Google+

Verona Gezilecek Yerler

191724 Şub 2016Lokasyon Detay

Verona Gezilecek Yerler
verona.it

Verona İtalya’nın en tarihi ve kültürel şehirlerinden biri olarak her yıl binlerce turist çeken bir şehirdir. Özellikle Rönesans ve Roma döneminden kalma birçok tarihi yapı, tiyatro ve sanat eserleri en önemli turistik cazibe merkezlerini oluşturmaktadır. Yılın her zamanı büyüleyici bir güzellik sunan Verona mutlaka gezip görmeniz gereken şehirlerden biridir.

Verona gezilecek yerler:

Castelvecchio and Ponte Scaligero

Verona lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Ronchi, Residenza Verona, Appartamento Oberdan. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Suite ai Filippini, Lovely Apartment Verona gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Holidays Verona, Atelier Duomo, Alloggio Dolce Sogno otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Verona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Verona Gezilecek Yerler-1
verona.it

Adige kıyısında ki Castelvecchio 1354 ile 1355 yılları arasında Scaligeri tarafından inşa edilmiştir. Kale etkileyici surları ile o dönemdeki Scala ailesinin en önemli güç unsurlarından biri olarak bilinmektedir.  Kalenin ana kulesi ve surları şehir, köprü ve çevredeki tepeleri gren güzel bir manzaraya sahiptir. Kalenin içi mimar Carlo Sparca tarafından narince restore edilmiş ve sergi haline getirilmiştir. Kaleyi ziyaret ederek hem bu tarihi yapıyı hem de birçok ünlü ressamın sergilerinin bulunduğu koleksiyonları görebilirsiniz.

  • Adres: Verona Corso Castelvecchio 2 (kapalı Corso Cavour), 

Arena di Verona (Roma Tiyatrosu)

Verona Gezilecek Yerler-2
arena.it

Roma tiyatroları arasında en büyük ve en önemlileri arasında yer alan Arena di Verona, çok iyi korunmuş tarihi bir yapıdır. Konum olarak Verona’nın kuzeyinde bulunmakta olup 290 yılında Diocletian döneminde yapılmıştır. Dış duvarları Kolezyum gibi kemerlerle çevrilidir. Toplamda 44 satır ve 22.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında Avrupa’nın en büyük yaz müzik etkinliklerinden biri olan Verona Opera Festivali’ne ev sahipliği yapar. 

  • Adres: Piazza Bra, Verona 

Basilica of San Zeno Maggiore ( San Zeno Maggiore Bazilikası)

Verona Gezilecek Yerler-3
wikimedia.org

San Zeno Maggiore Bazilikası Kuzey İtalya’nın en iyi Romanesk yapılarından biri olarak kabul edilen mükemmel bir yapıdır. Ön tarafında bulunan bronz kapıları İncil ve laik sahnelerden olağanüstü romanesk kabartmalar süslüdür. İç tasarımında ise alışılmadık bir şekilde ahşap çatı ve büyüleyici romanesk süslemeler bulunur. Daha birçok figür ve süslemeleriyle San Zeno Magiore Bazilikası’nı mutlak görmelisiniz. 

  • Adres: Piazza San Zeno, Verona 

Piazza delle Erbe

Verona Gezilecek Yerler-4

Verona’nın merkezinde bulunan Piazza delle Erbe İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olarak bilinmektedir. Meydanın merkezinde eskiden seçimlere yönelik kullanılan 16. Yüzyıldan kalma dört sütun üzerine bir glgelik olan Berlina vardır. Bunun yanında ise 1368 yılında yapılmış bir çeşme olan Madonna di Verona isimli antik bir mermer heykel bulunur. Çevresi restoranlar ve kafelerle dolu olan bu hoş meydan Verona’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
 
Piazza dei Signori and Loggia del Consiglio

Verona Gezilecek Yerler-5
planetware.com

Bir kemerin üzerinden erişilen Piazza dei Signori, etrafı Piazza delle Erbe’nin sarayları ile çevrili ve ortasında 1865 yılında inşa edilmiş bir anıt ile güneyinde Palazzo della Ragione (Town Hall) bulunur. Binanın ana ön avlusunda 1524 yılında yapılmış gotik büyük merdivenler ve Rönesans tarzı bir giriş kapısı yer alır.
 
Piazza dei Signori’nin kuzey tarafında ise İtalya’da ki en iyi Erken Rönesans yapılarından Loggia del Consiglo bulunur. Bu yapı 1486 yılında Fra Giocondo tarafından inşa edilmiştir ve Verona’nın ünlü vatandaşlarının heykelleri ile taçlandırılmıştır. Burada yapılan son kazılarda Roma sokakları, mozaikler ve bazı kalıntılar ortaya çıkartılmıştır.
 
Duomo di Santa Maria Matricolare (Verona Katedrali)

Verona Gezilecek Yerler-6
bellitalie.org

Verona’da gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Verona Katedrali’dir. Katedral 15. Yüzyıl gotik nef ile 12. Yüzyıl Romanesk bazilikadan oluşur. İç tasarımında Romanesk sunaklar, çeşitli rakamlar ve süslemeler, kırmızı mermer sütunlar en önemli görsel özelliklerini oluşturur. Ayrıca katedralin sol alt tarafında ise erken Hristiyan mozaik zeminine sahip 1123 yılında inşa edilmiş bir Romanesk manastır bulunur. 

  • Adres: Piazza Duomo, 21, 37121 Verona VR, İtalya
  • Telefon: +39 045 592813
  • Web sitesi için tıklayınız.

Teatro Romano ve Ponte Pietra

Verona Gezilecek Yerler-7
meridaycomarca.com

Bu antik tiyatro İkinci Dünya Savaşı sırasında havaya uçurulan Ponte Pietra Roma köprüsünün aşağısında ki yamaçta bulunur ve Augustus döneminde 1. Yüzyılda inşa edilmiştir. 1904 ile 1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları ile kalıntılar ortaya çıkartılmıştır. Kalıntılar arasında geometrik işlemeli mermer orkestra oturma zemini, galeri, teraslar ve yamaç içine inşa ediliş olan oditoryum bulunur. Ayrıca burası yaz aylarında Verona Caz Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

  • Adres: Regaste Redentore 2, Verona

Verona gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Verona şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Verona: Kendi Şarap oluşturun (105 €), Mantova Şehir Merkezi ve Ducal Sarayı: 3 saatte Rehberli Tur (130 €), Venedik: 3 Saatlik İlk Kabare Akşam Yemeği (80 €), Modena Balsamik Sirke Tadım Deneyimi (9 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Verona ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-