Montreux’de Gezilecek Yerler

Her ne kadar toplumsal hafızamızda Montreux Boğazlar Sözleşmesi’yle özdeşleşmiş dolayısıyla da nahoş bir yer izlenimi veriyor olsa da Montreux, Cenevre Gölü kıyısındaki en güzel şehirlerden biri. Lozan da bu bölgede bulunuyor. Belki sözleşmenin imzalandığı oteli ziyaret etmeyebilirsiniz ama Freddy Mercury Heykeli, göl manzarası ve Michelin yıldızlı restoranlarıyla sizi çok etkileyecek bu güzel şehir.

Devamını Oku

Montreux Nerededir?

İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux şehri, Vaud kantonundaki Riviera-Pays-d'Enhaut Bölgesinde’dir. Alp Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan şehrin Cenevre Gölü’ne kıyısı vardır.

Montreux’ya Ne Zaman Gidilir?

Montreux şehrinde sıcak ve ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak bol yağış alır. En az yağış mart ayında görülür. En çok yağış ise ağustos ayında düşer. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 9 derecedir. Yılın en sıcak ayı temmuzdur. Ortalama sıcaklıklar 19 derecedir. En soğuk ay ocaktır. Ortalama sıcaklık 0.3 derecedir.

Montreux’ya Nasıl Gidilir?

Montreux’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Cenevre’dedir. Türkiye’den Cenevre’ye direkt uçuşlar mevcuttur. Cenevre’den sonra trenle Montreux’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Montreux’de Nerede Kalınır?

İsviçre’nin güneybatısında yer alan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısına kurulmuştur. Tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanan bu güzel şehirde, farklı kültürlerden izler taşıyan çok sayıda eser bulunur. Müzeler, şatolar, sarayların yanı sıra popüler kültür açısından da önemli olan Freddie Mercury heykelini kesinlikle görmelisiniz. Bu güzel şehirdeki seyahatinizde oteliniz de çok önemlidir. Montreux’de otel sayısı azdır ancak yine de çok çeşitli otel bulmanız mümkündür. Bu oteller kaliteli ve iyi hizmet verir. Farklı kriterlerde ve bütçenize uygun bir otel bulmak zor olmayacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montreux otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

​Montreux Otelleri

İsviçre’nin Vaud kantonunda bulunan Montreux, Cenevre Gölü’nün kıyısında tarihî ve turistik bir şehirdir. Çok zengin bir tarihe sahip olan bu şehirde görmeniz gereken birçok mimarî eser ve müze vardır. Montreux, tarihi ve kültürü ile çok etkileyici bir şehirdir. Deep Purple grubunun “Smoke on the Water” şarkısının ilham kaynağı olan şehirde aynı zamanda Freddie Mercury heykeli bulunur. Her yıl düzenlenen Caz Festivali ile de çok ünlü olan bu şehirde keşfetmeniz gereken pek çok müze vardır.  


 
Montreux’de çok sayıda otel yoktur. Bu yüzden kalacağınız oteli dikkatli seçmelisiniz. Otel sayısı az olsa da, otel çeşitliliği fazla olan bu şehirde her kritere ve bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Ancak yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapmanız önemlidir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montreux otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Montreux İçi Ulaşım

8437012337_cd6c10533f_z.jpg

Montreux şehri yürüyerek gezebilmek için çok uygundur. Küçük ve güzel bir şehir olduğu için mümkün mertebe yürüyerek gezmenizde fayda var. Dilerseniz şehirde yaygın bir ağa sahip otobüsler de çalışmaktadır.

Montreux Mutfağı

img_6084.jpg

İsviçre mutfağı çok yönlüdür. Fondü, raklet veya rösti gibi bazı yemekler ülke genelinde kullanılsa da, her bölgenin, yörenin iklimine ve kültürel farklılıklarına göre değişik türleri gelişmiştir. “Rösti”, rendelenmiş patatesten kızartılarak yapılır. “Raclette” ya da “Raklet”, İsviçre’ye özgü bir peynir türüdür ve bu peynirin ısıtılarak, eriyen kısmını kazımak suretiyle yapılan yemeğe verilen de bir addır.

Devamını Oku

Montreux Gece Hayatı

Montreux gece hayatı denince akla ilk gelen yer Casino de Montreux oluyor. Ama burası pek de popüler olduğu kadar ihtişamlı bir yer değil. Mimari ya da dekorasyon açısından büyük bir önem taşımıyor. Sadece eğlence için ideal bir mekân.

Devamını Oku

Montreux Festivaller

Montreux Caz Festivali (Temmuz)

Septembre musical de Montreux (Şubat)

Freddie Mercury Anma Günü (Eylülün ilk haftasonusu)

Golden Rose Festivali (Bahar aylarında)

Montreux’da Alışveriş

İsviçre’den getirebileceğiniz başlıca hediye elbette meşhur İsviçre çikolatasıdır. Bunun dışında başta emmantel olmak üzere pek çok peynir çeşidi bulunan ülkeden peynir de getirmek isteyebilirsiniz. İsviçre şaraplarıyla da meşhurdur. Sevdiklerinize şarap hediye edebilirsiniz. Pek çok yerde bulunabilen İsviçre çakısı da alınabilecek ürünler arasındadır. Ancak dünyanın en pahalı ülkelerinden olan İsviçre’de alışveriş yaparken temkinli olmakta fayda var.

Montreux Para Birimi

İsviçre sınırları içerisinde yer alan Montreux’nun para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 0,32 İsviçre Frangı’dır.

Montreux Resmi Dili

İsviçre sınırları içinde yer alan Montreux’nun resmi dilleri Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça’dır.

Montreux Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Cumhuriyet günü (1 Mart)

Saint Joseph Günü (19 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa'nın göğe yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik yortusu

Petrus & Pavlus (29 Haziran)

İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

Meryem'in göğe kabulü

Azizler Günü (1 Kasım)

Meryem'in günahsız gebeliği (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Montreux Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Montreux’ya gidebilmesi için vizesi almaları gerekmektedir.

Montreux Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.5oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 5.4oC
  • Nis 9.1oC
  • May 13.3oC
  • Haz 16.7oC
  • Tem 19.3oC
  • Agu 18.6oC
  • Eyl 15.5oC
  • Eki 10.9oC
  • Kas 5.8oC
  • Ara 2.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 26,433 / Dil: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Deniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün