Sirmione Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'nın en büyük gölü olan Garda Gölü'nün kıyısında bulunan Sirmione, İtalya'nın Brescia iline bağlı ve İtalya'nın kuzeyinde bulunan güzel bir turistik kasabadır. Burada bulunan Garda Gölü dolayısıyla balıkçılık gelişmiştir. Gölde yaklaşık 15 çeşit balık yetiştirilmektedir ve balık ticareti yapılmaktadır. Yalnızca balık ticareti dolayısıyla değil, bu gölde turlar düzenlenmekte ve yüzülmektedir. Yazın gidilebilecek güzel kasabalardandır. Bazı ünlü yazarlar burada yaşamışlardır çünkü doğası bozulmayan, kafa dinlenilecek yerlerden olan Sirmione; ilham kaynağı bulmak isteyenler için çok uygundur.  Bu kasaba genellikle zengin ve asil ailelerin uğrak mekânı olmuştur, zaten kasabaya gidilince bu lüks ile yüz yüze gelinmektedir.

Sirmione kasabasına ayağını atan kişiler genellikle limon kokusuyla karşılaşırlar bunun sebebi ünlü limon bahçeleridir. Sirmione, limon bahçeleriyle ünlüdür ve bazıları yalnızca bu limon kokusunun tadına doyamadığı için her yaz buraya uğramadan edemezler. Şehir merkezinde taze limonlar bulunabilmektedir veya şehir merkezindeki cam dükkânlarında sarı kavanozlar, sarı tabaklar alınabilmektedir. Bu sarı kavanozlar, sarı tabaklar Sirmione'nin limona verdiği önemi göstermektedir.

Sirmione merkezinde ufak dondurmacılar bulunmaktadır. Merkezde çok fazla dondurmacı bulunabilmektedir. Bu dondurmacılar İtalya'nın en iyi dondurmalarını üretmektedir ve bazı İtalyanlar buraya yalnızca dondurma yemeye geldiklerini söylemektedirler. Her meyvenin dondurması neredeyse bulunmaktadır. Sirmione'de zencefilli dondurma bile bulmak mümkündür. Buranın en iyi dondurmacısı ise Cremeria Bulian dondurmacı dükkânıdır. Bu dondurmacı dükkânı Sirmione'nin en ünlü sokağı olan Vittoria EmanueleSokağı’nda bulunmaktadır. 

Sirmione'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Sirmione'ye direkt uçuş bulunmamaktadır; fakat çok yakın olan Milano ve Verona'dan, otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ayrıca Venedik'ten de otobüsle ulaşım mümkündür ve yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir.

Araba ile gidiliyorsa eğer Sirmione'de araba kullanımı yasaktır. Bu nedenle girişteki otoparka park edilmesi gerekmektedir.

Sirmione Gezilecek Yerler

Rocca Scaliger Kalesi

Scaliger kalesi halk arasındaki adıyla Sirmione Kalesi, başlangıçta yazlık olarak planlanmış ama daha sonra korunma amaçlı yapılmış bir kale olup kendine ait limanı bulunmaktadır. Bu kale 13. yüzyıl yapısıdır, filmlerde görülen yandan zincirle açılan 2 adet kapısı bulunmaktadır. Scaliger Kalesi'nin limanı yani Sirmione Limanı Sirmione'nin en ünlü limanıdır genelde lüks yatlar demir atmış şekilde bulunur. Bu kale taş bir kaledir ve kalenin en üstünden Sirmione manzarasının tadı çıkarılabilmektedir. Ayrıca bu kalede Sezar'ın da kaldığı söylenmektedir.
 
Vittoria Emanuele Sokağı

Bu sokak Sirmone'nin en ünlü sokağıdır. Bütün ünlü kafeler, butikler, dondurmacılar burada bulunmaktadır. İtalya'nın en iyi dondurmaları Vittoria Emanuele Sokağı’nda bulunmaktadır. Gelen turistlerin uğrak yeri olan sokak, Sirmione'yi en iyi tanıtan sokaktır.
 
Maria Callas Parkı

Yol boyunca dizilmiş olan palmiyeleri, yemyeşil çimlik alanlarıyla ünlü olan bu park; doğanın tadını çıkarmak için birebirdir. Eğer fazladan vakit varsa kesinlikle uğranması gereken yerlerdendir. Gün içerisinde kısa bir yürüyüş ya da piknik için çok uygundur.
 
Carducci Meydanı

Simione ufak bir kasaba olduğu için her yer birbirine yakındır. Vittoria Emenuele Sokağı’nın sonunda bulunan bu küçük meydan, Garda Gölü manzarasında yemek yiyeceğiniz kafeler ve restoranlarla çevrilidir. Alt tarafında da gün batımı seyri için küçük bir iskelesi bulunmaktadır. Garda Gölü’nün yakınında olduğu için genellikle deniz ürünleri tüketilmektedir. En ünlü restoranı ise Ristorenda Pizzeria Mondi'dir. Bu restoranda Garda Gölü'ne özel balık olan laverollo balığı yenilmesi tavsiye edilir.
 
St. Maria Maggiore Kilisesi

Sirmione’nin bölge kilisesi olan kilise aslında Santa Maria della Neve diye bilinmektedir. 15. yüzyılda yapılmış kilisenin duvarları fresklerle kaplıdır. Beş adet sunağı ve bitişiğinde mezarlığı bulunmaktadır. Bahçesinde imparator Julian Apostat'a adanmış taş bulunmaktadır.
 
Garda Gölü

Bu göl İtalya'nın en büyük gölüdür.  Göl yaklaşık 370 km2 yüzölçümüne sahiptir. Bu göle Sirmione kasabası merkezinde turlar bulunmaktadır. Hem başka Garda Gölü kasabalarına hem de yalnızca motor turu seçilebilmektedir. Garda Gölü’nden Sirmione manzarasını, Scaliger Kalesi'nin manzarasının keyfini çıkarmanızı öneririz. Garda Gölü’nde eğer sezonuysa girip yüzülebilmektedir. Plajları ve beyaz kumları göz alıcıdır.


 
Uzmanlar Garda Gölü çevresindeki kasabalardaki insanların hiç kalp krizi geçirmediğini iddia etmektedirler. Bu konu araştırıldığında ise 200 yıl öncesinde atalarından gelen genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Bu mutasyonla buradaki insanların kalp krizine karşı bir proteinin ürettiği ile ilgili bir efsane bulunmaktadır.