Zürih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Zürih’te görmeniz gereken çok sayıda kilise ve müze vardır. Bununla birlikte her bir cadde ve sokağında tarihi soluyabileceğiniz ruhu olan bir şehirdir. Avrupa’nın kültür başkenti olması ziyaretçilerin ilgisini arttırmaktadır. Zürih’te çok sayıda tarihî ve kültürel zenginlik olduğundan hepsini saymak çok zor fakat her şehirde olduğu gibi burada da görülmesi gereken turistik yerler bulunmaktadır. Ayrıca şehrin her yerinde kendinizden bir parça bulabileceğiniz, sizleri güzel bir yolculuğa çıkarabilecek yerlere rastlayabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler

Zürih’in büyük bir şehir oluşundan kaynaklı olarak gezilecek yerleri de fazladır. Tarihî yapıları, kültür ve sanat müzeleri, cadde ve sokakları ile etkileyici bir atmosfere sahiptir. Aynı bölgede konumlanmış olan Grossmünster Kilisesi, St. Peter’s Kilisesi ve Church of Our Lady yani Fraumunster’i bir solukta gezebileceğiniz gibi aynı zamanda Eski Kentin de bir kısmını gezmiş olacaksınız. Şehrin tarihini ya da sanata bakış açısını anlamak için de Le CorbusierHaus, Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi) ve Kunsthaus müzelerini ziyaret ederek gezip gördüğünüz sokakların ruhunu daha iyi anlama fırsatı bulabilirsiniz. Biraz daha sanatın içine girip şehrin müzik anlayışını kavramak ve bazı etkinlikler görmek isterseniz de Opera House’u ziyaret etmelisiniz. Chinagarten’i ziyaret ederek insanlar tarafından yapılmış olan mini doğayla vakit geçirebilirsiniz ya da nesli tükenmekte olan, hiç görmediğiniz veya ismini bile duymadığınız hayvanları görmek için Zürih Hayvanat Bahçesi’ne uğrayabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Grossmünster Kilisesi

Grossmünster, İsviçre'nin Zürih kentinde olan Romanesk tarzı bir Protestan kilisesidir ve Büyük Manastır anlamına gelmektedir. Şehrin en büyüleyici yapılarındandır. Uzun kuleleri ve Roma stili ile dikkat çeken yapı 16. yüzyılda yapılmıştır. Zürih’teki üç büyük kiliseden biridir. Grossmünster'in ikiz kuleleriZürih'in en tanınmış simgelerinden olma niteliği taşır. Kilisenin içi çok huzur vericidir. İçeri girip yukarı çıktığınızda gördüğünüz manzaraya hayran kalmama ihtimaliniz yoktur. Tüm şehrin ayağınızın altında olması size şehri daha iyi tanıma fırsatı sunmaktadır. Şehrin merkezinden geçen Limmat Nehri’ni görebilmek ve Zürih’teki diğer kiliselere yukarıdan bakabilmek için tarihî kulenin tepesine tırmanmanız gerekmektedir. 187 dik basamağı çıkmak biraz korkutucu gelebilir fakat sonunda buna değdiğini göreceksiniz. Buradan şehrin manzarasının çok güzel fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Mart ile ekim aylarında, pazartesiden cumartesiye 10.00 - 18.00; kasım – şubat ayları arasında; cumartesi günleri saat 10.00 - 17.00 arası açık olmaktadır.

Adres: Grossmünster, Grossmünsterplatz, 8001 Zürich

Telefon: +41 44 251 38 60

St. Peter’s Kilisesi

Kilisenin temeli 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır ve en eski kilise olarak bilinmektedir. Lemmat Nehri’nin güney kıyısında konumlanmış olan St. Peter’s Kilisesinin nefi 15. yüzyılda Gotik tarzında yapılmıştır. Kilisenin üzerinde bulunan saat Avrupa’daki en büyük saat olarak bilinmektedir ve yaklaşık olarak 9 metre çapındadır. Zürih’te bulunan 3 en önemli kiliseden biridir. Kulesinin muhteşem mimarisi dikkatleri hemen çekmektedir. Şehrin merkezinde bulunduğu için diğer turistik yerlere de yakındır. Kilisenin çevresinde yürüyebileceğiniz yürüyüş alanı bulunmaktadır, zamanınızın bir kısmını da burada kilisenin çevresini dolaşarak değerlendirebilirsiniz.

Kilise hala aktif olarak kullanılmaktadır ve kilisede konser, sergi gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir. Kiliseye girişler ücretsiz olup, pazartesi - cuma günleri arasında 08.00’den 18.00’e kadar açıktır.

Cumartesi günleri 10.00 - 16.00, pazar günleri 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Adres: St. Peterhofstatt, 8001 Zürich, İsviçre

Telefon: +41 044 221 06 74

Old Town (Altstadt)

5.617 nüfusuyla, şehrin toplam nüfusunun yaklaşık %1,4'üne ev sahipliği yapmakta olan Eski Şehir, birçok turistik noktayı da içerisinde barındırmaktadır. EskiKent turu ziyaretçilere Zürih'in çok yönlü geçmişini yaşatır. Grossmünster, The Fraumünster ve The Peterskirche Eski Kent’te bulunmaktadır. Tarihî Zürih şehrine ait yapıları, muhteşem mimarileri görmek istiyorsanız Old Town kısmında bolca vakit geçirmelisiniz. Nehir ve göl kıyısında konumlanmış mimari yapıları, kafe, kilise, katedral, bar, küçük şirin dükkânlar ve restoranları ile hem gündüz hem de gece işlek bir yer olması turistleri burada konaklamaya çeker. Şehrin en eski yüzünün Eski Kent olduğu söyleyebiliriz. Tarihle sanatın modernize edilmiş halini sunmakta olup aynı zamanda orayı keşfetmeye çalıştığınızda size güzel duygular yaşatıyor olması da zor bulunan bir durumdur. Avrupa’nın çoğu yerinde eski şehir merkezi bulunur fakat Zürih bunların en başında gelmektedir. Genellikle şehirlerin eski kent denilen yerlerinde birkaç tarihî bina ve müzeler bulunmaktadır fakat Zürih’te bu durum çok farklıdır. Tarihî binaların ve kiliselerin sıklığına ve ne derece korunduğuna hayran kalacaksınız.

Kunsthaus

21458_default_landscape.jpg

Sanat evi anlamına gelen müze, mimarlar Karl Moser ve Robert Curjel tarafından hazırlanmış ve 1910'da açılmıştır. Zürih’in en önemli müzelerindendir. İsviçre'deki değerli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon, Orta Çağ'dan günümüz sanatına ve İsviçre sanatına ağırlık vererek uzanır. 19. ve 20. yüzyıla ait sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede, Claude Monet, Edvard Munch, Pablo Picasso, Jacques Lipchitz ve İsviçre Alberto Giacometti gibi sanatçıların önemli eserleri sunulmaktadır. Sanat Galerisi, Zürih tramvay sistemi üzerinde, Kunsthaus olarak da bilinen bir durak ile bağlantılıdır. Avrupa çapında düşünüldüğünde görülmeye değer bir müzedir. 2016 yılında 320.000 ziyaretçiyi ağırlayan müzede, bu sayı her geçen yıl artmaktadır. Ustaların eserleri ile modern sanatın bir araya geldiği bu güzel sergileri ziyaret etmelisiniz.

Adres: Heimplatz 1, 8001 Zürich, İsviçre

Telefon: +41 44 253 84 84

Çalışma saatleri:

Cuma - pazar ve salı:

10.00–18.00

Pazartesi:

Kapalı

Çarşamba ve perşembe:

10.00–20.00

Church of Our Lady (Fraumunster)

Fraumunster, 853 yılında inşa edilmiş olup yıllar içinde de çokça inşasına devam edilmiştir. 13. yüzyıla kadar soylu Alman kadınlarının ikamet ettiği bir manastır olarak kullanılmıştır. Eski Şehir’in neredeyse her yerinden gözükebilmektedir. Vitray pencereleri ile dikkati üzerine çeken kilise, şehrin siluetini tamamlamaktadır. Üzerindeki İsviçre saati, mavi uçlu çan kulesi ve muhteşem Roma mimarisi ile şehrin büyüsünü oluşturmuştur. 5 adet geniş renkli camı bulunmaktadır ve bunların her biri baskın renklerde olup Hıristiyanlığın önemli öykülerini resmetmektedir şehrin tarihi bölgesinin ortasında konumlanmış olması kiliseye olan ilgiyi de arttırmaktadır. Haftanın her günü ziyaretçilerine açık olup 14.00 - 18.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti 5 CHF’dir.

Adres: Fraumünster, Stadthausquai 19, 8001 Zürich

Telefon: +41 44 221 20 63

Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)

1898 yılının müze binası, Fransız Şatosu biçiminde Gustav Gull tarafından inşa edilmiştir. Etkileyici mimarisi ve sivri kuleleri ile Zürih Eski Şehir’in en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Sergi turu ziyaretçiyi Orta Çağ'dan 20. yüzyıla kadar götürmektedir. İsviçre'nin en çok ziyaret edilen kültürtarihinin müzesidir ve o günlerden günümüze İsviçre’nin tarihini temsil etmektedir. Muhteşem bir düzene sahip olması da müzenin ilgi çekici noktalarından biridir. Geniş yelpazedeki özel sergiler, güncel konularla ilgili derinlemesine görüşler sunmaktadır. Müzeyi ziyaret etmeniz size İsviçre’yi daha iyi tanıma fırsatı sunmaktadır.

Limmat Nehri üzerinde bulunmaktadır ve arkasında bir park vardır. Müzeyi rehberler eşliğinde gezdikten sonra parkta güzel bir gezintiye çıkmanızı önerebiliriz.

Opera House

Zürih Opera Binası, tiyatro ve bale etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Son derece çeşitli bir programa sahiptir. Popüler oyunlar sahne almakta ve tanınmış şarkıcılar da konserler vermektedir. Her yıl Cecilia Bartoli, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Emily Magee, René Pape gibi uluslararası yıldızlar burada ağırlanmaktadır. Zürih Opera Evi, dünyanın en iyilerinden biridir. 2014'te Uluslararası Opera Ödülleri'nde “Yılın En İyi Opera Şirketi” ödülüne layık görülmüştür. Zürih Gölü’nün kenarında konumlanmış olan bu yapıyı şehri ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz. Hem kulağınıza hem de gözünüze hitap edecek bir rota olduğunu söyleyebiliriz. Güzel bir görünüme sahip olması ve mimari yapısıyla görkemli bir hava oluşturmaktadır. Dolayısıyla içinde olan programlar dışında, yapısıyla da bir hayli ilgi çekmektedir.

Adres: Opernhaus Zürich, Falkenstrasse 1, 8008 Zürich

Phone: +41 44 268 66 66

Le Corbusier Haus

Le Corbusier Haus, İsviçre’de ünlü bir mimar olan Modernizm’in öncülerinden Le Corbusier'nin çalışmalarından biridir. Renkli görünümlü ev, uzmanlar tarafından dünya çapında mimari bir mücevher olarak görülmektedir ve aynı zamanda turistik bir mekândır. 2014’den 2017’ye kadar olan süreçte, Le Corbusier'nin eseri ve kişiliği üzerine dört geçici serginin yanı sıra İsviçreli mimarın yaptığı diğer eserleri de sergilendi. Le Corbusier Merkezi bir Gesamtkunstwerk, yani bir bütünlüğe sahip sanat eseri olarak kabul edilebilir. Le Corbusier'nin mimarî yapıları, heykelleri, tabloları, mobilya tasarımları ve eserleri arasındaki eşsiz birliği burada görebilirsiniz. Yapının içinde yaşamı boyunca kendisine yardımcı olan Heidi Weber’in adına açılmış olan bir müze vardır ve eserlerin tümü burada sergilenmektedir. Ziyaretçilerine açıldığından bu yana, yaz aylarında yaklaşık 35.000 ziyaretçiyi cezbetmeyi başaran bir yapı olmuştur.

Adres: Pavillon Le Corbusier, Höschgasse 8, 8008 Zürich

Telefon: +41 44 383 64 70

Ziyaret Saatleri: Cumartesi ve pazar günleri 14.00 - 17.00 arasında açıktır

Zürich Zoo (Zürih Hayvanat Bahçesi)

Hayvanat Bahçesi 7 Eylül 1929 tarihinde ziyaretçilerine açılmıştır. Hayvanlar için bakımlı ve güzel bir ortam tasarlanmış olması hayvanat bahçesinin özellik kazanmasını sağlamıştır. Burada nesli tükenmekte olan hayvanların çoğalmaları ve yeterli popülâsyona ulaşıldıktan sonra kendi doğal ortamlarına yeniden bırakılıp yaşamlarına devam etmeleri amaçlanmaktadır. Zurich Zoo, size daha önce hiç görmediğiniz hayvanları görebilme imkânı sunar. Günlerine göre değişiklik göstermekte olup, bazı günlerde hayvanların etkinliklerini, şovlarını görme imkânınız da bulunmaktadır. Günün belli saatlerinde de penguen gibi bazı hayvanlar yürüyüşe çıkartılmaktadır. Bu zamanlara denk gelebilirseniz hayvanlarla beraber yürüyebilme, daha yakından görebilme gibi fırsatları yakalayabilirsiniz. Ayrıca Zürich Zoo içerisinde hayvan hakları, insan-hayvan iletişimi, doğal yaşamları koruma gibi birçok konu hakkında da bilgi verilmektedir. Çoğu hayvan kış aylarında burada olmamaktadır bu yüzden bahar ya da yaz aylarında gitmenizi öneririz.

Adres: Zürichbergstrasse 221, 8044 Zürich, İsviçre

Çalışma saatleri: Haftanın her günü 9.00-17.00 arası açıktır.

Telefon: +41 44 254 25 00

Hayvanların sayısı: 4.673 (2016 yılına göre)

Chinagarten

Chinagarten, İsviçre'nin Zürih şehrinde bulunan bir Çin bahçesidir. Bahçe, alçak bir duvarla çevrili tam dikdörtgen bir araziyi kaplar. Merkezi öğesi küçük bir ada olan bir gölettir. Gölet, saf su ve kutsallığın simgesi olarak söğütlerle kaplanmıştır.

Su Sarayı, Çin bahçesinin kalbidir. Dış duvarların, kapıların ve pencerelerin boyanması kasıtlı bir şekilde basit tutulur, böylece ziyaretçilerin binanın iç özelliklerine odaklanabilmesi sağlanmaktadır. Terası, bahçenin tüm önemli unsurlarını gösteren su yüzeyine açılır; arka bahçeye de gölgeler bahçesi denir

Bahçe, Çin kültürünün ana temalarından biri olan Üç Kuş Kızı Arkadaş ifadesi, soğuk mevsimin cesur üç bitkisini; çam, bambu ve erik çiçeğini ifade etmektedir.

17 marttan ekim ayının sonuna kadar Chinagarten'in bahçeleri ve köşklerini dolaşabilirsiniz. Giriş ücreti 4 CHF’dir. Haftanın her günü açıktır.

Adres: Chinagarten, Bellerivestrasse 138, 8008 Zürich

Telefon: +41 44 380 31 51

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı