Modena Genel Bilgiler / Rehber

Modena Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Modena İtalya’nın Emilia-Romagna Bölgesi’nde bulunan birçok özelliğiyle dünyaca ünlü bir şehir. Bunlardan birincisi Ferrari, Maserati, Pagani gibi dünyanın en ünlü ve pahalı araba markalarının üreticilerinin burada konumlanması. Ferrari deyince herkesin aklına gelen sarı renk ise “Modena Sarısı”dır. Ayrıca Modena dünyaca ünlü müzisyen Pavarotti’nin doğum yeri.
 
Şehir ayrıca son 40 yılda İtalya’nın sosyal ve ekonomik anlamda en çok gelişen yeri olmuş. Modena da 16 sinema, 25 kütüphane ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bir tanesi olan Modena Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.
 
Modena’ya ününü sağlayan bir diğer özelliği ise mutfağı. Şehrin kendisine özgü birçok yemek bulunuyor ve Modena jambonu tüm İtalya’da ün kazanmış. Ayrıca Modena’da Avrupa Birliği tescilli özel sirke ve şarap üretimi yapılıyor.
 
Modena’da konuşulan dil İtalyanca ve kullanılan para birimi Euro (€).

Modena’nın İklimi 

Modena’da ılıman iklim koşulları yaşanır. Yazlar genellikle çok sıcak ve az yağışlı geçerken, kış aylarında soğuk ve yağışlı bir hava görülür. Sıcaklıklar yazın 25-30 derece civarlarında seyrederken kışın 0-15 derece arasındadır.

Modena’ ya Nasıl Gidilir?

Modena’da bir havaalanı bulunmuyor. Bölgeye en yakın havaalanı Bologna’da bulunan Guglielmo Marconi Havaalanı. Guglielmo Marconi Havaalanı Modena’ya 40 km, Bologna tren istasyonuna 6 km uzaklıkta bulunuyor. Uçakla Bologna’ya gittikten sonra Modena treniyle şehre ulaşmak en kolay yol. Bir diğer yol ise Bologna’dan otobüsle devam etmek veya araba kiralamak.

Modena’da Yapılması Gerekenler 

Modena gezinize öncelikle şehirdeki bazı müzeleri gezerek şehrin yapısı ve tarihi hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Şehirde onlarca müze bulunuyor fakat bunlardan en öne çıkanı Müze Binası (The Museum Building) adıyla anılan bina. Bu bina 18. yüzyılda inşa edilmiş ve 1881 yılında bir müze haline getirilmiş. Binada 3 ana bölüm bulunuyor: Estense Kütüphanesi, Estense Galerisi ve Civic Müzesi. Galeri ve kütüphane kısmında İtalya’nın en değerli eserleri sergileniyor. Müze bölümünde ise Modena’daki ilk yerleşim yerlerinden başlayarak günümüze kadar değişimini gözler önüne seren arkeolojik ve etnografik bulgular sergileniyor. Müze Binası haftanın her günü 07.30-18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.


 
Modena’nın sembolü olan Torre della Ghirlandina de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Torre della Ghirlandina Modena Katedrali’nin çan kulesi. Kulenin yüksekliği tam 86 metre ve çan kulesinden tüm şehri panoramik olarak görebilirsiniz. Kulenin bir özelliği de şehrin her noktasından görülebilmesi. Katedral hemen hemen İtalya’da göreceğiniz diğer katedrallerle aynı fakat şehrin sembolü olması ve inançlarından dolayı yerel halk için manevi değeri çok fazla olan bir yapı.
 
Araba tutkusu olanların gezilerinde atlamamaları gereken yer ise Stanguellini Araba Müzesi. Modena araba diyarı olarak anılıyor ve Stanguellini burada üretilen ilk araba markası. Müze 1990 yılında açılmış. Müze’de tarihteki ilk araba modellerinden günümüzde arabaların değişimini gerçek modeller üzerinde görebileceğiniz ve Stanguellini arabalarının tarihinin anlatılıp markanın en hızlı arabalarının sergilendiği iki bölüm bulunuyor. Müze Modena’da en çok ilgi çeken yerlerden bir tanesi.
 
Modena’ya giden hemen hemen her turistin görmeden dönmediği yerlerden bir tanesi ise Ferrari Müzesi. Bu müze yılda yaklaşık 250 bin kişiyi ağırlıyormuş. Müze Modena’ya yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan Maranello kasabasında bulunuyor. Enzo Ferrarinin evinin müzeye dönüştürülmüş olması burayı herkesin için daha çekici bir yer yapıyor. Müze’de hem Enzo Ferrari’nin hayatı anlatılıyor hem de onlarca Ferrari modeli sergileniyor. Turistler tarafından en çok ilgi çeken şeyse herkesin bütçesine uygun bir seçenek bulabileceği Ferrari arabalarından birini kiralama şansı. Kasabada yüzlerce Ferrari sürücüsü görmek mümkün.

Son olarak Modena’da denemeniz gereken iki şey şehre özel olan Balzamik sirkesi, Lambrusco sarabı ve yerel yemekler. Yemek yemek için şehirde bulunan en ünlü restoranlardan ikisi olan Caffe Concerto veya Baluardo della Cittadella iyi bir seçenek olabilir.

Modena ile İlgili

Modena Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa