Zürih Festivalleri

20160506_pre-party-phoenix-festival-alte-kaserne-zuerich_20160413164946.jpg

Züri Fascht: Her 3 yılda bir temmuz ayında yapılan festivaldir. Festival konseptli partilerden ve konserlerden oluşmaktadır. Sahnelerin Zürih Gölü ve Limmat Nehirleri kıyısına kuruluyor olması festivalin atmosferini bir hayli üst seviyelere çıkarıyor. Zürih’in en büyük festivali olarak bilinmektedir. Gökyüzünde havai fişekler, gölde su şovları ve sahnelerde dans koreografileriyle ziyaretçilerine bolca eğlence sunmaktadır.

Caliente: Zürih şehrinde Latin Amerika müziği, mutfağı ve kültürü severler için renkli bir festivaldir. Her temmuz ayında Amazon bölgesinde yapılmaktadır. Latin müzisyenlerin performansları, sayısız canlı şovlar, dans gösterileri, egzotik yiyecekler ve sergi alanlarıyla konuklarına eğlence garantisi veren bir festivaldir.

Food Zurich: Mayıs ayı sonunda tüm gıdalar amatör aşçılar ile mutfakta buluşur. 11 günlük bu gıda şöleni, 150'yi aşkın etkinliği kapsamaktadır. Yemek meraklılarının mutlaka gelip görmesi gereken bir festivaldir. Mutfak sanatının tüm yönlerini ve derinliğini, sosyal yiyeceklere ve sokak yemeklerine kadar sunmaktadır. Birçok etkinlik, aynı zamanda hem pişirme hem de tatma oturumları, atölye çalışması gibi deneyimlerin gençler ve yaşlılar ile buluşmasına olanak sağlar.

Dörfli-Fäscht: Ağustos ayında gerçekleşmektedir ve çok farklı kültürleri bir araya getirerek birbirlerini tanıma fırsatı sunar. Canlı gruplar, sanatsal performanslar, mutfak lezzetleri, değişik kültürlere ait müzikler ile güzel bir atmosfer yakalanmıştır.

Street Parade: Dünyanın en büyük tekno müzik festivalidir. Her yıl ağustos ayının ortalarına doğru yapılmaktadır ve bir gün sürmektedir. Street Parade, Zürih Gölü havzasında yüzlerce DJ ve yedi aşamaya sahip inanılmaz bir parti ortamı sunar. Dünyanın en büyük tekno partisidir ve Zürih'in etkinlik takviminin tartışmasız en önemli partilerindendir. Her yaştan insanlar sokakta tekno müzik eşliğinde dans ederek hayatın akışına bir günlük ara verip festivalin tadını çıkarmaktadırlar.

Zürih Film Festivali: Zürih Film Festivali, dünyanın dört bir yanından en umut verici film yapımcıları için bir platform sunar. Eylül ve ekim ayları arasında 11 gün süren bu festivalin ana konusunu bilim kurgu filmleri oluşturmaktadır. Festivalin amacı, daha geniş kitlelere, dünyanın dört bir yanından genç ve yeni çıkan film yapımcılarının eserlerine dair bir fikir vermek ve yerleşik sinemacılar, yaratıcı yeni yetenekler ve halk arasında fikir alışverişine teşvik ederek kültür alışverişini sağlamaktır. Buna ek olarak, film yönetmenleri ve oyuncuları, çeşitli ödüller ile olağanüstü başarılarından dolayı festivalde onurlandırılır.

Zürih Festivali: Her yıl haziran ayında düzenlenen bir sanat festivalidir ve dört hafta sürmektedir. Ortak bir temaya odaklanan mekânlarda tiyatro, opera, konser, dans, sergiler, okumalar ve tartışmalar sunularak Zürih, sanat ile yoğruluyor. Ayrıca açık hava etkinlikleri de yapılmaktadır.

Sechseläuten: Her nisan ayının üçüncü pazar günü kutlanan geleneksel bir bahar festivalidir. Nisan ayında ilk çiçekler açmaya başladığında sıcaklıklar yükselir ve günler daha da uzar, Zürih halkı geleneksel bahar şenliğini bu festival ile kutlar. Kışın bitmesi ve güneşli günlerin gelmesinin kutlandığı bu festivalde kardan adam figürü yakılarak kafasının ne kadar hızlı yanarsa yazın o kadar güzel geçeceği düşünülür. Şehirde geçit törenleri yapılmaktadır ve insanlar kostümlerini giyerek sokağa çıkarak kutlamaya katılırlar.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.