Perugia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Perugia_panoramic.jpg

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır. Bir tepe ve erafındaki ovalara yayılan şehrin içinde bulunduğu Umbria Bbölgesinin komşuları Lazio, Toskana ve Marche’dir.

Perugia şehrinin tarihi Etrüsk dönemine dayanır. Ana Etrüsk şehirlerinden biri olan Perugia günümüzde üniversiteler şehri olarak anılır.

Perugia şehri çikolatasıyla ünlüdür ama bu ünü tek bir markanın uluslararası başarısına dayanır. Perugina markasının Baci (öpücükler) isimli çikolatasının büyük bir bölümü buradan ihraç edilir.

Şehrin en önemli kültürel faaliyetleri arasında Eurochocolate Festivali (Ekim), Umbria Caz Festivali (Temmuz) ve Uluslararası Gazetecilik Festivali (Nisan) vardır.

Perugia, İtalya’nın önemli bir kültür ve sanat merkezidir. Perugino lakaplı meşhur İtalyan ressam Pietro Vannucci, Perugia yakınındaki Città della Pieve şehrindendir. Diğer bir meşhur ressam Pinturicchio bu şehirde yaşamıştır. Galeazzo Alessi, Perugia şehrinden çıkmış en meşhur mimardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Nh_LQs_Rxow

Perugia Nerededir?

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır.

 Perugia'ya Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Perugia İtalya’nın merkezinde konumlanmış olsa da, şehirde tıpkı İtalya’nın kuzeyinde olduğu gibi nemli subtropikal iklim görülmektedir. Sıcaklıklar Mayıs-Ekim ayları arasında 25-30 derece arasında seyreder.

Perugia’ya Nasıl Gidilir?

Perugia’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak direkt uçuş bulamazsanız en yakın havalimanı, otobüsle üç saat uzaklıktaki Roma’dadır. 20 Euro karşılığında otobüsü kullanabilirsiniz.

Perugia'da Nerede Kalınır?

İtalya'nın merkezinde bulunan Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin başkentidir. Perugia'da ziyaretçiler, geçmiş zamanların atmosferini yaşayacakları Orta Çağ yollarından, sarayların, kalelerin, surların ve köylerin arasından geçerek farklı bir deneyim yaşayacaklar. Umbra ve Tiber vadilerinin kesişimi ve dağlarla çevrili olan manzarasıyla oldukça ilgi çekici Perugia'da canlı renkler, köylerin ve çevrenin tarihî ve artistik havası dikkat çekiyor. Bu bölge ayrıca, İtalya'nın merkezindeki en büyük göllerden biri olan Trasimeno Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Şehir surları ve tarihî merkezi ile ünlü olan bu şehirde Orta Çağ'dan kalma Palazzo dei Priori, Piazza IV Novembre'deki, Rönesans resimleri ve freskleriyle dolu Gotik Katedral bulunmaktadır. Fontana Maggiore Çeşmesi, Barok saray Palazzo Gallenga, Umbria Milli Galerisi, en eski kafe olan Cafe Sandri ziyaret edilmeyi bekleyen yerlerden bazıları.
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Perugia Otelleri

Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin başkentidir. Şehir surları ve tarihî merkeziyle ünlü olan bu kentte, Orta Çağ sarayı Palazzo dei Priori, Piazza IV Novembre'deki Gotik katedral, katedral içindeki Rönesans tabloları ve freskler, merkezdeki mermerden yapılma, İncil’den hikâyeler ve burçların tasviri olan Fontana MAggiore mutlaka görülmesi gereken değerlerden yalnızca birkaçıdır. Perugia'ya geldiğiniz zaman, 1860'dan beri kahve ve kek sunan Sandri Kafesi’ne gidebilir, adeta bir sanat eseri gibi görünen kek ve pastaların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca İtalyan mutfağını keşfedebileceğiniz birçok lokanta ve kafeyi de burada ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra San Pietro Bazilikası’nı, Ulusal Umbria Galerisi’ni, bir zamanlar Sorbello ailesine ait olan Casa Museo di Palazzo Sorbello'yu ve daha nicesini ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Tabii ki Etrüsklerden geç Rönesans'a kadar uzanan koca bir tarih içinde yalnızca birkaç anıttan bahsetsek de bu şehirde görülecek daha birçok eser var. Bütün şehir boyunca sayısız tarihî kalıntı görebilirsiniz.

Perugia'da birçok otel bulunur ve bunların içerisinden bütçe ve zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. İster lüks bir otelde şehir merkezinde kalabilirsiniz ister hostellerde. lüks otellerde bir gecelik konaklama 50 € - 250 € aralığında iken daha ucuz diyebileceğimiz otellerde bir gecelik konaklama 30 € - 115 € aralığındadır.

​​​​​​​

Devamını Oku

 Perugia Şehir İçi Ulaşım

MiniMetro-PERUGIA.jpg

Şehir merkizini gezmek için en uygun yöntem yürümektir. Bazı tepeler hayli dik olduğu için, bu her zaman çok kolay olmayacaktır. Ama yine de tüm mimari güzellikleri görebilmeniz için yürümenizi tavsiye ederiz. Şehirde MiniMetro isimli küçük sürücüsüz bir tren hizmeti vardır. Pian di Massiano ile şehir merkezi arasında çalışır. Son kalkış saatleri 21.00’dir.

Perugia Mutfağı

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Malzemeler ve yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklar gösterir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Devamını Oku

Puglia Gece Hayatı

Büyük bir şehir olmamakla beraber hareketli bir gece hayatına sahip olan Perugia’da mekanlar Piazza IV Settembre civarında yer alır. Elfo’s Pub, Via dei Priori üzerinde yer alan bir İrlanda pubıdır. Domus, ise diğer tüm mekanlar kapandıktan sonra saat 2 civarında açılan bir gece kulübüdür. Şehir merkezinde büyük kulüpler yoktur ama La Tana del Orso gibi şehrin uzak yerlerinde bulunan barlar shut servisi vermektedir. 

Perugia’da Alışveriş

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Devamını Oku

Perugia Saat Farkı

Perugia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 

Perugia Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Perugia şehrinin para birimi Euro’dur.
 

Perugia Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Immacolata Concezione

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Perugia Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Perugia’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir. 

Perugia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.4oC
  • Şub 6.1oC
  • Mar 8.2oC
  • Nis 11.1oC
  • May 15.7oC
  • Haz 19.1oC
  • Tem 22.4oC
  • Agu 22.1oC
  • Eyl 19.2oC
  • Eki 14.3oC
  • Kas 8.8oC
  • Ara 5.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 168,066 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Nemli Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün