Google+

Arama formu

ÇİKOLATASEVERLER İÇİN BİR CENNET: PERUGIA

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Umbria bölgesinin başşehri Perugia; Toscana bölgesindeki hemen her şehir gibi bir tepe üzerinde kurulmuş, yeni şehir ise aşağıda Tiber Nehri kenarında gelişmiş. Otelimize ulaşmak için epey tırmanıyoruz. Şehrin en tepe noktasında “tarihi eski şehrin merkezinde” restoran ve cafelere yürüyüş mesafesinde, güzel bir konumda ve 5 yıldızlı tarihi bir otel “Brufani Palace”.

Perugia

Perugia-1

Perugia-2

Eski şehir ve 14. ve 15. yüzyıla ait tarihi binalar ihtişamlı, oldukça eski, ama birçoğu oldukça bakımsız ve tarih yorgunu olsa da dönemin sanat ve güzelliğini yansıtıyor. The Cathedral of S. Lorenzo, San Domenico, Dei Priori Palace, Vecchia Üniversite Binası şehrin en ünlü ve ihrişamlı yapılarından… Meydandaki 13. yüzyılda yapılmış olan çeşme “Fontana Maggiore” Ortaçağ İtalyan heykellerine güzel bir örnek.

Perugia şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Kitty House - camera matrimoniale güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri La casa di Chiara, Appartamento "Via Vecchia", Casa Limonaia a Perugia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ARTIST'S HOUSE SUMARTE ROOM, Hotel Giò Wine e Jazz Area, Luminoso monolocale a Perugia gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Little Italy Hostel, Perugia YH, one bedroom basic mini flat tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Perugia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Perugia-3

Perugia-4

Perugia-5

Perugia’nın tarihi Etrüsk döneme kadar uzanıyor. Dönemin en eski Etrüsk ve üniversite şehri, şimdilerde ise İtalya’nın kültür ve tarihi bir sanat merkezi. Rönesans dönemi İtalyan ressamı ve Raffaello Santi'nin ustası, Perugino adıyla bilinen resim hocası Pietro Perugino ile ünlü ressam Pinturicchio ve ünlü mimar Galeazzo Alessi Perugia'da yaşamışlar.

Perugia-6

Perugia-7

Perugia-8

Perugia’nın bir başka özelliğinden de söz etmeliyim… Çikolata sever misiniz? Kim sevmez ki… Bir de kilo yapmasa : ) Burası çikolata severler için bir cennet, zira şehir çikolatası ile ünlenmiş. Perugina firmasının ünlü Baci (öpücük) çikolatası buarada üretiliyor ve İtalya’nın en ünlü çikolatası. Artık ülkemizde her marka çikolata bulunuyor ama yapıldığı yerde yemek daha mı lezzetli, daha mı taze bilmiyorum. Ama pasta, şarap, tiramisu derken bir de çikolata… Bakalım kaç kiloyla döneceğiz. Neyse ki gezimizin bitmesine 2 gün var, Toscana yazı dizimin de sonuna gelmek üzereyiz.


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...