Google+

Arama formu

Montreux

İsviçre’nin Vaud kantonunda bulunan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısında...
Devamı oku
İsviçre mutfağı çok yönlüdür. Fondü, raklet veya rösti gibi bazı...
Devamı oku
Montreux gece hayatı denince akla ilk gelen yer Casino de Montreux...
Devamı oku
İsviçre’den getirebileceğiniz başlıca hediye elbette meşhur İsviçre...
Devamı oku
Montreux Caz Festivali (Temmuz) Septembre musical de Montreux (Şubat...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani (6 Ocak) Cumhuriyet günü (1 Mart) Saint...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux şehri, Vaud kantonundaki...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Montreux’ya gidebilmesi için vizesi...
Devamı oku
İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux şehri, Vaud kantonundaki...
Devamı oku
İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısına...
Devamı oku
İsviçre sınırları içerisinde yer alan Montreux’nun para birimi İsviçre...
Devamı oku
İsviçre sınırları içinde yer alan Montreux’nun resmi dilleri Almanca,...
Devamı oku
Montreux (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: LOMBACHWEG 33 3006 BERNE Telefon: SANTRAL...
Devamı oku
Montreux şehrinde sıcak ve ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak bol yağış...
Devamı oku
Montreux’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Cenevre’...
Devamı oku
Montreux şehri yürüyerek gezebilmek için çok uygundur. Küçük ve güzel...
Devamı oku
Her ne kadar toplumsal hafızamızda Montreux Boğazlar Sözleşmesi’yle...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CHF = 0.00
Priz Tipi Type J250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1.5℃
Şub 2.8℃
Mar 5.4℃
Nis 9.1℃
May 13.3℃
Haz 16.7℃
Tem 19.3℃
Ağu 18.6℃
Eyl 15.5℃
Eki 10.9℃
Kas 5.8℃
Ara 2.4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 26,433 / Dil: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Deniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Montreux Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3589-so-cadre-montreux-photo-anim01-fr.jpg

İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux şehri, Vaud kantonundaki Riviera-Pays-d'Enhaut Bölgesi’ndedir. Alp Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan şehir Cenevre Gölü’nü de içine alan harika bir doğaya sahiptir.

Mountreux’nun tarihi binaları, kaleleri ve diğer tüm doğal güzelliklerinin yanı sıra müzik camiasında da çok önemli bir yeri vardır. Deep Purple grubunun “Smoke on the Water” adlı şarkısı, Montreux'deki bir kumarhanede çıkan yangın sırasında yazılmıştır (4 Aralık 1971). Ve Queen grubunun solisti Freddie Mercury, son şarkılarını şehirdeki Mountain Studios’ta yazmış ve kaydetmiştir. Tam da bu sebepten şehirde göl kenarında devasa bir Freddie Mercury Heykeli yer almaktadır. Ve her yıl eylül ayının ilk hafta sonunda onun için anma yapılır. Bir diğer önemli müzik etkinliğiyse her yıl Temmuz ayında iki hafta boyunca düzenlenen Montreux Caz Festivali’dir. Dünya çapından pek çok sanatçı ve turist bu festival için şehri ziyaret eder. Bu festival dönemi olan temmuz ayı, şehrin yıl boyunca en sıcak olduğu aydır. Hava sıcaklığı ortalama 19 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ARlXcSEvko4

Montreux’de Gezilecek Yerler

Her ne kadar toplumsal hafızamızda Montreux Boğazlar Sözleşmesi’yle özdeşleşmiş dolayısıyla da nahoş bir yer izlenimi veriyor olsa da Montreux, Cenevre Gölü kıyısındaki en güzel şehirlerden biri. Lozan da bu bölgede bulunuyor. Belki sözleşmenin imzalandığı oteli ziyaret etmeyebilirsiniz ama Freddy Mercury Heykeli, göl manzarası ve Michelin yıldızlı restoranlarıyla sizi çok etkileyecek bu güzel şehir.

Lavaux Bağları

Lavaux Bağları

Montreux’ye bağlı Cully kasabasında yer alan Lavaux Şarap Bağları, şehrin bir numaralı görülmesi gereken yerlerindendir. Buraya şehirden araba kiralayarak gitmenizi öneririz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bağların arasında, Cully kasabasından geçen dar bir yol dolaşır. Kasabadaki evlerin çoğu taştan yapılmıştır ve yollar, yer yer trafik ışıkları ikazı ile tek yön çalışmaktadır. Daha doğrusu kısa sürelerle farklı yönlere tek yön. Route de la Corniche adı verilen bu yol üzerinde aracı park edecek yer bulabilirseniz ufak bir yürüyüş yapma fırsatını kaçırmayın deriz.

Sıcacık, dar sokaklarda yer yer şarap mağazaları da bulunan kasabada bu mağazalar çok erken saatlerde açılmamaktadır. Dolayısıyla dönüşünüze yakın buralara uğramanız daha iyi olabilir. Tabelalarından da göreceğiniz üzere genelde akşamüzeri saatlerde tadım programları da yapmaktalar. Bunlara da katılmanızı tavsiye ederiz. Bağlar arasında bir yürüyüş yaptıktan sonra gölge bir yerde ufak bir manzara molası verin. Bölgenin tüm güzelliği gözlerinizin önüne serilsin, onlarca şarap bağı bölgesi varken neden burasının dünya mirası listesine dâhil edildiğini anlayacaksınız.

Bu bölgedeki bağların tarihine bakacak olursak, geçmişte Chillon Kalesi mülkiyetinde olan 12,500 metrekarelik bu bağlarda, 11. yüzyılda keşişler ve çiftçilerin işbirliği ile Chasselas üzümü yetiştirilmeye başlanır. Bu başlangıcın, doğa ve insanın işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiği düşünülerek dünya mirası listesine buradaki bağlar eklenir. Chasselas üzümlerinden şarap (Clos de Chillon) üretimi halen devam etmektedir ancak satın almak için satışı yapılan özel mağazalara gidilmesi gerekiyor.

Montre x şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Le fer à cheval güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa Kruger Boutique B&B, Domaine de Julie, la Terrasse lake view Residence. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hôtel du Grand Lac Excelsior, LuxUs Apartments Montreux, Montreux Apartment on the Lake gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Montreux Youth Hostel, Le Coucou Hotel & Restaurant-Bar, Studio entièrement rénové tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Montreux aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Freddie Mercury Heykeli

Freddie Mercury Heykeli

Cenevre Gölü’nün kuzeydoğusundaki Montreux, Vevey dahil birçok küçük şehirden oluşuyor. Damak tadına düşkün gezginleri kışkırtacak ne ararsanız var: Çikolata, şarap, Michelin yıldızlı restoranlar...

Hâl böyle olunca kültür ve sanat tarihinden pek çok önemli isim dönem dönem burada bulunmuş ve yaşamış. Mesela, Charlie Chaplin’in hayatının son 25 yılını geçirdiği ve defnedildiği Vevey şehrinin Montreux’ye bağlı olduğunu biliyor musunuz? Artık biliyorsunuz.

Montreux gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı ise Freddie Mercury Heykeli. Cenevre Gölü kıyısına yakın mesafede bulunan heykelin yanında sürekli olarak fotoğraf çekilen turist kafileleri göreceksiniz. Freddie Mercury (Queen grubu solisti), hayatını ikinci evi kabul edilen Montreux’de kaybetti. Kendisinin Zanzibar’da dünyaya geldiği evi de müze olarak yaşamaktadır. Queen grubunun solisti Freddie Mercury sakinliği nedeniyle Montreux’ye yerleşir. Burada bir kayıt stüdyosu satın alır. Queen ile son albümü ‘Made in Heaven’ı burada kaydeder.

Montreux’ye dair bir kaç hikâye daha var. 1971 yılında Franz Zappa’nın verdiği bir konserde bir havai fişek ateşleniyor ve çatıya isabet edip yangın çıkmasına neden oluyor. O gün orada bulunan, Deep Purple grubundan Ian Gillian, Cenevre gölü üzerine yayılan dumanlara ithafen ‘Smoke on Water’ parçasını besteliyor. İngiliz Romantik şair Lord Byron ‘Şilyon Mahpusu’ isimli şiirini buraya geldikten sonra yazıyor.

“Lolita” romanının yazarı Vladimir Nabokov da hayatının son günlerini Montreux’de bulunan Grand Hotel Suisse’de geçiriyor. Bu otelin içine girip gezmeseniz bile, sunduğu barok göz ziyafeti eşliğinde, karşısında yer alan kafelerden birinde bir yemek molası vermenizi tavsiye ederiz.

Cenevre (Leman) Gölü

Cenevre (Leman) Gölü

Cenevre Gölü, Orta Avrupa'nın ikinci büyük tatlı su gölüdür. "Leman Gölü" olarak da bilinir. İsviçre ile Fransa arasında yüzde 40 ila 60 oranında bölünmüştür. 73 kilometre uzunluğunda 14 kilometre eninde ve en derin yeri 310 metredir. 582 kilometrekare alanı kapsar. Kıyısındaki başlıca şehirler Cenevre, Lozan ve Montreux'dür.

Montreux kenti bu gölün kıyısına kurulduğundan gölü görmek için herhangi bir gayret sarf etmenize gerek yok. Şehrin gezilecek yerlerine koşuşturmadan gölün kıyısında, sıcak havada biraz yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Bu şehirde şehir yönetimi, insanların gölle kucaklaşması için ellerinden geleni yapmıştır, atlama yerleri, çıkış merdivenleri gibi uygulamalarla gölü dekoratif bir unsur olmaktan çıkartmışlardır.

Göl kıyısında yürürken yer yer amatör müzisyenlerin performanslarına denk gelecek, yer yer yüzenleri göreceksiniz. Eğer önceden hazırlık yaparsanız uygun bir yerde daha önceden sırt çantanıza atmış olduğunuz sandviçler, şarabınız veya içeceklerinizle bir mini piknik yapabilirsiniz göl kıyısında.

Montreux’de gezilecek yerlerin çoğu göl kıyısında ya da çok yakınında bulunduğu için, bu göl kıyısı yürüyüşünü bir kaç yeri gezdikten sonra yemek molanıza denk getirerek de değerlendirebilirsiniz. Göl kenarında sayısız Michelin yıldızlı restoran da var. Elbette bütçeniz uygunsa pikniği es geçip buralarda da yiyebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Montreux Nerededir?

İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux şehri, Vaud kantonundaki Riviera-Pays-d'Enhaut Bölgesinde’dir. Alp Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan şehrin Cenevre Gölü’ne kıyısı vardır.

Montreux’ya Ne Zaman Gidilir?

Montreux şehrinde sıcak ve ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak bol yağış alır. En az yağış mart ayında görülür. En çok yağış ise ağustos ayında düşer. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 9 derecedir. Yılın en sıcak ayı temmuzdur. Ortalama sıcaklıklar 19 derecedir. En soğuk ay ocaktır. Ortalama sıcaklık 0.3 derecedir.

Montreux’ya Nasıl Gidilir?

Montreux’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Cenevre’dedir. Türkiye’den Cenevre’ye direkt uçuşlar mevcuttur. Cenevre’den sonra trenle Montreux’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Montreux şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Montreux’de Nerede Kalınır?

İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısına kurulmuştur. Tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanan bu güzel şehirde, farklı kültürlerden izler taşıyan çok sayıda eser bulunur. Müzeler, şatolar, sarayların yanı sıra popüler kültür açısından da önemli olan Freddie Mercury heykelini kesinlikle görmelisiniz. Bu güzel şehirdeki seyahatinizde oteliniz de çok önemlidir. Montreux’de otel sayısı azdır ancak yine de çok çeşitli otel bulmanız mümkündür. Bu oteller kaliteli ve iyi hizmet verir. Farklı kriterlerde ve bütçenize uygun bir otel bulmak zor olmayacaktır.

Montreux’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montreux otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Montreux pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Montreux Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Montreux Otelleri
En Uygun Fiyatlı Montreux Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Montreux Otelleri
Montreux Ev Kiralama

​Montreux Otelleri

İsviçre’nin Vaud kantonunda bulunan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısında tarihî ve turistik bir şehirdir. Çok zengin bir tarihe sahip olan bu şehirde görmeniz gereken birçok mimarî eser ve müze vardır. Montreux, tarihi ve kültürü ile çok etkileyici bir şehirdir. Deep Purple grubunun “Smoke on the Water” şarkısının ilham kaynağı olan şehirde aynı zamanda Freddie Mercury heykeli bulunur. Her yıl düzenlenen Caz Festivali ile de çok ünlü olan bu şehirde keşfetmeniz gereken pek çok müze vardır.  

​Montreux Otelleri
 
Montreux’de çok sayıda otel yoktur. Bu yüzden kalacağınız oteli dikkatli seçmelisiniz. Otel sayısı az olsa da, otel çeşitliliği fazla olan bu şehirde her kritere ve bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Ancak yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapmanız önemlidir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montreux otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Montreux İçi Ulaşım

8437012337_cd6c10533f_z.jpg

Montreux şehri yürüyerek gezebilmek için çok uygundur. Küçük ve güzel bir şehir olduğu için mümkün mertebe yürüyerek gezmenizde fayda var. Dilerseniz şehirde yaygın bir ağa sahip otobüsler de çalışmaktadır.

Montreux Mutfağı

img_6084.jpg

İsviçre mutfağı çok yönlüdür. Fondü, raklet veya rösti gibi bazı yemekler ülke genelinde kullanılsa da, her bölgenin, yörenin iklimine ve kültürel farklılıklarına göre değişik türleri gelişmiştir. “Rösti”, rendelenmiş patatesten kızartılarak yapılır. “Raclette” ya da “Raklet”, İsviçre’ye özgü bir peynir türüdür ve bu peynirin ısıtılarak, eriyen kısmını kazımak suretiyle yapılan yemeğe verilen de bir addır.

Geleneksel İsviçre mutfağı diğer Avrupa ülkelerinin mutfaklarına da benzer, Gruyeres ve Emmental vadilerinde tamamen yöresel olan süt ürünleri peynirler bulunur. Bu tür mutfak ürünleri İsviçre'nin batısında oldukça fazla türde bulunur. Çikolata, 18. yüzyıldan beri İsviçre'de özenle üretilir. 19. yüzyılın sonlarında temperleme gibi birçok teknolojik tekniğin gelişmesi ile İsviçre çikolatasının kalitesi arttı ve dünya çapında oldukça büyük bir ün kazandı. Ayrıca Daniel Peter tarafından 1875 yılında çok büyük bir atılım yapılarak sütlü çikolata icat edildi. Dünya çapında İsviçre en çok çikolata tüketen ülkedir. İsviçre'de en ünlü alkollü içecek şaraptır. İsviçre toprak, hava, rakım ve ışık zenginliği sebebi ile üzüm çeşitliliğinde oldukça zengindir. İsviçre şarabı, beyaz şaraplar özellikle Valais ve Vaud şarapları, Cenevre ve Ticino'da üretilmektedir. İsviçre üzüm bağları, Roma döneminden beri dünya çapında ünlüdür. En yaygın çeşitleri Chasselas (Valais Fendant olarak da adlandırılır) ve Pinot Noir'dir. Merlot, Ticino'da üretilen en ünlü çeşitlerdendir.

Popüler restoranlar

Le Palais Oriental, Le Pont de Brent, La Terrasse du Petit Palai, Restaurant au Parc, Le deck Baron Tavernier.

Bahşiş

İsviçre’deki restoranların servis ücretini hesaba eklemesi 1970’lerden bu yana devlet tarafından destekleniyor. Bu sebeple bahşiş bırakmanız mecburi değil.

Montreux Gece Hayatı

Montreux gece hayatı denince akla ilk gelen yer Casino de Montreux oluyor. Ama burası pek de popüler olduğu kadar ihtişamlı bir yer değil. Mimari ya da dekorasyon açısından büyük bir önem taşımıyor. Sadece eğlence için ideal bir mekân.

Eğer gerçekten şık bir mekân arıyorsanız Harry’s New York Bar’ı tercih edebilirsiniz. Her çalışanların hem de dekorasyonun kalitesini hissedeceksiniz. Grand-Rue’da yer alan Caesar’s ise göle yakın konumu ve iyi bir manzaraya sahip terasıyla cezbedici mekânlardan biri. Dans etmeyi sevenler burayı tercih edebilir. En kalabalık barlardan biri de yine Grand-Rue’da yer alan White Horse Pub. Tam bir İngiliz stilinde dekore edilmiş olan mekân özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Montreux Festivaller

Montreux Caz Festivali (Temmuz)

Septembre musical de Montreux (Şubat)

Freddie Mercury Anma Günü (Eylülün ilk haftasonusu)

Golden Rose Festivali (Bahar aylarında)

Montreux’da Alışveriş

İsviçre’den getirebileceğiniz başlıca hediye elbette meşhur İsviçre çikolatasıdır. Bunun dışında başta emmantel olmak üzere pek çok peynir çeşidi bulunan ülkeden peynir de getirmek isteyebilirsiniz. İsviçre şaraplarıyla da meşhurdur. Sevdiklerinize şarap hediye edebilirsiniz. Pek çok yerde bulunabilen İsviçre çakısı da alınabilecek ürünler arasındadır. Ancak dünyanın en pahalı ülkelerinden olan İsviçre’de alışveriş yaparken temkinli olmakta fayda var.

Montreux Saat Farkı

Montreux (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Montreux Para Birimi

İsviçre sınırları içerisinde yer alan Montreux’nun para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 0,32 İsviçre Frangı’dır.

Montreux Resmi Dili

İsviçre sınırları içinde yer alan Montreux’nun resmi dilleri Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça’dır.

Türkiye Montreux Dış Temsilcilikleri

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LOMBACHWEG 33 3006 BERNE

Telefon: SANTRAL: 00 41 31 359 70 70

Faks: 00 41 31 352 88 19

botschaft.bern@mfa.gov.tr

http://bern.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İSVİÇRE, LİECHTENSTEİN

CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: ICC 20, ROUTE DE PRE-BOIS, CASE POSTALE 1901 1215 GENEVE 15/SUISSE

Telefon: + 41 22 710 93 60

Faks: 00 41 22 710 93 61

consulat.geneve@mfa.gov.tr

http://cenevre.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Cenevre, Fribourg, Neuchatel, Valais ve Vaud kantonları

Montreux Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Cumhuriyet günü (1 Mart)

Saint Joseph Günü (19 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa'nın göğe yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik yortusu

Petrus & Pavlus (29 Haziran)

İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

Meryem'in göğe kabulü

Azizler Günü (1 Kasım)

Meryem'in günahsız gebeliği (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Montreux İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Montreux Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Montreux’ya gidebilmesi için vizesi almaları gerekmektedir.