Capri’de Gezilecek Yerler

Kendine has manzarası ve eşsiz güzelliği ile Capri sizi büyüleyecek. Bünyesinde bir çok tarihi mekân bulunduran ve kültürel açıdan zenginliğe sahip olan Capri'de, Tiberus'un villalarını görebilir, adanın en eski yapılarından biri olan Charterhouse of St. Giacomo'yu dolaşabilir ve bir zamanlar İsveç'li Doktor Axel Munthe'nin de evi olan Villa San Michele Museum'u ziyaret edebilirsiniz. Marina Piccola'da rahatlayabilir, Blue Grotto'da yüzebilirsiniz.

 Villa San Michele


 

Anacapri’de yer alan Villa San Michele, İsveçli doktor Axel Munthe'nin 1885 yılında Capri’ye ilk geldiğinde San Michele’e adanmış bir Şapelin kalıntılarına, duvarlarına eskizler çiverek tasarladığı evidir.

Bugün müze olarak kullanılan Villa San Michele, içinde Munthe tarafından Capri, Ancapri ve birçok yerden bulunmuş tarihi eserler, arkadaşları tarafından bağışlanmış tarihi ve sanat eserleri bulunduruyor. Lahitler, büstler, Roma kaldırımları, mermer ve sütun parçaları görülebilir. Ayrıca villanın bahçesinde bir Yunan mezarı ve bütün Capri Adası’na yukarıdan bakan bir granit Sfenks bulunmaktadır.

Bazı kısa dönemleri hariç hayatının 56 senesini Capri’de geçiren Munthe’nin, adaya olan tutkusu adanın popülaritesinin artışını sağladı, özellikle ünlülerin ve zenginlerin adaya olan ilgisini arttırdı. Munthe’nin muhteşem mimari eseri olan Villa bugün, Grotta Azzurra ile birlikte Capri’nin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Munthe’nin Villa’nın yapımı hakkında anlatımlar içeren “The Story of San Michele” (San Michele’in Hikayesi) isimli kitabı 45 farklı dile çevrildi ve pek çok yerde çok satanlar listelerine girdi. Hayalindeki evi şöyle tarif ediyordu Munthe; “Benim evim güneşe açık olmalı, rüzgara, deniz sesine... Tıpkı bir Yunan Tapınağı gibi ve ışık, ışık her yerden ışık almalı.”

Munthe müziğe, hayvanlara ve doğaya karşı olan tutkusunu bir süre boyunca İsveç Kraliçesi Victoria ile paylaştı. Victoria uzun yıllar Capri’de bu Villa’da kaldı. Axel Munthe’nin adadaki kuşların katledilişine yönelik endişesi onu Barbaros Dağı’nda bir kuş barınağı yapmaya itti. Anacapri’den kalkan otobüslerle haftanın her günü saat sabah 09.00’dan güneş batıncaya kadar bu Villa’yı ziyaret edebilirsiniz. Villa’yı, Manzarasını ve içindeki eserleri görmek için ödeyeceğiniz giriş ücreti ise 8 Euro.

Blue Grotto

Grotta-Azzurra.jpg
 

Capri’nin en özel doğal güzelliklerinden biri de Blue Grotto ya da Grotta Azzurra. Blue Grotto, Mavi Mağara demek. Blue Grotto, Capri Adası’nda, Anacapri Bölgesi’nde yer alan bir deniz mağarasıdır. Blue Grotto, uzun bir tarih boyunca Romalıların banyosu olarak kullanılmıştır. Bugün Capri’nin turistik anlamda en özel yerlerinden biri olan Blue Grotto, 60 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindedir ancak mağaranın girişi sadece 2 metre olduğu için bu daracık girişten aldığı güneş ışığıyla deniz, karanlık mağaranın içinde masmavi parlamaktadır. Mağara adını bu yansımadan almıştır.

Mağaranın içine yalnızca küçük kayıklarla girilmektedir. Bu kayıklar kaptanlarla birlikte Blue Grotto’nun çıkışından kiralanmaktadır. Ancak bunun için öncelikle Blue Grotto’nun çıkışına gelmeniz gerekmektedir. Bunu da Marina Grande ile Blue Grotto arasında sefer düzenleyen teknelerle yapabilirsiniz. Bu teknelerin fiyatı kişi başı 9 Euro’dur. Aynı zamanda Anacapri’den Blue Grotto’nun bulunduğu bölgeye düzenlenen otobüs seferleri de bulunmaktadır. Kayıkla Blue Grotto’nun içine girmek içinse ekstra 12.50 Euro ödemeniz gerekmektedir. Bu tur 1 ile 3 saat arasında değişmektedir.

Mağaranın girişi gelgitler nedeniyle sık sık kapanmaktadır. İçeride ya da dışarıdaysanız can güvenliği açısından bir tehlike yaratmasa da, içerideki tekneler dışarı çıkmak için sıra beklemektedir, çünkü mağaranın girişi birden fazla tekne için oldukça dar. Bu nedenle tekneyle seyahatinizi planlamadan önce yerlilere ve tekne kaptanlarına gelgit durumunu danışmanızda fayda var.

Bir ipucu daha; Blue Grotto’da yüzmek ya da kayıklardan atlamak yasak. Özellikle geceleri gelgitler ve dalgalar arttığı için açık denize savrulmanız ya da kayalıklara çarpmanız çok olası olduğu için Blue Grotto’da kayıklarınızı terk etmeseniz iyi olur.

Marina Piccola

P1070151-1766x1152_e2x1_0_169_1400.20150604203425.jpg
 

Capri'nin güneyinde bulunan Marina Piccola'nın Faragnioli kayalarıyla beraber ve kendine has bulunan manzarası ile fotoğraf albümlerinizin başında yer alacak! Eğer Faragnioli manzaralı bir sahilde bütün gününüzü geçirmek gibi bir şey düşünüyorsanız, Marina Piccola’nın küçük sahili tam da sizin için. Adanın her daim güneş alan güneyinde yer alan ve yüksek bir uçurumla rüzgârı kesilen sahil her zaman sıcaktır. O kadar sıcaktır ki, kışın ortasında dahi bu sahilde güneşlenen ada yerlilerini görebilirsiniz, denizde değillerse tabi ki.

Capri’nin merkezinden yürüyerek kolaylıkla Marina Piccola’ya ulaşabilirsiniz. Ancak yürümek istemiyorsanız, merkezden kalkan otobüslerle de Marina Piccola’ya ulaşmanız mümkündür. Marina Piccola’da ikisi de kilisenin yanında, iki adet ücretsiz plaj bulunmaktadır. Ancak eğer güneşi kaçırmak istemiyorsanız, erkenden buraya varmanız gerekmektedir, çünkü öğlen 4’ten itibaren güneş batmaya başlıyor. Denize girerken eşyalarınızı bırakmanızda ise pek bir sorun yok, pek çok gezginin yurtdışında denize girerken en büyük endişesi olan hırsızlık faktörü Capri’de pek yaygın değil, çünkü bu küçük adada kaçacak pek fazla yer bulunmuyor.

San Michele Arcangelo Kilisesi

Chiesa_San_Michele.jpg
 

Aziz Michael'a ithafen San Michele Kilisesi, 1698-1719 yılları arasında daha önce aynı kilisenin yakınında bir manastır kurduran Rahibe Serafina di Dio tarafından inşa ettirilmiştir. Neapolitan Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kilisenin cephesi çok basit olmasına rağmen, girdiğiniz anda Capri'nin mimari hazinelerinden birini göreceksiniz. Sekizgen Yunan mimarisine sahip San Michele Arcangelo Kilisesi, Antonio Domenico Vaccaro tarafından tasarlanmıştır. Napolili bir fayans ustası olan Leonardo Chiaiese tarafından yapılmış zemin döşemesinde Adem ile Havva’nın cennetten kovulup, dünyaya inişi sürreal bir doğa tasviriyle mitolojik ve hayali hayvanlarla temsil edilmiştir.

Kilisenin içinde yer alan küçük müzede, sunakları, kutsal kadehleri ve 18. Yüzyıldan kalma tipik Neapolitan İsa’nın doğum sahnesini tasvir eden heykelleri görebilirsiniz. Sağ koridor, Bishop Francesco Castaldo tarafından bağışlanan 14. yüzyıldan kalma bir lahit ve şeytanı yenen Başmelek Saint Michael, Maiori'den Giovanni Angelo d'Amato tarafından yapılan 16. yüzyıl eserini tasvir eden değerli bir paneli içeriyor.

San Michele Arcangelo Kilisesi’nin bulunduğu Piazza San Nicola’ya, Piazza Vittoria’dan G. Orlandi Caddesi boyunca yürüyerek 5 dakika sonra ulaşabilirsiniz. Kasım ile mart ayları boyunca saat 10.00-14.00 arasında, nisan ve eylül ayları boyunca ise 10.00-19.00 arasında ekim ayında 10.00-17.30 arasında gezebilirsiniz.