San Gimignano Hakkında Bilinmesi Gerekenler

san_gimignano_veduta_02.jpg

San Gimignano, İtalya’nın üzüm bağları ve şaraplarıyla meşhur Toskana Bölgesi’nde yer alan Siena iline bağlı bir kasabadır. Bölgenin tipik Ortaçağ mimarisini ve görünüşünü koruması dolayısıyla; UNESCO Dünya Mirası İtalya Listesi’ndedir. Surlarla çevrili San Gimignano’nun bir diğer özelliğiyse kuleleri.

İtalya’nın birçok kentinde yer alan kulelerin yapılış amacı; zenginlerin gösteriş için veya bir şeyin, olayın üzerine anı için diktiği ve birbirleriyle kulelerin boyları üzerinden yarışmalarıdır. Savaşlar, doğal afetler ve kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan onlarcasından sonra 14 adet kulesi kalmıştır kasabanın. Yine de iyi durumda olan bu kuleler sayesinde kasaba Güzel Kuleler Kasabası olarak da biliniyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ApdsK02X7Jw

San Gimignano ile İlgili

Editörün Kaleminden

San Gimignano nerededir?

san-gimignano.jpg

San Gimignano; Güney Avrupa’da yer alan İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde Siena iline bağlı bir kasabadır.

San Gimignano’ya Nasıl Gidilir?

San Gimignano’da tren istasyonu, havaalanı bulunmamaktadır. Kasabanın surlarından içeri de araba ile girilmemektedir, kasabanın dışında yer alan park alanlarında aracınızı park ederek, surların içine yürüyebilirsiniz.

San Gimignano’ya trenle ulaşmak için; Poggibonsi İstasyonu’na trenle ulaşabilir buradan yaklaşık saatte bir kalkan otobüslerle San Gimignano’ya ulaşabilirsiniz. Siena ve Floransa’dan kalkan otobüslerle de San Gimignano’ya varmak mümkün ve kolaydır. Floransa’dan otobüs yolculuğu 2 saati bulmaktayken Siena’dan San Gimignano’ya otobüs yolculuğu 1 saati biraz geçmektedir.

Floransa’da yer alan Floransa Havalimanı’na Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. 1 Aktarmayla Floransa Havaalanına iniş yapan yolcular Floransa otogarından kalkan otobüslerle San Gimignano’ya ulaşabilmektedirler.

San Gimignano’ya Ne Zaman Gidilir?

San-Gimignano-italy-blog.jpg

San Gimignano’da en soğuk ay ortalama olarak; aralık ayıdır, en sıcak ay ise; temmuz ayıdır. Eğer aşırı sıcaktan ve kuruluktan kaçınıyorsanız; temmuz ve ağustos aylarındaki San Gimignano planlarınızı ertesi aylara ertelemenizi ya da öne çekmenizi öneririz.

Eğer yağışlı günlerden ve soğuk havalardan hoşlanmıyorsanız da; kasım ve aralık aylarında San Gimignano’ya seyahat planı yapmamalısınız. San Gimignano’nun iklimi dolayısıyla en güzel, ortalama sıcaklık ve nem dengesine sahip ayları; mayıs, haziran, eylül ve ekimdir. Hem sıcaktan bunalmadan, hem de yaz aylarının atmosferini kaçırmadan ve bir yandan da sırılsıklam olmadan gezmek için en ideal aylardır.

San Gimignano’da Nerede Kalmalı?

San Gimignano’da konaklamak için pek çok seçenek mevcut. Konaklama imkânları genellikle kasabanın içinde yer alan taş oteller ve kasabanın biraz dışında bulunan bağ evleri olarak ikiyi ayrılmaktadır. Kasabanın dışında yer alan bağ evleri, Toskana Bölgesi’nin üzüm ve şarap işletmeciliğine dayalı dokusunu yansıtmaları dolayısıyla daha pahalı olabilmektedirler. Bunlara örnek olarak; Agriturismo Il Segreto di Pietrafitta, Il Coltro ve Mormoraia verilebilir.Kasabanın ortasında yer alan otellerse kendi içinde daha lüks olanlar ve daha ekonomik olanlar olarak ayrılabilirler. Şık, temiz ve Ortaçağ dokusunu koruyan bir otelde kalmak istiyorsanız; Leon Bianco veya Hotel la Cisterna’yı tercih edeilirsiniz. Aradığınız otel daha ekonomik ise; Donna Nobile ya da A La Casa Dei Potenti’yi tercih edebilirsiniz.

San Gimignano’da Gezilecek Yerler

Ortaçağ gibi karanlık ve Avrupa için son derece çalkantılı geçen bir dönemde yaşadığı sayısız yağmalara rağmen oldukça korunmuş halde bulunan San Gimignano, sanki bunların hiçbiriyle yüzleşmemişçesine yaşadıklarını unutturuyor. 76 adet kulenin sayısı; bu savaşlar, yağmaların yanı sıra doğal afetler ve kentsel dönüşümler nedeniyle 14’e düşmüş durumda. Bu kulelerden bazıları müze olarak kullanılıyor ve gezilebiliyor. San Gimignano öylesine büyüleyici ki sadece sokaklarında gezmek dahi başlı başına bir Ortaçağ tarihi okuması.

Görülmesi gereken diğer yerler

Gurkha Müzesi, Gupteswar Mahadev Mağarası, Mahendra Mağarası

Devamını Oku

San Gimignano İçi Ulaşım

san-gimignano-sentrum.jpg

San Gimignano arabaların giremediği küçük bir kasaba olması dolayısıyla içerisinde herhangi bir toplu ulaşım ya da özel ulaşım imkanı bulundurmuyor. Ancak gideceğiniz yerler motorlu bir ulaşıma ihtiyaç duymayacağınız kadar birbirlerine yakınlar.

Yine de turistler için hazırlanmış bir elektrikli shuttle otobüsü bütün gün kasabanın içinde gezmektedir. Turist ofislerinden bu shuttle için bilet alabilirsiniz.

San Gimignano Mutfağı

img_7330.jpg

İtalya’nın şaraplarıyla meşhur Toskana Bölgesi’nde yer alan küçük bir kasaba; San Gimignano’da tabi ki özellikle şarap ile eşlik edebilecek yiyecekler ön planda. Şehirdeki restoranlarda şarap ve peynir/et üzerine yoğunlaşmışlarsa da, İtalya’da yiyebileceğiniz en lezzetli pizzaları ve dondurmayı (2006-2007-2008-2009 yılının en iyi dondurmacısı seçilen Galeteria San Gimignano’da bulunmaktadır) San Gimignano’da bulmanız mümkün.

Ribollita, Toskana Bölgesi’ne özel bezelye, sarımsak, domates ve bölgede yetiştirilen çeşitli sebzelerle yapılan San Gimignano’nun en meşhur yiyecekleri arasında başta geliyor. Bu kasabaya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken bir diğer yerel lezzet Controfiletto alla griglia con lardo agli aromi ise adaçayı, kuşburnu gibi çeşitli bitkilerin en az altı ay harmanlanıp bekletilmesinin ardından etle hazırlanan en özel yiyeceklerden biri. Bir çeşit “slow food” bölgesi olan San Gimignano’da çok çeşitli ve besleyici ekmeklerle de karşılaşacaksanız. Özelikle beyaz şarabın yoğun olarak tüketildiği bölgede masanıza gelen bu ekmeklerin tadına mutlaka bakın.

Popüler restoranlar

Cum Quibus: Giden herkesin hiç düşünmeden San Gimignano’daki en iyi restoran olduğunu söylediği Cum Quibus, yemekleri, aperatifleri ve şaraplarıyla San gimignano’nun en iddialı restoranı.

D!Vineria: Küçük bir şarap evi olan bu mekanda, kendi üretimi şaraplar, yerel San Gimignano Şarapları ve Toskana bölgesinin diğer şaraplarını tatma olanağına sahipsiniz.

Fattoria Poggio Alloro: Nefis İtalyan makarnası, şarabı, füme eti ve onlarca çeşit peynirleriyle San gimignano’da gidebileceğiniz en lezzetli restoanlardan biridir. Çiftlik ürünlerini ve ürettikleri şarapları sattıkları ufak bir marketi de bulunmaktadır.

Diğer restoranlar: Da i' Mariani, Caffè Giardino, Bel Soggiorno, Echoes

Bahşiş

San Gimignano’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

San Gimignano’da Alışveriş

İtalya’nın ve hatta dünyanın şaraplarıyla ünlü Toskana Bölgesi’nde yer alan San Gimignano’nun sokaklarında ücretsiz şarap tadımları yapan pek çok şarap evi bulunmakta. Burada tattığınız şaraplardan alabilirsiniz; bu şaraplar Dünya’nın en iyi şaraplarından bazıları olabilir dolayısıyla unutulmaz birer hediye ve alışveriş olacaktır.

Aynı zamanda sanat sergileri, galerileri ve organizasyonlarıyla da ünlü San Gimignano’da bulunan sanat galerilerinden kendinize ya da arkadaşlarınıza; tablolar, heykeller ve hediyelik objelerden bulabilirsiniz. Ara sokaklarda gezerken bir kuklacı görebilirsiniz, Floransa’da hayat bulmuş Pinokyo’nun babası Geppetto’nun atölyesine benzediğini hissedeceksiniz.

San Gimignano Gece Hayatı

Harika üzüm bağlarının, şarap mahzenlerinin ve dolayısıyla şarapların ev sahibi olan Toskana bölgesinde yer alan San Gimignano’da gece hayatı genellikle şarap evlerinden oluşuyor. Sessiz, huzurlu ve iyi şaraplara sahip şarap evleri şehrin Ortaçağa ait dokusuyla muhteşem örtüşüyor. Bar le Torri, Divinorum Wine Bar ve Bar la Biscondola en popüler olanlarıdır.

San Gimignano Festivaller

Santa Fina Festivali (12 Mart):

Santa Fina, San Gimignano’da soylu bir ailenin kızı olarak doğmuş ve San Gimignano’nun koruyucu azizesi olarak bilinmektedir. Ölümü 12 Mart 1253 yılından beri, San Gimignano’da onun anısına bir festival düzenlenmektedir.

San Gimignano Şöleni:

Her yıl 31 Ocak günü, Santa Maria Bazalika’sı tarafından organize edilen şölende, Duomo ve Cisterna meydanlarında şölen alanları kurulmaktadır.

San Gimignano Karnavalı:

San Gimignano Karnaval Birliği tarafından organize edilen karnavalda; Kağıttan yapılmış dev alegorik heykeller, müzik ve maskeli katılımcılar San Gimignano’da renkli görüntüler oluşturuyor.

San Gimignano Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Paskalya (Mart/Nisan)

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Hıristiyan Festivali (1 Kasım)

Noel (25 Aralık)

San Gimignano İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

San Gimignano Vize İşlemleri

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

San Gimignano Türkiye Temsilciliği

FLORANSA FAHRİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Via Dante da Castiglione 8, 50125 Firenze

Telefon: 055-2335560 055-2335945 335-7225296

Faks: 055-2306371 055-2286040

E-mail: [email protected]

http://roma.be.mfa.gov.tr/

San Gimignano Para Birimi

Avrupa Birliği ülkesi İtalya’nın, Toskana Bölgesi’nde yer alan kasabanın para birimi Euro’dur.

San Gimignano Resmi Dili

San Gimignano’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşulmaktadır. Kasaba özellikle yaz aylarında yoğun bir turizm bölgesi olduğu için gideceğiniz dükkânların, otellerin ve restoranların çoğunda İngilizce konuşmakta zorlanmayacaksınız. Yerli halk İngilizce konuşmak konusunda daha tutucu olabilmekte ama bu durum herkes için geçerli bir durum değil.

San Gimignano Saat Farkı

San Gimignano (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

San Gimignano Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7,768 / Dil: İtalyanca  / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün