Verona Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Verona’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Verona fotoğraflar severler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır.

Verona, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğası, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Verona’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Arena di Verona (Verona Arenası), Juliet’in evi (Casa di Guilietta), Erbe meydanı (Piazza del erbe), Via mazzini, Piazza bra (Ana meydan), Castelvecchio (Eski Kale), Garda Gölü, Verona Cathedral, Teatro Romano ve Ponte Pietra, Cavalcaselle Fresco Museum ve Basilica of San Zeno gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Arena di Verona (Verona Arenası)

arena-di-verona-1786982_960_720.jpg

Verona’da görülmesi gereken ilk yer Arena di Verona’dır. Dünyanın en büyük üçüncü arenası olan Arena di Verona, geçmişte tiyatro oyunlarının sergilendiği en önemli mekânlardan birisidir. 30.000 kişilik kapasiteye sahip olan alan, ses düzeneği ile de izleyen herkese müthiş bir coşku sunmaktadır. Arena di Verona, dönemin ve günümüzün en estetik yapıları arasında yer almaktadır.

Arena, günümüzde özel gösterilerin ve oyunların yer aldığı alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında Arena di Verona’da opera gösterileri de düzenlenmektedir. Operadaki mükemmel ses özelliğinibu arenada keşfedebilirsiniz.Bunun yanında Arena di Verona, birçok ünlü isme de ev sahipliği yapmıştır. Bunların başında Pink Floyd, Radiohead, Whitney Houston gelmektedir. Sizler de Verona’ya geldiğinizde mutlaka burada gerçekleşen etkinliklerden birine katılmalısınız.

Juliet’in evi (Casa di Guilietta)

Casa_di_Giulietta.jpg

Verona denilince akla ilk gelen Romeo ve Juliet oluyor. Çiftin bir dönem Verona’da yaşadığına inanıldığı için bununla ilgili de inanılan birçok efsane var. Turizmin bir parçası haline de getirilen bu durum şehrin birçok yerinde sembol haline getirilmiştir. Verona’da gezilecek yerlerin ikinci sırasında ise Juliet’in Evi geliyor. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan bu ev, günümüzde de mimari yapısını koruyarak muhafaza edilmektedir. 76 yıl önce restore edilen bu ev, dünyadan birçok farklı insanın buraya gelmesini sağlamaktadır.

Turistlerin favori mekânı ise evin balkon kısmıdır. Burada fotoğraf çektirilmekte ve yapıya ait bir hatıra oluşturulmaktadır. Ev, toplamda dört kattan oluşmaktadır. Her katta Juliet’e ait olduğu düşünülen eşyalar sergilenmektedir. Evin bahçesinde ise Juliet’e ait bir heykel bulunmaktadır. Bu mekânda mükemmel kareler yakalayabileceğiniz birçok obje bulunmaktadır.

Erbe Meydanı ( Piazza del Erbe )

1024px-20110720_Piazza_delle_Erbe_3008.jpg

Trafiğe kapalı bir mekân olması ile dikkat çeken Erbe Meydanı, belki de birçok turistin en çok sevdiği ve aradığı özelliklerden birini gelenlere sunmaktadır. Trafik ve gürültüden uzak bu meydan, hoşça vakit geçirebileceğiniz ender yerlerden biridir. Çevresindeki kafeler, mağazalar, heykeller ve tarihî binalar meydana ayrı bir hava katmaktadır.

Erbe Meydanı’nda enfes İtalyan kahvelerini deneyebileceğiniz birçok kafe bulunmaktadır. Özellikle meydanın hafta sonları çok fazla kalabalık olduğu görülmektedir. Meydan da ayrıca sokak çalgıcıları oldukça yaygındır. Sizlere klasik İtalyan ezgileri çalan sokak çalgıcıları ile keyfiniz daha da artmaktadır. Meydan, hem heykelleri hem mimarisi hem de sokak çalgıcıları ile en çok keyif alabileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Via Mazzini, Piazza Bra (Ana Meydan)

Piazza_Bra_Via_Mazzini.JPG

Erbe Meydanı ile Bra Meydanı’nı birleştiren ve oldukça renkli bir yapıya sahip olan Via Mazzini Meydanı, ana geçiş yollarından birisidir. Yol üzerinde sırasıyla dizilmiş mağazalar, kafeler ve dükkânlar oldukça ilgi çekmektedir. Özellikle alışveriş tutkunları için bu meydan oldukça önemli bir hale gelmiştir. Renkli şemsiyeler ile bezenmiş sokaklar sizleri farklı ortamlara götürmektedir. Bunun yanında Ana Meydan olarak bilinen Piazza Bra ise yeşilin en çok görüldüğü yerlerden birisidir.

Ana Meydan trafiğe kapalı olduğu için genellikle yerel halk ve uzun dönemli kalan turistler burada bisiklet kullanmaktadır. Tıpkı diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Verona’da da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Tarihî binalarla çevrelenmiş bu meydan, mimari yapısı ile de sizleri büyüleyecektir. Buraya gelmişken İtalyan latte’sini mutlaka denemenizi öneririz.

Castelvecchio (Eski Kale)

556VeronaCastelvecchio.JPG

Verona’da gezilecek yerlerin en önemlileri arasında yer alan Castelvecchio (Eski Kale),tarihî dokusu ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Tarihi kale 1354-1355 yılları arasında Scaligari tarafından inşa ettirilmiştir. Orta Çağ ve Rönesans Dönemi’ne ait birçok heykel bulunan kalenin içinde birçok resim de ziyaretçiler için sergilenmektedir. Tarih tutkunlarının kesinlikle ziyaret etmesi gereken bu yapı, sizleri eski zamanlara götürmektedir. Kalenin için de ve dışında muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Kale Erbe Meydanı’na 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır.

Kalenin içerisinde aynı zamanda Castelvecchioadında bir müze de bulunmaktadır.Dileyenler bu müzeyi de gezebilir. Ayrıca kalenin surlarını gezmekte serbest olduğu için herhangi bir kısıtlama olmadan kaleyi dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Garda Gölü

Garda_lake_-_panoramio.jpg

Verona şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Garda Gölü, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler arasında bulunmaktadır. Garda Gölü, İtalya’nın en büyük gölü olma unvanına sahiptir. Garda Gölü’nü ziyaret etmek isteyenler Porta Nuova Tren Garı’nın önünden kalkan otobüslere binerek göle ulaşabilirler. Otobüsler doğrudan Sirmonie bölgesine gitmektedir. Gölün bulduğu yerde tam olarak burasıdır. Ayrıca Sirmonie bölgesine girişte dileyenler 13. yüzyıldan kalma olan tarihî kaleyi de ziyaret edebilir.

Göl, su sporları yapmaktan hoşlanan turistler için oldukça idealdir. Yılın her mevsiminde kalabalık olan göl sizlere birçok aktivite alanı sunmaktadır. Bunun yanında göl çevresindeki restoranlarda zeytinyağlı Akdeniz yemeklerini de mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Verona Katedrali

Verona’da gezip görülmesi gereken diğer bir yer ise Verona Katedrali’dir. 15. yüzyılda Gotik tarzda inşa edilen katedral, romanesk çizgileri de içerisinde barındırmaktadır. Katedralin iç kısmı genel olarak romanesk sunaklar, süslemeler ve kırmızı mermer sütunları bulunmaktadır. Ayrıca katedralin genel yapısında Hristiyan mozaik motifleri yoğun olarak kullanılmıştır. Katedralin hemen yanında ise 1123 yılında inşa edilmiş bir Hristiyan Manastırı bulunmaktadır. Dileyenler bu manastırı da ziyaret ederek bu tarihî mimariyi inceleyebilirler.

Katedrali ziyaret etmek isteyenler haftanın her günü saat 09.00-21.00 arasında bu eşsiz mekânı ziyaret edebilirler. Katedrale giriş ücretsizdir. Piazza Duomo Caddesi üzerinde bulunan katedral oldukça merkezi bir yerde konumlandığı için yürüyerek de buraya ulaşabilirsiniz.

Teatro Romano ve Ponte Pietra

1200px-VeronaTeatroRomanoDalMuseo.jpg

Teatro Romano ve Ponte Pietra, 1. yüzyılda Augustus tarafından inşa edilmiştir. 1904-1939 yılları arasında çeşitli arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış bu tarihî tiyatro, İtalya’nın tarihî kalıntılarının en önemlileri arasında yer almaktadır. Bunun yanında yapılan arkeolojik çalışmalarda bu tiyatro alanına ait mermerden yapılma orkestra oturma zemini, teras ve çeşitli mozaiklerde gün yüzüne çıkarılanlar arasında yer almaktadır.

Verona’da mutlaka zaman ayırarak görmeniz gereken Teatro Romano ve Ponte Pietra, Regastre Redontere Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Günümüzde bu alanda çeşitli caz festivalleri de düzenlenmektedir. Ünlü Verona Jazz Festivalleri yine bu alanda gerçekleşmektedir. Birçok ünlü isim bu festivaller için Verona’ya gelmektedir. Tatiliniz bu etkinliklerden birine denk gelirse mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Cavalcaselle Fresco Müzesi

800px-Fra_Angelico_-_St_Peter_Martyr_-_WGA00569.jpg

13. yüzyılın en önemli eserlerinin sergilendiği Cavalcaselle Fresco Museum, 1935 yılında Antonio Avena tarafından halka açılmıştır. Juliet’in mezarı da burada görebileceğiniz önemli eserler arasında yer almaktadır. Her ne kadar efsanevi de olsa Juliet’in bedeninin burada olduğuna inanılmaktadır. Yer altı bölümünde ise 1. yüzyıldan kalma eserlere rastlayabilirsiniz. Çeşitli heykellerin ve geçmişte yaşamış insanlara ait freskoların yer aldığı duvarlar oldukça dikkat çekmektedir.

Müzeye girmek isteyen yetişkinlerin ödemesi gereken ücret 4,5 euro iken bu ücret öğrenciler için ise 3 Euro’dur. 8-14 yaşındaki kişileri için ise giriş ücreti 1 euro’dur. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler ise her gün saat 08.30-19.30 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

San Zeno Bazilikası

Basilica_Di_San_Zeno.jpg

Kuzey İtalya’nın en Romanesk bazilikası olan San Zeno Bazilikası, MÖ yaşamış olan Aziz Zeno adına inşa edilmiştir. İtalya’nın en iyi bazilikası olarak seçilmiş olan San Zeno, oldukça tarihî bir yapıdır. Bronz kapıları ve çeşitli dinî motiflerle süslü bazilikanın içi oldukça mistik bir yapıya da sahiptir. Bazilikanın iç tasarımında ise muhteşem romanesk süslemeler kullanılmıştır. Ahşap bir çatıya sahip olan bazilika dönem dönem restore edilmek zorunda kalmıştır.

Hafta içi çok fazla yoğun olmayan bazilika, hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Çünkü hafta sonu İtalya’nın birçok farklı şehrinden bazilikayı görmeye birçok kişi gelmektedir. Bazilikaya giriş için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Bunun yanında bazilikayı ziyaret etmek isteyenler için herhangi bir saat sınırlaması bulunmamaktadır.