Google+

Arama formu

Verona

Verona,İtalya’nın Venota bölgesinde yer alan bir şehirdir. Verona...
Devamı oku
Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Verona’da görülmesi...
Devamı oku
Verona, Alplerden çıkıp Garda Gölü'nden geçip gelen Adige Irmağı’nın...
Devamı oku
Verona’da subtropikal iklim hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu...
Devamı oku
Türkiye’den Verona’ya gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya...
Devamı oku
Verona, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız...
Devamı oku
Verona, modern ve geleneksel alışveriş dükkânlarının buluştuğu...
Devamı oku
Verona, festival açısından her yıl oldukça renkli görüntülere sahne...
Devamı oku
Verona gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer...
Devamı oku
İtalyan mutfağı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 4. yüzyıla...
Devamı oku
Verona, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00...
Devamı oku
Verona’nın resmî para birimi euro’dur. 1 euroyaklaşık olarak 5,40 Türk...
Devamı oku
Verona’nın resmî dili İtalyancadır.
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 6 Ocak: Epifania 30 Mart: Paskalya Tatili 19 Mart...
Devamı oku
Polis: 112 Ambulans: 118
Devamı oku
İtalya'nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Verona, ülkenin önemli turizm...
Devamı oku
Verona, İtalya’nın önde gelen turizm şehirlerinden birisidir. Romeo ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 3℃
Mar 8℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 19℃
Eki 13℃
Kas 7℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 260.293 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Verona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Verona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Verona,İtalya’nın Venota bölgesinde yer alan bir şehirdir. Verona aynı zamanda Milano ve Venedik şehirlerinin de tam ortasında yer almaktadır. Şehrin bugünkü toplam nüfusu 260.293’tür. Şehrin çok fazla kozmopolit bir yapıya sahip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Verona’nın oldukça tarihî bir geçmişi vardır. Verona, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hava saldırılarının hedef noktalarından biri olmuştur. Bunun en önemli sebebi ise şehrin otoyolların kesişiminde bulunuyor olmasıdır. Almanlar tarafından önemli ölçüde zarar gören şehir, bu çatışma sırasında kıymetli yapılarını kaybetmiştir. Savaş sonrasında ise şehirde büyük bir restorasyon çalışması başlamıştır. Tamamen yıkılan binaların yerine ise tarihî dokuyu yine koruyacak biçimde binalar inşa edilmiştir.

 

Tanıtım Videosu:
 

Verona Gezilecek Yerler

Verona Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Verona’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Verona fotoğraflar severler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır.

Verona Nerededir?

Verona, Alplerden çıkıp Garda Gölü'nden geçip gelen Adige Irmağı’nın yaptığı bir kaviste yer almaktadır.

Verona’ya Ne Zaman Gidilir?

garda-1335425_960_720.jpg

Verona’da subtropikal iklim hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir, sıcak ve nemlidir. Subtropikal iklimin temel özelliği ise güneş ışınlarını oldukça dik almasıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kış ayları ise oldukça kurak geçmektedir. Ülkede her ne kadar Akdeniz iklimi hâkim olsa da Verona bu gruba dâhil edilememektedir. Verona’da sisli gün sayısı da oldukça fazladır.

Şehirde ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise -1 santigrattır. Verona’da yazlar, kurak ve güneşlidir. Mayıs ve eylül ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerin başında gelmektedir. Çok fazla soğuktan hoşlanmayan ziyaretçilerin bu aralıkları tatil için organize etmeleri oldukça isabetli olacaktır.

Verona’da en fazla yağış ağustos ayında görülmektedir. Kısa geçişlerin yaşandığı bu yağmurlar çok şiddetli olmadığı için sizleri serinletecek bir yapıya sahiptir. Şehirde su sporları oldukça gelişmiştir. Özellikle Garda Gölü ve çevresinde hâkim olan iklim Akdeniz iklimidir. Nisan ve kasım ayları boyunca su sporlarından keyif alan birçok turist Verona’ya gelmektedir. Avrupa standartlarında olan kamp alanları ise bölgede bu mevsimde konaklayabileceğiniz en ideal yerler arasında bulunmaktadır. Garda gölünün iklimi su sporları yapmak isteyenler için oldukça idealdir.

Verona’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ilkbahar ve yaz dönemine denk getirmeleridir. Bu dönemde deniz sezonu açılmış olacak ve şehir, bitki örtüsü ile sizleri daha farklı bir yüz ile selamlayacaktır. Verona özellikle şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için büyük bir dinlenme alanı sunmaktadır.

Verona’ya Nasıl Gidilir?

plane-841441_960_720.jpg

Türkiye’den Verona’ya gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya ulaşmalıdırlar. Türkiye’den Verona’ya direk uçuş bulunmamaktadır.

Verona şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Verona'da Nerede Kalınır?

Verona, İtalya’nın önde gelen turizm şehirlerinden birisidir. Romeo ve Juliet gibi ünlü tiyatro eserinin geçtiği yer olarak da bilinen bu şehir tarihî ve kültürel değerleri ile öne çıkar. Her çeşit otele ev sahipliği yapan Verona’da en çok tarihî şehir merkezinde bulunan oteller tercih edilmektedir. Merkezdeki otelleri seçerek; tarihin her açıdan hissedildiği masalsı atmosferin içinde konaklayabilirsiniz. Küçük bir şehir olan Verona’da çok fazla ulaşım sorunu yaşamayacağınız için, tarihî merkez dışındaki otelleri de tercih edebilirsiniz.


Verona'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Verona otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Verona pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Verona Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Verona Otelleri
En Uygun Fiyatlı Verona Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Verona Otelleri

Verona Otelleri

İtalya'nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Verona, ülkenin önemli turizm şehirleri arasındadır. Romeo ve Juliet’in şehri olarak da bilinen Verona, romantik bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Arenası, meydanları ve diğer tarihî yapılarıyla öne çıkan şehrin masalsı atmosferi konukların beğenisini kazanmaktadır.


Verona Otelleri
 

Turistik açıdan gözde bir şehir olan Verona’da konaklama imkânları da oldukça fazladır. Farklı tatil anlayışlarına uyacak otel alternatifleri, ziyaretçilerin konforlu bir Verona gezisi gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Özellikle tarihî dokunun yoğun olarak bulunduğu şehir merkezinde otel fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanında Verona'da farklı bütçe olanaklarına hitap edebilecek birçok tesis de bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Verona otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Verona Şehir İçi Ulaşım

Verona Şehir İçi Ulaşım

Verona, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir küçük olduğu için içerisinde sadece belli toplu taşıma araçlarını bulundurmaktadır. Şehrin küçüklüğünden dolayı Verona’da metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine daha çok otobüs, bisiklet ve taksi kullanılmaktadır. Şehirlerarası yolculuklarda ise tren seçeneğini kullanabilirsiniz.

Verona Mutfağı

Verona Mutfağı

İtalyan mutfağı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağı Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlük vardır. Verona şehri her ne kadar küçük olsa da her İtalyan şehrinde olduğu gibi enfes lezzetleri denemenizi sağlamaktadır. Şehirde bu harika lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, büfeler ve küçük esnaf lokantaları bulunmaktadır.

Verona’da Gece Hayatı 

Verona’da Gece Hayatı 

Verona gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Hem daha sakin hem de daha az kalabalığa sahip olan Verona gece hayatı, eşsiz içecekleri ile de sizleri beklemektedir. Verona’da gece hayatı genellikle Piazza Bra ve Piazza Erbe Caddeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu caddeler üzerinde birçok bar ve kafe vardır. Alkollü ve alkolsüz seçenekleri ile Verona gece hayatında birçok farklı içeceğin tadına doyabilirsiniz.

Verona Festivalleri

Verona Festivalleri

Verona, festival açısından her yıl oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Verona’da katılabileceğiniz festivalleri sizler için şu şekilde derledik:

Arena di Verona FestivalHer yıl temmuz ayında kutlanan Arena di Verona Festival, şehrin en ünlü festivalidir. Keyifli bir yaz akşamında dünyanın en iyi sanatçılarını dinlemek ve opera gösterilerine katılmak için tatilinizi bu döneme getirmenizi özellikle tavsiye ederiz. Her yıl binlerce turistin katıldığı bu festival, oldukça renkli bir ortam yaratmaktadır.

Verona’da Alışveriş

Verona’da Alışveriş

Verona, modern ve geleneksel alışveriş dükkânlarının buluştuğu şehirlerden birisidir. Şehirde oldukça keyifli olan alışveriş, Verona’nın dar sokakları ile buluşunca sizlere ayrı bir haz vermektedir. Renkli Verona’nın sokaklarında tarihî sokaklarında kaybolmak isteyebilirsiniz. Verona’da alışveriş yapmadan önce pazarlık kavramının burada çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla fiyatlar sabit olup, Verona esnafının indirime pek açık olmadığını belirtmek gerekiyor. Şehir merkezi boyunca uzanan sokaklar sahip olduğu mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda da en fazla seçeneği sizlere sunmaktadır. AVM kültüründen ziyade yerel dükkânların yoğunlukta olduğu şehirde, seri üretimin pek oluşmadığını da gözlemleyebilirsiniz.

Verona Saat Farkı

Verona, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Verona’da saat 09.00’dur.

Verona Para Birimi

Verona’nın resmî para birimi euro’dur. 1 euroyaklaşık olarak 5,40 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Verona’nın Resmi Dili

Verona’nın resmî dili İtalyancadır.

Verona Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifania

30 Mart: Paskalya Tatili

19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil

24 Aralık: Noel Arifesi

25 Aralık: Noel Tatil Günü

26 Aralık: Santa Stefeno Günü ve Resmi Tatil

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Verona İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 112

Ambulans: 118