San Gimignano’da Gezilecek Yerler

Ortaçağ gibi karanlık ve Avrupa için son derece çalkantılı geçen bir dönemde yaşadığı sayısız yağmalara rağmen oldukça korunmuş halde bulunan San Gimignano, sanki bunların hiçbiriyle yüzleşmemişçesine yaşadıklarını unutturuyor. 76 adet kulenin sayısı; bu savaşlar, yağmaların yanı sıra doğal afetler ve kentsel dönüşümler nedeniyle 14’e düşmüş durumda. Bu kulelerden bazıları müze olarak kullanılıyor ve gezilebiliyor. San Gimignano öylesine büyüleyici ki sadece sokaklarında gezmek dahi başlı başına bir Ortaçağ tarihi okuması.

Görülmesi gereken diğer yerler

Gurkha Müzesi, Gupteswar Mahadev Mağarası, Mahendra Mağarası

Duomo Kilisesi

Duomo Meydanı’nın batı tarafında yer alan Duomo veya Collegiate Kilisesi, Toskana'daki Romanesk mimarisinin dikkat çekici bir anıtıdır. Duomo hem bir kilise hem de sanat müzesi olarak kabul ediliyor ve hala kilisede bulunan ya da kent müzelerine taşınan bazı eserler, bağış ya da tekliflerle finanse edilmiş. Aslında mevcut kilise, 1056 yılında Papa II. Vittoria tarafından bir Propositura (çevredeki diğer küçük kiliselerinden sorumlu bir kiliseye verilen isim) haline dönüştürülen basit bir kilise kilisesiydi. 1148'de Duomo, Papa tarafından kutsanmıştır.

1182'de Papa Lucio III tarafından yayınlanan bir "Papa belgesi" Kilise’ye çok sayıda ayrıcalık tanıdı. Kiliseye önemli din görevlileri tarafından verilen bu olağanüstü dikkat, Proposto'nun (Propositura'dan sorumlu kişi), Belediye'nin kiliseyi mükemmel ününe layık kalarak daha görkemli bir ibadet yeri haline getirmesi için baskı uygulamasına yol açtı. 1932'de bir Bazilika haline geldi. 1238'de başlayan 17. yüzyılın sonuna kadar devam eden büyütmek ve süslemek için yapılan çalışmalara birçok ünlü sanatçı katıldı.

Kilise ve içinde yer alan St. Fina Şapeli hafta içi saat 10:00 ile 19:30 arasında, hafta sonu 12:00 ile 19:00 arasında ücret karşılığında ziyarete açıktır.

Torre Grossa

296689256_56a08c667d_b.jpg

Torre Grossa 14. yüzyıldan bugüne kadar kalmış 14 kuleden biridir. Kuleler o dönemde, ticaret gibi yüksek gelirli mesleği olan aileler tarafından güçlerini göstermek zenginliklerini kanıtlamak için inşa edilmekteydi. Kulelerin maliyetlerinin yüksek olması da zaten bu göstergeleri doğrular niteliktedir. Kulelerin ev olarak işlevleri, kulenin tamamının çok küçük bir kısmını kapsamaktadır. Genellikle zemin katta atölyeler, birinci katta yatak odaları ve en üstte mutfak bulunmaktadır. Mutfağı aydınlatmak için daima yanan mumun bir kaza sonucu yangın çıkarması durumunda, kuleden kaçmanın kolaylaşması için mutfağı en üst katta kullandıkları düşünülmektedir.

Torre Grossa (Yüksek Kule) adndan da anlaşılacağı üzere San Gimignano’nun en yüksek kulesidir. Duomo Meydanında, Podesta Meydanı’nın yanında yer alır. Kulenin yapımına 21 Ağustos 1300 yılında başlanmış ve 1311 yılında tamamlanmıştır. 54 metre yüksekliğinde olan kule bugün müze olarak halka açıktır. Kule San Gimignano’daki diğer tüm kuleler gibi kare tabanlıdır. Kulenin zirvesinden San Gimignano’nun taş binalarının ve çevresindeki üzüm bağlarının, yeşilliklerin eşsiz manzarasına bakma olanağına sahipsiniz. Duomo Meydanı’nda yer alan 177 basamaklı Torre Grossa’yı Civic Museum için aldığınız biletle birlikte gezebilirsiniz.

San Gimignano 1300 Müzesi

0002.jpg

San Gimignano 1300 Müzesi şehri 700 yıl öncesinde olduğu haliyle görmemizi amaçlıyor. Müzenin ana sergisi, San Gimignano’nun 1300 yılındaki yerleşim planının titiz ve ölçekli biçimde yeniden yapılandırılmasıdır. Tamamen elle yapılmış bu ve diğer sergiler, şehrin zengin kültürel gelenekleri ile şehrin mimari ve sanatsal yaratıcılığını bir araya getirmektedir. Müzedeki sergiler ve eserlerle bu eşsiz kasabanın kültürel, tarihsel ve sanatsal bilgi ve anlayışına tanıklık edebilirsiniz.

Müzedeki eserlerin çoğu Michelangelo ve Raffaello Rubino’nun tarihçilerden ve sanatçılardan oluşan ekibi tarafından hayata geçirilmiş. Her bir eseri San Gimignano’nun 1300 yılındaki halini en iyi biçimde yansıtması için elle üreten sanatçılar sayesinde San Gimignano 1300 Müzesi bugün San Gimignano’nun en gözde turistik aktivitelerinden biri.

San Gimignano’nun sanatsal, mimari ve kültürel olarak en fazla geliştiği komünal zaman aralığını gözler önüne seren sergide, dönemin günlük yaşantısına dair pek çok ipucu bulabilirsiniz. Haftanın her günü sabah 10:00 ile 18:00 arasında ziyarete açık olan San Gimignano 1300 Müzesi, San Gimignano’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Piazza della Cisterna

sangimignano-2.jpg

Meydanın adı, meydanın ortasında bulunan sekizgen sarnıçtan almaktadır. Kuyu, 1273 yılında inşa edilmiş ve 1346 yılında Podestà Guccio dei Malavolti tarafından genişletilmiştir. Piazza della Cisterna, ziyaretçileri zamanında geri getiren zamansız büyülü bir atmosfere sahiptir. Meydanın ortasında yer alan kırmızı tuğladan yapılmış sayısız binalar ve kuleler birbirleriyle mükemmel bir uyum içindedir. Şehrin antik giriş kapısı; Arco dei Becci e Cugnanesi kemeri de, atölyeler ve tavernalarla çevrili, kentin en güzel meydanı Piazza della Cisterna da bulunuyor.

Di Castello'dan geçtikten sonra, kuzey tarafında Cortesi Sarayı, La Torre del Diavolo ve Cattani'nin evleri bulunur. Meydanın batı cephesi, Ardinghelli'nin ikiz kuleleri ve Palazzo Kulesi’nin kuleleri gibi çeşitli kulelerle süslenmiştir.

Piazza della Cisterna meydanının kuzey tarafında bulunan La Torre del Diavolo’nun hikayesi ise adının sebebini açıklar nitelikte. Söylenene göre; la Torre del Diavolo’nun sahibi uzun bir yolculuktan döndükten sonra, kulenin açıklanamayan bir şekilde uzadığını görmüştür. Kulenin nasıl uzadığı kimin kuleyi inşa ettiği bilinmemektedir. Kulenin sahibi bunun şeytanın işi olduğunu söyler ve kulenin ismi Şeytanın Kulesi anlamına gelen la Torre del Diavolo olarak kalır.

Galeteria Dondoli

Dünyanın dört bir yanından bilinen ve çok sayıda ünlü tarafından ziyaret edilen Galeteria Dondoli; San Gimignano’da, Piazza della Cisterna'da yer almaktadır. Dondurmacı en önemli dünya rehberlerinde belirtilmiştir ve ulusal ve uluslararası televizyonlar tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.

2006-2007-2008-2009 yıllarında Dünyanın En İyi Dondurması seçilen Galeteria Dondoli’nin dondurmaları, pek çok habere, televizyon programına, filme konuk olmuştur. San Gimignano’ya gitmişken tescilli bir biçimde Dünyanın En İyisi seçilmiş dondurmadan tatmadan dönmemelisiniz. Ancak küçük bir dükkan olması, çok sayıda müşterisi ve dondurmasını yiyenlerin yalnızca tek külahla kalmamaları nedeniyle uzun kuyruklar oluşması mümkün.