Google+

Arama formu

Perugia

Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin başkentidir. Şehir surları ve...
Devamı oku
İtalya'nın merkezinde bulunan Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin...
Devamı oku
Şehir merkizini gezmek için en uygun yöntem yürümektir. Bazı tepeler...
Devamı oku
Şehirde Etrüsk döneminden geç Rönesans’a uzanan geniş bir zaman dilimi...
Devamı oku
Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere...
Devamı oku
Büyük bir şehir olmamakla beraber hareketli bir gece hayatına sahip olan...
Devamı oku
İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke,...
Devamı oku
Eurochocolate (Ekim) Perugia Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos)
Devamı oku
Epifani Paskalya Kurtuluş Günü (25 Nisan) İşçi Bayramı (1 Mayıs...
Devamı oku
Acil yardım: 118 Yangın: 115 Polis: 113
Devamı oku
Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir....
Devamı oku
Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber...
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Perugia şehrinin para birimi Euro’dur...
Devamı oku
İtalya ülkesinde bulunan Perugia’da İtalyanca konuşulmaktadır. 
Devamı oku
Perugia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 
Devamı oku
ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA Telefon:...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Perugia’ya girmek için Schengen vizesi...
Devamı oku
Her ne kadar Perugia İtalya’nın merkezinde konumlanmış olsa da, şehirde...
Devamı oku
Perugia’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak direkt uçuş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.4℃
Şub 6.1℃
Mar 8.2℃
Nis 11.1℃
May 15.7℃
Haz 19.1℃
Tem 22.4℃
Ağu 22.1℃
Eyl 19.2℃
Eki 14.3℃
Kas 8.8℃
Ara 5.3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 168,066 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Nemli Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Perugia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Perugia_panoramic.jpg

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır. Bir tepe ve erafındaki ovalara yayılan şehrin içinde bulunduğu Umbria Bbölgesinin komşuları Lazio, Toskana ve Marche’dir.

Perugia şehrinin tarihi Etrüsk dönemine dayanır. Ana Etrüsk şehirlerinden biri olan Perugia günümüzde üniversiteler şehri olarak anılır.

Perugia şehri çikolatasıyla ünlüdür ama bu ünü tek bir markanın uluslararası başarısına dayanır. Perugina markasının Baci (öpücükler) isimli çikolatasının büyük bir bölümü buradan ihraç edilir.

Şehrin en önemli kültürel faaliyetleri arasında Eurochocolate Festivali (Ekim), Umbria Caz Festivali (Temmuz) ve Uluslararası Gazetecilik Festivali (Nisan) vardır.

Perugia, İtalya’nın önemli bir kültür ve sanat merkezidir. Perugino lakaplı meşhur İtalyan ressam Pietro Vannucci, Perugia yakınındaki Città della Pieve şehrindendir. Diğer bir meşhur ressam Pinturicchio bu şehirde yaşamıştır. Galeazzo Alessi, Perugia şehrinden çıkmış en meşhur mimardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Nh_LQs_Rxow

Perugia’da Gezilecek Yerler

Şehirde Etrüsk döneminden geç Rönesans’a uzanan geniş bir zaman dilimi içinde üretilmiş pek çok anıt niteliğinde yapı mevcuttur.

Perugia Katedrali

Perugia Katedrali (İtalyanca: Cattedrale Metropolitana di San Lorenzo; Duomo di Perugia) Perugia’da yer alan bir Roma Katolik Katedralidir. Aziz Lorenzo’ya ithaf edilen katedral, önceki dönemde Perugia’daki rahip ve başrahiplerin merkeziydi. 1986 yılından beri Perugia-Città della Pieve Başdiosezliğinin merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 900’lerden beri şu an katedralin bulunduğu yerde bir kilise mevcuttur ancak günümüzdeki yapının inşası 1345 yılında Fra Bevignate’nin planlarının uygulaması ile başlamıştır. İnşaat 1587 yılona kadar devam etmiş ancak ön cephenin inşası hiç bitmemiştir. Binanın içinde girdiğinizde Gotik bir yapı ile karşılaşırsınız. Signorelli tarafından yapılan mihrap ve Duccio tarafından yapılan heykeller göz alıcıdır. Ön cephenin önündeki basamaklar ki burası tüm Perugialıların rendevulaşma noktasıdır. Katedeal önündeki meydanda yükselen Fontana Maggiore (Büyük Çeşme) adlı yapıya bakar.

Yine Fra Bevignate’ya ait bir mimari tasarım olan bu çeşme 1278 yılında meşhur heykeltraşlar Nicola ve Giovanni Pisano tarafından bitirilmiştir. Poligon şeklindeki yalağın üstünde yükselen rölyef heykeller Eski Ahit ve Roma’nın kuruluşundan sahneler canlandırır. Yedi özgür sanat ve zodyak burçları da burada temsil edilir. Şehrin sembolü kartal başlı ve aslan gövdeli Griffin ile bir aslan heykeli de bulunur.

Perugia Katedrali

Perugi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Kitty House - camera matrimoniale güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casale Mille e una Notte, Appartamento "Via Vecchia", La casa di Chiara. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ARTIST'S HOUSE SUMARTE ROOM, Hotel Giò Wine e Jazz Area, LA GUARDIOLA DEL TEMPIO gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Little Italy Hostel, Perugia YH, Case Prepo tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Perugia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palazzo dei Priori

Kapıları Corso Vannucci’ye açılan bu Gotik saray, 13-14. yüzyılları arasında inşa edilmiştir. Gotik mimarinin en şık özelliklerini bünyesinde barındıran bu muhteşem yapı eskiden yerel mahkemenin de merkeziydi. Ancak şu anda kentin en büyük sanat müzesini Galleria Nazionale dell'Umbria’yı barındırmakta ayrıca aynı binada Nobile Collegio del Cambio, Perugia'nın ortaçağdan kalma döviz bürosu da bulunmaktadır. İçinde Perugino’ya ait freskler bulunan yapı mutlaka görülmelidir. Son derece lüks ve iddiali süslemelerle inşa edilmiş olan binanın 3 ana odası vardır: Sala dei Legisti isimli salondaki 17. yüzyıldan kalma ahşap tabureler Giampiero Zuccari tarafından yapılmıştır, Sala dell’Udienza isimli ikinci salonda Perugino’ya ait Rönesans dönemi freskleri, Perugino’nun öğrencisi Giannicola di Paolo’ya ait Chapel of San Giovanni Battista isimli yağlı boya eser vardır. 14. yüzyıla ait muhteşem ahşap panelleriyle bir izleyici odası barındırmaktadır.

Sala dei Notari 1293-1297 arasında inşa edilmiştir ve burası asillerin buluştuğu yerdir. Tonozları destekleyen kemerler Romanesk tarzda inşa edilmiştir ve üzerlerinde İncil’den sahneler ve Ezop Fabl’lardan öyküler tasvir edilmektedir. Salona ulaşmak için Piazza IV Novembre’den çıkan basamakları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Palazzo dei Priori

 

Basilica di San Pietro

996 yılında eski bir katedral kilisesi yerine inşa edilen manastır, Perugialı rahiplerin yaşadıkları yerdi. 7. yüzyıl başlarından itibaren var olan yapıya dair ilk alıntı 1002 yılında yapılmıştır. İlk patronlarından olan Pietro Vincioli, bir Perugia soylusuyken sonradan azizlik ünvanı almıştır. Takip eden yıllarda manastır ününü katlayarak artırmıştır; ta ki Perugia halkı tarafından 1398 yılında yakılana kadar...

Manastır ,Papa 5. Eugene zamanında yeniden eski ihtişamını kazandı. Papa Eugene, manastırın Padualı Aziz Justin Cemaati’ne bağlanmasına aracı oldu ve bu da şehirde prestij ve konum kazanmasını sağladı. 1799 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen manastırın rahipleri 1859 yılındaki papa karşıtı Perugine isyanına yardımcı olmuş, dolayısıyla İtalya’nın birleşmesi sürecinin ardından yeni hükümet rahiplere manastırda kalmaya devam etmeleri konusunda hoş görü göstermiştir.

Günümüzdeki yerinde Agostino di Duccio tarafından 15.yüzyılda yapılmış bir şehir kapısı vardır. 1614 yılında Perugialı mimar Valentino Martelli tarafından tasarlanmış inziva odası ve Lorenzo Petrozzi tarafından tasarlanmış ikinci katıyla bir mimari güzelliktir.

Basilica di San Pietro

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Perugia Nerededir?

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır.

 Perugia'ya Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Perugia İtalya’nın merkezinde konumlanmış olsa da, şehirde tıpkı İtalya’nın kuzeyinde olduğu gibi nemli subtropikal iklim görülmektedir. Sıcaklıklar Mayıs-Ekim ayları arasında 25-30 derece arasında seyreder.

Perugia’ya Nasıl Gidilir?

Perugia’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak direkt uçuş bulamazsanız en yakın havalimanı, otobüsle üç saat uzaklıktaki Roma’dadır. 20 Euro karşılığında otobüsü kullanabilirsiniz.

Perugia şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Perugia'da Nerede Kalınır?

İtalya'nın merkezinde bulunan Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin başkentidir. Perugia'da ziyaretçiler, geçmiş zamanların atmosferini yaşayacakları Orta Çağ yollarından, sarayların, kalelerin, surların ve köylerin arasından geçerek farklı bir deneyim yaşayacaklar. Umbra ve Tiber vadilerinin kesişimi ve dağlarla çevrili olan manzarasıyla oldukça ilgi çekici Perugia'da canlı renkler, köylerin ve çevrenin tarihî ve artistik havası dikkat çekiyor. Bu bölge ayrıca, İtalya'nın merkezindeki en büyük göllerden biri olan Trasimeno Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Şehir surları ve tarihî merkezi ile ünlü olan bu şehirde Orta Çağ'dan kalma Palazzo dei Priori, Piazza IV Novembre'deki, Rönesans resimleri ve freskleriyle dolu Gotik Katedral bulunmaktadır. Fontana Maggiore Çeşmesi, Barok saray Palazzo Gallenga, Umbria Milli Galerisi, en eski kafe olan Cafe Sandri ziyaret edilmeyi bekleyen yerlerden bazıları.
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz.

Booking.com

Perugia Otelleri

Perugia, İtalya'nın Umbria Bölgesi’nin başkentidir. Şehir surları ve tarihî merkeziyle ünlü olan bu kentte, Orta Çağ sarayı Palazzo dei Priori, Piazza IV Novembre'deki Gotik katedral, katedral içindeki Rönesans tabloları ve freskler, merkezdeki mermerden yapılma, İncil’den hikâyeler ve burçların tasviri olan Fontana MAggiore mutlaka görülmesi gereken değerlerden yalnızca birkaçıdır. Perugia'ya geldiğiniz zaman, 1860'dan beri kahve ve kek sunan Sandri Kafesi’ne gidebilir, adeta bir sanat eseri gibi görünen kek ve pastaların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca İtalyan mutfağını keşfedebileceğiniz birçok lokanta ve kafeyi de burada ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra San Pietro Bazilikası’nı, Ulusal Umbria Galerisi’ni, bir zamanlar Sorbello ailesine ait olan Casa Museo di Palazzo Sorbello'yu ve daha nicesini ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Tabii ki Etrüsklerden geç Rönesans'a kadar uzanan koca bir tarih içinde yalnızca birkaç anıttan bahsetsek de bu şehirde görülecek daha birçok eser var. Bütün şehir boyunca sayısız tarihî kalıntı görebilirsiniz.

Perugia'da birçok otel bulunur ve bunların içerisinden bütçe ve zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. İster lüks bir otelde şehir merkezinde kalabilirsiniz ister hostellerde. lüks otellerde bir gecelik konaklama 50 € - 250 € aralığında iken daha ucuz diyebileceğimiz otellerde bir gecelik konaklama 30 € - 115 € aralığındadır.

Perugia Otelleri​​​​​​​

 Perugia Şehir İçi Ulaşım

MiniMetro-PERUGIA.jpg

Şehir merkizini gezmek için en uygun yöntem yürümektir. Bazı tepeler hayli dik olduğu için, bu her zaman çok kolay olmayacaktır. Ama yine de tüm mimari güzellikleri görebilmeniz için yürümenizi tavsiye ederiz. Şehirde MiniMetro isimli küçük sürücüsüz bir tren hizmeti vardır. Pian di Massiano ile şehir merkezi arasında çalışır. Son kalkış saatleri 21.00’dir.

Perugia Mutfağı

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Malzemeler ve yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklar gösterir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “Bar” adı verilir. Bunun dışında “Ristorante” denilen restoranlar ve “Trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “Rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalya’nın mutfağında deniz ürünleri özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. “Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Diğer meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Zeytinyağı denince akla ilk İtalya gelir.

Popüler restoranlar

La Taverna, Al Mangiar Bene, Osteria a Priori, Ristorante dal Mi’Cocco.

Bahşiş

Perugia restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Puglia Gece Hayatı

Büyük bir şehir olmamakla beraber hareketli bir gece hayatına sahip olan Perugia’da mekanlar Piazza IV Settembre civarında yer alır. Elfo’s Pub, Via dei Priori üzerinde yer alan bir İrlanda pubıdır. Domus, ise diğer tüm mekanlar kapandıktan sonra saat 2 civarında açılan bir gece kulübüdür. Şehir merkezinde büyük kulüpler yoktur ama La Tana del Orso gibi şehrin uzak yerlerinde bulunan barlar shut servisi vermektedir. 

Perugia Festivaller

Eurochocolate (Ekim)

Perugia Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos)

Perugia’da Alışveriş

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spagetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir. Bunların dışında Venedik ile özdeşleşen maskeler ve Napoli’de Noel döneminde kurulan pazarlardan alabileceğiniz dini temalı hediyelik eşyalar da dostlarınızı mutlu edecektir. İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.

Perugia Saat Farkı

Perugia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 

Perugia Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Perugia şehrinin para birimi Euro’dur.
 

Perugia Resmi Dili

İtalya ülkesinde bulunan Perugia’da İtalyanca konuşulmaktadır. 

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr    
http://roma.be.mfa.gov.tr

Perugia Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Immacolata Concezione

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Perugia İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Perugia Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Perugia’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.