Zürih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zurich-1443579_960_720.jpg

Zürih, İsviçre’nin en büyük kentidir. Zürih Kantonu’nun da başkenti olmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin kültürel ve ekonomik başkentidir. İşlek bir şehir oluşu çoğu insanın Zürih’i İsviçre’nin başkenti olarak bilmesine yol açmaktadır. Turistler tarafından ülkemizin başkenti nasıl İstanbul sanılıyorsa Zürih için de aynı durum geçerlidir. Zürih deniz seviyesinden 408 metre yüksekte olup Zürih Gölü’nün kuzey kıyısında, Alp Dağlarına da 30 kilometre mesafededir. Kuzey ve batısı tepelerle çevrilidir. Zürih kenti 91,88 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bunun 4,1 kilometrekaresini Zürih Gölü oluşturmaktadır. Adının kökeni Turus’tan gelen Zürih, 2. yüzyıldaki Roma işgalinde Turicum olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise İsviçre Almancasına çevrildiğinde Züri diye okunmaktadır. Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden olan Zürih Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır. Sağladığı olanaklarla ve bulunmuş olduğu konumlan dolayı çoğu ülkeden ve İsviçre’nin de il ve ilçelerinden birçok öğrenciyi çeken bir üniversitedir. Genelde üniversiteyi burada okuyan öğrenciler şehrin bütünleştirici güzelliğinden ayrılmak istemeyip bu şehirde hayatlarını devam ettirmeyi istemektedirler.

 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Zürih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Zürih’te görmeniz gereken çok sayıda kilise ve müze vardır. Bununla birlikte her bir cadde ve sokağında tarihi soluyabileceğiniz ruhu olan bir şehirdir. Avrupa’nın kültür başkenti olması ziyaretçilerin ilgisini arttırmaktadır. Zürih’te çok sayıda tarihî ve kültürel zenginlik olduğundan hepsini saymak çok zor fakat her şehirde olduğu gibi burada da görülmesi gereken turistik yerler bulunmaktadır. Ayrıca şehrin her yerinde kendinizden bir parça bulabileceğiniz, sizleri güzel bir yolculuğa çıkarabilecek yerlere rastlayabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler

Zürih’in büyük bir şehir oluşundan kaynaklı olarak gezilecek yerleri de fazladır. Tarihî yapıları, kültür ve sanat müzeleri, cadde ve sokakları ile etkileyici bir atmosfere sahiptir. Aynı bölgede konumlanmış olan Grossmünster Kilisesi, St. Peter’s Kilisesi ve Church of Our Lady yani Fraumunster’i bir solukta gezebileceğiniz gibi aynı zamanda Eski Kentin de bir kısmını gezmiş olacaksınız. Şehrin tarihini ya da sanata bakış açısını anlamak için de Le CorbusierHaus, Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi) ve Kunsthaus müzelerini ziyaret ederek gezip gördüğünüz sokakların ruhunu daha iyi anlama fırsatı bulabilirsiniz. Biraz daha sanatın içine girip şehrin müzik anlayışını kavramak ve bazı etkinlikler görmek isterseniz de Opera House’u ziyaret etmelisiniz. Chinagarten’i ziyaret ederek insanlar tarafından yapılmış olan mini doğayla vakit geçirebilirsiniz ya da nesli tükenmekte olan, hiç görmediğiniz veya ismini bile duymadığınız hayvanları görmek için Zürih Hayvanat Bahçesi’ne uğrayabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Zürih Nerededir?

Zürih, İsviçre’nin en büyük kentidir ve kuzey bölgesinde bulunmaktadır. Kendi adını taşıyan Zürih Gölü’nün kuzeybatı kıyısında konumlanmış bir şehirdir. Zürih Kantonu’nda oluşmuş ve büyük bir tarihi içinde barındıran konumu şehrin önemini arttırmıştır.

Zürih’e Ne Zaman Gidilir?

zurich-1443575_960_720.jpg

Zürih’te ılıman okyanusal iklim etkilidir. Kış aylarında oldukça soğuk olan Zürih’in yaz aylarındaki sıcaklığı en fazla 29-30 derecelere çıkmaktadır. Ocak ayı hava sıcaklığının en düşük olduğu ay olup kar şehrin tamamını süslemektedir. Fakat yine de kış aylarında sıcaklık sıfır civarlarında seyretmekte olup çok fazla sıfırın altına düşmemektedir. Şehrin en sıcak ayı ise temmuzdur. Bu yüzden ziyaretçiler için en ideal ay da diyebiliriz. Ne kadar sıcak olsa da nem oranı arttığından dolayı şehirde bolca yağış görebiliriz. Haziran ve eylül aylarında sıcaklık 18-30 dereceler arasında değişiklik göstermektedir. Yaz aylarının yağışlı olmasına karşın sonbahar bir hayli kuru geçmektedir. Bahar aylarında hava sıcaklığı 15-20 derece arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Nisan ayı sonrasında ise hava sıcaklıkları 10 derece civarında olabilmektedir.

Zürih’te bolca etkinlik görebilirsiniz. Bu yüzden kültürel ve eğlence açısından zengin bir şehirdir. Rastgele gitseniz bile film, müzik ve dans gibi festivaller ile karşılaşmanız olasıdır. Festivallerin bol olduğu zamanlar gitmek isterseniz yaz dönemlerinde ve ekim ayını önerebiliriz. Şubat ve mart ayları arasında da kızak yarışları düzenlenmektedir. İlgilenenler için güzel bir fırsattır.

Tatilinizin tarihlerini İsviçre’nin resmi tatillerine göre belirlemenizi öneririz. 1 ocak, 3 nisan, 1 mayıs gibi tarihlerde gezinizi denk getirmemeniz tatilinizin seyri açısından daha güzel olacaktır çünkü bu özel tarihlerde müze, saraylar gibi gezilecek yerlerin kapalı olma ihtimali çok yüksektir. Hem şehrin akışını daha iyi görebilmeniz hem de gezi açısından daha fazla olanağa sahip olmanız için bu tarihlerin seçilmemesini öneririz.

Zürih’e Nasıl Gidilir?

airbus-1881907_960_720.jpg

Türkiye’den Zürih’e gün içerisinde birçok havayolunun 3-4 kez uçuşu bulunmaktadır. Aynı şekilde Zürih’ten Türkiye’ye de hem direkt hem de aktarmalı olarak uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Direkt uçuşların süresi 3 saate yakın olmaktadır. Aktarmalı uçuşların ise süreleri değişiklik gösterebilmektedir. İsviçre ve Almanya’nın da bazı şehirlerinden Zürih’e ulaşmanız kolay olabilmektedir. Tren ve otobüs seferleri oldukça sıktır.

Zürih Havaalanı’ndan da şehir merkezine ulaşabilmeniz için sık sık tren seferleri düzenlenmektedir. Şehre ulaşmanız yaklaşık yarım saat sürecektir.

Zürih Şehir İçi Ulaşım

ice-1341096_960_720.jpg

Zürih’te şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Bu gelişmişlik hem fazla hatta sahip olması hem de konfor ve güvenlik açısındandır. Metropol bir şehir olduğunu düşündüğümüzde ulaşım için aklımıza ilk takılan trafik sorunu olacaktır fakat çok iyi bir düzene ve uyuma sahip olması trafik sorununu ortadan kaldırmıştır. Şehir içi ulaşım S-Bahn olarak bilinen banliyö trenleri, otobüsler, taksiler, tramvaylar, bisikletler ve teleferikler ile sağlanmaktadır. Bütün bu ulaşım araçlarının sıkça seferleri olmaktadır. Zürih’te gezilecek yerlere olan mesafeler kısadır, bu yüzden yürüyerek de birçok yeri ziyaret edebilmeniz mümkün fakat toplu taşıma araçları ile de kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi bu şehirde de haftanın her günü gece otobüsleri bulunmaktadır ve gece yarısına kadar seferleri devam etmektedir. Toplu taşımalar için biletlerinizi durak ve istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilirsiniz.

S-Bahn dediğimiz trenler, şehrin merkezinden diğer uzak olan yerler arasında çalışmaktadır ve 26 farklı hattı bulunmaktadır. Hem hızlı hem de konforlu oluşu yolculuğunuzu keyifli hale getirmektedir. 06.00’da seferlerine başlayan trenler 00.00’a kadar seferlerine devam etmektedir.

Devamını Oku

Zürih'te Nerede Kalınır?

Zürih, yüksek yaşam standartlarına sahip olmasıyla bilinen bir şehir olduğundan, konaklama tesisleri de nitelikli servis imkânları sunmaya özen göstermektedir. Birçok Avrupa şehrine göre pahalı olan Zürih’te, lüks otellerin yanı sıra uygun fiyata ideal kaliteyi sunan oteller de bulunabilmektedir. Şehir merkezinde yer alan birçok farklı tipte otel, alışveriş yapılabilecek caddelere, tarihi yapılara ve Zürih gölüne olan yakınlıkları nedeniyle tercih edilmektedir. Zürih’in düzenli ve temiz şehir merkezindeki oteller de şehrin ününe yakışır şekilde konforlu bir konaklama deneyimi sunacaktır. Şehir merkezinin birçok bölgesinde bulunan otellerle üst düzey bir tatil atmosferi yaşayabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Zürih otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Zürih Mutfağı

zurich-veal-945696_960_720.jpg

İsviçre mutfağı, Alman, İtalyan ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir. Zürih mutfağı oldukça zengindir ve genellikle et ve et ürününden oluşmaktadır. Mutfakta etten sonra en çok patates, peynir, kabak ve lahana kullanılmaktadır. Ayrıca İsviçre, süt ve süt ürünlerinde de dünya liderlerindendir. Peynir ve çikolata ürünlerinin çeşitliliği konusunda üst seviyede olup diğer ülkelerden önde gelmektedir.

Zürih’te en çok tüketilen yemeklerin başında; züri gschnetzlets olarak bilinen kremalı mantar soslu dana rosto, raclette adı verilen inek peynirinin eritilerek yapıldığı peynir ve et fondü, bratwurst olarak bilinen sosis çeşidi, macaron ve çikolatalar, bagel denilen tatlı veya tuzlu çeşitleri olan hamur işleri, ballı kurabiyeler ve bademli kekler, etli yahniler ve İsviçre makarnası gelmektedir.

Zürih’te ekmek çeşitleri de çok gelişmiştir. En meşhur olanları, paskalya çöreği olarak da bilinen zopf ve bir tür sandviç ekmeği olan bürli’dir.

Devamını Oku

Zürih’te Gece Hayatı

web_zurich_gastronomie_club-hiltl_01.jpg

Zürih’te gece hayatı doyasıya yaşanmaktadır. Büyük bir şehir olduğu için çok sayıda bar ve gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır. 500'den fazla kulüp, bar ve konser mekânları ile özel akşam ve gece etkinliklerine olanak tanıyarak turist ve yerlilerini ağırlamaktadır. Zürih, Avrupa'da en fazla kulüp sayısına sahip olan şehir olup bu sayede de gençlerin ilgisini çekmektedir. Şehirde birçok yer ilgi görmektedir fakat en iyi bar ve kafeler Limmat Nehri civarlarında ve Niederdorf bölgesinde yer almaktadır. Langstrasse de bir diğer popüler bölgedir ve her yaştan eğlence meraklısına zevklerine uygun birçok seçenek sunmaktadır. Genelde eğlence mekânları Eski Şehir bölgesinde konumlanmıştır. Caz müzikten tekno müziğine kadar çok sayıda eğlence mekânına sahiptir. Şehirde canlı müzik de fazlaca ilgi görmektedir. Müzik bakımından geniş bir yelpazeye sahip olması ve hepsinin kendi kategorisinde en iyileri olmaları Zürih’i İsviçre’nin parti ve konser başkenti yapmaktadır. Sunulan efsanevi kulüp sayısı göz önüne alındığında, bu haklı bir başarıdır. Işıl ışıl bir gece hayatına sahiptir ve bu Zürih’in en ilgi çeken özelliklerinden biridir. Şehirde üniversitelerden kaynaklı yoğun bir genç nüfusunun bulunması gece hayatının bu derece dinamik olmasını sağlamaktadır.

Hafta sonu, İsviçre'nin neredeyse yarısından fazlası güzel vakit geçirmek için Zürih’e geliyor. Sakin bir şekilde eğlenmeyi tercih ederseniz, Eski Şehir’de ve Paradeplatz çevresinde şarap ve kokteyl barlarına gitmek uygun bir seçenek olabilir.

Devamını Oku

Zürih Festivalleri

20160506_pre-party-phoenix-festival-alte-kaserne-zuerich_20160413164946.jpg

Züri Fascht: Her 3 yılda bir temmuz ayında yapılan festivaldir. Festival konseptli partilerden ve konserlerden oluşmaktadır. Sahnelerin Zürih Gölü ve Limmat Nehirleri kıyısına kuruluyor olması festivalin atmosferini bir hayli üst seviyelere çıkarıyor. Zürih’in en büyük festivali olarak bilinmektedir. Gökyüzünde havai fişekler, gölde su şovları ve sahnelerde dans koreografileriyle ziyaretçilerine bolca eğlence sunmaktadır.

Caliente: Zürih şehrinde Latin Amerika müziği, mutfağı ve kültürü severler için renkli bir festivaldir. Her temmuz ayında Amazon bölgesinde yapılmaktadır. Latin müzisyenlerin performansları, sayısız canlı şovlar, dans gösterileri, egzotik yiyecekler ve sergi alanlarıyla konuklarına eğlence garantisi veren bir festivaldir.

Food Zurich: Mayıs ayı sonunda tüm gıdalar amatör aşçılar ile mutfakta buluşur. 11 günlük bu gıda şöleni, 150'yi aşkın etkinliği kapsamaktadır. Yemek meraklılarının mutlaka gelip görmesi gereken bir festivaldir. Mutfak sanatının tüm yönlerini ve derinliğini, sosyal yiyeceklere ve sokak yemeklerine kadar sunmaktadır. Birçok etkinlik, aynı zamanda hem pişirme hem de tatma oturumları, atölye çalışması gibi deneyimlerin gençler ve yaşlılar ile buluşmasına olanak sağlar.

Devamını Oku

Zürih’te Alışveriş

BHFSTRZH.jpg

Her şehirde olduğu gibi Zürih’te de şehre özgü birçok eşya vardır. İsviçre’nin dünya çapında en ünlü olarak bilinen şeyleri çikolatalar, envai çeşit peynirler, İsviçre çakısı, guguk kuşlu duvar saatleri ve İsviçre yapımı kol saatleridir. Dolayısıyla her şehrinde sayısız olarak saat, çikolata ve peynir dükkânları bulunmaktadır. Çikolataları ile ünlü dükkânlar olarak Lindt ve Max Chocolatier önerilebilir. Bunların dışında şehrin sokaklarında markalardan bağımsız kendi ürettikleri çikolataları satan dükkânlar da bulunmaktadır. Bu ürünleri deneyerek aralarından ağız tadınıza uygun güzel tatlar bulabilirsiniz. Saatler için de çokça mağaza bulunmaktadır. Swatch gibi İsviçre’ye ait markaların yanı sıra küçük dükkânlarda da İsviçre yapımı saatler satılmaktadır. Bazı dükkânlarda satılan saatler marka saatlere göre daha uygun olsa da zaman zaman çok daha pahalı olabilmektedir. Bu fiyat farkları el yapımı ve işlemeden kaynaklanmaktadır.

Bahnhofstrasse Caddesi şehrin en gözde alışveriş merkezidir. Burada lüks giyim markalarından mini butiklere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca bu caddede pek çok oyuncakçıya da rastlayabilirsiniz. El oyması ahşap oyuncakları çok beğenilmektedir ve hoş bir hediye kategorisine de girebilir. Daha sakin bir alışveriş için de Niederdorf ve Limmat Nehri boyunca uzanan Old Town’u tercih edebilirsiniz. Burada daha küçük butikler, antikacılar, sanat evleri bulunmaktadır ve daha sıra dışı kıyafet ve eşyalar bulabilirsiniz. Süs eşyalarının işçiliği dikkatinizi bir hayli çekecektir.

Devamını Oku

Zürih Saat Farkı

Normal koşullarda Türkiye’deki saat Zürih’ten 1 saat ilerideydi. Fakat Türkiye’de saat uygulamasının sabitlenmesi nedeniyle bu fark 2 ye çıkmaktadır. Yani Zürih’te saat 10.00 iken Türkiye’de saat 12.00 olmaktadır.

*Bu bilgi 2018 yılının şubat ayında güncellenmiştir.

Zürih Para Birimi

Zürih’de İsviçre frangı (CHF) kullanılmaktadır. 1 CHF 3,85 Türk lirasına denk gelmektedir.

Zürih’in Resmi Dili

Zürih’in konumundan ve şehirde yaşayan halkın karma oluşundan kaynaklı olarak ülkede Almanca, Fransızca, İtalyanca, Arnavutça gibi diller konuşulmaktadır. Konuşulan diller şehrin bulunduğu yere göre farklılık gösterebilmektedir. Göçmen yoğunluğuna ve farklılığına göre siz de bu çeşitliliği görebilirsiniz. Şehirde birçok dil konuşulmasına rağmen okullarda, resmi yazışmalarda, devlet işlerinde resmi dil olarak Almanca kullanılmaktadır.

Zürih Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Berchtold Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

14 Mayıs: Hz. İsa’nın Göğe yükselişi

25 Mayıs: Kutsal Pazartesi

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Zürih Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.3oC
  • Şub 1.3oC
  • Mar 5.3oC
  • Nis 8.8oC
  • May 13.3oC
  • Haz 16.4oC
  • Tem 18.6oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 14.1oC
  • Eki 9.9oC
  • Kas 4.4oC
  • Ara 1.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 391.359 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Ilıman okyanusal iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün