Verona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

verona-3153518_960_720.jpg

Verona,İtalya’nın Venota bölgesinde yer alan bir şehirdir. Verona aynı zamanda Milano ve Venedik şehirlerinin de tam ortasında yer almaktadır. Şehrin bugünkü toplam nüfusu 260.293’tür. Şehrin çok fazla kozmopolit bir yapıya sahip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Verona’nın oldukça tarihî bir geçmişi vardır. Verona, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hava saldırılarının hedef noktalarından biri olmuştur. Bunun en önemli sebebi ise şehrin otoyolların kesişiminde bulunuyor olmasıdır. Almanlar tarafından önemli ölçüde zarar gören şehir, bu çatışma sırasında kıymetli yapılarını kaybetmiştir. Savaş sonrasında ise şehirde büyük bir restorasyon çalışması başlamıştır. Tamamen yıkılan binaların yerine ise tarihî dokuyu yine koruyacak biçimde binalar inşa edilmiştir.

 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Verona Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Verona’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Verona fotoğraflar severler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır.

Verona, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğası, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Verona’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Arena di Verona (Verona Arenası), Juliet’in evi (Casa di Guilietta), Erbe meydanı (Piazza del erbe), Via mazzini, Piazza bra (Ana meydan), Castelvecchio (Eski Kale), Garda Gölü, Verona Cathedral, Teatro Romano ve Ponte Pietra, Cavalcaselle Fresco Museum ve Basilica of San Zeno gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Verona Nerededir?

Verona, Alplerden çıkıp Garda Gölü'nden geçip gelen Adige Irmağı’nın yaptığı bir kaviste yer almaktadır.

Verona’ya Ne Zaman Gidilir?

garda-1335425_960_720.jpg

Verona’da subtropikaliklim hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir, sıcak ve nemlidir. Subtropikal iklimin temel özelliği ise güneş ışınlarını oldukça dik almasıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kış ayları ise oldukça kurak geçmektedir. Ülkede her ne kadar Akdeniz iklimi hâkim olsa da Verona bu gruba dâhil edilememektedir. Verona’da sisli gün sayısı da oldukça fazladır.

Şehirde ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise -1 santigrattır. Verona’da yazlar, kurak ve güneşlidir. Mayıs ve eylül ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerin başında gelmektedir. Çok fazla soğuktan hoşlanmayan ziyaretçilerin bu aralıkları tatil için organize etmeleri oldukça isabetli olacaktır.

Verona’da en fazla yağış ağustos ayında görülmektedir. Kısa geçişlerin yaşandığı bu yağmurlar çok şiddetli olmadığı için sizleri serinletecek bir yapıya sahiptir. Şehirde su sporları oldukça gelişmiştir. Özellikle Garda Gölü ve çevresinde hâkim olan iklim Akdeniz iklimidir. Nisan ve kasım ayları boyunca su sporlarından keyif alan birçok turist Verona’ya gelmektedir. Avrupa standartlarında olan kamp alanları ise bölgede bu mevsimde konaklayabileceğiniz en ideal yerler arasında bulunmaktadır. Garda gölünün iklimi su sporları yapmak isteyenler için oldukça idealdir.

Verona’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ilkbahar ve yaz dönemine denk getirmeleridir. Bu dönemde deniz sezonu açılmış olacak ve şehir, bitki örtüsü ile sizleri daha farklı bir yüz ile selamlayacaktır. Verona özellikle şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için büyük bir dinlenme alanı sunmaktadır.

Verona’ya Nasıl Gidilir?

plane-841441_960_720.jpg

Türkiye’den Verona’ya gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya ulaşmalıdırlar. Türkiye’den Verona’ya direk uçuş bulunmamaktadır.

Verona'da Nerede Kalınır?

Verona, İtalya’nın önde gelen turizm şehirlerinden birisidir. Romeo ve Juliet gibi ünlü tiyatro eserinin geçtiği yer olarak da bilinen bu şehir tarihî ve kültürel değerleri ile öne çıkar. Her çeşit otele ev sahipliği yapan Verona’da en çok tarihî şehir merkezinde bulunan oteller tercih edilmektedir. Merkezdeki otelleri seçerek; tarihin her açıdan hissedildiği masalsı atmosferin içinde konaklayabilirsiniz. Küçük bir şehir olan Verona’da çok fazla ulaşım sorunu yaşamayacağınız için, tarihî merkez dışındaki otelleri de tercih edebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Verona otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Verona Otelleri

İtalya'nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Verona, ülkenin önemli turizm şehirleri arasındadır. Romeo ve Juliet’in şehri olarak da bilinen Verona, romantik bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Arenası, meydanları ve diğer tarihî yapılarıyla öne çıkan şehrin masalsı atmosferi konukların beğenisini kazanmaktadır. 

Turistik açıdan gözde bir şehir olan Verona’da konaklama imkânları da oldukça fazladır. Farklı tatil anlayışlarına uyacak otel alternatifleri, ziyaretçilerin konforlu bir Verona gezisi gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Özellikle tarihî dokunun yoğun olarak bulunduğu şehir merkezinde otel fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanında Verona'da farklı bütçe olanaklarına hitap edebilecek birçok tesis de bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Verona otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Verona Şehir İçi Ulaşım

Bus_Verona.JPG

Verona, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir küçük olduğu için içerisinde sadece belli toplu taşıma araçlarını bulundurmaktadır. Şehrin küçüklüğünden dolayı Verona’da metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine daha çok otobüs, bisiklet ve taksi kullanılmaktadır. Şehirlerarası yolculuklarda ise tren seçeneğini kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

Verona Mutfağı

food-3343520_960_720.jpg

İtalyan mutfağı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağı Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlük vardır. Verona şehri her ne kadar küçük olsa da her İtalyan şehrinde olduğu gibi enfes lezzetleri denemenizi sağlamaktadır. Şehirde bu harika lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, büfeler ve küçük esnaf lokantaları bulunmaktadır.

Devamını Oku

Verona’da Gece Hayatı 

two-types-of-wine-1761613_960_720.jpg

Verona gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Hem daha sakin hem de daha az kalabalığa sahip olan Verona gece hayatı, eşsiz içecekleri ile de sizleri beklemektedir. Verona’da gece hayatı genellikle Piazza Bra ve Piazza Erbe Caddeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu caddeler üzerinde birçok bar ve kafe vardır. Alkollü ve alkolsüz seçenekleri ile Verona gece hayatında birçok farklı içeceğin tadına doyabilirsiniz.

Devamını Oku

Verona Festivalleri

mask-1590809_960_720.jpg

Verona, festival açısından her yıl oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Verona’da katılabileceğiniz festivalleri sizler için şu şekilde derledik:

Arena di Verona FestivalHer yıl temmuz ayında kutlanan Arena di Verona Festival, şehrin en ünlü festivalidir. Keyifli bir yaz akşamında dünyanın en iyi sanatçılarını dinlemek ve opera gösterilerine katılmak için tatilinizi bu döneme getirmenizi özellikle tavsiye ederiz. Her yıl binlerce turistin katıldığı bu festival, oldukça renkli bir ortam yaratmaktadır.

Devamını Oku

Verona’da Alışveriş

masks-337981_960_720.jpg

Verona, modern ve geleneksel alışveriş dükkânlarının buluştuğu şehirlerden birisidir. Şehirde oldukça keyifli olan alışveriş, Verona’nın dar sokakları ile buluşunca sizlere ayrı bir haz vermektedir. Renkli Verona’nın sokaklarında tarihî sokaklarında kaybolmak isteyebilirsiniz. Verona’da alışveriş yapmadan önce pazarlık kavramının burada çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla fiyatlar sabit olup, Verona esnafının indirime pek açık olmadığını belirtmek gerekiyor. Şehir merkezi boyunca uzanan sokaklar sahip olduğu mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda da en fazla seçeneği sizlere sunmaktadır. AVM kültüründen ziyade yerel dükkânların yoğunlukta olduğu şehirde, seri üretimin pek oluşmadığını da gözlemleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Verona Saat Farkı

Verona, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Verona’da saat 09.00’dur.

Verona Para Birimi

Verona’nın resmî para birimi euro’dur. 1 euroyaklaşık olarak 5,40 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Verona Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifania

30 Mart: Paskalya Tatili

19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil

24 Aralık: Noel Arifesi

25 Aralık: Noel Tatil Günü

26 Aralık: Santa Stefeno Günü ve Resmi Tatil

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Verona Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 3oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 260.293 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün