Google+

Arama formu

Capri Adası

  Capri, bulunduğu konum itibariyle Akdeniz iklimi özellikleri...
Devamı oku
  Atatürk Havalimanı istikametinden Napoli, Capodichino (Uluslararası...
Devamı oku
İtalya'nın popüler tatil beldelerinden biri olan Capri'ye gitmek için...
Devamı oku
  Küçük bir tatil beldesi olan Capri'de genellikle füniküler ve otobüs...
Devamı oku
  İtalya’nın popüler tatil destinasyonu Capri’de İtalyan Mutfağı'nın...
Devamı oku
  Capri'nin gece hayatı oldukça renkli, eğlenceli ve bol aktiviteli....
Devamı oku
  Bağımsızlık Günü (Temmuz): İtalya’nın Nazi işgalinden kurtuluşunu...
Devamı oku
Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya'nın Napoli şehrinin güneyinde yer alan...
Devamı oku
  Capri'de alışverişlerinizden sonra ya mutlu olacaksınız ya da...
Devamı oku
İtalya'ya ait bir tatil beldesi olan Capri'nin resmi dili İtalyanca'dır...
Devamı oku
  Roma İmparatorluğu döneminden günümüze dek süregelen tarihi ile Capri...
Devamı oku
Capri (UTC+1) kullanırken Türkiye (UTC+3) kullanmaktadır. Capri, Türkiye...
Devamı oku
MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO Telefon:...
Devamı oku
İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl Tatili 6 Ocak: Epifani Bayramı 17 Mart: İtalya...
Devamı oku
İlk Yardım/Polis : 112 Genel Acil Durum : 113 Tıbbi Durum : 118...
Devamı oku
Kendine has manzarası ve eşsiz güzelliği ile Capri sizi büyüleyecek....
Devamı oku
Tarihi özellikleri ve popüleritesi ile de tanınan Capri, Campania...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 7,320 / Dil: İtalyanca  / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Capri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hotel-a-capri.png
 

Roma İmparatorluğu döneminden günümüze dek süregelen tarihi ile Capri, dünyanın gözde tatil beldelerinden biridir. Campania Bölgesi’nin de bir parçası olan bu küçük adanın kökleri milattan öncesine dayanmaktadır. Yunan mitolojisinde sirenlerin adası olarak geçen Capri, aynı zamanda Roma İmparatorluğu prenslerinin de gözdesiydi. Sirenler Yunan Mitolojisi’nde denizcilerin dikkatini tiz sesleriyle dağıtarak, gemileri kayalıklara sürükleyen ürkütücü yaratıklardı, denizkızlarının bu mitolojik geçmişe dayandığı düşünülmektedir. Bugün kullanılan anlamda “siren” sesi ise işte bu mitolojik yaratıklardan gelmektedir. Prens Tiberius, hayatının son 10 yılını burada geçiren biri olarak, kendisini sevmeyenleri adadaki uçurumlardan atarak ölüme terketti.

Adanın isminin nereden geldiğine dair birkaç farklı görüş bulunmakta. Kimilerine göre adada yaşayan ilk toplum olan Yunanlılar adaya Yunanca “Kapros”(Yaban-Domuzu) anlamına gelen bir isimle seslenmiş, kimilerine göre ise adanın ismi Latince “Capreae”(Keçiler) kelimesinden gelmekte. Marina Piccola ve Marina Grande adanın iki önemli limanıdır. Adanın ana yerleşim yeri Capri Bölgesi’dir. Ancak Anacapri Bölgesi’nde de yaşayan Capri Adası yerlileri bulunmaktadır.
 

Tanıtım Videosu

 

Capri’de Gezilecek Yerler

Kendine has manzarası ve eşsiz güzelliği ile Capri sizi büyüleyecek. Bünyesinde bir çok tarihi mekân bulunduran ve kültürel açıdan zenginliğe sahip olan Capri'de, Tiberus'un villalarını görebilir, adanın en eski yapılarından biri olan Charterhouse of St. Giacomo'yu dolaşabilir ve bir zamanlar İsveç'li Doktor Axel Munthe'nin de evi olan Villa San Michele Museum'u ziyaret edebilirsiniz. Marina Piccola'da rahatlayabilir, Blue Grotto'da yüzebilirsiniz.

 Villa San Michele

 Villa San Michele
 

Anacapri’de yer alan Villa San Michele, İsveçli doktor Axel Munthe'nin 1885 yılında Capri’ye ilk geldiğinde San Michele’e adanmış bir Şapelin kalıntılarına, duvarlarına eskizler çiverek tasarladığı evidir.

Bugün müze olarak kullanılan Villa San Michele, içinde Munthe tarafından Capri, Ancapri ve birçok yerden bulunmuş tarihi eserler, arkadaşları tarafından bağışlanmış tarihi ve sanat eserleri bulunduruyor. Lahitler, büstler, Roma kaldırımları, mermer ve sütun parçaları görülebilir. Ayrıca villanın bahçesinde bir Yunan mezarı ve bütün Capri Adası’na yukarıdan bakan bir granit Sfenks bulunmaktadır.

Bazı kısa dönemleri hariç hayatının 56 senesini Capri’de geçiren Munthe’nin, adaya olan tutkusu adanın popülaritesinin artışını sağladı, özellikle ünlülerin ve zenginlerin adaya olan ilgisini arttırdı. Munthe’nin muhteşem mimari eseri olan Villa bugün, Grotta Azzurra ile birlikte Capri’nin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Munthe’nin Villa’nın yapımı hakkında anlatımlar içeren “The Story of San Michele” (San Michele’in Hikayesi) isimli kitabı 45 farklı dile çevrildi ve pek çok yerde çok satanlar listelerine girdi. Hayalindeki evi şöyle tarif ediyordu Munthe; “Benim evim güneşe açık olmalı, rüzgara, deniz sesine... Tıpkı bir Yunan Tapınağı gibi ve ışık, ışık her yerden ışık almalı.”

Munthe müziğe, hayvanlara ve doğaya karşı olan tutkusunu bir süre boyunca İsveç Kraliçesi Victoria ile paylaştı. Victoria uzun yıllar Capri’de bu Villa’da kaldı. Axel Munthe’nin adadaki kuşların katledilişine yönelik endişesi onu Barbaros Dağı’nda bir kuş barınağı yapmaya itti. Anacapri’den kalkan otobüslerle haftanın her günü saat sabah 09.00’dan güneş batıncaya kadar bu Villa’yı ziyaret edebilirsiniz. Villa’yı, Manzarasını ve içindeki eserleri görmek için ödeyeceğiniz giriş ücreti ise 8 Euro.

Capri dası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residence Leonardo, AQUAMARINE Relaxing Capri Suites, Casa Carlotta Capri. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Relais Villa Bismarck - Capri, Fantastica villa con vista sui faraglioni, VILLA OLGA LUXURY CAPRI gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz BELLISSIMA VILLA CON VISTA SUL PORTO, Villa Striano Capri, Central Apartment Le Botteghe tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Capri Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Blue Grotto

Blue Grotto
 

Capri’nin en özel doğal güzelliklerinden biri de Blue Grotto ya da Grotta Azzurra. Blue Grotto, Mavi Mağara demek. Blue Grotto, Capri Adası’nda, Anacapri Bölgesi’nde yer alan bir deniz mağarasıdır. Blue Grotto, uzun bir tarih boyunca Romalıların banyosu olarak kullanılmıştır. Bugün Capri’nin turistik anlamda en özel yerlerinden biri olan Blue Grotto, 60 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindedir ancak mağaranın girişi sadece 2 metre olduğu için bu daracık girişten aldığı güneş ışığıyla deniz, karanlık mağaranın içinde masmavi parlamaktadır. Mağara adını bu yansımadan almıştır.

Mağaranın içine yalnızca küçük kayıklarla girilmektedir. Bu kayıklar kaptanlarla birlikte Blue Grotto’nun çıkışından kiralanmaktadır. Ancak bunun için öncelikle Blue Grotto’nun çıkışına gelmeniz gerekmektedir. Bunu da Marina Grande ile Blue Grotto arasında sefer düzenleyen teknelerle yapabilirsiniz. Bu teknelerin fiyatı kişi başı 9 Euro’dur. Aynı zamanda Anacapri’den Blue Grotto’nun bulunduğu bölgeye düzenlenen otobüs seferleri de bulunmaktadır. Kayıkla Blue Grotto’nun içine girmek içinse ekstra 12.50 Euro ödemeniz gerekmektedir. Bu tur 1 ile 3 saat arasında değişmektedir.

Mağaranın girişi gelgitler nedeniyle sık sık kapanmaktadır. İçeride ya da dışarıdaysanız can güvenliği açısından bir tehlike yaratmasa da, içerideki tekneler dışarı çıkmak için sıra beklemektedir, çünkü mağaranın girişi birden fazla tekne için oldukça dar. Bu nedenle tekneyle seyahatinizi planlamadan önce yerlilere ve tekne kaptanlarına gelgit durumunu danışmanızda fayda var.

Bir ipucu daha; Blue Grotto’da yüzmek ya da kayıklardan atlamak yasak. Özellikle geceleri gelgitler ve dalgalar arttığı için açık denize savrulmanız ya da kayalıklara çarpmanız çok olası olduğu için Blue Grotto’da kayıklarınızı terk etmeseniz iyi olur.

Marina Piccola

Marina Piccola
 

Capri'nin güneyinde bulunan Marina Piccola'nın Faragnioli kayalarıyla beraber ve kendine has bulunan manzarası ile fotoğraf albümlerinizin başında yer alacak! Eğer Faragnioli manzaralı bir sahilde bütün gününüzü geçirmek gibi bir şey düşünüyorsanız, Marina Piccola’nın küçük sahili tam da sizin için. Adanın her daim güneş alan güneyinde yer alan ve yüksek bir uçurumla rüzgârı kesilen sahil her zaman sıcaktır. O kadar sıcaktır ki, kışın ortasında dahi bu sahilde güneşlenen ada yerlilerini görebilirsiniz, denizde değillerse tabi ki.

Capri’nin merkezinden yürüyerek kolaylıkla Marina Piccola’ya ulaşabilirsiniz. Ancak yürümek istemiyorsanız, merkezden kalkan otobüslerle de Marina Piccola’ya ulaşmanız mümkündür. Marina Piccola’da ikisi de kilisenin yanında, iki adet ücretsiz plaj bulunmaktadır. Ancak eğer güneşi kaçırmak istemiyorsanız, erkenden buraya varmanız gerekmektedir, çünkü öğlen 4’ten itibaren güneş batmaya başlıyor. Denize girerken eşyalarınızı bırakmanızda ise pek bir sorun yok, pek çok gezginin yurtdışında denize girerken en büyük endişesi olan hırsızlık faktörü Capri’de pek yaygın değil, çünkü bu küçük adada kaçacak pek fazla yer bulunmuyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Capri nerededir?

Tarihi özellikleri ve popüleritesi ile de tanınan Capri, Campania Bölgesi’ne ait olmakla beraber Napoli'nin güneyinde yer almaktadır.

Capri'ye Ne Zaman Gidilir?

P1110770_e2x1_0_174_1400.20150603194155.jpg
 

Capri, bulunduğu konum itibariyle Akdeniz iklimi özellikleri taşımaktadır. Mevsimlere göre havanın değişken olduğu bu tatil beldesine gitmek için en uygun zaman ilkbahardır. İlkbahar'da sıcaklıklar en düşük 6 olmakla beraber en yüksek 22 derecedir. Burada yaşayan insanlar adaya gitmek için en uygun anın Nisan ve Haziran ortası olduğunu, ayrıca eylül ve ekim ayının ortalarına kadar da ziyaret edilebileceği kanaatindeler.
 

Capri’ye Nasıl Gidilir?

 

Atatürk Havalimanı istikametinden Napoli, Capodichino (Uluslararası) Havalimanı'na gitmek mümkün. Kesintisiz yolculuğun yaklaşık 2 saat sürdüğü Napoli'den Capri'ye otobüs veya feribot yoluyla ulaşabilirsiniz. Havalimanından otobüse binerek Molo Boverello'ya, buradan da feribotları kullanarak yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından kendinizi Capri'de bulabilirsiniz!

Capri Adası şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Capri’de Nerede Kalmalı?

İtalya'nın popüler tatil beldelerinden biri olan Capri'ye gitmek için önceden karar verilmeli ve hareket edilmelidir. Bilhassa ilkbahar ve yaz aylarında çok yoğun olan Capri'ye gitmek bir o kadar da zor. Bütçenizi aşmayacak oteller, konaklama opsiyonları olduğu gibi buralarda yer ayırtmak da zor olabilir. Capri Tiberio Palace, Hotel Villa Brunella muhteşem konumları ve harika hizmet kalitesiyle Capri’nin en çok tercih edilen otelleri ancak oldukça pahalı olmaları nedeniyle bütçenizi buna göre belirlemeniz gerekecektir. Öte yandan Relais Maresca, Fuorlovado 40 ve Hotel Capri hem Capri’nin ana meydanı La Piazzetta’ya yürüme mesafesinde olmaları hem de uygun fiyatlarıyla gezginler için iyi birer seçenek.
 

Capri İçi Ulaşım

Marina-Capri-Napoli.jpg
 

Küçük bir tatil beldesi olan Capri'de genellikle füniküler ve otobüs kullanılmaktadır. Şehrin merkezine gitmek için en hızlı yol fünikülerdir. Ocak ve mart ayları arasında fünikülerler çalışmadığından, bu zaman dilimi içerisinde otobüs kullanabilirsiniz. Ayrıca buranın merkezindeki mağazalara uğrayarak yürümek için daha komforlu ayakkabılar alabilir, ada içinde ve çevresinde gezebilirsiniz

Ufak bir dipnot : Anacapri'de ki otobüs terminali “Piazza Cimitaro” adındadır ve eğer Capri'den Blue Grotto veya Lighthouse'a gitmek istiyorsanız aktarma yapmanız gerekmektedir. Otobüs şöförü Anacapri dediğin an inmemelisiniz, buradaki durak Piazza Vittoria'dır, bu yüzden bir sonraki durağı bekleyin.
 

Capri Mutfağı

food-1646826_1280.jpg
 

İtalya’nın popüler tatil destinasyonu Capri’de İtalyan Mutfağı'nın olmazsa olmazı pek çok lezzetini tadabilirsiniz. Elbette bunların başında spagetti geliyor. Fakat bunun yanı sıra sadece Capri’ya özgü spesiyalleri denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Bunların başında ravioli capresi adını verdikleri caciotta peyniri ve bölgenin taze domateslerinden yaptıkları lezzetleri geliyor. Adanın bir diğer spesiyali scialatielli ise taze deniz ürünleri ve sebzelerden yapılıyor.
 

finished-article-2.jpg
 

Deniz mahsulleri sevenleri pek çok alternatifin beklediği Capri mutfağında özellikle yengeç ve midye çokça tüketiliyor. Adanın en meşhur atıştırmalıklarından l’impepata di cozze hemen her partide karşınıza çıkabilecek bir midye tabağı. Eğer yerel şaraplarının tadına bakmak isterseniz tercihinizi beyaz şaraptan yana kullanabilirsiniz. Limoncello’nun da hayli popüler olduğu Capri’de yemeğinizi tatlıyla taçlandırmak içinse torta caprese siparişi verin ve arkanıza yaslanın. Capri’de üretilen çikolata ve bademden yapılan bu kekin damağınızda bıraktığı tadı uzun süre unutamayacaksınız.

Popüler restoranlar

L'Approdo Restaurant and Pizzeria : Capri'nin en ünlü restoranlarından biri olan bu restoranda klasik İtalyan yemekleri yiyebilirsiniz. Fiyatlarının bütçesine uygun olacağı bu restorana fünikülerleri kullanarak kolaylıkla gidebilirsiniz.

Donna Rachele: Yeni olmasına rağmen beğenilen restorantlardan biri olan Donna Rachele, Capri Meydanı’na çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Fiyatlar ne kadar ucuz olmasa da, aldığınız lezzet ödediğiniz hesaba yetecek.

Bar Columbus: Füniküler ile kolayca ulaşabileceğiniz bir mekân olan Bar Columbus'un kendine has bir yapısı var. Alt katını bar olarak kullanan, üst katını ise restoran olarak kullanan Bar Columbus, eşsiz manzarası ve içtikçe bir daha isteyeceğiniz şarabı ile sizi büyüleyecek.

Gidebileceğiniz diğer restoranlar: Buca di Bacco, R. Buonocore

Bahşiş

İtalyan'lar için bahşiş önemlidir. Capri'de oturduğunuz her hangi bir restoranda sizden beklenen bahşiş oranı yüzde 10-15 civarıdır.

Capri Gece Hayatı


 

Capri'nin gece hayatı oldukça renkli, eğlenceli ve bol aktiviteli. Piazzetta'da ada yaşayanları ve ziyaretçiler ile kaynaşıp kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Bu beni kesmedi diyorsanız gece yarısından sonra tavernaya gidebilir, canlı müzik dinleyerek diğer insanlarla dans edebilirsiniz. Alternatifleri değerlendirmek istiyenlerse bünyesinde birden fazla bar bulunduran sokağa, Via Le Botteghe'e gidebilir.
 

Capri Festivaller


 

  • Bağımsızlık Günü (Temmuz): İtalya’nın Nazi işgalinden kurtuluşunu esas alan Milli bir bayramdır. İtalya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Capri’de de oldukça coşkuyla kutlanmaktadır.
  • Aziz Costanzo Şöleni (Mayıs): Genellikle 14 Mayıs gün gerçekleştirilen bu festival Capri’nin koruyucu azizi içindir. Capri’nin eski ana katedralinde düzenlenen ayinle başlayan şölen kilise ve çevresinde devam eder.
  • Folklore Festival (Ağustos): Müzik ve dansın ön plana çıktığı folklor gösterileri yapılır. Fstival yaklaşık 1 hafta sürmektedir, sadece İtalya’dan değil Dünya’nın pek çok yerinden bu festival için folklor grupları Capri’ye gelmektedir.
  • Bağbozumu Festivali (Kasım): Uluslararası Film Festivali (Aralık)

Capri’de Alışveriş


 

Capri'de alışverişlerinizden sonra ya mutlu olacaksınız ya da üzüleceksiniz. Pahalı şeyler alıp ve beğenmeyip, kredi kartınızın limitini tüketmeden önce her yeri gezmenizi öneririz! Çevrenizde birden fazla pahalı mağaza bulabileceğiniz gibi, cüzdanınıza uygun hediyelik eşyalar ve parfümlere de ulaşabilirsiniz.

Capri’den alınacak şeyler listesinde Limoncello başta yer alıyor. İtalya’ya özgü bir Limon likörü olan bu içkinin, Capri’de üretim yapan özel bir markası oldukça meşhur. Bunun dışında Capri’de tezgahlar da ve hediyelik eşya dükkanlarında bulabileceğiniz, cam/gümüş objeler ve takılar, yemek takımı olarak kullanabileceğiniz ya da süs olarak evinize, sevdiklerinize alabileceğiniz seramik ve porselen ürünler oldukça yaygın. Çoğunlukla limon, deniz ya da çiçeklerle süslenmiş olan bu seramikler, hem malzemesinin kalitesi hem de desenleri ile oldukça özel, Capri’den aldığınıza pişman olmayacağınız ürünler.

Bütün bu yerel mağazaların dışında Dünya’nın her yerinde bulabileceğiniz anahtarlık, magnet gibi turistik ürünler satan hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Bunun yanında gerçekten oldukça pahalı olan lüks takı ve kıyafet mağazalarını Capri’de bulmanız mümkün. Yaygın Dünya markalarının yanında butikler ve tasarımcıların mağazaları da bura da sıkça karşılaşabileceğiniz alışveriş noktaları.

Capri Saat Farkı

Capri (UTC+1) kullanırken Türkiye (UTC+3) kullanmaktadır. Capri, Türkiye saatine göre 2 saat daha geridedir.

Capri Para Birimi

Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya'nın Napoli şehrinin güneyinde yer alan Capri, Euro para birimini kullanılmaktadır.

Capri Resmi Dili

İtalya'ya ait bir tatil beldesi olan Capri'nin resmi dili İtalyanca'dır. Şehir hem İtalya’dan hem de Dünya’nın her yerinden yıl boyu sıkça turist ağırladığı için İngilizce konuşmakta da hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz.

Özellikle otel, müze, restoran ve hediyelik eşya dükkânları gibi turizm için var olan yerlerde İngilizce ile ilgili bir sıkıntı çekmeniz çok olası olmasa da İtalya’da bazı bölgelerde yerel halk İngilizce konuşmak konusunda biraz tutucu olabiliyor. Ancak bu durum ne İtalya’nın ve İtalya halkının tümü için ne de Capri için genelleme oluşturamaz. Yine de yerel halktan biri sizin İngilizce sorularınıza cevap vermiyorsa bilin ki bu kişisel bir şey değildir.

Capri Türkiye Temsilciliği

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO

Telefon: 00 39 02 582 12 01

Faks: 00 39 02 582 12 081

Web Adresi : http://milano.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Milano

E-posta : consolato.milano@mfa.gov.tr

Capri Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl Tatili

6 Ocak: Epifani Bayramı

17 Mart: İtalya Birliği

31 Mart - 1 Nisan: Paskalya

25 Nisan: İtalya'nın Nazi İşgalinden Kurtuluşu Ulusal Bayram

1 Mayıs: İşçi Bayramı

2 Haziran: Cumhuriyet Bayramı

15 Ağustos: Ferragosto Bayramı

1 Kasım: Azizler Günü

8 Aralık: Meryem Ana Günü

25 Aralık: Noel Günü

26 Aralık: Aziz Stefano Bayramı

Capri İçin Faydalı Bilgiler

İlk Yardım/Polis : 112

Genel Acil Durum : 113

Tıbbi Durum : 118

İtfaiye : 115

İngilizce Rehber Sorguları : 170

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.