Google+

Perugia

Perugia_panoramic.jpg

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır. Bir tepe ve erafındaki ovalara yayılan şehrin içinde bulunduğu Umbria Bbölgesinin komşuları Lazio, Toskana ve Marche’dir.

Perugia şehrinin tarihi Etrüsk dönemine dayanır. Ana Etrüsk şehirlerinden biri olan Perugia günümüzde üniversiteler şehri olarak anılır.

Perugia şehri çikolatasıyla ünlüdür ama bu ünü tek bir markanın uluslararası başarısına dayanır. Perugina markasının Baci (öpücükler) isimli çikolatasının büyük bir bölümü buradan ihraç edilir.

Şehrin en önemli kültürel faaliyetleri arasında Eurochocolate Festivali (Ekim), Umbria Caz Festivali (Temmuz) ve Uluslararası Gazetecilik Festivali (Nisan) vardır.

Perugia, İtalya’nın önemli bir kültür ve sanat merkezidir. Perugino lakaplı meşhur İtalyan ressam Pietro Vannucci, Perugia yakınındaki Città della Pieve şehrindendir. Diğer bir meşhur ressam Pinturicchio bu şehirde yaşamıştır. Galeazzo Alessi, Perugia şehrinden çıkmış en meşhur mimardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Nh_LQs_Rxow

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehirde Etrüsk döneminden geç Rönesans’a uzanan geniş bir zaman dilimi içinde üretilmiş pek çok anıt niteliğinde yapı mevcuttur.

Perugia Katedrali

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Perugia Katedrali (İtalyanca: Cattedrale Metropolitana di San Lorenzo; Duomo di Perugia) Perugia’da yer alan bir Roma Katolik Katedralidir. Aziz Lorenzo’ya ithaf edilen katedral, önceki dönemde Perugia’daki rahip ve başrahiplerin merkeziydi. 1986 yılından beri Perugia-Città della Pieve Başdiosezliğinin merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 900’lerden beri şu an katedralin bulunduğu yerde bir kilise mevcuttur ancak günümüzdeki yapının inşası 1345 yılında Fra Bevignate’nin planlarının uygulaması ile başlamıştır. İnşaat 1587 yılona kadar devam etmiş ancak ön cephenin inşası hiç bitmemiştir. Binanın içinde girdiğinizde Gotik bir yapı ile karşılaşırsınız. Signorelli tarafından yapılan mihrap ve Duccio tarafından yapılan heykeller göz alıcıdır. Ön cephenin önündeki basamaklar ki burası tüm Perugialıların rendevulaşma noktasıdır. Katedeal önündeki meydanda yükselen Fontana Maggiore (Büyük Çeşme) adlı yapıya bakar.

Yine Fra Bevignate’ya ait bir mimari tasarım olan bu çeşme 1278 yılında meşhur heykeltraşlar Nicola ve Giovanni Pisano tarafından bitirilmiştir. Poligon şeklindeki yalağın üstünde yükselen rölyef heykeller Eski Ahit ve Roma’nın kuruluşundan sahneler canlandırır. Yedi özgür sanat ve zodyak burçları da burada temsil edilir. Şehrin sembolü kartal başlı ve aslan gövdeli Griffin ile bir aslan heykeli de bulunur.

Perugia Katedrali

-

Perugia lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Perugia, B&B il Bacio, Bright Perugia Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Casa Santa Chiara - Women Only, Le Stanze di Galileo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz B&B Corso Cavour, Sunny Renewed, Gioielli Di Priori otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Perugia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palazzo dei Priori

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kapıları Corso Vannucci’ye açılan bu Gotik saray, 13-14. yüzyılları arasında inşa edilmiştir. Gotik mimarinin en şık özelliklerini bünyesinde barındıran bu muhteşem yapı eskiden yerel mahkemenin de merkeziydi. Ancak şu anda kentin en büyük sanat müzesini Galleria Nazionale dell'Umbria’yı barındırmakta ayrıca aynı binada Nobile Collegio del Cambio, Perugia'nın ortaçağdan kalma döviz bürosu da bulunmaktadır. İçinde Perugino’ya ait freskler bulunan yapı mutlaka görülmelidir. Son derece lüks ve iddiali süslemelerle inşa edilmiş olan binanın 3 ana odası vardır: Sala dei Legisti isimli salondaki 17. yüzyıldan kalma ahşap tabureler Giampiero Zuccari tarafından yapılmıştır, Sala dell’Udienza isimli ikinci salonda Perugino’ya ait Rönesans dönemi freskleri, Perugino’nun öğrencisi Giannicola di Paolo’ya ait Chapel of San Giovanni Battista isimli yağlı boya eser vardır. 14. yüzyıla ait muhteşem ahşap panelleriyle bir izleyici odası barındırmaktadır.

