Zürih Şehir İçi Ulaşım

Zürih’te şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Bu gelişmişlik hem fazla hatta sahip olması hem de konfor ve güvenlik açısındandır. Metropol bir şehir olduğunu düşündüğümüzde ulaşım için aklımıza ilk takılan trafik sorunu olacaktır fakat çok iyi bir düzene ve uyuma sahip olması trafik sorununu ortadan kaldırmıştır. Şehir içi ulaşım S-Bahn olarak bilinen banliyö trenleri, otobüsler, taksiler, tramvaylar, bisikletler ve teleferikler ile sağlanmaktadır. Bütün bu ulaşım araçlarının sıkça seferleri olmaktadır. Zürih’te gezilecek yerlere olan mesafeler kısadır, bu yüzden yürüyerek de birçok yeri ziyaret edebilmeniz mümkün fakat toplu taşıma araçları ile de kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi bu şehirde de haftanın her günü gece otobüsleri bulunmaktadır ve gece yarısına kadar seferleri devam etmektedir. Toplu taşımalar için biletlerinizi durak ve istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilirsiniz.

S-Bahn dediğimiz trenler, şehrin merkezinden diğer uzak olan yerler arasında çalışmaktadır ve 26 farklı hattı bulunmaktadır. Hem hızlı hem de konforlu oluşu yolculuğunuzu keyifli hale getirmektedir. 06.00’da seferlerine başlayan trenler 00.00’a kadar seferlerine devam etmektedir.

Şehrin içinde çok sayıda otobüs hattı bulunmaktadır. Birçok toplu taşıma aracı gibi otobüsler de 06.00 - 00.00 arasında hizmet vermektedir ve gece otobüsleri de mevcuttur. Uçaktan indiğinizde de otobüs duraklarına yürüyerek ulaşabilmeniz mümkündür. Havaalanından olan 16 farklı otobüs hattını kullanabilirsiniz. Her hattın 15 dakikada bir seferi vardır.

Şehirde 15 farklı tramvay hattı bulunmaktadır. Birçoğu diğer toplu taşıma araçlarının duraklarıyla bağlantılıdır. Özellikle de S-Bahn ile çoğuna geçiş yapılabilir. Hızlı olduğu için halkın en çok kullandığı toplu taşımadır diyebiliriz.

Bisikletler şehrin yerlileri tarafından sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bu yüzden şehrin çoğu bölgesinde bisiklet kiralama merkezlerini görebilirsiniz. Nehir ve göl kenarı gezintileri için çok idealdir.

Taksi ile ulaşımınızı sağlamanız mümkündür fakat diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha pahalıdır. Açılış ücreti 7,25 CHF olmakla birlikte kilometre başına 4,00 CHF ücret ödenmektedir.

Şehirlerarası yolculuk yapma isterseniz de trenler en uygun araçlardır ve çokça sefer düzenlenmektedir. Ayrıca araç kiralama gibi bir seçeneğiniz de bulunmaktadır. Havaalanından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı