İtalya’nın Festivalleri

Venice-Film-Festival-La-Biennale-di-Venezia-entrance.png

Geleneksel festivaller İtalya'nın hemen her kasabası ve köyünde kutlanmaktadır. Bu festivaller bulunduğu yörenin tarihi ve dini olaylarının canlandırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu geleneksel festival veya bayramların tarihleri bulunan yıla göre değişebilmektedir. Operalarıyla ünlü İtalya, Verdi, Puccini, Donizetti,Rossini gibi ünlü opera bestekarları yetiştirmiştir. Bunlar adına düzenlenen festivalleri vardır. Puccini Festivali, Lucca şehrinde temmuz-ağustos aylarında düzenlenir. Rossini Opera Festivali, Pesaro’da ağustos ayında düzenlenir. Verdi Festivali ise Parma’da ekim ayında düzenlenir.

La Biennale di Venezia, yani Venedik Bienali, Venedik şehir yönetimi tarafından 1895 yılında başlatılmıştır. Bienal kapsamında düzenlenen Uluslararası Sanat Sergisi, Venedik Bienali adıyla anılırken esasında etkinlik Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali, Uluslararası Tiyatro Festivali, Venedik Mimarlık Bienali ve her yıl düzenlenen Venedik Film Festivali gibi pek çok etkinlik içerir. Bienal ile özdeş anılan Uluslararası Sanat Sergisi ise iki yılda bir haziran ayında başlar kasım ayına kadar sürer ve çağdaş sanat dünyasının en prestijli etkinliğidir.

Venedik Film Festivaliorijinal adıyla Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica della Biennale di Venezia dünyanın en eski film festivalidir. 1932 yılında Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica adıyla başlamıştır ve o tarihten bu yana her yıl ağustos sonu ya da eylül başında Venedik'teki Lido adasında gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en prestijli film festivallerindendir ve Venedik Bienali'nin bir parçasıdır. Venedik Mimarlik Bienali ise Venedik Bienali kapsamında düzenlenir ve iki yıl arayla çift sayılı yıllarda yapılır. Mimarlık dünyasının en prestijli sergi bazlı etkinliklerinden biri olan bienal haziran ayında başlayıp kasım ayına kadar sürer. Venedik Karnavalı şubat ayının son iki haftasında düzenlenen karnaval, geleneksel kostümlerin giyildiği ve meşhur maskelerin takıldığı kutlamaları kapsar. Sokaklarda ve meydanlarda eğlenceler düzenlenir.

Her yıl şubat ve eylül olmak üzere iki kere düzenlenen Milano Moda Haftası, Paris ve Londra gibi muadilleriyle beraber hazır giyim sektörünü yönlendirmektedir. Milano Mobilya Fuarı her yıl nisan ayında düzenlenen etkinlik mobilya sektörü ve tasarım dünyasının en önemli etkinliklerinden biridir.