Zürih ve Çevresi

İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, kendisi ile aynı adı taşıyan gölün kuzey ucunda, gölü besleyen Limmat Nehri’nin iki yakasına kurulmuştur. Yaklaşık 1,7 milyon kişilik nüfusu ile İsviçre toplam nüfusunun yaklaşık %23’ünü oluşturmaktadır.

Zürih’in tarihi neolitik döneme kadar dayanıyor. Zürih gölü kenarında kurulan ufak yerleşim alanları Romalılar’ın bölgeye gelmesi ile gelişmeye başlamış. Romalılar, günümüzde Lindenhof olarak bilinen Turicum tepesine bir gümrük noktası kurmuşlar. Bu noktaya dik merdivenleri tırmanarak da çıkmak mümkün.

Tepeden Limmat nehrinin nefis manzarası görülmeye değer. Lindenhof meydanındaki çeşme ise 1292 senesinde Habsburg kuşatmasında büyük rol oynayan Zürihli kadınlar anısına yapılmış.

Şehirleşme süreci ise ipek, yün, ve pamuk dokumacılığında gelişmesi sayesinde olmuş. 1351’de konfederasyona katılması ile birlikte tüccarlar ve soylular güçlerini esnaf loncaları ile paylaşmaya başlamışlar. Bu nedenle günümüzde tarihi kentin en değerli yapıları arasında bu esnaf loncaları gösterilmektedir.

Ancak Zürih’in ticari ve siyasi anlamda gelişme göstermesi 16. Yy’da Ulrich Zwingli’nin reform hareketine öncülük etmesinden sonra başlıyor. O zamandan beri de Zürih özgürlükçü düşüncenin merkezi olarak gösteriliyor.

Tarih boyunca  Goethe, Wagner, Lenin gibi pek çok düşünürü de ağırlamış olan kentte bu düşünürlerin zamanında birlikte vakit geçirdikleri Odeon Cafe ise günümüzde turistlerin de en çok uğradıkları noktalardan biri. Cafe, Bellevue Platz’da yer alıyor.

Lenin ve Bolşevik yoldaşlarını Almanya üzerinden Petersburg’a götüren “Mühürlü Tren” 1917 senesinde Zürih’ten yola çıkmıştır.

Dadacı sanat hareketinin doğduğu yer olarak kabul edilen Zürih’te 50’nin üzerinde sanat galerisi yer almaktadır.

Kentte hatırı sayılır sayıda müze yer alıyor. Bunlar arasında en fazla ziyaretçi çeken ise Grssmünster katedraline 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde olan Kunsthaus yani Güzel Sanatlar Müzesi. Burada Ortaçağdan 20. Yy’a kadar olan zaman aralığındaki Avrupa resim sanatından örnekler sergilenmektedir. İsviçreli sanatçıların eserlerine büyük yer ayrılmıştır. Johann Heinrich Füssli, Arnold Böcklin, Ferdinand Hödler, Alberto Giacometti bu sanatçılardan sadece bir kaçıdır.

Bunun yanı sıra Monet, Cezanne, Picasso ve Van Gogh’un eserlerinin de sergilendiği müzede Norveçli sanatçı Edward Munch’ın eserlerine de büyük yer ayrılmıştır.

İsviçre Ulusal Müzesi ise ana tren istasyonunun yanında yer alır. İsviçre kültürü, sanatı, ve tarihine ilişkin detaylara yer verilen müzenin girişi ücretlidir. İçerisinde aynı zamanda eski İsviçre evlerinin oda düzenlemelerine de yer verilmiştir.

Yurtdışından özellikle de Çin parşömenlerinin, Peru çömleklerinin, Afrika masklarının ve Ermeni kilimlerinin sergilendiği Rietberg Müzesi de vakti olanların uğrayabileceği bir noktadır.

1.300 metrekare alana kurulmuş olan Kuntshalle Çağdaş Sanatlar müzesinde uluslararası çalışmalar sergilenmektedir.

Zürih gölü kıyısı yaz aylarında ne kadar renkli ve hareketli ise, kış aylarında da o kadar sakin ve dinlendiricidir.

Göl kenarındaki Çin Bahçesi görülmeye değerdir. Ve bu bahçe Zürih’e, Zürih’in kardeş kenti olan Kunming tarafından hediye edilmiştir.

Göl kenarındaki bir diğer önemli park ise Zurichhorn’dur. Bu park içindeki Le Corbusier’in eseri olan Heidi Weber’in Evi farklı tasarımı ile dikkat çeker. Yine park içinde yer alan Jean Tiguely’nin kuş heykeli görülebilir. Ancak Tiguely’nin en başarılı eseri olan Tiguely çeşmesi Basel’de yer alır.

Limmat Nehri’nde tekne turu bir diğer seçenektir. Yaz aylarında her yarım saatte bir Landesmuseum önünden kalkan tekneler ile 50 dakika boyunca kentin iki yakasını nehirden izleyebilirsiniz.

Zürih gölünde yapılan tekne turları ise Burkliplatz’dan kalkar. Yemekli ya da yemeksiz tercih edebileceğiniz turların süresi 1,5 saat ile 7 saat arasında değişir.

Bu tur esnasında gölün sağ yakasındaki “Altın Kumsal” olarak adlandırılan zengin banliyölerini gözlemleyebilirsiniz. Ancak kış aylarında çok tercih edilmez.

Zürih’e 15 dakika mesafedeki sanayi kenti Winterthur, 16. Ve 18. Yüzyıldan kalma binaları ile göz kamaştırır.  Winterthur’un dünyada kişibaşına en çok sanat eseri düşen kentler arasında yer aldığı söylenmektedir. Bunun sebebi de ünlü sanatsever Oscar Reinhart’ın ölümünden sonra tüm koleksiyonunu kente bağışlamış olmasıdır.

Fotomuseum Winterthur, bu kentteki eski bir dokuma fabrikasına kurulmuş olan fotoğraf sanatına ayrılmış önemli bir müzedir.

Dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasında başı çeken Zürih’te çok hoş restoranların olduğundan da bahsetmeden olmaz. Bu restoranların bazıları yılın belli dönemlerinde kıyafet baloları organize ederler.

Zürih’te ne yemek lazım sorusuna gelince… Sabah kahvaltıda çeşitli peynirlerden başlanabilir. Bunlar arasında en yaygın bulabileceğiniz Gruyere peyniri ki, bence çok lezzetli.

İsviçre mutfağında öne çıkan lezzetler arasında Burgermeister Schwert (kılıçta süt danası ve özel sos), içinde şarap, bonfile ve krema bulunan Versuva Usulü Bonfile, Fransız soslu karışık salata, küf peyniri ile servis edilen Gnocci ve de tabii ki Fondü…

Bunun yanında hem yemek yemek hem de kenti keşfetmek isterseniz, akşam saat 19:00’da kalkan tramvaya bilet alabilirsiniz. Bu tramvay’da hem şehri turlayabiliyor, hem de İsviçre mutfağına özgü lezzetleri tadabiliyorsunuz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni