Perugia’da Gezilecek Yerler

Şehirde Etrüsk döneminden geç Rönesans’a uzanan geniş bir zaman dilimi içinde üretilmiş pek çok anıt niteliğinde yapı mevcuttur.

Perugia Katedrali

Perugia Katedrali (İtalyanca: Cattedrale Metropolitana di San Lorenzo; Duomo di Perugia) Perugia’da yer alan bir Roma Katolik Katedralidir. Aziz Lorenzo’ya ithaf edilen katedral, önceki dönemde Perugia’daki rahip ve başrahiplerin merkeziydi. 1986 yılından beri Perugia-Città della Pieve Başdiosezliğinin merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 900’lerden beri şu an katedralin bulunduğu yerde bir kilise mevcuttur ancak günümüzdeki yapının inşası 1345 yılında Fra Bevignate’nin planlarının uygulaması ile başlamıştır. İnşaat 1587 yılona kadar devam etmiş ancak ön cephenin inşası hiç bitmemiştir. Binanın içinde girdiğinizde Gotik bir yapı ile karşılaşırsınız. Signorelli tarafından yapılan mihrap ve Duccio tarafından yapılan heykeller göz alıcıdır. Ön cephenin önündeki basamaklar ki burası tüm Perugialıların rendevulaşma noktasıdır. Katedeal önündeki meydanda yükselen Fontana Maggiore (Büyük Çeşme) adlı yapıya bakar.

Yine Fra Bevignate’ya ait bir mimari tasarım olan bu çeşme 1278 yılında meşhur heykeltraşlar Nicola ve Giovanni Pisano tarafından bitirilmiştir. Poligon şeklindeki yalağın üstünde yükselen rölyef heykeller Eski Ahit ve Roma’nın kuruluşundan sahneler canlandırır. Yedi özgür sanat ve zodyak burçları da burada temsil edilir. Şehrin sembolü kartal başlı ve aslan gövdeli Griffin ile bir aslan heykeli de bulunur.

Palazzo dei Priori

Kapıları Corso Vannucci’ye açılan bu Gotik saray, 13-14. yüzyılları arasında inşa edilmiştir. Gotik mimarinin en şık özelliklerini bünyesinde barındıran bu muhteşem yapı eskiden yerel mahkemenin de merkeziydi. Ancak şu anda kentin en büyük sanat müzesini Galleria Nazionale dell'Umbria’yı barındırmakta ayrıca aynı binada Nobile Collegio del Cambio, Perugia'nın ortaçağdan kalma döviz bürosu da bulunmaktadır. İçinde Perugino’ya ait freskler bulunan yapı mutlaka görülmelidir. Son derece lüks ve iddiali süslemelerle inşa edilmiş olan binanın 3 ana odası vardır: Sala dei Legisti isimli salondaki 17. yüzyıldan kalma ahşap tabureler Giampiero Zuccari tarafından yapılmıştır, Sala dell’Udienza isimli ikinci salonda Perugino’ya ait Rönesans dönemi freskleri, Perugino’nun öğrencisi Giannicola di Paolo’ya ait Chapel of San Giovanni Battista isimli yağlı boya eser vardır. 14. yüzyıla ait muhteşem ahşap panelleriyle bir izleyici odası barındırmaktadır.

Sala dei Notari 1293-1297 arasında inşa edilmiştir ve burası asillerin buluştuğu yerdir. Tonozları destekleyen kemerler Romanesk tarzda inşa edilmiştir ve üzerlerinde İncil’den sahneler ve Ezop Fabl’lardan öyküler tasvir edilmektedir. Salona ulaşmak için Piazza IV Novembre’den çıkan basamakları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

Basilica di San Pietro

996 yılında eski bir katedral kilisesi yerine inşa edilen manastır, Perugialı rahiplerin yaşadıkları yerdi. 7. yüzyıl başlarından itibaren var olan yapıya dair ilk alıntı 1002 yılında yapılmıştır. İlk patronlarından olan Pietro Vincioli, bir Perugia soylusuyken sonradan azizlik ünvanı almıştır. Takip eden yıllarda manastır ününü katlayarak artırmıştır; ta ki Perugia halkı tarafından 1398 yılında yakılana kadar...

Manastır ,Papa 5. Eugene zamanında yeniden eski ihtişamını kazandı. Papa Eugene, manastırın Padualı Aziz Justin Cemaati’ne bağlanmasına aracı oldu ve bu da şehirde prestij ve konum kazanmasını sağladı. 1799 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen manastırın rahipleri 1859 yılındaki papa karşıtı Perugine isyanına yardımcı olmuş, dolayısıyla İtalya’nın birleşmesi sürecinin ardından yeni hükümet rahiplere manastırda kalmaya devam etmeleri konusunda hoş görü göstermiştir.

Günümüzdeki yerinde Agostino di Duccio tarafından 15.yüzyılda yapılmış bir şehir kapısı vardır. 1614 yılında Perugialı mimar Valentino Martelli tarafından tasarlanmış inziva odası ve Lorenzo Petrozzi tarafından tasarlanmış ikinci katıyla bir mimari güzelliktir.

panoramica-basilica.jpg

Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi

Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi, Piazza Giordano Bruno’daki San Domenico’nun eski inziva odasının yerinde yer almaktadır. 1948 yılında kurulan müze şehrin en önemli arkeoloji koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. İki bölüme ayrılan müzenin birinci bölümünde Etrüsk ve Roma dönemi, ikinci bölümünde ise Prehistorik dönem buluntuları sergilenmektedir.

Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin Etrüsk ve Roma dönemi bölümü, 1970 yılında Perugialı asilzade Francesco Filippo Friggeri’nin şahsi antika koleksiyonunu buraya bağışlaması ile hayata geçmiştir. Bu eserler ilk başta Palazzo dei Priori’de sergilenmiş sonra başka bağışlarla, yeni kazılardan elde edilen buluntularla, yeni keşiflerle ve özel koleksiyon sahiplerinden yapılan satın almalarla büyümüştür.

Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin ikinci katında yer alan Prehistorya bölümünde Orta İtalya’nın farklı bölgelerinden (Umbria, Toskana, Marche ve Abruzzo) gelen arkeolojik buluntular, Bellucci koloksiyonundan bağışlar ve Toskana bölgesindeki Cetona yerleşkesinden gelen buluntular sergilenmektedir.

Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin içinde ayrıca devlet arşivlerinin önemli bir bölümü de bulunmaktadır. Bu bölümde papalık devletinin kuruluşundan 1860 yılına kadarki hükümet kararlarının arşivi, pek çok yargılamaya dair mahkeme kayıtları ve farklı mezhep birliklerine dair faaliyetleri içeren son derce kıymetli belgeler korunmaktadır.

museo-archeologico-nazionale-dell-umbria.jpg

Perugia’da gezilecek diğer yerler

San Domenico Kilisesi, Sant’Angelo Kilisesi, Maggiore Çeşmesi, San Severo Şapeli, Ipogeo di Volumni, Etruscan Kemeri.

Perugia_Arco_Etrusco.jpg