Montreux’de Gezilecek Yerler

Her ne kadar toplumsal hafızamızda Montreux Boğazlar Sözleşmesi’yle özdeşleşmiş dolayısıyla da nahoş bir yer izlenimi veriyor olsa da Montreux, Cenevre Gölü kıyısındaki en güzel şehirlerden biri. Lozan da bu bölgede bulunuyor. Belki sözleşmenin imzalandığı oteli ziyaret etmeyebilirsiniz ama Freddy Mercury Heykeli, göl manzarası ve Michelin yıldızlı restoranlarıyla sizi çok etkileyecek bu güzel şehir.

Lavaux Bağları

ambianceHome6.jpg

Montreux’ye bağlı Cully kasabasında yer alan Lavaux Şarap Bağları, şehrin bir numaralı görülmesi gereken yerlerindendir. Buraya şehirden araba kiralayarak gitmenizi öneririz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bağların arasında, Cully kasabasından geçen dar bir yol dolaşır. Kasabadaki evlerin çoğu taştan yapılmıştır ve yollar, yer yer trafik ışıkları ikazı ile tek yön çalışmaktadır. Daha doğrusu kısa sürelerle farklı yönlere tek yön. Route de la Corniche adı verilen bu yol üzerinde aracı park edecek yer bulabilirseniz ufak bir yürüyüş yapma fırsatını kaçırmayın deriz.

Sıcacık, dar sokaklarda yer yer şarap mağazaları da bulunan kasabada bu mağazalar çok erken saatlerde açılmamaktadır. Dolayısıyla dönüşünüze yakın buralara uğramanız daha iyi olabilir. Tabelalarından da göreceğiniz üzere genelde akşamüzeri saatlerde tadım programları da yapmaktalar. Bunlara da katılmanızı tavsiye ederiz. Bağlar arasında bir yürüyüş yaptıktan sonra gölge bir yerde ufak bir manzara molası verin. Bölgenin tüm güzelliği gözlerinizin önüne serilsin, onlarca şarap bağı bölgesi varken neden burasının dünya mirası listesine dâhil edildiğini anlayacaksınız.

Bu bölgedeki bağların tarihine bakacak olursak, geçmişte Chillon Kalesi mülkiyetinde olan 12,500 metrekarelik bu bağlarda, 11. yüzyılda keşişler ve çiftçilerin işbirliği ile Chasselas üzümü yetiştirilmeye başlanır. Bu başlangıcın, doğa ve insanın işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiği düşünülerek dünya mirası listesine buradaki bağlar eklenir. Chasselas üzümlerinden şarap (Clos de Chillon) üretimi halen devam etmektedir ancak satın almak için satışı yapılan özel mağazalara gidilmesi gerekiyor.

Freddie Mercury Heykeli

freddie_mercury_001.jpg

Cenevre Gölü’nün kuzeydoğusundaki Montreux, Vevey dahil birçok küçük şehirden oluşuyor. Damak tadına düşkün gezginleri kışkırtacak ne ararsanız var: Çikolata, şarap, Michelin yıldızlı restoranlar...

Hâl böyle olunca kültür ve sanat tarihinden pek çok önemli isim dönem dönem burada bulunmuş ve yaşamış. Mesela, Charlie Chaplin’in hayatının son 25 yılını geçirdiği ve defnedildiği Vevey şehrinin Montreux’ye bağlı olduğunu biliyor musunuz? Artık biliyorsunuz.

Montreux gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı ise Freddie Mercury Heykeli. Cenevre Gölü kıyısına yakın mesafede bulunan heykelin yanında sürekli olarak fotoğraf çekilen turist kafileleri göreceksiniz. Freddie Mercury (Queen grubu solisti), hayatını ikinci evi kabul edilen Montreux’de kaybetti. Kendisinin Zanzibar’da dünyaya geldiği evi de müze olarak yaşamaktadır. Queen grubunun solisti Freddie Mercury sakinliği nedeniyle Montreux’ye yerleşir. Burada bir kayıt stüdyosu satın alır. Queen ile son albümü ‘Made in Heaven’ı burada kaydeder.

Montreux’ye dair bir kaç hikâye daha var. 1971 yılında Franz Zappa’nın verdiği bir konserde bir havai fişek ateşleniyor ve çatıya isabet edip yangın çıkmasına neden oluyor. O gün orada bulunan, Deep Purple grubundan Ian Gillian, Cenevre gölü üzerine yayılan dumanlara ithafen ‘Smoke on Water’ parçasını besteliyor. İngiliz Romantik şair Lord Byron ‘Şilyon Mahpusu’ isimli şiirini buraya geldikten sonra yazıyor.

“Lolita” romanının yazarı Vladimir Nabokov da hayatının son günlerini Montreux’de bulunan Grand Hotel Suisse’de geçiriyor. Bu otelin içine girip gezmeseniz bile, sunduğu barok göz ziyafeti eşliğinde, karşısında yer alan kafelerden birinde bir yemek molası vermenizi tavsiye ederiz.

Cenevre (Leman) Gölü

Cenevre Gölü, Orta Avrupa'nın ikinci büyük tatlı su gölüdür. "Leman Gölü" olarak da bilinir. İsviçre ile Fransa arasında yüzde 40 ila 60 oranında bölünmüştür. 73 kilometre uzunluğunda 14 kilometre eninde ve en derin yeri 310 metredir. 582 kilometrekare alanı kapsar. Kıyısındaki başlıca şehirler Cenevre, Lozan ve Montreux'dür.

Montreux kenti bu gölün kıyısına kurulduğundan gölü görmek için herhangi bir gayret sarf etmenize gerek yok. Şehrin gezilecek yerlerine koşuşturmadan gölün kıyısında, sıcak havada biraz yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Bu şehirde şehir yönetimi, insanların gölle kucaklaşması için ellerinden geleni yapmıştır, atlama yerleri, çıkış merdivenleri gibi uygulamalarla gölü dekoratif bir unsur olmaktan çıkartmışlardır.

Göl kıyısında yürürken yer yer amatör müzisyenlerin performanslarına denk gelecek, yer yer yüzenleri göreceksiniz. Eğer önceden hazırlık yaparsanız uygun bir yerde daha önceden sırt çantanıza atmış olduğunuz sandviçler, şarabınız veya içeceklerinizle bir mini piknik yapabilirsiniz göl kıyısında.

Montreux’de gezilecek yerlerin çoğu göl kıyısında ya da çok yakınında bulunduğu için, bu göl kıyısı yürüyüşünü bir kaç yeri gezdikten sonra yemek molanıza denk getirerek de değerlendirebilirsiniz. Göl kenarında sayısız Michelin yıldızlı restoran da var. Elbette bütçeniz uygunsa pikniği es geçip buralarda da yiyebilirsiniz.

Chillon Kalesi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Ch%C3%A2teau_de_Chil...

Montreux gezilecek yerler listenizde UNESCO Dünya Mirası Chillon Kalesi mutlaka yer alsın. İnşası 11. yüzyılda başlamış, bugünkü halini 13. yüzyılda almış kale göl kenarında kayalık bir alana kurulmuş. Kale girişinde hem kalenin tarihini anlatan, hem de gezi parkurundaki tüm adalar hakkında açıklamalar içeren bir broşür veriyorlar. Bölüm bölüm harita ve gezerken uyulması gereken kuralları da içeriyor bu harita.

Chillon Kalesi’nin tüm bölümlerini anlatmamıza sayfalar yetmez çünkü 47 bölümden oluşuyor bu kale. Bazı bölümlerin (özellikle bodrum katındakilerin) zemini düzgün değil ve içerlerinde çok fazla sergilenen nesne yok, üst katlardaki odalarda hem sergilenen nesnelerin sayısı artıyor hem de sunum şekilleri çeşitleniyor. Son 5-6 oda ise kulelerde ve merdivenler çok dik, ciddi performans gerektiriyor.

Kalenin tamamını gezecek enerjiniz yok ise ilk 10 ve son 10 odayı elemeniz doğrusu olacaktır. Chillon Kalesi, Noel (25 Aralık) ve Yeni Yıl (1 Ocak) dışında her gün açık. Ziyaret saatleri ise dönemsel olarak değişiklik gösteriyor. Genellikle girişler kapanış saatinden bir saat önce bitiyor. Kalenin İngilizce, Fransızca ve Alamca hazırlanmış çok detaylı bilgi içeren bir web sitesi de mevcut.

Montreux’de görülmesi gereken diğer yerler

luxury_hotel_fairmont_le_montreux_palace_exterior_01-942.jpg

Alimentarium Gıda Müzesi, İsviçre Kamera Müzesi, Fairmont Otel (Montreux Boğazlar sözleşmesinin imzalandığı yer), Oyun Müzesi, La Tour de Peilz Şatosu, Mont Pelerin, Rocher-de-Naye, Dent-de-Jaman, Golden Pass Line.