Sala dei Notari 1293-1297 arasında inşa edilmiştir ve burası asillerin buluştuğu yerdir. Tonozları destekleyen kemerler Romanesk tarzda inşa edilmiştir ve üzerlerinde İncil’den sahneler ve Ezop Fabl’lardan öyküler tasvir edilmektedir. Salona ulaşmak için Piazza IV Novembre’den çıkan basamakları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Palazzo dei Priori

 

-
Perugia şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Pienza: Palazzo Piccolomini Giriş Bilet (12 €), Assisi 3 saatlik Küçük Grup Turu (45 €), Siena Gıda Tur (49 €), Siena: Eğitimli Şarap Turu ve Tadımı (65 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Basilica di San Pietro

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

996 yılında eski bir katedral kilisesi yerine inşa edilen manastır, Perugialı rahiplerin yaşadıkları yerdi. 7. yüzyıl başlarından itibaren var olan yapıya dair ilk alıntı 1002 yılında yapılmıştır. İlk patronlarından olan Pietro Vincioli, bir Perugia soylusuyken sonradan azizlik ünvanı almıştır. Takip eden yıllarda manastır ününü katlayarak artırmıştır; ta ki Perugia halkı tarafından 1398 yılında yakılana kadar...

Manastır ,Papa 5. Eugene zamanında yeniden eski ihtişamını kazandı. Papa Eugene, manastırın Padualı Aziz Justin Cemaati’ne bağlanmasına aracı oldu ve bu da şehirde prestij ve konum kazanmasını sağladı. 1799 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen manastırın rahipleri 1859 yılındaki papa karşıtı Perugine isyanına yardımcı olmuş, dolayısıyla İtalya’nın birleşmesi sürecinin ardından yeni hükümet rahiplere manastırda kalmaya devam etmeleri konusunda hoş görü göstermiştir.

Günümüzdeki yerinde Agostino di Duccio tarafından 15.yüzyılda yapılmış bir şehir kapısı vardır. 1614 yılında Perugialı mimar Valentino Martelli tarafından tasarlanmış inziva odası ve Lorenzo Petrozzi tarafından tasarlanmış ikinci katıyla bir mimari güzelliktir.

Basilica di San Pietro

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Perugia, Orta İtalya’da yer alan Umbria Bölgesinin baş şehridir. Tiber Nehri’nin içinden geçtiği şehir, aynı zamanda Perugia ilinin de merkez bölgesidir. Roma’nın 164 km kuzeyinde ve Floransa’nın 148 km güneydoğusunda yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Her ne kadar Perugia İtalya’nın merkezinde konumlanmış olsa da, şehirde tıpkı İtalya’nın kuzeyinde olduğu gibi nemli subtropikal iklim görülmektedir. Sıcaklıklar Mayıs-Ekim ayları arasında 25-30 derece arasında seyreder.

Perugia’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak direkt uçuş bulamazsanız en yakın havalimanı, otobüsle üç saat uzaklıktaki Roma’dadır. 20 Euro karşılığında otobüsü kullanabilirsiniz.

Perugia’da pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır ancak bunların içinden bir kaçı öne çıkar. Bir ulaşım merkezi olan bu şehirde konaklamak, civar şehir ve bölgelere yapılacak günübirlik seyahatleri çok kolaylaştırmaktadır.

Perugia onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Perugia Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Perugia Otelleri

En Uygun Fiyatlı Perugia Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Perugia Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Perugia Otelleri

MiniMetro-PERUGIA.jpg

Şehir merkizini gezmek için en uygun yöntem yürümektir. Bazı tepeler hayli dik olduğu için, bu her zaman çok kolay olmayacaktır. Ama yine de tüm mimari güzellikleri görebilmeniz için yürümenizi tavsiye ederiz. Şehirde MiniMetro isimli küçük sürücüsüz bir tren hizmeti vardır. Pian di Massiano ile şehir merkezi arasında çalışır. Son kalkış saatleri 21.00’dir.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Malzemeler ve yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklar gösterir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “Bar” adı verilir. Bunun dışında “Ristorante” denilen restoranlar ve “Trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “Rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalya’nın mutfağında deniz ürünleri özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. “Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Diğer meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Zeytinyağı denince akla ilk İtalya gelir.

Popüler restoranlar

La Taverna, Al Mangiar Bene, Osteria a Priori, Ristorante dal Mi’Cocco.

Bahşiş

Perugia restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Büyük bir şehir olmamakla beraber hareketli bir gece hayatına sahip olan Perugia’da mekanlar Piazza IV Settembre civarında yer alır. Elfo’s Pub, Via dei Priori üzerinde yer alan bir İrlanda pubıdır. Domus, ise diğer tüm mekanlar kapandıktan sonra saat 2 civarında açılan bir gece kulübüdür. Şehir merkezinde büyük kulüpler yoktur ama La Tana del Orso gibi şehrin uzak yerlerinde bulunan barlar shut servisi vermektedir. 

Eurochocolate (Ekim)

Perugia Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos)

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spagetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir. Bunların dışında Venedik ile özdeşleşen maskeler ve Napoli’de Noel döneminde kurulan pazarlardan alabileceğiniz dini temalı hediyelik eşyalar da dostlarınızı mutlu edecektir. İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.

Perugia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 

İtalya sınırları içerisinde yer alan Perugia şehrinin para birimi Euro’dur.
 

İtalya ülkesinde bulunan Perugia’da İtalyanca konuşulmaktadır. 

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr    
http://roma.be.mfa.gov.tr

Epifani

Paskalya

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Immacolata Concezione

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Perugia’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.