Bern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avrupa'nın tam göbeğinde bulunan İsviçre'nin “de facto” başkenti olan Bern, ülkenin 4. büyük şehri konumundadır. Kent kendi adıyla anılan kantonun da merkez şehridir. Tarihi çok eskilere dayanan kent, Avrupa kıtasında Orta Çağ’dan hiç bozulmadan gelmiş yegâne şehirlerden birisidir. Bu benzersiz tarihî dokusu nedeniyle Bern, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır.

Bern'in tarihine bakacak olursak oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz. Tarihî belgelerde Bern ismine 1208 yılında rastlandığı tespit edilmiştir. Bern isminin geçmişine dair ise birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok kabul edileni tarihçi Conrad Justinger'e aittir. Justinger'in aktardığına göre Bern şehri, 1191 yılında dönemin soylu Alman ailesi Zahringer Hanedanı'na mensup bir dük olan V. Berchthold tarafından kurulmuştur. V. Berchthold, bu şehri kurduğunda ilk avlayacağı hayvanın adını şehre vermeyi kararlaştırmıştır. Sonrasında çıktığı avda bir ayıyı avlamasının ardından kente bu ismi vermiştir. Buna dayanak olarak ise Almancada ayının "bar" kelimesi olması gösterilir. Kentin armasında da ayının bulunması bu rivayetin kent ahalisi tarafından ne kadar benimsendiğini göstermektedir.

Bern, Zahringer Hanedanı'nın çökmesinden sonra 1218 yılında “Özgür İmparatorluk Şehri” unvanını almıştır. Sonrasında gelişen savaş süreçlerinden doğru strateji ile yönetilmesinden ötürü kârlı çıkan şehir, 1353 yılında Eski İsviçre Federasyonu Anlaşması’na dâhil olurken 1536 tarihine gelindiğine ise Alplerin en büyük şehir devleti konumuna ulaştı. 1648 yılında İsviçre'nin temelinin atıldığı ve Avrupa'daki birçok ulus devletin sınırlarının büyük ölçüde belirlendiği Westfalya Anlaşması'yla Bern de bağımsızlığını kazanıp İsviçre kantonu olarak bugünlere ulaşmıştır. Kent 1848 yılındaki İsviçre anayasasıyla hükümetin merkezi seçilmiş ve başkentlik statüsüne kavuşmuştur. Bern, demokrasiyi ta 13. yüzyıldan bu yana yaşamasından ötürü dünyanın en eski demokrat bölgelerinden biri olarak gösterilir.

Bern, Alp Dağları'nın tam göbeğinde bulunan İsviçre'nin neredeyse her kısmı gibi karasal iklimin hüküm sürdüğü bir bölgedir. Her mevsim yağışlı olan kent en çok yağışı ağustos ayında alır. Bern'de en soğuk dönem, sıcaklıkların 0 ile -2 dereceleri arasında dolandığı ocak ayı olurken, en sıcak dönem ise sıcaklıkların 20 dereceye kadar yaklaştığı temmuz ayıdır. Bern için en uygun gezi tarihleri mayıs, haziran, temmuz ve ağustos ve eylül aylarıdır. Bern'e İstanbul'dan direkt uçuş bulunmazken İsviçre'nin diğer şehirleri, Zürih, Basel ve Cenevre'ye uçakla gidip trenle yapacağınız keyifli bir yolculukla şehre ulaşmanız mümkündür.

Bern, her ne kadar İsviçre'nin batısına, yani Fransa sınırına yakın bir konumda bulunsa da kentin resmi dili Almancadır. Almancadan sonra ise Fransızca bir başka çok konuşulan dil olarak dikkat çekmektedir. Ancak İngilizce biliyorsanız da insanlarla oldukça rahat iletişim kurabilirsiniz. Kentte Alman etkisi sadece Almanca ile de sınırlı değil. Bern'in sahip olduğu eşsiz Orta Çağ mimarisinde de Alman kültürünün etkilerini göreceksiniz.

Bern, Orta Avrupa rotası çıkarıyorsanız, kesinlikle uğramanız gereken bir nokta. Aare Nehri'nin masmavi sularının etrafında kurulan Bern'in ruhunu yansıtan bölge eski şehir bölgesi. Burada Orta Çağ’a dair tüm izleri, çok iyi korunmuş şekilde görmeniz mümkündür. Aare Nehri'nin çevrelediği bir yarımada şeklinde olan eski şehir, attığınız her adımda sizi kendisine hayran bırakacak. Bunun dışında kentte Kemerli Yol, Ayı Parkı, Rosen Garten, Paul Klee Zentrum, Berner Münster Katedrali, Bundeshaus, Bern Tarih Müzesi, Gurten ve Marzili Yüzme Havuzu gezmeniz için başlıca noktalar olarak tavsiye edilir.

Bern'de bu bahsettiğimiz noktaları gezmek dışında yapılacak birçok etkinlik de mevcut. İlk olarak Alplerde üretilen taptaze sütlerle yapılmış meşhur İsviçre çikolataları ve peynirleri başta olmak üzere ülke mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Kentte çikolata fabrikalarına da istemeniz halinde trenle düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Bern'de gece hayatı noktasında ise her ne kadar çılgınca olmasa da sakin ve keyifli bir akşam sizleri bekliyor olacak. Kentte güzel zaman geçirebileceğiniz şarap evi, pub ve gece kulüpleri bulunuyor. Ayrıca geziden arta kalan zamanlarınızda Bern'de alışveriş yapmayı da ihmal etmeyin. Özellikle eski şehir bölgesinde hem dostlarınızı sevindireceğiniz hem de bu gezinizi ölümsüzleştireceğiniz birçok hediyelik eşya mağazası da mevcut. Yine giyim kuşam konusunda da hem otantik hem de lüks dükkânlar Bern'de oldukça fazla.

Tanıtım Videosu:
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı