Verona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

verona-3153518_960_720.jpg

Verona,İtalya’nın Venota bölgesinde yer alan bir şehirdir. Verona aynı zamanda Milano ve Venedik şehirlerinin de tam ortasında yer almaktadır. Şehrin bugünkü toplam nüfusu 260.293’tür. Şehrin çok fazla kozmopolit bir yapıya sahip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Verona’nın oldukça tarihî bir geçmişi vardır. Verona, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hava saldırılarının hedef noktalarından biri olmuştur. Bunun en önemli sebebi ise şehrin otoyolların kesişiminde bulunuyor olmasıdır. Almanlar tarafından önemli ölçüde zarar gören şehir, bu çatışma sırasında kıymetli yapılarını kaybetmiştir. Savaş sonrasında ise şehirde büyük bir restorasyon çalışması başlamıştır. Tamamen yıkılan binaların yerine ise tarihî dokuyu yine koruyacak biçimde binalar inşa edilmiştir.

 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Verona ile İlgili

Editörün Kaleminden

Verona Nerededir?

Verona, Alplerden çıkıp Garda Gölü'nden geçip gelen Adige Irmağı’nın yaptığı bir kaviste yer almaktadır.

Verona’ya Nasıl Gidilir?

plane-841441_960_720.jpg

Türkiye’den Verona’ya gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya ulaşmalıdırlar. Türkiye’den Verona’ya direk uçuş bulunmamaktadır.

Verona’ya Ne Zaman Gidilir?

garda-1335425_960_720.jpg

Verona’da subtropikaliklim hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir, sıcak ve nemlidir. Subtropikal iklimin temel özelliği ise güneş ışınlarını oldukça dik almasıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kış ayları ise oldukça kurak geçmektedir. Ülkede her ne kadar Akdeniz iklimi hâkim olsa da Verona bu gruba dâhil edilememektedir. Verona’da sisli gün sayısı da oldukça fazladır.

Şehirde ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise -1 santigrattır. Verona’da yazlar, kurak ve güneşlidir. Mayıs ve eylül ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerin başında gelmektedir. Çok fazla soğuktan hoşlanmayan ziyaretçilerin bu aralıkları tatil için organize etmeleri oldukça isabetli olacaktır.

Verona’da en fazla yağış ağustos ayında görülmektedir. Kısa geçişlerin yaşandığı bu yağmurlar çok şiddetli olmadığı için sizleri serinletecek bir yapıya sahiptir. Şehirde su sporları oldukça gelişmiştir. Özellikle Garda Gölü ve çevresinde hâkim olan iklim Akdeniz iklimidir. Nisan ve kasım ayları boyunca su sporlarından keyif alan birçok turist Verona’ya gelmektedir. Avrupa standartlarında olan kamp alanları ise bölgede bu mevsimde konaklayabileceğiniz en ideal yerler arasında bulunmaktadır. Garda gölünün iklimi su sporları yapmak isteyenler için oldukça idealdir.

Verona’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ilkbahar ve yaz dönemine denk getirmeleridir. Bu dönemde deniz sezonu açılmış olacak ve şehir, bitki örtüsü ile sizleri daha farklı bir yüz ile selamlayacaktır. Verona özellikle şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için büyük bir dinlenme alanı sunmaktadır.

Verona'da Nerede Kalınır?

Verona, İtalya’nın önde gelen turizm şehirlerinden birisidir. Romeo ve Juliet gibi ünlü tiyatro eserinin geçtiği yer olarak da bilinen bu şehir tarihî ve kültürel değerleri ile öne çıkar. Her çeşit otele ev sahipliği yapan Verona’da en çok tarihî şehir merkezinde bulunan oteller tercih edilmektedir. Merkezdeki otelleri seçerek; tarihin her açıdan hissedildiği masalsı atmosferin içinde konaklayabilirsiniz. Küçük bir şehir olan Verona’da çok fazla ulaşım sorunu yaşamayacağınız için, tarihî merkez dışındaki otelleri de tercih edebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Verona otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Verona Otelleri

İtalya'nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Verona, ülkenin önemli turizm şehirleri arasındadır. Romeo ve Juliet’in şehri olarak da bilinen Verona, romantik bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Arenası, meydanları ve diğer tarihî yapılarıyla öne çıkan şehrin masalsı atmosferi konukların beğenisini kazanmaktadır. 

Turistik açıdan gözde bir şehir olan Verona’da konaklama imkânları da oldukça fazladır. Farklı tatil anlayışlarına uyacak otel alternatifleri, ziyaretçilerin konforlu bir Verona gezisi gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Özellikle tarihî dokunun yoğun olarak bulunduğu şehir merkezinde otel fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanında Verona'da farklı bütçe olanaklarına hitap edebilecek birçok tesis de bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Verona otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Verona Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Verona’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Verona fotoğraflar severler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır.

Verona, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğası, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Verona’ya gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Arena di Verona (Verona Arenası), Juliet’in evi (Casa di Guilietta), Erbe meydanı (Piazza del erbe), Via mazzini, Piazza bra (Ana meydan), Castelvecchio (Eski Kale), Garda Gölü, Verona Cathedral, Teatro Romano ve Ponte Pietra, Cavalcaselle Fresco Museum ve Basilica of San Zeno gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Verona Şehir İçi Ulaşım

Bus_Verona.JPG

Verona, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir küçük olduğu için içerisinde sadece belli toplu taşıma araçlarını bulundurmaktadır. Şehrin küçüklüğünden dolayı Verona’da metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine daha çok otobüs, bisiklet ve taksi kullanılmaktadır. Şehirlerarası yolculuklarda ise tren seçeneğini kullanabilirsiniz.

Verona’da otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Şehrin neredeyse tamamına otobüs hizmeti mevcuttur. Verona’da bilet ücretleri ise tek kişilik otobüs fiyatı için 2 euro iken gün boyunca biletini kullanmak isteyenler için ise 4 euro’dur. Bu bileti gece yarısına kadar sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Verona’daki şehir içi otobüs seferleri Porto Nuova Tren İstasyonu önünden hareket etmektedir. Dileyenler buradan otobüse binebilirler. Şehir merkezine buradan hareketle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Trafikten kurtulmak isteyenler için ise Verona’da diğer bir alternatif ise bisiklet veya yürüyüştür. Çok fazla dağınık olmayan şehir merkezini dileyen ziyaretçiler bu iki alternatiften birini kullanarak gezebilirler. Trafikten ve kalabalıktan sıkılan ziyaretçiler için bu yöntemler oldukça idealdir. Fakat geceleri sokaklar çok ıssız olduğu için otobüs kullanmanızda yarar vardır.

Toplu taşıma araçlarını pek tercih etmeyen ziyaretçiler için diğer bir seçenek ise taksilerdir. Oldukça güvenli ve konforlu olan taksiler, en hızlı şekilde sizi gideceğiniz yere ulaştırabilir. Taksi ücretleri ise otobüse göre oldukça yüksek kalabilmektedir. Dolayısıyla belli bir bütçeniz varsa diğer ulaşım seçenekleri düşünmenizde fayda vardır.

Verona Mutfağı

food-3343520_960_720.jpg

İtalyan mutfağı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağı Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlük vardır. Verona şehri her ne kadar küçük olsa da her İtalyan şehrinde olduğu gibi enfes lezzetleri denemenizi sağlamaktadır. Şehirde bu harika lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, büfeler ve küçük esnaf lokantaları bulunmaktadır.

İtalyan mutfağının klasik tatlarından olan tiramisu, pizza, makarna gibi yiyeceklerin yanında Verona’da çeşitli Akdeniz kültürüne özgü zeytinyağlı yemeklerde bulabilirsiniz. Verona’da sizler için denemenizi önereceğimiz birkaç lezzet bulunmaktadır. Bunların başında Pizzocheridenen peynir, buğday ve adaçayından yapılan makarna ve mantılı makarna olan casoncelliyemeğidir. Bunun yanında domuz güveci ve bollito misto adı verilen haşlanmış eti Verona’da deneyebilirsiniz.

Verona’da nerede yemek yenir diye soranlara ilk önereceğimiz yer Veneto bölgesidir. Verona’da restoranlar ve yemek yenecek diğer mekânlar genelde şehir merkezinde toplanmıştır. Akşam geç saatlere kadar ise birçok mekân hizmet vermektedir. Bu bölgede şaraplar oldukça meşhurdur. Verona da bir restorana gitmek için öncellikle rezervasyon yapmalısınız. Eğer ünlü bir restorana gitmek istiyorsanız bir hafta önceden rezervasyon yapılmalısınız. Aksi takdirde giriş açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Restoran dışındaki yerler için ise herhangi bir rezervasyon yaptırmanız gerekmiyor. Verona’da bahşiş sistemi ise yediğiniz yemeğin fiyatına göre değişmektedir.

Verona’da sizin için önerebileceğimiz lezzetli yemekler sunan yerler arasında Cangrande Ristorante & Enoteca, Gusto Piadinerie, Pescheria i Masenini Trattoria Restaurant, Osteria Ristorante Ponte Pietra Restaurant, Antica Bottega del Vino Restaurant, Antica Torretta Restaurant, Caffe Wallner, Ham Holy Burger ve La bottega della gina Restaurant bulunmaktadır.

Verona’da Alışveriş

masks-337981_960_720.jpg

Verona, modern ve geleneksel alışveriş dükkânlarının buluştuğu şehirlerden birisidir. Şehirde oldukça keyifli olan alışveriş, Verona’nın dar sokakları ile buluşunca sizlere ayrı bir haz vermektedir. Renkli Verona’nın sokaklarında tarihî sokaklarında kaybolmak isteyebilirsiniz. Verona’da alışveriş yapmadan önce pazarlık kavramının burada çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla fiyatlar sabit olup, Verona esnafının indirime pek açık olmadığını belirtmek gerekiyor. Şehir merkezi boyunca uzanan sokaklar sahip olduğu mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda da en fazla seçeneği sizlere sunmaktadır. AVM kültüründen ziyade yerel dükkânların yoğunlukta olduğu şehirde, seri üretimin pek oluşmadığını da gözlemleyebilirsiniz.

Verona’da alışveriş mekânları genellikle Via Mazzini Piazza Bra ve Piazza Erbe caddeleri üzerinde yaygınlaşmıştır. Hem modern hem geleneksel birçok çeşidi bir arada bulabileceğiniz bu mekânlar turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerin başında gelmektedir. Şehirde İtalyan markalarını oldukça yoğun bir şekilde görebilirsiniz. Bunun yanında daha otantik ürünler satın almayı tercih eden ziyaretçiler ise dar sokaklarda birçok ufak dükkân bulabilir. Ayrıca İtalya’nın hemen hemen her şehrinde el yapımı birçok ürüne de rastlayabilirsiniz.

Verona’da alışveriş pek uygun değildir. Verona’da alışveriş yapacak olan ziyaretçiler mağazaların tatil olduğu günü de unutmamalıdır. Genellikle şehirde pazar günleri alışveriş dükkânları kapalı olmakla beraber diğer günlerde ise saat 10.00-18.30 arasında açık bulunmaktadır. Bunun yanında Erbe Meydanında kurulan pazarlar da oldukça ilgi çekici ürünler sergilenmektedir. Yan yana dizilmiş olan tezgâhlar ve renkli Verona yapısı ile pazar tam bir şenlik yerini anımsatmaktadır. Vaktiniz olursa bu pazara da göz gezdirmelisiniz.

Verona’da hediyelik olarak alabileceğiniz en önemli ürünler arasında şüphesiz şarap ve bira bulunmaktadır. Şehrin yerel ürünlerini hem kendinize hem de sevdiklerinize satın alabilirsiniz.

Verona’da Gece Hayatı 

two-types-of-wine-1761613_960_720.jpg

Verona gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Hem daha sakin hem de daha az kalabalığa sahip olan Verona gece hayatı, eşsiz içecekleri ile de sizleri beklemektedir. Verona’da gece hayatı genellikle Piazza Bra ve Piazza Erbe Caddeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu caddeler üzerinde birçok bar ve kafe vardır. Alkollü ve alkolsüz seçenekleri ile Verona gece hayatında birçok farklı içeceğin tadına doyabilirsiniz.

Verona’da ne içmeli diye soranlar için şarap ve kokteyl seçenekleri öncelikli önerilerimiz arasında yer almaktadır. İtalya’nın enfes üzümlerinden yapılan İtalyan şaraplarını kesinlikle Verona’da denemelisiniz. Bunun yanında Verona’da çok fazla kokteyl çeşitleri de bulunmaktadır. Rivamancina Kokteyl Bar, Verona’ya giden herkesin uğraması gereken en önemli mekânlar arasında yer alıyor. Oldukça ünlü barmenlerin yer aldığı RivamancinaKokteyl Bar, sizler için çok farklı kokteyl çeşitleri sunmaktadır. Kokteyl fiyatları ise genellikle 7 euro’dan başlamaktadır. Fakat burada denediğiniz kokteylleri farklı bölgelerde bulmanız oldukça zordur. Rivamancina Kokteyl Bar’a gidecek olanlar için ise barın Vicolo Quadrelli Caddesi üzerinde yer aldığını belirtmek isteriz.

Farklı şaraplar ve caz müziği dinlemekten hoşlanan ziyaretçiler için ise Via Stella bölgesinde yer alan Rain Bar’ı tavsiye etmekteyiz. Verona’nın tam kalbinde yer alan bu bar şehrin en ünlü bar mekânı olmakla beraber sizlere enfes yemekler ve şarap tatları sunmaktadır. Giuseppe ve Riccardo Zambelli Rain’e ait olan bu bar tipik bir aile işletmesidir. Bu mekânda İtalya’nın sıcak ambiyansını yakalayabilirsiniz. Barda herkes İngilizce bildiği için dil açısından da herhangi bir problem yaşamayacaksınızdır. Alkolsüz içecek tüketmek isteyenler için önerimiz ise şehrin en iyi kahve satan yerlerinden biri olarak bilinen Caffè Borsari’ye uğramalarıdır. Birçok taze kahve seçeneğini burada deneyebilirsiniz. Latte ve beyaz kremalı cappuccino sizler için tavsiye edebileceğimiz en iyi kahveler arasında yer almaktadır.

Bunun yanında Verona’da eğlenebileceğiniz mekânlar arasında ise The Soda Jerk Bar, Celtic Pub Verona, Re Baro Bar, Sanzencheride Bar, Amadeus Bar, Art Cafe Verona, Penultimo Drink Bar, Madigan's Pub Verona, Bar TIFFANY, Sala Verona Bar, Interno 5 Verona, Campus Pub, Niro' Cafe ve Bar Scoiattolo yer almaktadır. Bunun yanında yerel bira tatlarını denemek isteyen ziyaretçiler için ise şehrin merkezinde yer alan Rossa di Verona Bar’ı sizlere tavsiye etmekteyiz. Bu bira çeşitlerini şehrin marketlerinde bulmanız mümkün olmadığı için sadece belli barlarda bulabileceğinizi de belirtmeliyiz.

Özellikle son yıllarda artarak devam eden turist akışı Verona gece hayatını da hareketlendirmiştir. Günlük yaşamın bir parçası olan gece hayatına turistlerin de katılımının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça güvenli ve kaliteli bir eğlence ortamı sunan Verona, uzun saatler boyunca hiç sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz eğlence mekânlarını sizler için sunmaktadır.

Verona Festivalleri

mask-1590809_960_720.jpg

Verona, festival açısından her yıl oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Verona’da katılabileceğiniz festivalleri sizler için şu şekilde derledik:

Arena di Verona Festival: Her yıl temmuz ayında kutlanan Arena di Verona Festival, şehrin en ünlü festivalidir. Keyifli bir yaz akşamında dünyanın en iyi sanatçılarını dinlemek ve opera gösterilerine katılmak için tatilinizi bu döneme getirmenizi özellikle tavsiye ederiz. Her yıl binlerce turistin katıldığı bu festival, oldukça renkli bir ortam yaratmaktadır.

Valentines Day Festival: 14 Şubat’ın oldukça özel bir tarih olduğu Sevgililer Günü, Verona’da ayrı bir eğlence eşliğinde kutlanmaktadır. Juliet’in şehri olarak biline Verona’da her yıl çeşitli dans, müzik ve renkli ışık gösterileri düzenlenerek romantik bir festival havası yaratılmaktadır.

Veronise Festival: Her yıl ekim ayında kutlanan Veronise Festival, Hz. İsa’nın ölümü anısına kutlanmaktadır. Festivalde ülkeye özgü yemekler dağıtılmakta ve çeşitli kıyafetler giyilerek sokaklarda dolaşılmaktadır. Verona kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerin bu festivali kaçırmamasını öneririz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Verona Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifania

30 Mart: Paskalya Tatili

19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil

24 Aralık: Noel Arifesi

25 Aralık: Noel Tatil Günü

26 Aralık: Santa Stefeno Günü ve Resmi Tatil

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Verona İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 112

Ambulans: 118

Verona Para Birimi

Verona’nın resmî para birimi euro’dur. 1 euroyaklaşık olarak 5,40 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Verona’nın Resmi Dili

Verona’nınresmî dili İtalyancadır.

Verona Saat Farkı

Verona, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Verona’da saat 09.00’dur.

Verona Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 3oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 260.293 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün