu olsa da korumacıların arasında tartışma yaratmıştır.

Timna Vadisi nadide doğal kaya ve kum oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla kırmızı olan bu oluşumların arasında yer yer sarı, turuncu, gri, koyu kahve ve hatta siyah renkle kayalar da vardır. Açık yeşil ya da mavi oluşumlar daha çok bakır madenlerinin civarından görülmektedir.

Su ve rüzgâr erozyonu yakın iklimlerde benzerleri bulunan pek çok sıra dışı toprak oluşumuna sebep olmuştur. Timna Vadisi’nde yer alan en göz alıcı ve meşhur oluşum Süleyman Sütunları (Solomon Pillars) adı verilen oluşumlardır. Bu sütunlar kumluk bir yamaçta yüzlerce yıllık su erozyonu sonucunda oluşmuş doğal yapılardır. Zaman içinde her biri diğerinden bağımsız sütun şeklinde yapılar halini almıştır. Ziyaretçilerin her yıl Eilat şehrine gelmelerindeki başlıca sebeplerden biridir Süleyman Sütunları.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Eilat Nerededir?

İsrail’in en güney ucunda Kızıl Deniz’in en kuzeyinde yer alan bir sahil şehridir Eilat. Aynı zamanda Arava Vadisi’nin güneyinde en sonda, Necef Çölü’nün de bir parçasıdır. Güneyinde Mısır şehri Taba, doğusunda Ürdün şehri Akabe, güneydoğusunda ise Suudi Arabistan yer almaktadır.

Eilat’a Ne Zaman Gidilir?

Eilat’a çöl iklimi hâkim. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçerken kış ayları da ılık ile sıcak arasında ve yağmursuz geçiyor. Kış aylarında sıcaklıklar 11 ila 23 derece arasında değişiyor. Yaz aylarındaki sıcaklıklar ise 26 ila 40 derece arasında seyrediyor.

Eilat’a Nasıl Gidilir?

Eilat havalimanı şehrin merkezinde bulunuyor. Buraya Tel Aviv’den iç hat uçuşuyla ulaşım mümkün. Aynı şekilde Ovda Havalimanı üzerinden de gidilebiliyor. Özellikle Avrupa üzerinden uçacak olanlar Mısır’daki Taba Havalimanı’na uygun fiyatlarla uçup buradan taksiyle devam ediyorlar.

Eilat şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Eilat’ta Nerede Kalmalı?

Eilat’ta otobüs garının çevresindeki otellerin fiyatları oldukça uygun. Plaj bölgesinde ise lüks ve yüksek bütçeli oteller bulunuyor. Özellikle kuzey bölgesindeki plajın çevresindekiler oldukça lüks oteller.

Eilat pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Eilat Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Eilat Otelleri
En Uygun Fiyatlı Eilat Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Eilat Otelleri
Eilat Ev Kiralama

Eilat İçi Ulaşım

Eilat_EggedBus_0014.JPG

Eilat’ın merkezi sayılan Promenada Bölgesi’nde yürüyerek gezmek oldukça kolay ve güzel. Ancak yaz sıcağında biraz zorlayıcı olabilir. Tabii ki dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz. Her seferinde bilet almak yerine Rav Kav adlı, akbil benzeri kartı doldurarak da yolculuk yapabilirsiniz.

Eilat Mutfağı

1970’lerden bu yana füzyon mutfağının geliştiği İsrail’de yerel yemekler de ön planda olmaya devam ediyor. En çok bilinen geleneksel yemeği, ülkemizde de tüketilen falafeldir. Ülkede pirinç ve kuskusla envai çeşit yemek hazırlanıyor.

Bölgeye özgü bir makarna türü olan “Ptitim” farklı şekillerde hazırlanıyor. İsrail’in Akdeniz ve Kızıl Deniz’e kıyılarının olması, ülkedeki balık kültürünü de geliştirmiş. Belirli restoranlarda taze balık bulmanız mümkün. Diğer etler açısından da en çok tercih edilen tür tavuk eti. Ardından da hindi geliyor. Eti daha çok ızgara yapmayı seven halk, evlerinde ayrıca “musakka” adı verilen et ve patlıcanla hazırlanan yemeği de tüketiyorlar.

Popüler restoranlar

HaMiflat Haaharon, Casa do Brazil, Pago Pago, La Cuccina, El-Gaucho, Angelina, Pedro, Giraffe, Agadir, Rak Dagim.

Bahşiş

Bahşiş kültürünün yaygın olduğu İsrail’de, restorandaki hizmetten memnun kalırsanız yüzde 15, ortalama bir hizmet aldıysanız yüzde 12, hizmeti çok da beğenmediyseniz yüzde 10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Eilat Gece Hayatı

Eilat’ta gece hayatı daha çok Promenade Bölgesi’ndedir. Bunun dışında şehirdeki ana meydanda da mekânlar mevcuttur. Three Monkey Pub, Unplugged Bar, HaBardak Pub, Paddy’s, Mike’s Place, Chateau, The Beatles ya da Crazy Elephant tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Eilat Festivaller

Kış Caz Festivali (Ağustos)

Timaniada (Ağustos)

Sokak Festivali (Her Cuma)

Kızıl Deniz Caz Festivali (Şubat)

Bridge Festivali (Kasım)

Boombamela Festivali (Nisan)

Eilat’ta Alışveriş

İsrail ve tabii ki Eilat’ta da alabileceğini pek çok yerel ürün mevcut. Tüm Semavi dinler için önemli bir çekim merkezi olan İsrail’in başlıca hediye seçeneği elbette dini objeler. Zeytin ağacından panellere oyulmuş Hıristiyan ikonları, farklı malzemelerden üretilen tespihler, haç gibi dini simgeler şeklinde üretilmiş mücevherler, Ruz-tarzı Ortodoks ikonları gibi... Yerleşik Ermeni komünitesinin ürettiği geleneksel el boyaması seramikler de ilginizi çekebilir. Kızıldeniz tuzu ve kilinden üretilen kozmetik malzemeleri de İsrail’in en popüler hediye seçenekleri arasındadır.

Eilat da alışveriş daha çok alışveriş merkezlerinde mümkündür. Mall Hayam, Big, Queen of Sheba AVM, La Boulevard, La Plaz ya da Beit Almog’u tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kuzey Promenade bölgesinde bir de açık pazar kurulmaktadır. Buradaki 60’tan fazla yer alan tezgahlarda her türlü ürünü bulmak mümkündür.

Eilat Saat Farkı

Eilat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Eilat Para Birimi

İsrail’e bağlı olan Eilat şehrinin para birimi İsrail Yeni Şekeli’dir. 1 TL yaklaşık 1,35 İsrail Yeni Şekeli’dir.

Eilat Resmi Dili

İsrail ülkesinde bulunan Eilat’ın resmi dili İbranice ve Arapça’dır. Bunlar dışında İngilizce, Rusça ve Habeşistan dilleri de konuşulmaktadır.

Türkiye Eliat Dış Temsilcilikleri

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV - ISRAEL

Telefon: 00 972 3 524 11 01 00 972 3 524 12 01 00 972 3 524 13 01

Faks: 00 972 3 524 13 90 00 972 3 524 04 99

embassy.telaviv@mfa.gov.tr

http://telaviv.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm İsrail

Eilat Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (12 Mayıs)

Jerusalem Günü (5 Haziran)

Hamsin Yortusu

Yeni Yıl (3-4 Ekim)

Kefaret Günü (Yom Kippur)

Çardaklar Bayramı

Yom HaAliyah (8 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Eilat İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 101

Yangın: 102

Polis: 100

Eilat Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Eilat’a girmek için vize alması gerekmektedir.